Lenka4 Lenka4 komentáře u knih

Z deníků Anny Lauermannové-Mikschové Z deníků Anny Lauermannové-Mikschové Anna Lauermannová-Mikschová

Zaměření výběru pouze na salonní společnost se nezdá příliš šťastné. Dozvídáme se sice, co si autorka myslela o svých přátelích a známých, či kdo se komu dvořil. Ovšem za těmito slovy čiší prázdnota. Živější jsou pasáže z deníků po roce 1900 (výlet do Paříže a cesta do Jilemnice, sebevrazi). Osobnost pisatelky by více přiblížily rodinné záznamy týkající se vztahů s manželem a s dcerou. Třebaže editorky věnovaly práci nemalé úsilí, výsledný portrét Anny Lauermannové-Mikschové na základě jejich výběru zůstává plochý a nevýrazný.

23.12.2016 3 z 5

Ženy z fary Ženy z fary Věra Lukášová

Poměrně dost otevřený pohled doslova až do farské kuchyně. Z rozhovorů vyplývají zejména rozdílné generační názory na osobní život farářovy rodiny a práci ve sborech. Nezdá se, že by situace v církvi byla oproti době před rokem 1989 idylická. Útlak ze strany státu sice pominul, ale vynořují se nové problémy uvnitř církve, které si způsobují sami členové sborů. Toto pro nezasvěcené až překvapivé zjištění je možná největším přínosem knihy.

19.12.2016 4 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Velice pěkná detektivka. Oceňuji místa, kde čtenář podléhá spolu s hrdinkou strachu. Naštěstí jich není mnoho. Nedopovězení všech dějových linek není na závadu. Lze si je domýšlet dle vlastní fantazie.

14.12.2016 5 z 5

Kdybych se snad nevrátil Kdybych se snad nevrátil Jiří Karen

Deník i dopisy obsahují autorovy úvahy rázu filosofického i zcela materiálního, přemýšlení o budoucím životě. Často se vyjadřuje velice poeticky. Svědectví o atmosféře a zvláštních událostech v pracovním nasazení umocňují jeho verše. Sympatická je neustálá snaha o kultivaci prostředí a slušné jednání ve společnosti lidí, kteří tyto hodnoty neuznávají. V tomto ohledu by člověk ze svých zásad i přes udivené či škodolibé reakce okolí opravdu nikdy polevovat neměl.

13.12.2016 5 z 5

Ještě že člověk neví, co ho čeká: Života běh mezi roky 1929-1989 Ještě že člověk neví, co ho čeká: Života běh mezi roky 1929-1989 Toman Brod

Líčení jednoho konkrétního lidského osudu nenápadně přechází v přehled a vysvětlení zásadních historických a politických událostí v naší republice. Nechybí umírněná sebekritika ani adresná kritika. Některé autorovy názory se nepřijímají snadno, ale mohou být základem hlubších debat a zamyšlení.

10.12.2016 4 z 5

Krok do tmavé noci Krok do tmavé noci Miloš Doležal

Kniha se velice dobře čte. Autor si zaslouží uznání za shromáždění tak rozsáhlého množství dokumentů, fotografií i svědectví. Jeho osobní zanícení se však občas ne příliš šťastně projevuje užíváním výrazových prostředků, které mají emocionálně působit, ale v textu postaveném na faktech nepůsobí dobře. Například pro uložení v rakvi do společného hrobu se mi nezdá adekvátní několikrát použitý výraz "zahrabán v zemi". Příběh Josefa Toufara je sám o sobě velice silný. Podrobná zpráva o jeho životě je však poněkud nevyvážená. Obsahuje totiž jen svědectví jeho přátel. Nicméně zmínka o problémech soužití s hospodyní na faře v Zahrádce, či hlasy proti němu od části farníků naznačují, že jako každý člověk s někým vycházel lépe a s někým hůře. Uvedení i protichůdných názorů by osobnosti Josefa Toufara nijak neuškodilo, naopak by ho jako člověka více přiblížilo. Škoda, že se autor více nevěnoval možnému vysvětlení samotného "zázraku". Jistě by bylo zajímavé zjistit, co si o tomto jevu myslí představitelé církve. Co znamená zázrak, který nepřinese nic dobrého, jen bolest a trápení mnoha lidem? A kdo a proč jej způsobil?

