Ladys Ladys komentáře u knih

Mág – Učedník Mág – Učedník Raymond E. Feist

Mág a další série s příběhem související. Nejlepší sága, co jsem četl. Půjčil mi kamarád a pak jsem čekal na každý další díl.

24.03.2015 5 z 5

Stala se mi zvláštní věc.
Vzal jsem do ruky tuto knihu a od první stránky se rozjel bláznivý, zbytečně dlouhý, místy vtipný, místy hodně vtipný příběh, který mi ale vůbec k srdci nepřirostl.
Vlastně jsem celou dobu váhal, jestli knihu dočíst, nebo odložit. Nakonec jsem se prokousal až někam k cca straně 320 a pak už se jen smál. Závěrečná čtvrtina mi opravdu sedla.
A teď si kladu otázku, jestli proto, že jsem vzdal svůj vnitřní souboj a poddal se příběhu,
nebo ten závěr byl opravdu lepší.
Moje resumé?
Kniha je občas vtipná, zbytečně dlouhá a místy i nudná.
Rozhodně nesdílím zdejší názory o tom, jaká je to skvělá kniha. Kdybych knihu nečetl, o nic bych nepřišel. I když je paradoxně psaná celkem čtivě.
V roce vydání mi uniká ta jedna dějová linie, která si utahuje ze studené války. Kdyby se s příběhem autor vytasil v osmdesátých letech, bylo by to super dílo, ale takhle jsem na rozpacích k čemu to všechno.
A někteří čtenáři pod 35 let budou mít vážně problém s množstvím komunistických vůdců, kterých je tu plná kniha, protože ruku na srdce. Kdo věří tomu, že ročníky 1980 a mladší znají takový pravěk?

A chtěl bych umět dvě věci, co uměl Alan.
Když někdo mluví o politice, vypnout.
Druhá věc : Bylo jak bylo, bude jak bude.
Obojí by se mi někdy opravdu velmi hodilo.

24.03.2015 3 z 5

Sicilián Sicilián Mario Puzo

Pro mě zklamání. Jako by to napsal někdo jiný. Úplně jiný styl vyprávění, zdlouhavé popisy kraje... Nedočetl jsem. Ani s vidinou napínavějšího konce. A je mi fuk, že děj staví na skutečném příběhu, kde ale postava Michaela je tak zištně navíc. Nebavily mě popisy života v kopcích Sicílie. Nudil jsem se

18.03.2015 1 z 5

Omerta Omerta Mario Puzo

Zkusil. Nezačetl. Nedočetl. A asi zkoušet znovu nebudu. I když. Never say never

18.03.2015 1 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Kmotr je jediná kniha od Puza, kterou jsem četl s nadšením a očekáváním dalšího děje. U dalších pokusů (Sicilián, Omerta, Poslední kmotr) jsem se buď vyloženě nudil (Sicilián), nebo už jsem měl pocit, že se autor opakuje. Ale Kmotr je pro mě mafiánská klasika, na kterou nedám dopustit

18.03.2015 4 z 5

Bílý kůň Bílý kůň Alex Adams

Co na tohle říct a nic neprásknout? Je to vážně hodně dobře ujeté postapo. Dvě časové roviny TEHDY a TEĎ příběhu neškodí. Naopak. Souběžně se člověk dozvídá, jak se ruleta děsivého osudu roztáčí a zároveň, co bylo potom, když se zastavila a skončil svět, jak ho známe. Je to originálně podaný příběh plný špatných konců, emocí křičených do světa, kde vás stejně většinou nikdo neslyší, plný myšlenek a zajímavých postřehů psaných tak, že má čtenář pocit, jako by hrdince koukal přes rameno. Kdo přijme pravidla hry, ten se od knihy neodtrhne. A nevím, jestli autorku někdo dotlačí napsat další díl a je mi to fuk. Co ještě by měla vyprávět? To silné a podstatné řekla zde a další knihu si nedokážu představit jinak, než jako pouhé rozmělnění už vyřčeného.

13.03.2015 4 z 5

Krvavý oheň Krvavý oheň Juraj Červenák

Četl jsem upravenou verzi z roku 2014. A byla opět parádní. Na této trilogii bylo dobré, že autor pokaždé zvolil jiný styl vyprávění. První díl byl až Conanovsky barbarsky akční, druhý se víc opíral o magii a tento byl směsí obojího s pomalejším začátkem a stránku po stránce gradujícím příběhem až do parádního finále. Skvělá jízda má jen jednu vadu. Že už jsem to dočetl.

