LunaL. LunaL. komentáře u knih

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Knihu jsem četla na doporučení, sama bych po ní asi nešáhla. Ze začátku mě nebavila, ale naštěstí jsem to nevzdala a dočetla ji. Jak je děj vyprávěný osmiletou holkou, tak je to čtivý, originální, vtipný. A znějí vtipně i chvíle, které mají do legrace daleko.
Hodnotím zlatou střední cestou, protože to není můj styl, ale jsem ráda, že jsem ji přečetla :)

07.02.2022 3 z 5

Okouzlena vlky: Jak jsem se stala členkou vlčí smečky Okouzlena vlky: Jak jsem se stala členkou vlčí smečky Monika Zelinová

(SPOILER) Moc nevím, jak knihu hodnotit, proto jsem zvolila střední cestu.
Ze začátku se mi nelíbilo, jak autorka popisovala práci sestry. Víc jak sto stran to vypadalo, že práce Tanji je jen v krmení vlků, jejich focení a následovném vybírání fotek. Sem tam zmíňka o komentovaných přednáškách pro návštěvníky. Pracovala jsem u zvířat, vím, kolik je to dřiny a všeobecný názor, že práce je o mazlení se s nimi, sem tam je nakrmit, nesnáším.
Naštěstí se to kapitolou, kde odchovávali vlčata, změnilo k lepšímu. I po této kapitole se objevilo přesnější popis krmení a potíží, jaká mohou nastat,..
Co se mi příčilo bylo, že se k vlkům chovali skoro jako ke psům, jen divočejším. Nemám ráda, když někdo tvrdí, že jsou vlci "krvelačné bestie", opačný názor by jim ale mohl také ublížit. Prostě jsou to šelmy a tak by se k nim mělo přistupovat. Nepochopila jsem, že Tanja jako odborník na vlky nechala jít svoji vystrašenou sestru mezi smečku vlků, nechala vlky aby se na ní, i když láskyplně, vrhli, což jen stupňovalo její strach, který se nijak nesnažila zakrýt.. Snad to bylo tím, že si "svými vlky" byla opravdu jistá..
I my v knize dost informací chybělo - kapitola o přespávání s vlky venku byla vtipná, ale že by se tam zmínila, jak dlouho to vydrželi a jak to pak změnili, to ne. Nebo na jak dlouho tam jezdila, mohla víc oddělit jednotlivé návštěvy. Dlouho jsem si myslela, že vše prožila za jednu (dloouhou) návštěvu, než začala zmiňovat cestování.. A kam šla vlčata, po tom, co vyrostla..
A co se mi naopak líbilo? Spousta fotografií, které nebyly zaměřeny jen na vlky (i když těch byla většina), upřímnost autorky, její odvaha a obětavost sestře pomáhat. Celkově jejich sesterský vztah (který ze začátku zněl děsivě),jak se Monika dokázala v dospělosti změnit a naučit se tolik nových věcí v pro ni neznámé oblasti. A samozřejmě obětavost Tanji, která neváhá pomoci mláďatům všeho druhu, a která pro své vlky udělá cokoliv.
A závěr? Kniha se mi začala líbit ve chvíli, kdy jsem ji začala brát ne jako vyprávění o vlcích, ale jako příběh ženy, která díky nim změnila sebe i svůj život.

23.01.2022 3 z 5

Útěk z Falaise Útěk z Falaise John Flanagan

Nechápu, jak může být 16.díl stejně poutavý, jako první díly! Člověk by myslel, že už spisovatel bude bez nápadů, nebude mít o čem psát, a ono to tak naštěstí není :)
Tenhle díl se mi líbil moc, možná i tím, že jsem nedočkavě vyhlížela pokračování napínavého děje. Na to, že je Will dospělý, jsem si už zvykla, u Horáce to byl zatím ještě problém, jak se tam tak často neobjevuje. A u Maddie jsem měla pocit, že musí mít sílu za dva chlapi, ale to se ve fantasy světě může stát :)
A bonus navíc pro mě byl ten, že kniha splňuje bod z čtenářské výzvy - obsahuje postavy, které milují kávu! :)

16.01.2022 5 z 5

O dětech a zvířátkách O dětech a zvířátkách Eduard Petiška

Krásné kratší pohádky, nádherné ilustrace. Plné dětí a zvířátek, jak slibuje název :) Synovi se kniha moc líbila, někdy poslouchaly i mladší sestřičky. Jen mě mrzelo, že spoustu pohádek známe z Martínkovi čítanky, kterou jsme četli už několikrát.
Tahle se ale zase bude lépe vozit na dovolený, nezabere tolik místa :)

15.01.2022 5 z 5

O beránku Snížkovi a kouzelné Kýnce O beránku Snížkovi a kouzelné Kýnce Pavel Mondschein

