Lily101 Lily101 komentáře u knih

Matla - Kuchařka plná příběhů Matla - Kuchařka plná příběhů Roman Staša

Sledovala jsem jen první sérii Masterchef a to od poloviny, tudíž jsem pana Stašu neznala a možná to byla ta chyba.

Text působí místy dost kostrbatě (když je pan Staša dotazován na něco, co zaznělo dříve u rozhovoru s jeho osobou blízkou, což ale má být záměr, takže to není součástí hodnocení) a občas si skoro až protiřečí (čímž pan Staša působí nesympaticky) a je tam jedna informace, která nevím, na kolik je správná (psychoterapeutický výcvik si nemůže dle internetu udělat každý, ale jen absolventi určitých oborů/fakult a do toho mi VŠ pana Staši nezapadá).

Kdybych se nepodívala na rozhovor na YT, tak mi přijde pan Staša z knihy dost nesympatický, což by byla škoda, protože opak je spíše pravdou. Tak pokud také na Masterchef nekoukáte, doporučuji v průběhu četby zkusit právě nějaký rozhovor.

Kuchařku oceňuji za to, že je jiná než ostatní (rozhovory). Každý autor kuchařky tvrdí, že dle jeho kuchařky mohou běžně vařit lidé. Jenže většinou recepty obsahují hodně potravin a dost často i drahých. Toto je případ i této kuchařky. Bohužel. Nemohu tedy jinak, než ubrat hodnocení, protože od kuchařky očekávám, že alespoň polovinu jídel budu moci vařit z běžně dostupných potravin každé kuchyně a že surovin nebude neadekvátně
moc, byť zrovna u kuchařky vítěze Masterchef jsem více schopná vzít v potaz exotičtější potraviny a tedy i větší množství. Dost mě mrzí, že když už autor přidával postupně jídla dle životních etap, tak je upravil (vyšperkoval, tedy přidal suroviny) obdobně jako vítězkyně první řady, přitom já bych si klidně udělala originální kaši, kterou mu dělala maminka či těstoviny na spoustu způsobů, které si připravoval autor v průběhu svých studentských let.

26.01.2022 3 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Detektivní jednohubka v tom smyslu, že se od ní nemůžete odtrhnout a je mimo to dost čtivá.

Za mě skvělá a rozhodně se vyplatilo si na ni počkat skoro 3 roky v rámci rezervačního systému veřejné knihovny.

25.01.2022 5 z 5

Dopravní značky pro malé děti Dopravní značky pro malé děti Gabriela Kopcová

Pro děti asi dost dobrá knížka; hlavně pro děti jezdící na kole, neboť hodně situací je popisováno právě s ilustracemi cyklistů.

23.01.2022 5 z 5

Ještě než umřu Ještě než umřu Jenny Downham

Dost dojemné, ale to spíš ukazuje na talent spisovatelky psát autenticky.

23.01.2022 5 z 5

Jednoduše buďte úspěšní – Žijte svůj sen Jednoduše buďte úspěšní – Žijte svůj sen Pierre Franckh

Úžasná kniha! Možná je to i tím, že se ke mně dostala nejspíš v pravý čas (a přitom jsem četbu odkládala-knihu mám vypůjčenou z veřejné knihovny), ale naprosto top kniha. Aktuálně zvažuji, že si ji pořídím i do vlastní knihovničky.

Četla jsem ji pět pracovních dní po pracovní době (občas i před) a trvalo to tak dlouho asi i proto, že kniha vybízí k tomu, abyste hned šli dělat to,co Vás baví…doporučuji číst knihu po menších částech více dní než
ji zhltnout na jeden zátah (a to většinou preferuji u knih právě druhé zmíněné).

21.01.2022 5 z 5

Manželské etudy Manželské etudy Michael Třeštík

Doslovný přepis toho, co osoby řekli v dokumentu, je za mě dost nešťastné. Asi největší zklamání je z toho, že v dokumentu je “manželský život” párů zachycen v delším časovém horizontu, takže se může stát, že v knize jsou manželé šťastně spolu, ale z dokumentu je zřejmé, že o pár let později bohužel došlo k rozluce.

V rámci druhého příběhu Vám začne kniha připadat dost stereotypní, byť zachycuje zcela jiné osoby, ale to za mě není chyba Třeštíků, spíš koncept z dokumentu/filmu napsat knihu obecně zatím moc nevychází (nebo na to nemám “štěstí” u výběru knih).

16.01.2022 2 z 5

Umění být zdráv Umění být zdráv Věra Keilová

Výborná kniha.

10.01.2022 5 z 5

Náhle, sami Náhle, sami Isabelle Autissier

Nejsem si úplně jistá, jak hodnotit. Dívala jsem se na rozhovor v DVTV (odkaz v rámci jiné recenze pode mnou) a stále se nemohu rozhodnout.

Autorka zásluhou své záliby zažila situaci, kdy mohla být v podobné situaci jako hlavní protagonistka s přítelem, ne-li horší. Ale některé prvky jsem brala jako až kýčovité (SPOILER: Najednou jede kolem loď a oba ve snaze se zachránit zpanikaří a než se vzchopí, tak je loď pryč. KONEC SPOILERU). Knihy s touto tématikou moc nečtu, ale některé prvky mi přišli prostě opakované.

Asi jako jiní moc nechápu chování hlavní protagonistky, na druhou stranu jsem nikdy v takové těžké situaci nebyla (a že je protagonistka v těžké životní situaci vcelku dlouho). Současně však jsem nechápala ani postoj jejího partnera.

Kniha má dvě části. První už se mi místy vlekla, protože to bylo pořád o tomtéž, dokud se nezačalo něco dít. Není to snadné, já vím, ale druhá část byla čtivější. Závěr byl pro mě poměrně překvapivý.