07.12.2016 5 z 5

Deníkové rodinné záznamy  (1785-1808) Deníkové rodinné záznamy (1785-1808) Veronika Čapská

Gabrieliny zápisky jsou poměrně kusé. Knížka si zaslouží nejvyšší ohodnocení především za dvě úvodní studie. Velmi zajímavé jsou informace o tom, co obsahovala knihovna venkovského zámku a o vhodné vzdělávací četbě pro dámy, jakož i o tehdy módní literatuře a jejích autorech. "Někteří osvícenští lékaři se domnívali, že ženám přílišné čtení škodí, může způsobovat nespavost, malátnost, sklon k mdlobám, nervozitu či plačtivost. Známý je názor Jeana Jacquesa Rousseaua uvedený v předmluvě k jeho románu Nová Héloisa, že žádná ctnostná dívka nečte romány."

03.12.2016 5 z 5

A ptáš se, knížko má... A ptáš se, knížko má... Milena Lenderová

Osobní deník je stejně originální jako jeho pisatel. Všeobecná studie o denících tedy vede k seznámení s obecnou každodenností žen středních a vyšších vrstev, která, jak autorka zmiňuje, je v některých ohledech lépe zřejmá z jejich korespondence. Přínosné je nasměrování čtenáře k deníkům některých osobností, které již byly vydány jako edice. Škoda, že v knize nejsou poznámky pod čarou uvedeny přímo na stránkách. Jejich umístění za jednotlivými kapitolami je čtenářsky velmi nepohodlné.

02.12.2016 4 z 5

Česká babička aneb Cizinec je našinec Česká babička aneb Cizinec je našinec Dietmar Grieser

Kromě zajímavých momentů ze života známých i méně známých osobností je přínosem také turisticko-reportážní pohled zahraničního návštěvníka na skutečnosti, se kterými se v naší zemi setkal. Velmi příjemné čtení.

29.11.2016 5 z 5

Paměti Paměti Mikuláš Dačický z Heslova

Velice pěkný úvod Josefa Janáčka. Ze zápisů předků Mikuláše Dačického si čtenář oživí znalosti dějepisu. Nejpřínosnější jsou autorovy záznamy o aktuální kutnohorské politické, ekonomické a bezpečnostní situaci, doplněné zprávami ze společnosti a černou kronikou. A určitě stojí za to, obohatit si slovník některými staročeskými výrazy.

27.11.2016 4 z 5

Krutá vrchnost, ubozí poddaní? Krutá vrchnost, ubozí poddaní? Alice Velková

Kniha obsahuje řadu významných informací o problematice. Čtenáři, jejichž předkové pocházeli ze Šťáhlavska, ji budou jistě pročítat s napětím, zda se tam neobjeví jména z jejich rodu. Ostatním se mohou příkladové pasáže zdát příliš obsáhlé. Jako nadbytečné se jeví velké množství tabulek a grafů. Fakta obecnějšího charakteru se tak poněkud ztrácí v přemíře jednotlivostí.

15.11.2016 3 z 5

Odchody a návraty Odchody a návraty Marita Krauss

Očekávala jsem, že kniha bude obsahovat ucelené příběhy lidí. Jde však spíše o pokus vědecky téma zpracovat, což je u vzpomínek velice obtížné. Velkou roli hraje osobnost a nátura vypravěče, v paměti se po desetiletích něco již nevybaví a o něčem se hovořit nechce. Studie vystavěna na těchto základech musí dojít k jedinému výsledku - vzpomínky jsou velice individuální záležitostí a zobecňovat konkrétní lidské osudy prostě nejde. Větší vypovídací hodnotu by proto měly přepisy autentických záznamů vyprávění pamětníků.

05.11.2016 3 z 5

Rukavice Dobříš. Židovský odkaz městu Rukavice Dobříš. Židovský odkaz městu Petr Kadlec

Originální téma, pěkně vybraný obrazový doprovod. Historie rukavičkářství je překvapivě zajímavá a dobře podaná. Jen škoda, že text neprošel pečlivější korekturou.

