Lolila Lolila komentáře u knih

Invictus Invictus Simon Scarrow

Zábavné, oddychové čítanie. Výborne zohratá dvojica Cato a Macro opäť spolu bojuje, tentokrát v Hispánii. Uvidíme, čo prinesie ďalšia časť.

20.01.2021 5 z 5

Umění zabíjet Umění zabíjet Daniel Silva

Veľmi dobre napísaný špionážny príbeh. Vidno, že je to prvá časť, kde sa všetko len rozbieha - zoznámenie sa s postavami, prostredím, .... Ale nechýba napätie, akcia, ani manipulácie..... dozvieme sa veľa o tajných službách na Strednom východe, vzťahoch medzi Palestíncami a Židmi. Postupne sa pustím do ďalších častí, pekne jednu po druhej:-)

26.11.2020 4 z 5

Zmiznutie Stephanie Mailerovej Zmiznutie Stephanie Mailerovej Joël Dicker

Príbeh je zaujímavý, ale tak trochu prekombinovaný. Veľa postáv, pri ktorých sa vracia do minulosti, čo by až tak nevadilo, ale niektoré časti skôr dej spomaľovali (možno boli aj zbytočné) a uberali na napätí. Harry Quebert a Kniha o Baltimorských ma zaujali viac. Uvidíme s čím ďalším autor príde......

19.10.2020 4 z 5

Říjnový kůň Říjnový kůň Colleen McCullough

Opäť skvelý román a nielen tento diel, ale celá séria. Historický román s detailnými vedomosťami doby, bez prispôsobovania dejín, výborne vyrozprávané príbehy. Postavy sú výborne prepracované, prechádzajú dlhodobým vývojom (Ceasar, Cicero, Cassius, Brutus, Cato, Kleopatra, Antonius a ďalšie postavy, ktoré sú súčasťou histórie, ich osudy, predstavy a túžby). Ceasar zomiera, tým končí obdobie rímskej republiky a nastáva obdobie neistoty.

19.08.2020 5 z 5

Zlaté pobřeží Zlaté pobřeží Nelson DeMille

Príbeh zo Zlatého pobrežia zobrazuje vyššiu americkú spoločenskú vrstvu - rody, ktoré žijú vo veľkých panských sídlach, držia sa tradícií, zvykov. Vlastnia luxusné autá, jachty, chodia do súkromných klubov,.... A jedného dňa sa do ich bezpečného sveta nasťahuje šéf mafie Frank Bellarosa. Rozprávačom príbehu je právnik John Sutter, ktorý čitateľa sprevádza týmto svetom s humorom a iróniou. Je to dráma, kde nechýbajú zvraty, mafiánske postupy, zrada, pomsta, láska a nenávisť, zákulisné ťahy sudcov a polície,... Páči sa mi štýl, akým tento spisovateľ píše.:-)

30.07.2020 4 z 5

Caesarovy Římanky Caesarovy Římanky Colleen McCullough

Ďalšia skvelá časť série zo starovekého Ríma. Caesar sa stáva dôležitou súčasťou Ríma. Nepriateľov má čím ďalej tým viac. Nechýbajú intrigy, nenávisť, ohováranie,... Aby mohol Caesar presadiť svoje plány, vzniká triumvirát (Crassus, Pompeius, Caesar). Spisovateľka v tejto časti vyzdvihuje aj pôsobenie žien v Caesarovej blízkosti - jeho matka Aurelia, Cinnila, Pompeia, Servilia a tiež jeho dcéra Júlia.
Jednoducho výborne spracovaná história....veľa faktov a zaujímavostí...

15.05.2020 5 z 5

Orlovo proroctví Orlovo proroctví Simon Scarrow

V tejto časti sa dostaneme na more a dozvieme sa niečo o rímskej flotile a jej pôsobení v starovekom Ríme. Hlavný hrdinovia Cato a Macro dostanú úlohu, v ktorej budú musieť "vyzrieť" nad pirátmi:-)
Veľmi dobré čítanie....vtipné, akčné, ....určite stojí za prečítanie.

09.01.2020 5 z 5

Prach Prach Hugh Howey

Veľmi dobré sci-fi, napätie, zvraty a koniec v aký som dúfala:-)
Záverečný diel uzatvára trilógiu a čo zostalo nezodpovedané, je na predstavivosti každého čitateľa:-)

21.10.2019 4 z 5

Půlnoční linka Půlnoční linka Lee Child

Tento diel opäť dobrý. Sériu čítam postupne od prvej časti, takže som už na konci a autor stále vie prekvapiť zápletkou, stále je to o niečom inom - tentokrát o tragických osudoch amerických vojnových veteránov. Možno táto časť nie je až taká akčná, ako iné časti, ale nie je nudná. Má svoju myšlienku, napätie, sympatického "týpka", ktorý rieši problémy po svojom......Čítať Reachera ma stále baví.

01.08.2019 4 z 5

Hotel Bertram Hotel Bertram Agatha Christie

V tejto časti slečna Marplová vystupuje skôr ako hosť hotela a pozorovateľ vyšetrovania. Chýbalo mi jej zapojenie do pátrania....Ale zápletka bola zaujímavá.
Pri tom množstve kníh, čo Agatha Christie napísala má právo aj na slabšie kúsky:-).