31.12.2021 3 z 5

Maminka Maminka Jaroslav Seifert

Takové “jednodušší” básně, ale obsah je zcela jednoznačný,což je i značná výhoda.

31.12.2021 4 z 5

Malé moudrosti pro velké životní cesty Malé moudrosti pro velké životní cesty Alžběta Sirovátková

Pěkná knížka určená hlavně pro ty, kteří mají těžší období.

31.12.2021 5 z 5

Divadélko se zvířátky na louce Divadélko se zvířátky na louce Romana Suchá

Kromě “očička má zakysané” (viz recenze níže), kdy se mi udělalo trochu nevolno, mi přišla kniha moc pěkná. Ilustrace asi pěkné (orientovala jsem se hlavně na texty). Možná občas rým nebyl nejvyvedenější, ale po obsahové stránce moc pěkné příběhy (snad až na pavouka, který mi přišel podobný již známým pohádkám a vlastně ten závěr mi přišel poněkud nepromyšlený (či moc narychlo vymyšlený). Nejlepší byla “pohádka” o záškolákovi.

Čteno neteřince.

30.12.2021 5 z 5

Mutace Mutace Robin Cook

Prostě a jednoduše: další “cookovka”. Na rok napsání dost dobrá kniha, avšak je na ní vidět, že se autorův potenciál teprve začal rozvíjet, nicméně to na hodnocení knihy nic nemění.

30.12.2021 5 z 5

Mé cesty do hlubin mozku Mé cesty do hlubin mozku Martin Moravec

Zajímavá kniha, která obohatí nejednoho čtenáře. S pár skutečnostmi nesouhlasím (třeba tomu, že právník nikdy nikomu neposkytuje právní radu zadarmo), ale jinak za mě top! Minulá věta není zahrnuta do hodnocení knihy jako takové.

Moc děkuji panu Moravcovi, že pokládal dobré dotazy a knihu (nejspíš) napsal sám (hl. pokud vše přepisoval na základě nahrávek z diktafonu ze skutečných rozhovorů) i panu Benešovi za to, že se rozhodl podělit o své životní zkušenosti jak z pracovního, tak soukromého života, čímž obohatil mysl nejednomu čtenáři/čtenářce.

28.12.2021 5 z 5

Martinka se učí plavat Martinka se učí plavat Gilbert Delahaye

Kniha mého dětství. Nyní přečtena po letech, jako malá jsem příběh chtěla číst od maminky opakovaně, v rámci čtenářské výzvy (18. Kniha s jménem v názvu z roku 2017-v době vyhlášení výzvy jsem zde na DK ještě neměla účet).

Nejsem cílová skupina, ale jedná se o knihu, kterou budu jednou chtít přečíst svým dětem, budu-li je v budoucnu mít.

27.12.2021 5 z 5

Martinka v nemocnici Martinka v nemocnici Gilbert Delahaye

Knihu, kterou jsem jako malá milovala. Přečteno po letech v rámci čtenářské výzvy (16. Oblíbená kniha Tvého dětství z roku 2016/plněna dodatečně; neměla jsem v té době zde na DK účet).

Nejsem již věková skupina, pro kterou je kniha psána, ale poselství dle mého skromného názoru má a bude to kniha, kterou jednou budu chtít číst vlastním dětem, budu-li je mít.

27.12.2021 5 z 5

Příběh ztracené holčičky Příběh ztracené holčičky Elena Ferrante

Za mě je závěrečná část dost velké zklamání. Knihu jsem dočetla až nyní, ale přes svátky jsem se na ni ani nepodívala; holt nebyla úplně top a vlastně jsem ji dočetla jen kvůli jedné dějové linii (SPOILER:Těhotenství.KONEC SPOILERU.). Líbí se mi na ní, že je víc na úrovni tím, že je více zasazená do doby a více o ni pojednává, ale jinak...mě tedy po dějové linii bohužel ze všech 4 částí zaujala nejméně a nic by se dle mého skromného názoru nestalo, kdyby byla o cca polovinu kratší.

27.12.2021 3 z 5

Jako bych žila dva životy Jako bych žila dva životy Milan Ohnisko

Za mě naprosto top kniha! Nemám slov a jsem ráda, že kniha o tak inspirující osobě vyšla knižně.

27.12.2021 3 z 5

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

Poprvé jsem knihu četla před více než 10 lety a byla z ní nadšená. Nyní už nadšení nedorazilo. Trochu jako “Atlas mraků” jen více smysluplné na první pohled a provázanost příběhů je víc než zřejmá.

12.12.2021 3 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Na to, že byla kniha poprvé vydána v roce 1951 (Amerika), klobouk dolů za nadčasovost. Kdysi jsem od autora četla jinou knihu (“Marťanská kronika”), kterou jsem byla okouzlena a i přesto, že je mi o víc jak deset let víc od četby jeho knihy (výše), se mi zamlouvá stejně jako před lety.

Dvě skutečnosti k vytknutí jsou za mě:
- místy dost chaotický popis (např. str. 141 a násl.,158-159);
- překombinovaná dějová linka (SPOILER: Hned po útěku válka-jako vážně? KONEC SPOILERU).

09.12.2021 3 z 5

Její konec Její konec Shari Lapena

Na knihu jsem čekala kolem roku. Od počátku jsem věděla, jak to celé bylo (a to se mi většinou nedaří, neb mě autoři dost povodí-Shari se to nepovedlo). Četla jsem bez dechu, ale obrat na straně 255 se prostě nepovedl a bylo to dost “na sílu”.

Za čtivost hvězdičku navíc (+ obligatorní dvě hvězdičky za snahu autora a lidí podílejících se na vzniku knihy).

07.12.2021 3 z 5