06.03.2015 4 z 5

Radhostův meč Radhostův meč Juraj Červenák

Opět strhující četba. Méně metrů vyvržených střev, méně létajících useknutých hlav (soubojů a bitev je zde ale i tak dost, to se nebojte) a více magie. Příběhu to prospělo. A pro mě jako pro Čecha je perfektní zasazení příběhu do českého dávnověku.
Jsem rád, že trilogii vlastním. Právě čtu třetí díl a zatím vypadá skvěle.

03.03.2015 4 z 5

Vládce vlků Vládce vlků Juraj Červenák

Tak tohle bylo maso!!!
Po knize o Bivojovi jsem trochu tušil, co mě čeká, ale takovej nářez tedy ne!
Kniha plná akce, magie, bojů, soubojů a uťatých hlav. Přímočarý, až jednoduchý příběh, ale plný nápadů a s parádní gradací. Už se těším na druhý díl.
A málem bych zapomněl. Četl jsem verzi z roku 2012 a nevím, o kolik je jiná, než starší verze

27.02.2015 4 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Co na to říct?
Před pár dny jsem dočetl Vyhnání Gerty Schnirch.
Na zapůjčení knihy Němci jsem čekal v knihovně několik měsíců a zrovna to vyšlo takhle. Tak se mi po Tučkové do knihy moc nechtělo a četl jsem něco jiného. Ale pořád jsem pošilhával po Němcích a nakonec to tedy risknul. A žádné srovnávání se nedostavilo. A řeknu vám, proč...
Kniha Němci je totiž tak jiná, že srovnávat je úplně mimo. I když jedno srovnání po přečtení obou knih bych měl.
Ve Vyhnání G.S. je jasné, že Němci jsou ti dobří a Češi ti špatní. Jste postaveni před hotovou věc bez možnosti volby.
V Němcích naopak autorka vůbec neklade důraz na národnost. A to je alespoň pro mě zajímavější pohled.
Děj je veliká mozaika roztříštěná na kousíčky a když ty střípky postupně skládáte dohromady, dostanete příběh zaplněný lidmi a lidičkami se všemi jejich krásami, láskami, touhami a samozřejmě i neduhy a vadami na kráse, jejichž životy jsou přímo či nepřímo ovlivněny dvěma světovými válkami a jejich následky.
K tomu přidejte střídání děje a času (což ku podivu naopak zesiluje dojem) a dostanete knihu, kterou si budete pamatovat.
Vážně.
Nejradši bych si ji koupil, ale kdybych si koupil každou knihu, co se mi líbila...........

21.02.2015 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Bohování. Moudrost. Vědění sahající až do středověku. Uzavřený svět žen se znalostmi, které mohly pomáhat lidem, co k bohyním přišli prosit o pomoc. Nebo prý i škodit lidem, co se bohyním znelíbili.
Velmi poutavá kniha.
Právě jsem dočetl skvělé Vyhnání Gerty Schnirch a čekám, s jakým příběhem přijde autorka příště.

28.01.2015 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Žil jsem kdysi s partnerkou, jejíž německá část rodiny pocházela ze Sudet. Její babička nakonec směla zůstat v Čechách a žila na hranicích s Německem. Česky skoro vůbec neuměla. Partnerky otec, vždy když jsme tam jeli, rozhazoval za jízdy rukama a říkal. Tady bydleli ti a ti, tady byl švec, tady řezník, tady sedlák, tady malá fabrička atd atd. A vyprávěl to s takovou láskou a smutkem zároveň. Po revoluci dokonce z nostalgie koupil dům, ve kterém se vyučil. Aby se dochoval. A opravil ho. Jeho syn tam pak měl autodílnu.
Proč to píšu? Pro ten smutek jeho a jeho matky. Pro můj pocit viny za něco, za co nemůžu, ale ať chci, nebo ne, zdědil jsem to. České dědictví, za které se stydím.
Je ale také třeba si uvědomit, že nebýt německých zločinů před válkou a i za války, nebyla by česká reakce v podobě odsunu.
Další věcí je, že x Němců díky odsunu uniklo spravedlnosti.
Vyhnání Gerty Schnirch je poutavý text. O šílenstvích doby. A zrůdnosti mocných.
Zajímalo by mě, nakolik kniha čerpá ze vzpomínek pamětníků a nakolik je autorskou licencí.
Četl jsem i Žítkovské bohyně a jsem zvědav, jaké téma si na nás čtenáře autorka chystá.
Bude zase co ČÍST.