17.06.2019 4 z 5

Forsytovská sága Forsytovská sága John Galsworthy

Mám rada ságy a toto je klasika. Odohráva sa vo viktoriánskom Anglicku, kde môžeme sledovať osudy jednotlivých členov Forsytovského rodu, ich pocity, vášne, charaktery, vzťah ku kráse... a hlavne túžbu vlastniť, a to nielen majetok. Rozhodnutia a správanie Forsytovcov mali nepriaznivý vplyv na ďalšie generácie a ich príbeh pokračuje v ďalšej časti....

27.05.2019 5 z 5

Raňajky u Tiffanyho Raňajky u Tiffanyho Truman Capote

Podľa mňa skvelý príbeh. Dlho som sa chystala prečítať si ho, odrádzalo ma aj nízke hodnotenie tejto knihy. Ale bola som milo prekvapená. Začítala som sa veľmi rýchlo a neľutujem.
Holly predstavuje jednu z x-žien, ktoré snívajú o nádhernom živote a idú za tým "svojským" spôsobom - klamstvo, pretvárka, ... Ale v podstate sú to smutné životy....
Autor v krátkom príbehu predviedol svoje umenie vo výstižnej charakteristike postáv s psychologickým rozborom a s dejom, ktorý má spád.

21.01.2019 5 z 5

Svědectví Svědectví Stephen King

Mám rada tento druh kníh. Epidémia, preživší, spôsob ako sa každý z hlavných postáv vysporiada s danými okolnosťami, ich prepracované charaktery, ako si vyberajú (alebo už majú určené), na ktorú stranu sa priklonia (dobro alebo zlo)....možno som očakávala iný záver, viac dramatický, možno...ale aj tak pre mňa skvelá kingovka. :-)

14.01.2019 5 z 5

Nedokončené příběhy Nedokončené příběhy J. R. R. Tolkien

Je to ťažšie čítanie. Určite je potrebné prečítať najskôr Hobita a Pána prsteňov (a možno aj Silmarillion), aby ste sa nestratili v deji. Ale je to neskutočné dielo, premyslené do detailov. Pri čítaní máte dojem, že nejde o vymyslený svet, ale niečo reálne, čo sa naozaj stalo.

06.12.2018 5 z 5

Nesmírný Nesmírný Jussi Adler-Olsen

Na začiatku rozťahané, ináč v pohode. Opäť veľmi dobrý príbeh, kde nechýbajú vtipné Asadove hlášky a Carlov sarkazmus pobaví:-). Ale chýbalo mi napätie z prvých dvoch častí série.

14.11.2018 4 z 5

Marco Marco Jussi Adler-Olsen

Tentokrát slabšie ako predchádzajúce diely. Chýbalo mi viac vyšetrovania zo strany oddelenia Q. Aj keď je to zaujímavý príbeh - imigranti, využívanie detí na krádeže, zneužívanie humanitárnej pomoci Afrike, detskí vojaci,.......tá severská mrazivosť a atmosféra z predchádzajúcich dielov chýbala:-)

03.11.2018 4 z 5

Rozsudek ráže 9 Rozsudek ráže 9 Michael Connelly

Connelly nesklame. Výborná detektívka tentokrát opäť s M. Hallerom v súdnej sieni a tiež aj H. Boshom ako vedľajšou postavou. Nechýba akcia, napätie a prekvapenie na záver (ako vždy).

27.05.2018 5 z 5

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

Zaujímavé odbočenie k detektívke. Bola som zvedavá, čo z tejto knihy vypadne, keďže ide o iný druh žánru ako som doteraz od Kinga čítala. Musím povedať, že sa mi to páčilo, ale viac ma bavia od neho horory alebo fantasy. King je aj tak výborný spisovateľ.
Na jednej strane stojí trojica na čele s bývalým detektívom a na druhej jeden „magor“. To, že vrah je jasný hneď od začiatku vôbec nevadí. V deji sa striedajú časti detektíva a jeho pátranie - s časťami, kde sledujete psychopata a jeho duševne choré myslenie a konanie. Napínavé až do konca.

22.05.2018 4 z 5

Tma Tma Bernard Minier

Výborne napísaná kniha! Síce niekedy som mala pocit, že je to trochu prehnané, prekombinované a neuveriteľné, ale nevadí. Hneď ako začnete čítať, kniha vás už nepustí. Minier vie navodiť atmosféru. A záver prekvapil.

29.11.2017 4 z 5

Velký král Přemysl Otakar I. Velký král Přemysl Otakar I. Vlastimil Vondruška

Doteraz som ešte od tohto autora nič nečítala a musím povedať, že som veľmi spokojná. Ako zaujímavo opísal udalosti v stredoveku - boje o moc medzi jednotlivými rodmi, ich prebiehanie z jedného tábora do druhého, podľa toho komu ako vyhovovalo, križiacke výpravy a takisto aj boj o moc na najvyšších miestach (císar, pápež). Páčil sa mi spôsob akým opísal vývoj Přemysla z mladého neskúseného rytiera na mocného kráľa. Samozrejme, že historické fakty sú spojené aj s autorovou fantáziou, ale pri čítaní máte pocit, že všetko sa udialo tak ako je napísané:-).

21.10.2016 5 z 5