lucie.8 lucie.8 komentáře u knih

Přečteno jedním dechem. Rozbor případu je velmi podrobný (přepis deníků, pitevní zprávy, fotografie apod.), což se mi líbilo. Následují různé teorie, co se tam vlastně stalo, a argumenty pro a proti každé teorii. Jediné, co mi trochu kazilo čtení, byly velmi rozsáhlé poznámky pod čarou. Dala bych je s odkazem až na konec knihy, aby "nerušily" při čtení uceleného textu.

02.06.2020 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Nikdy by mě nenapadlo, že se pustím do Babičky a už vůbec ne, že se mi bude tak líbit. Na poněkud archaický jazyk jsem si zvykla po pár stránkách a pak už jsem si jen užívala klidné tempo vyprávění o idylickém životě na venkově. Nehledejte v tom reportáž o skutečných dobových poměrech, ale spíše vesnickou pohádku, kde jsou spolu všichni zadobře.

29.10.2021 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Trošku pomalejší rozjezd, ale pak jsem se nemohla odtrhnout. Dlouho po přečtení bych se sama do lesa rozhodně nevypravila. A to ani nevím, z čeho mám tak nahnáno - prostě, že tam bude něco, co tam být nemá.

03.03.2019

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Vánoční koleda je prostě úžasná a ve vydání z roku 2019 od Petrkov má i krásné ilustrace, které vás ještě víc vtáhnou do děje.

20.11.2021 5 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Asi jsem měla od této klasiky přehnaná očekávání. Děj se mi vlekl, nutila jsem se knihu vůbec dočíst. Chování většiny postav mi přišlo úplně praštěné.

29.08.2018 2 z 5

Sama mezi Indiány Sama mezi Indiány Ettore Biocca

Může obsahovat SPOILERY:
Tuto knihu lze jen těžko hodnotit, protože je to skutečný příběh. Helena (Napaňuma) musela být neuvěřitelně silná - nějakou dobu žila úplně sama v pralese, porodila také sama v džungli, byla raněná otráveným šípem, neustále ji chtěl někdo zabít apod., ale všechno to přestála. Jihoameričtí indiáni žili v podstatě jako v době kamenné. Všeho měli relativně dostatek, půda je tam úrodná, jídlo stačí jenom sebrat. Možná právě proto se kmeny mezi sebou vytloukaly čistě z nudy (nebo tak mi to alespoň přišlo) a indiánští muži byly dost často na drogách. Neměla jsem o indiánech vysoké mínění a přečtení této knihy mi to jen potvrdilo. Konec byl poměrně hořký - civilizace Heleně nepřišla zas tak idylická, jak si ji vysnila (a částečně pamatovala).

21.12.2017 5 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Možná je trochu škoda, že dneska všichni víme, co je karpatský šlechtic zač. Jinak by ten začátek musel být ještě děsivější. Moc se mi líbila forma deníkových zápisů jednotlivých postav, která knize dodává hodně autentičnosti.
A malá odbočka: být upírem ve viktoriánské éře nebylo tak jednoduché jako dnes, kdy (prý) na slunci jen světélkují. Těch omezení měl "chudák" hrabě tolik - pohyb přes vodu, hlídat si hlínu, nutné pozvání do domu apod. :)

18.11.2017 5 z 5

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Mám takový pocit, že kdyby se Revizor odehrával v současném Rusku, vypadalo by to úplně stejně...

24.04.2021 4 z 5

Sarajevská princezna Sarajevská princezna Edo Jaganjac

Do teď úplně nechápu, jak je možné, že se něco takového dělo v 90. letech a ještě k tomu v Evropě. Chování humanitárních organizací typu OSN či WHO bylo otřesné. Když nechtěli těm lidem pomoci, tak proč tam vůbec jezdili? Je docela škoda, že jsme se o válce v Jugoslávii ve škole vůbec neučili a proto tuhle knihu všem doporučuji!

13.03.2017 5 z 5

Zvěrolékař a kočičí historky Zvěrolékař a kočičí historky James Herriot (p)

Dojemná a krásná knížka o kočkách a jejich lidech. Doporučuji.

19.01.2016 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Skvělá kniha od začátku až do konce.

11.07.2015 5 z 5

Svědectví Svědectví Margaret Atwood

Ještě lepší než první díl. Konečně jsme se dozvěděli víc o Gileádu, lidech v jeho čele i obyčejných obyvatelích.

28.12.2020 5 z 5

Anglické listy Anglické listy Karel Čapek

Anglické listy jsem si vysloveně užívala. Jednak mám ráda Čapkův styl vyprávění a taky jsem ve spoustě věcí poznala Anglii z roku 2009. Byla jsem tam po 85 letech od vydání této knihy a stejně jako Čapka mě naprosto fascinovalo, že Angličané chodí po trávnících :)

28.11.2019 5 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Přečteno jedním dechem za tři dny. Letos zatím nejlepší knížka.

11.06.2019 5 z 5

Memento Memento Radek John

Velmi čtivá kniha o lidech, kteří zpackali snad každé životní rozhodnutí a podle toho taky dopadli. Michal dostal spoustu šancí začít znova, ale nevyužil jedinou. Přečtení této knihy mě jen utvrdilo v tom, že pokud takoví lidé nechtějí sami, nemá cenu zkoušet jim pomáhat.

14.04.2017 5 z 5

Černá kniha církve Černá kniha církve Michael Hebeis

Člověk tuší, že chování katolické církve nebylo asi nikdy úplně "košer", ale číst o konkrétních případech vyvolávání válek/korupce/zneužívání dětí/inkvizice/zamlčování informací apod. byla docela silná káva. Při čtení této knihy mi bylo ze "svaté matky církve" leckdy na zvracení.

27.02.2017 4 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Mé první setkání s Geraltem z Rivie. Nechápu, jak mi mohl tak výborný autor jako Andrzej Sapkowski tak dlouho unikat :)

09.02.2016 5 z 5

Mrtví se někdy vracejí Mrtví se někdy vracejí Stephen King

Další sbírka povídek z nichž některé jsou lepší a některé horší. Nejvíce se mi líbila Římsa a Nekuřáci.

15.10.2015 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Výborná kniha s přesvědčivým popisem války.

11.07.2015

Malevil Malevil Robert Merle

Naprosto úžasná kniha, nic tak čtivého se mi dlouho nedostalo do rukou. Nešlo se od ní odtrhnout. Jednoznačně doporučuji a určitě se k této knize vrátím.

01.07.2015 5 z 5