27.10.2016 4 z 5

Husák - Mladé roky Gustáva Husáka 1913 – 1939 Husák - Mladé roky Gustáva Husáka 1913 – 1939 Tomáš Černák

Autor velice precizně a detailně popisuje prostředí, ve kterém Gustáv Husák v dětství a mládí žil a v němž se pohyboval. Především však seznamuje s obecnou dobovou situací ve slovenském školství od nejnižšího po vysoké a velkou pozornost věnuje studentským aktivitám politickým i společenským. Zdá se, jako by toto bylo nosné téma, sám Husák se v textu, obzvláště do doby studia na právnické fakultě, dost ztrácí. Knihu by oživily vzpomínky pamětníků, použití převahy pramenů z archivních fondů škol v konečném důsledků vede k jisté suchosti textu a neživotnosti Husákovy osobnosti. O jeho soukromých vztazích ke spolužákům, Magdě Lokvencové, otci a sourozencům kniha vypovídá velmi málo.

25.10.2016 3 z 5

Zmizelá Kutná Hora Zmizelá Kutná Hora Aleš Pospíšil

Člověk si až povzdychne, jak malebně a romanticky ty staré domy působily. Jen škoda, že v knížce nejsou také snímky dokumentující, jak místa vypadají dnes. Ale zase je to dobrý tip na výlet do Kutné Hory, jet si je tam s touto knihou v ruce vyhledávat.

24.10.2016 5 z 5

Rákoska v dílně lidskosti Rákoska v dílně lidskosti Pavla Vošahlíková

Velice obsažný a mnohostranný pohled na vývoj školství. Jen mě napadá, že by bylo škoda podobně nezpracovat i 20. století.

20.10.2016 5 z 5

Zápisky sedláka Josefa Dlaska. Měl jsem nestálé štěstí Zápisky sedláka Josefa Dlaska. Měl jsem nestálé štěstí Alžběta Kulíšková

Své kouzlo mají naučné výpisky i samotné Dlaskovy zápisy o událostech, které v daném roce považoval za nejdůležitější. K nim patří samozřejmě hlavně záznamy o sklizních, překvapivá je částá likvidace úrody hlemýždi. Množství zápisů se týká také požárů či povodní a jejich obětí. Jen o vlastní rodině se hospodář zmiňuje velice sporadicky. Je dobře, že se editorka snažila ponechat zápisům původní jazykovou podobu.

17.10.2016 5 z 5

Ondřej Sekora - Práce všeho druhu Ondřej Sekora - Práce všeho druhu Blanka Stehlíková

Za člověka mluví jeho dílo a to je v knize popsáno a reprodukováno v míře velké. Možná až trochu nadbytečně, neboť kapitola Literární tvorba pro děti stručně opakuje některé informace již dříve uvedené. Také forma této části (s poznámkovým aparátem) mírně narušuje celkový styl publikace. Ocenění si zaslouží reprodukce ilustrací, které zachycují výtvarný vývoj O. Sekory. Porovnání původních verzí kreseb s upravenými v pozdějším období je velice zajímavé. Překvapivé jsou Sekorovy obrázky z cest a hlavně jeho deník z pracovního tábora. Myslím, že pro osobní život spisovatele by se v knize prostor našel, ale těžko najít někoho dalšího (kromě syna, který své vzpomínky sepsal), kdo by o něm mohl vydat svědectví.

14.10.2016 4 z 5

Velký rozklad: O úpadku institucí a zániku ekonomik Velký rozklad: O úpadku institucí a zániku ekonomik Niall Ferguson

Z tematicky poněkud nesourodých čtyř kapitol a jejich koncepce je jejich původní určení jako přednášky velice zřetelné. Z toho vyplývá i náročnost pro čtenáře, který není odborník na finančnictví, ekonomii či právo, a to hlavně v oblasti anglo-americké a čínské, včetně historických souvislostí. Nicméně základní teorie o fungování či nefungování systémů jsou dobře rozpoznatelné. Autor však v zásadě nepředkládá nic nového či překvapivého. Knize by prospěl větší rozsah pro utřídění a a rozpracování textu.

04.10.2016 2 z 5

Zvěsti Zvěsti Petr Pazdera Payne

Dojem z knihy - prázdnota. Hodně povrchní pohled do vlastního uzavřeného světa. Jenže takový pohled nemá sílu někoho oslovit. Nechce se věřit, že by autorův vnitřní život byl tak chudý, spíše si ho chrání před ostatními. Vyvstává otázka, proč ho tedy vůbec čtenáři předkládá. Jedině Mumifikace má v sobě jiskru vřelého citu, která ostatním povídkám chybí.

01.10.2016 1 z 5