Lessana Lessana komentáře u knih

Ako Jožko Pletko poplietol si všetko Ako Jožko Pletko poplietol si všetko Krista Bendová

Nádherná knižka, ktorej veselé ilustrácie (i nejaké tie rýmovačky) si dodnes pamätám.

05.11.2018 5 z 5

Vyřídit si účty Vyřídit si účty Woody Allen (p)

Poviedkovú knihu Vyřídit si účty som dostala pred časom spolu s Bez peří. Prečítala som ju ale až relatívne nedávno, keďže som na ňu pri sťahovaní akosi pozabudla a pri upratovaní opätovne našla. Časy, keď som sa považovala za intelektuála sú, našťastie, nenávratne preč. Nuž a cez prizmu môjho súčasného ja sa na túto útlu knižočku dívam úplne inak. Mala som dokonca problém ju (do)čítať, pôsobila doslova vyciciavajúco. Prepáč, Woody. Na niektoré Tvoje filmy sa však pozriem občas rada.

Minútové básne Minútové básne Kamil Peteraj

Minútové básne... žeby každú z nich napísal autor za minútu? Pri väčšine to tak vyzerá. Čo by napokon nemuselo byť na škodu veci. Ich obsah však, žiaľ, akosi na to doplatil. Akoby len krátke vetičky, prosté každodenné postrehy autora boli prispôsobené básnickej forme, v tomto prípade často i bez veršov. Ide, žiaľ, o plytké opisy vecí, situácií, ľudí... bez hlbšieho ponorenia sa, bez akéhokoľvek odkazu, málokedy s odovzdaním pocitu čitateľovi skrz slovo na papieri. Čakala som niečo úplne iné.

03.11.2018 1 z 5

Muška Muška Georges Bernanos

Tak ako sa mi páčil Denník vidieckeho kňaza, tak sa mi Muška nepáčila. Z veľkej časti za to môže nevydarený slovenský preklad. No i z príbehu samotného a štýlu, akým je písaný, som bola v závere úplne rozladená... Veľké sklamanie.

03.11.2018 1 z 5

Mé nejhezčí vzpomínky Mé nejhezčí vzpomínky Françoise Sagan (p)

Knihou Máte rada Brahmsa som sa naladila na Saganovej nôtu a požičala som si z knižnice Mé nejhezčí vzpomínky. Ale... len som si pokazila chuť. Škoda, tešila som sa.

Láska na první pohled Láska na první pohled Tina Caspari

Príbehy o Bibi a Bubim šli v detstve mimo mňa... tak som aspoň urobila radosť darovaním knižiek kamarátke, ktorá ich ocenila :).

Bonsaje Bonsaje Werner M. Busch

Jednu hviezdičku v hodnotení dávam za inšpirujúce obrázky bonsajov a druhú za najčastejšie druhy stromov, z ktorých sa bonsaje vytvárajú. Inak som sa z tejto útlej príručky veľa nedozvedela a pri pestovaní sa spoľahnem na vlastný cit a intuíciu (ako doteraz).

03.11.2018 2 z 5

Children's first dictionary Children's first dictionary kolektiv autorů

Moje prvé zoznámenie sa s angličtinou... :) Krásne spracovaná kniha s milými ilustráciami, v ktorej som veľmi rada a veľmi často ako dieťa listovala.

03.11.2018 5 z 5

O Guľkovi Bombuľkovi O Guľkovi Bombuľkovi Mária Ďuríčková (p)

Ach, Guľko Bombuľko! To je krásna spomienka na bezstarostné detstvo v obklopení kníh s našimi rozprávkami :).

14.03.2018 4 z 5

O Jankovi Polienkovi O Jankovi Polienkovi Mária Ďuríčková (p)

Janko Polienko... spomienka na bezstarostné detstvo v obklopení kníh a platní (ako inak) s našimi rozprávkami :).

14.03.2018 4 z 5

Čin-Čin Čin-Čin Ľudmila Podjavorinská

Krásne, milé, rýchlo (a nadlho) zapamätateľné básničky, ktoré sprevádzali detstvom i mňa.

14.03.2018 5 z 5

Smelý zajko Smelý zajko Jozef Cíger Hronský

Jedna z mnohých milých spomienok na detstvo :).

18.12.2017 4 z 5

CIRCUMSPECTATE CIRCUMSPECTATE Vlado Bálint

Poviedky z tejto milej knižky je lepšie "dávkovať si" postupne, nie všetky naraz. Človek si tak lepšie vychutná bohatosť metafor v nich. A hoci sa občas môže zdať, že lyrika tu prevažuje nad epikou, nie je to celkom tak, stačí čítať a cítiť medzi riadkami. Najúdernejšie mi v tomto smere prichodili posledné dve poviedky: Televízor a Zasvätenie.

10.02.2017 4 z 5

Pán prstenů: Návrat krále - Podrobný obrazový průvodce k filmu Pán prstenů: Návrat krále - Podrobný obrazový průvodce k filmu Jude Fisher

Predstavy režiséra Petra Jacksona o Tolkienovej Stredozemi boli viac než zručne prevedené na filmové plátno. To skutočne klobúk dolu. Tento sprievodca je súborom obrázkov z filmu Návrat kráľa doplneným o nevyhnutný text, aby aj čitateľ neznalý pôvodného príbehu majstra Tolkiena nepoblúdil.

29.04.2016 4 z 5