Lenka4 Lenka4 komentáře u knih

Čekej na mne Čekej na mne Robert Sak

V knize se prolínají spletité osudy autora a jeho rodičů, poznamenané dobou a místy, kde se narodili a žili. Novými zjištěními pro mne byly některé skutečnosti ze začátku 30. let, kdy panovala velká hospodářská krize - možnost pracovního uplatnění našich, německých a amerických dělníků v Rusku, nebo slušné zabezpečení penzistů od železnice. Kniha sice obsahuje i části méně záživné, ale celkově se jedná o hodnotné životní svědectví.

28.02.2017 4 z 5

Přežít revoluci: Cestovní deník Nicholase Cresswella 1774-1777 Přežít revoluci: Cestovní deník Nicholase Cresswella 1774-1777 Svatava Raková

Zápisky mladého muže, který se opravdu ve světě neztratil. Cílevědomý, inteligentní, bez předsudků, statečný, všímavý, rád se bavící, ochotný pomoci, přiznávající si poklesky a nezdary, s bázní před rodiči. Ač si vázání snopů na konci své cesty zasloužil, přesto mi ho bylo trochu líto.

22.02.2017 4 z 5

Oběť případu Babice: Jan Bula 1920 - 1952 Oběť případu Babice: Jan Bula 1920 - 1952 František Kolouch

Kniha má nejednotný styl. Začíná jako přeslazeně oslavný životopisný román. Rušivě působí místa, kde autor přeformuloval získané informace, aby je vzápětí uvedl znovu jako citace. Další část tvoří nástin historicko-politické situace. Jednostranně vyhraněný pohled autora však vede ke zkreslené interpretaci (záměrně?). Například není pravda, že církvi byl zákonem č. 218/1949 Sb. zabaven veškerý majetek. Za nejzdařilejší lze považovat líčení aktivit Ladislava Malého, které zaujímá největší rozsah. Přínosné je citování archivních materiálů dokumentujících vyšetřování a soud Jana Buly. Naopak si myslím, že do literatury faktu nepatří pověrčivost - předtuchy, výklady "znamení".

19.02.2017 1 z 5

Soudce v čase práva i bezpráví: Paměti Václava Nedělky (1881-1965) Soudce v čase práva i bezpráví: Paměti Václava Nedělky (1881-1965) Pavel B. Kůrka

Třebaže jsou paměti psány suchým monotónním stylem, velice pěkně se čtou. Kromě přiblížení práce soudce a nahlédnutí do jeho rodinného života obsahují i množství dalších zajímavých informací, například o poměrech u zásobovacích oddílů vojska během 1. světové války.

14.02.2017 5 z 5

Dobronínské morytáty Dobronínské morytáty Vlastimil Vondruška

Detektivka příhodná pro čtení za zimních večerů. Tedy spíše za zimního večera, neboť odejít od rozečtené knihy jde těžko. Jen trochu udiví neobvyklá fyzická zdatnost některých postav.

13.02.2017 4 z 5

Deník dekadentního intelektuála Deník dekadentního intelektuála Jan Gebauer ml.

Myšlenkový deník, literárně - filosoficko - poetický. Touha mladého muže po lásce je možná vyjádřena příliš exaltovaně, ale určitě nešlo jen o pózu. Skrze stylizaci prostupuje jeho duševní neklid a jistá melancholie. Škoda, že tomuto nadanému člověku nebylo dopřáno více času k rozvíjení jeho schopností,

12.02.2017 5 z 5

Z poddaného šlechticem Z poddaného šlechticem Pavel Matlas

Paměti jsou ve své podstatě záznamy o narozeních, svatbách a úmrtích členů rodiny. Ovšem Pavel Matlas je ve vynikající úvodní studii zasazuje do historických a dobově společenských souvislostí a dodává jim na barvitosti a zajímavosti.

06.02.2017 5 z 5

Individuální a masová rekreace v okolí velkých industriálních měst v 19.-21. století Individuální a masová rekreace v okolí velkých industriálních měst v 19.-21. století Václav Matoušek

Některé informace, především o vzniku trampingu, se opakují ve více příspěvcích. Z hlediska čtenářského hodnotím nejvýše esej Veroniky Zapletalové, jejíž informační hodnota nezaostává za ostatními příspěvky a hlavně není zatížena balastem citačních formalit. Škoda, že text Czeslawa Adamiaka nebyl přeložen do češtiny, případně zveřejněn v polském jazyce.

05.02.2017 3 z 5

Zrádci, nebo vlastenci? Zrádci, nebo vlastenci? Sigismund Diczbalis

Kromě spletitého a dramatického příběhu autora (občas není příliš jasné, v čím zajetí právě je a pro koho zrovna pracuje), kniha přináší i přehledné objasnění vzniku vojenského seskupení vlasovců a jeho osudy. Bezvýchodné postavení v boji u Odry a následně hořký konec pomoci při osvobození Prahy tragicky završila poválečná repatriace do Ruska. Potřebné svědectví o událostech 2. světové války z jiného úhlu pohledu, než který byl desetiletí oficiálně předkládán.

31.01.2017 4 z 5

Jáchymovští démoni Jáchymovští démoni Vlastimil Vondruška

Pěkný příběh až na jeden detail, který nebyl zcela "vychytaný". Ale vše odpuštěno za umožnění návštěvy dolu a zasvěcení do tajů těžby stříbra.

