Lily101 Lily101 komentáře u knih

Vlaštovka v bublině Vlaštovka v bublině Markéta Lukášková

Super oddechovka při učení na státnici.

24.04.2021 4 z 5

Autorův druh humoru mi nesedí, přijde mi, že jsou situace hodně absurdní a já u tohoto druhu humoru trnu hrůzou, než že bych se smála. Mám v knihovničce "Stoletý stařík" a bojím se, nicméně zkusím. Troufám si napsat, že kdybych knihu neposlouchala jako audioknihu, tak to skončí nedočtením. Ale dám tomu šanci a přečtu si i knihu (tedy knihy "Stolerý stařík") od autora, než to definitivně "vzdám".

06.04.2021 2 z 5

Velikost XL: Kila navíc přibývají Velikost XL: Kila navíc přibývají Meg Cabot

Jak píše recenzent v komentáři bezprostředně pode mnou, kniha je “kombinací” více žánrů. Za mě se jedná:
- z 45% detektivka;
- z 50% romantika;
- z 5% příběh o těžkostech spjatých s hubnutím.

Romantiku moc nemusím, ale tato dějová linka není nic růžového ve smyslu extrémně sladkého...pokud na toto také moc nejste, tak to zvládnete.

Pasáže o hubnutí mě dost bavily, ale jsou to jen takové útržky.

Detektivka to byla fajn, taková “oddechová”(nejspíš i kvůli dalším dějovým
linkám-viz výše), ale čin dost brutální. Nicméně, pokud Vás přesně toto děsí, mě také a dalo se to nějak zvládnout(= nezvracela jsem a naštěstí-ťuk ťuk-to neovlivnilo ani mé noční sny).

Knihu jsem četla poprvé před x lety, nyní zásluhou knihobudky podruhé a napínavé to bylo i tak(nepamatovala jsem si závěr ani průběh vyšetřování).

Je to fajn oddechovka, ale za to, že to není jen a hlavně detektivka + s ohledem, že by to bylo vůči jiným knihám nespravedlivé (ty, které jsou méně oddechové a asi je tím pádem těžší je napsat-ale třeba se mýlím), uděluji knize 4 hvězdičky.

28.03.2021 4 z 5

Hodné holky Hodné holky Sara Shepard

Mám k této knize rozpačité pocity. Obdobně jako u prvního dílu byla kniha ohromně čtivá. Ze závěru mám smíšené pocity; “řešení” takového druhu není náročné vytvořit a čtenář moc nemá šanci jej prokouknout (i když dva “náznaky” tam byly a tak Vás něco napadne, ale na výsledné řešení to asi většinou hned nenavede).

SPOILER: Připadá mi zvláštní, že si nikdo z okolí nevšimnul, že je něco špatně. Ani ty holky, které se stýkaly navzájem.

Vyloženě mě vytáčela postava Claire. Za mě zlá a podlá holka, která jen hází klacky pod nohy, a Mac se jí nakonec omlouvá? Jasně, také má trochu máslo na hlavě, ale Claire jí tedy ublížila neskutečně a zlomyslně. Většinou mi postavy nebývají nesympatické, ale Claire mě vyloženě opakovaně vytáčela a to ještě vůči záměru, s kterým tak činila, mi přišlo, že se její chování a mé mínění o ní jen umocnilo. KONEC SPOILERU

Na rozdíl od mnou naposled čtené knihy (“Prolhaný život dospělých”) je zde chování teenagerek vykresleno-troufám si napsat- poměrně hodně autenticky.

21.03.2021 4 z 5

Prolhaný život dospělých Prolhaný život dospělých Elena Ferrante

Napínavá a čtivá kniha. Hned první den četby jsem přečetla 252 stran☺️ a dnes jsem dočetla zbytek.

Zajímavá kniha, ale kloním se k názoru recenzentů a recenzentek pode mnou ohledně toho, že takovéto chování není
u teenagerek typické. SPOILER: V klidu a s opovržením hledět na skleslou matku a chovat se takovým stylem ke klukům, no, nevím. Navíc aby někoho urazilo přirovnání k příbuzné, kterou nikdy neviděl; to by musel být hoodně citlivý. Ale třeba to tak mělo být záměrně-KONEC SPOILERU. “Lechtivých” scén bylo asi víc, než bych čekala, a ta závěrečná mě vyloženě zklamala(nedokázala jsem ji ani číst, tak jsem ji jen přejela očima).