28.01.2015 5 z 5

Země Lhostejnost Země Lhostejnost Karel Kryl

Doporučuji dávkovat po kapitolách. Je to těžký text, plný zžíravé kritiky a přesně trefných jedůvek. Člověk se snaží si budovat nějaké národní sebevědomí a pak stačí nějaký takovýhle text, nebo jemu podobný ( Gottland třeba) a jeden může začínat od začátku.
Je až k nevíře, jaký přehled a dosah politického myšlení pan Kryl měl.

15.01.2015 5 z 5

Věčná válka Věčná válka Joe Haldeman

Tak tohle mě zklamalo. Ale přesně nevysvětlím, proč. Zajímavé nápady, dobrý příběh, ale celé se to četlo tak nějak divně. Pořád jsem čekal, kdy mě to strhne a nic. Přečíst se to dalo, ale nechytlo mě to.

15.01.2015 2 z 5

Gaidžin Gaidžin James Clavell

Malcolm není Dirk, to je pravda, ale kdo by o to stál?
Tato kniha si zasloužila svého vlastního hrdinu a ne jen pouhou Dirkovu vykrádačku.
Jinak bych knihu shrnul do těchto slov. Intriky, intriky, intriky. Láska, dobrodružství, smrt, naděje...

03.01.2015 4 z 5

Zrzavý Orm: (Plavci na západ) Zrzavý Orm: (Plavci na západ) Frans Gunnar Bengtsson

Je to první díl z dvoudílného vydání "Zrzavý Orm" (Z.O. vlastním a četl jsem). A byl v modrých číslech. Což je nesmysl, protože je přece jen o kousek lepší než díl druhý. Proto jsem mu tady vylepšil skóre. :-)

23.12.2014 5 z 5

Šaman Šaman Noah Gordon

Vynikající.
Tak dlouho jsem si stěžoval, že nemám čas číst a když jsem knihu konečně dočetl, tak mě to mrzí :-)
Barvitý velký příběh o rozmachu USA, o soužití indiánů, křesťanů, židů, rasistů a i obyčejných lidí, o lékařských metodách, vývoji medicíny a jejího využití v časech války Jihu proti Severu a samozřejmě o rodině Coleových.
Skvělá kniha

12.12.2014 5 z 5

Galaxia Galaxia Václav Šorel

Chtěl jsem dát tři, ale nakonec dávám čtyři hvězdy.
Bohužel mi není deset let a to, co v prvním díle fungovalo, tady nebylo. . Alespoň pro dávno odrostlého čtenáře. Příběh je totiž vyprávěn tak nějak ploše. Nevyčnívá žádná postava, ani žádný dějový zvrat. Za to ty tři hvězdy.
Ale napětí nechybí a ve výsledku dobrý příběh Vás vtáhne. A za to právě ty čtyři hvězdy.
Pro věčné děti a jejich děti jasná volba!
Občas při čtení jukněte, jestli Vám něco nelétá za hlavou :-)
A samozřejmě se těším na pokračování. 31.8. 2015 má být na pultech :-)

12.12.2014 4 z 5

Hollywoodské manželky Hollywoodské manželky Jackie Collins

Někdo mi poradil, že Šance, Lucky a Lady Boss stojí za to. Tak jsem se do toho dal a souhlasím. Je to super. Teda hlavně první díl.
Pod dojmy této série jsem sáhl po další knize a totální průšvih. Je to opravdu autorka zaměřená na bohatou, znuděnou smetánku a to mě vážně nezajímá. Spíš obtěžuje. Už nikdy nic víc nebudu zkoušet! Brrrr!

22.11.2014 odpad!

Hollywood Hollywood Charles Bukowski

Pod dojmem románu Ženy jsem se vrhl na dalšího Bukowskiho knihu a byl jsem silně zklamán. Nuda, nuda a nuda. Proložená chlastem. To mě mělo posadit na "prd..l"? Ale néééééé.
Ale s Bukowskim jsem neskončil, aby bylo jasno.

22.11.2014 1 z 5