29.01.2017 4 z 5

Hitlerovy fúrie Hitlerovy fúrie Wendy Lower

Téma by si zasloužilo větší pozornost historiků. Doufejme, že tato kniha podnítí badatele k hlubšímu a komplexnějšímu zkoumání. Dílo Wendy Lower je totiž poněkud nepřehledné a málo propracované. Některé události či osoby jsou uvedeny jen v nedopovězených náznacích. Pokud bylo autorčiným záměrem představit životy několika konkrétních žen, bylo by vhodné nastínit i jejich další poválečné osudy, nejen zda byly či nebyly souzeny. Hlavně však chybí informace o situaci a praktickém životě v místech východní Evropy, kde německé ženy žily a pracovaly a o vzájemných vztazích mezi obyvatelstvem nežidovského původu, Židy a Němci.

27.01.2017 3 z 5

Záhada slavkovského pokladu Záhada slavkovského pokladu Milan Plch

Pohled na bojiště u Slavkova a realita vojenského tažení v době více než dvě stě let vzdálené jsou zajímavější, než snaha lokalizovat místo případného ukrytí pokladny. K jejímu objevení by mohlo dojít jen velkou náhodou. I prostor autory vymezený jako největší možnost je příliš rozsáhlý a krajina doznala značných změn. Velkou slabinou textu je neustále opakování již sdělených informací a hypotéz.

22.01.2017 3 z 5

Vzpomínky na přerovské ghetto Vzpomínky na přerovské ghetto Ignaz Briess

Vzpomínky jsou hlavně souhrnem a přehledem zvyků, které v duchu náboženských tradic židovská komunita v Přerově dodržovala. Rozhodně však nejde o nudné čtení, autor je navazuje na své zážitky z dětství a seznamuje tak s nimi velmi přístupnou formou.

17.01.2017 5 z 5

Z tvé číše, Ameriko... Z tvé číše, Ameriko... Pablo Neruda (p)

Všechny básně mají jakousi vnitřní posmutnělost, která někdy více, jindy méně, vystupuje na povrch. Těžko posoudit, zda se autor výběru zaměřil pouze na verše zaznamenávající tíživost okolního světa, nebo se jedná o tón typický pro představované básníky. (César Vallejo, Devatero morových ran: "... Nikdy, pane ministře zdravotnictví, nemělo zdraví takovou úmrtnost a bolest hlavy nepáčila tolik čela z čela! A nábytek má v zásuvkách jen žal a u srdce je v zásuvkách jen žal a ještěrka má v zásuvkách jen žal...)

15.01.2017 3 z 5

Masarykovy vražedkyně: Ženy, zachráněné v období první republiky prezidentskou milostí od trestu smrti Masarykovy vražedkyně: Ženy, zachráněné v období první republiky prezidentskou milostí od trestu smrti Ivo Pejčoch

Smutné jsou příběhy žen, které usmrtily své děti, protože neviděly jiné východisko z tíživé situace. Odhlédneme-li od zločinů, ke kterým nakonec došlo, přibližuje kniha i sociální prostředí a způsob života obyčejných lidí, a to hlavně na venkově. Většina vražedkyň byla prostšího ducha a bylo proto snadné je odhalit. Z toho, jak často bylo používáno jedu, aniž by následky vzbudily podezření lékaře, se nemohu ubránit podezření, že některé podobné zločiny zůstaly neodhaleny. Škoda, že se autorovi nepodařilo zmapovat další osudy žen po propuštění - kde žily, pracovaly, jak se k nim chovalo okolí.

14.01.2017 4 z 5

Hodina smrti Hodina smrti Joseph Thomas Sheridan Le Fanu

Námět je dobrý, leč zpracování žalostné. Spousta nelogičností v ději i v jednání osob, které jsou charakterově zjednodušené a většinou nadmíru podivné a přepjaté. Příběh je nepropracovaný, autor rozhodně nebyl mistr pera. Není důvod přihlížet při hodnocení knihy k době jejího napsání, v každém století vznikala díla vynikající, dobrá, i nepovedená.

13.01.2017 1 z 5

Hořké vzpomínání. Z dopisů a vzpomínek chlapců pétépáků PTP Hořké vzpomínání. Z dopisů a vzpomínek chlapců pétépáků PTP Augustin Drobílek

Název knihy je více než výstižný.

28.12.2016 4 z 5

Krátká cesta životem a Evropou Krátká cesta životem a Evropou Gabriela Schwarzenberg

Velice pěkná knížka počínaje úvodní studií Mileny Lenderové a Jarmily Plškové a konče obrazovou přílohou. Gabrielin cestovní deník i korespondence jsou půvabné, místy i vtipné. Mezi informacemi o cestování, návštěvách, zábavách, dárcích, nemocech a příbuzných upoutá také svědectví o léčebných metodách doktora Priessnitze v Lázních Jeseník. Dovedu si představit, že při psaní pateticky romantického románu Mizaël a Alice sama autorka nejednu slzu uronila. Škoda, že zemřela tak mladá.

28.12.2016 5 z 5

Po práci legraci Po práci legraci Jakub Šofar

Výborný nápad. Leč zdá se mi, že kniha obsahuje převážně lidovou tvořivost ze "4. cenové skupiny", čímž myslím nadměrné množství vulgarit.

26.12.2016 2 z 5

Zvláštní zacházení Zvláštní zacházení Adam Drda

Zdá se, že kniha je souhrnem informací a svědectví, které byly o rodinném táboře již publikovány v rámci jiných děl věnovaných osudům terezínských Židů. Těžko lze předpokládat, že ještě budou objeveny nějaké nové dokumenty o účelu zřízení tohoto tábora, takže lze v tomto shrnutí nalézt snad vše, co se tématu týká. Citovaná svědectví přeživších je však lépe číst uceleně v jejich vzpomínkových knihách. Pobyt v Birkenau totiž pro ně byl zpravidla jen jednou epizodou v jejich strastiplných osudech a dokládají tak lépe hrůznost toho, čím vším prošli.

25.12.2016 4 z 5