SPOILER-Možné nesrovnalosti v textu:
1) vrácení náramku: str. 204 nahoře (nechává jí náramek, Vittoria jej zpět nechce) X str. 208 dole (co jí vrátila náramek?)/209 nahoře X257 (text nad 18 /.kapitolou?/);
2) učení: str. 273 odst. 1 posl. dvě věty (Má fotografickou paměť?)-Proč se někdo s fotografickou pamětí nemá zapotřebí učit? Když si stránku jednou přečte a má vystaráno? Chápu, že to byla asi pomsta rodičům, ALE na počátku (nepovedlo se mi dohledat) autorka tvrdí mamce, že jí učení do hlavy neleze a současně z knihy vyplývá, že se Giovanna učí-KONEC SPOILERU.

Rok (2020) od vydání knihy v originále (2019) se začal chystat seriál či film na Netflixu dle knižní předlohy. Kniha je zajímavá, o tom žádná, ale existují knihy, které by si zfilmování také zasloužili a stále marně čekají.

20.03.2021 4 z 5

Zamkni poslední dveře Zamkni poslední dveře Riley Sager (p)

Zajímavé a napínavé to po většinu času bylo, ale přijde mi, že poslední dobou takových knih je víc(resp. ty, které jsem četla v poslední době já☺️) a od cca poloviny knihy se v textu objevují obě domněnky, které jsem již četla v jiných knihách. Podobnost s knihou “Rosemary má děťátko” opravdu je. Bát jsem se bála, ale nic až tak děsivého se nekonalo, což mě možná trochu zklamalo. SPOILER: Neuvěřitelné se mi zdálo to, jak je možné, že v knize se z bytu klasického rozčlenění vyklubou byty dva(moc to nechci nazývat pravým jménem, byť je to označeno jako spoiler) KONEC SPOILERU.

Knihu jsem četla 5 dní, ale to jen kvůli záměrnému omezení počtu stran na den z důvodu (nejspíš) vícedenní migrény, avšak v jedné části jsem se musela do čtení nutit, leč následně se děj velmi rychle opět “rozjel”.

Pár nesrovnalostí v textu je, ale většina z nich se dá brát tak, že není jisté, zda je to nesrovnalost či ne(v tom případě to za nesrovnalost samozřejmě nepovažuji), ale za mě jedna velká je na str. 369 ve 4. odstavci(Kde se odnikud náhle objevil nůž? To jako byl položený na knihovničce?).

19.03.2021 4 z 5

Lovci hlav Lovci hlav Jo Nesbø

(SPOILER) Druhé setkání s autorem a podruhé jsem v šoku. Opět vše začalo jako jedno téma (zde o profesi) a skončilo to...vlastně šíleně. Téma se totiž přeskupilo do úplně jiného a mi nezbyl než šok.

Vadilo mi násilí i postelové scény, na konci jsem se trochu ztratila a pak se znovu objevila a vysvětlení znělo logicky, ale prostě se Vám trochu nepozdává. Nicméně při aktuální migréně bylo fajn slyšet sympatický hlas profesionála Filipa Švarce, který velice poutavě namluvil audioknihu a perfektně intonoval jednotlivé protagonisty a udržoval napětí.

Za mě dvě hvězdičky za snahu a jednu za téma tak neotřelé profese, víc tak nějak nedokáži objektivně zhodnotit, neb to bylo hodně atypické a ani napodruhé
jsem nečekala tak markantní změnu samo o sobě hodně zajímavého původního námětu (profese hlavního protagonisty).

08.03.2021 3 z 5

Playground Playground Lars Kepler

(SPOILER) Dvě hvězdičky za snahu autora a týmu lidí, jež se zapříčinili o vydání knihy či audioknihy, třetí za na první pohled zajímavé téma a zpracování. Protagonisté mě vytočili snad všichni svým dětinským jednáním, min. jedna skutečnost mi přišla trochu rozporující předchozímu (á la najednou nemusí mít vízum, neb ji všichni znají dle vyhraného boje?).

První část zajímavá, pak už hodně nezáživné ve smyslu naprosté hlouposti hlavní protagonistky, dětinskému jednání místy zdánlivě rozporující (první Marta věří, pak nevěří, pak znovu nevěří a když se dozví o povolání Jasmine vykonávané dříve, tak zase věří?) a závěr otevřený v části problému, který mě zajímal snad nejvíc (návrat do reality) se utne v nejlepším.

Knihu jsem poslouchala jako audioknihu kvůli migréně, ale číst to jako knihu, tak nejspíš nedočtu (a to se mi nestává-snažím se vždy překonat a knihu dočíst). Myslím si, že audioknihy jsou napínavější, než knihy samotné (aspoň dle začátku poslechu dvou v té době nedávno předčtených knih, kdy úvod byl neskutečně napínavý a zajímavý, avšak vůbec se neopíral o text knihy, avšak mohlo jít o dvě výjimky. Ale pokud chcete knihu číst, raději tuto recenzi berte jako subsidiární a spíš čtětě recenze knihy a pokud někdo chce poslouchat audioknihu, tak hlas osoby, které četla, byl-troufám si říct-dobrý a napětí udržel.

07.03.2021 3 z 5

Všichni mí pacienti kopou a koušou Všichni mí pacienti kopou a koušou Jeff Wells

Bylo to oddechové a milé (obzvláště při polevující silné migréně jsem krátké povídky ocenila). Knihu jsem nalezla před cca 3/4 rokem u rodičů na půdě a vypůjčila si ji. Líbila se mi, ale nic nepředvídatelného se nekonalo, humorné to také moc nebylo (ale to asi ani být nemělo-a laskavý humor z anotace to místy byl) a trochu mi vadilo, že povídky nebyly seřazeny v čase, ale “na přeskáčku”.Čekala jsem hlavně zážitky s drobnými zvířátky (hlodavci, králící, psi, kočky, ptáčci), což bylo spíš málo, ale i tak to bylo moc fajn????.

05.03.2021 4 z 5

Perfekcionistky Perfekcionistky Sara Shepard

Zatím mi hlavní nitky příběhu přišly poměrně snadno odhalitelné, ale kniha je ohromně čtivá. Za cca 5 hodin mám dočteno a nemohla jsem se od knihy odtrhnout!

01.03.2021 4 z 5

Turbulence Turbulence Whitney G. (p)

Prostředí bylo skvělé! Sexuální podtext knihy se mi už líbil méně, ale budiž, leč závěr mě totálně zklamal. Nicméně i tak hodnotím jako čtivou oddechovou literaturu, byť konec mě víceméně jen rozhořčil (nicméně to je právo autora-ukončit text dle své libosti).

Současně je závěr dle mého skromného názoru prostě neuvěřitelný (SPOILER: Chlap, co vyhledává jen prosté potěšení, se náhle zamiluje? Může se stát, ale kniha podle mě spíš utužuje ženy v podobném postavení k tomu “Sečkejte, on se možná zamiluje.” a když máte kamarádku v takové situaci, tak Vás to spíš mrzí-avšak to je věcí autora, jak si knihu obsahově “sestaví”. KONEC SPOILERU.). AVŠAK se jedná o žánr romány pro ženy, tak budiž toto nemůže být (a není) součást hodnocení.

Chování hlavní protagonistky mě nesmírně iritovalo a to jsem už dlouho nezažila (ne-li poprvé), asi jsem k postavám v knihách shovívavá (anebo zatím přečtené knihy měly v pohodě postavy/?/).

27.02.2021 4 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

První třetina knihy se rozjížděla pomalu, ale pak už se to trochu rozjelo, ale ve dvou třetinách knihy jsem se musela přemoci silou vůle k tomu, abych dočetla. Tolik k čtivosti.

V průběhu četby knihy jsem zabloudila na youtube a podívala se na jedno video hodnotící knihu dle kterého se tato kniha musí líbit všem. Ehm, jsem asi výjimka, ale já u knihy málem závěrem prodělala těžkou čtecí krizi (naštěstí se kniha opět rozjela, ale přemoci se číst bylo fakt náročné). Hlavní postavy mi k srdci nepřirostly, některé podstatné pasáže mi přišly hodně zkrácené až zkratkovité (vztahující se k samotným dílčím operacím uvnitř Ledového paláce).

Za mě je děj místy hodně natažený, otevřený závěr na konci je vcelku zklamáním (resp. prostor pro druhý díl, který nejspíš číst už nebudu-pokud by byl vydán), ALE aspoň jsem dala možnost další fantasy knížce a asi i YA literatuře.

Holt to nejspíš bude tím, že nejsem cílová skupina, ale pro někoho mladšího, kdo má rád fantasy, by to mohlo být to pravé ořechové :-).

23.02.2021 3 z 5

Jmenuji se Maryte Jmenuji se Maryte Alvydas Šlepikas

Přečteno za cca 3 hodiny, přičemž jsem u čtení úplně ztratila pojem o čase.

Bála jsem se, že kniha bude náročná po psychické stránce. A byla. Ale i přesto jsem asi ráda, že jsem ji přečetla, protože jsem do té doby o “vlčích dětech” nevěděla skoro nic a současně-jak píší recenzenti pode mnou-si člověk uvědomí,že je trochu zhýčkaný a jak je důležité mít hlavně (a jedině?) střechu nad hlavou, co jíst, mít vedle sebe rodinu a být zdráv (i mít zdravou rodinu).

Mě by zajímalo, jak dopadli ostatní protagonisté v knize. Bylo jim všem věnováno poměrně dost prostoru, ale v cca poslední třetině se text vcelku nepřirozeně zaměřil jen na jednu osobu, která byla do té doby i vcelku v pozadí.

22.02.2021 5 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Úvod byl skvělý. Myslela jsem, že kniha bude super pro všechny, kteří se setkali s nezdarem na škole. Ale pak? Rozebírání myšlenek a volných asociací na to, co hlavní protagonista vidí v realitě vs. co zažil v minulosti, mi úplně nesedla. Protože na úkor těchto myšlenek jsme ochuzeni o vyprávění, co se aktuálně děje (nic moc-ale tak by kniha možná mohla být víc proložená v čase/?/). Trochu to ale souvisí s hlavním tématem na počátku, holt sedmnáctiletý kluk neví, co se životem, což je možná typické u všech, kteří ztratili vizi (třeba i byli vyhozeni v průběhu studia na VŠ). A asi bych to i takovým lidem doporučila čistě jen pro ten úvod, aby věděli, že v tom nejsou sami (musí to být hrozné). Jinak ale nesouhlasím s tím, co hlavní protagonista dělal v mezičase, než nastal čas vrátit se domů, avšak to je čistě jeho záležitost ;-).

18.02.2021 3 z 5

Jednejte jako dáma, myslete jako muž Jednejte jako dáma, myslete jako muž Steve Harvey

Knížka mi ležela v knihovničce poměrně dlouho (výpůjčka z knihovny, které byly doposud uzavřené kvůli aktuální situaci).

Bála jsem se, že se bude jednat o nějaké až odborné pojednání např. o světě podnikání, ale bylo to poměrně oddechové, místy tak trefné až to bylo vtipné a skutečnostem v knize uvedených i věřím. Takže za mě (vůči očekávání) skvělé! Trošinku se kniha opakuje, ale není to tak hrozné (existují knihy, které se opakují víc a to dokonce i pomalu formulací, což jsem zde nezaznamenala).

16.02.2021 5 z 5

Tým v nemilosti Tým v nemilosti Sophie Hénaff

Když neočekáváte “humoristickou detektivku”(což byl můj případ), budete mile překvapeni.

13.02.2021 5 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Souhlasím s recenzí pode mnou. Než se kniha rozjela, tak to chvíli trvalo (to se však stává, tak já jen, ať to nevzdáváte/!!/, neb by to byla škoda-po cca 66 straně vše nabere spád), nicméně pak už děj odsýpal a i přes vcelku odhadnutelný závěr, se mi kniha asi líbila. Určité narážky bych opominula, ale je to autorovo právo a současně na to, jak mě vlastně téma knihy moc nebralo, se vše zajímavě rozjelo a i další linie příběhu se začaly rozvíjet (jiné případy).

10.02.2021 4 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

I jako rereading dobré čtení. Byť trochu guilty pleasure pro mě.

27.01.2021 5 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Kniha byla fajn. Jediné, co bych vytkla byla jedna pasáž, kterou bych bývala zařadila později, aby ji pak člověk nemusel dohledávat na začátku knihy, nicméně to byl nejspíš můj problém.

Jinak knihu moc doporučuji všem, kteří prožívají těžší období (pracovní vytížení, zkouškové, příprava na státnice). Bylo to relaxační a současně motivující (cesta je plná překážek a úkol nelehký).

13.01.2021 5 z 5

Noci běsů Noci běsů Kateřina Šardická

Wow...přečteno za jeden den. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout. SPOILER: Závěr byl možná trochu jednodušší, ale za mě (bojácné osoby) byl příběh lepší, když zlo nabylo jasných kontur(tedy kdo to zlo tvoří) KONEC SPOILERU.

02.01.2021 5 z 5