Nová kniha mojí oblíbené série :) Dostala jsem ji k Vánocům i s věnováním od Kýnky!! Pár knih s věnováním od spisovatele už mám, od hlavní postavy je to ale první a udělalo mi to velkou radost :)
Kniha je jako předchozí vtipná, hezky psaná. Tentokrát se Kubíček s Kýnkou a jehňaty ne úplně dobrovolně dostanou do pohádkového světa - a rozhodnou se, že si ten výlet užijí!
Ale co by to bylo za borderky, kdyby se cestou nerozhodli zachránit pár oveček? A co by to bylo za Kýnku, kdyby první myslela, a pak až žrala? :D Jako správná obsahuje příšeru, hrdinu a šťastný konec.
Ze všech knih o borderkách je možná tahle trochu slabší, ale to jí hvězdičku neubere! :) Určitě se k ní ráda někdy vrátím, jako k těm předchozím. A těším se, až budou děti dost velké na to, abych jim je mohla předčítat :)

01.01.2022 5 z 5

Žirafy neumí tančit Žirafy neumí tančit Giles Andreae

Hezká knížka, děj psaný v rýmech. Jen toho textu je tak málo, že je celá kniha snad na pět minut. Pobavila mě představa, jak žirafa tančí a dělá salto :D Po dočtení knihy jsme se synem určovali zvířata Afriky a všimli si, že na každé stránce se někde schovává cvrček - hledání syna hodně bavilo :) Na jedno přečtení hezká, nevím ale, jestli bychom se k ní ještě vrátili

18.12.2021 3 z 5

Jak se zbavit Mstivý Soni Jak se zbavit Mstivý Soni Jiří Holub

První kniha od tohoto autora,co jsem četla. Určitě je vtipná a originální, často jsem se u ní smála. Ale na dětskou knížku se mi hodně situací zdálo přehnaných. Až si říkám, pro jak starý děti je asi určená? Pro ty mladší určitě ne. Trochu mi vadila nespisovnost nejen v přímých větách. A taky jsme litovala srabíka Vášnivýho, ten to rozhodně neměl jednoduchý! Určitě zkusím i další knihu autora, pro změnu nějakou pro dospělý, ať mohu porovnat :)

10.12.2021 3 z 5

O modrém kocourkovi O modrém kocourkovi Marika Hellstrom-Kennedy

Krásná kniha jak dějově, tak obrázky. Hezky vysvětluje, že být jiný neznamená být divný. A že je hlavní mít kolem sebe dobré kamarády. Synovi se líbila, určitě se k ní vrátíme.

04.12.2021 5 z 5

Americkým západem Americkým západem Leoš Šimánek

Krásné, jako každá knížka od Šimánka :) Je neuvěřitelné, do čeho všeho se pustí, nejen sám, ale s celou rodinou, včetně malého dítěte. Jeho odvahu a dovednosti bych chtěla aspoň z půlky mít :) Určitě to není poslední knížka, co od něj čtu!

26.10.2021 5 z 5

O mašince Tomášovi 16 O mašince Tomášovi 16 Wilbert Awdry

Syn tyhle knížky miluje, tahle byla asi šestá, co jsme četli. Mě se také líbí, ale už se mi to všechno zdá dost podobný. Proto jsem ocenila, že je tahle knížka propojená s různými svátky - jak to oživilo! :) Sice po vánoční kapitole (kde jsem vynechala, že mašinky rozvážely dárky, abych nemotala synovi hlavu) jsou hned Velikonoce, ale ničemu to nevadilo :)
Myslím, že mašinka Tomáš naláká tolik malých kluků ke knížkám, že je dobře, že je tolik dílů! :)

19.10.2021 5 z 5

Ztracen v džungli Ztracen v džungli Yossi Ghinsberg

Poslední dobou mám vyhledávám knihy o cestování a podle skutečnosti. Tady je obojí v jedné knize :) Kniha se hezky čte, hned začíná cestou, což jsem ocenila. Děj byl rozhodně zajímavý a obdivuhodný. Jen mě kniha nedokázala úplně vtáhnout do děje, škoda.
Viděla jsem i film, který se kupodivu od knihy moc nelišil. Jen konec byl trochu jiný.

19.10.2021 4 z 5

Kůň Převalského Kůň Převalského Maja Lunde

(SPOILER) Když jsem začala knihu číst, pochybovala jsem, že ji dočtu. Nesedělo mi střídání příběhů, celkově jsem se nemohla začíst (a šahala po každé knize, která mě aspoň trochu zaujala). Pak jsem si na to zvykla, začetla se a byla jsem mile překvapená! :) Koně Převalského mě vždy přitahovali, bylo hezké sledovat příběhy, které se kolem nich točily. I když to byly příběhy spíš o lidech, koně tam měli hlavní roli :)

30.07.2021 4 z 5

Ježek v zahradě Ježek v zahradě Monika Neumeier

Skvěle napsaná kniha - tenká, ale plná zajímavostí a rad. Stručně popisuje ježky, jejich jídelníček, způsob života. Rady, jak se postarat o zraněného ježka, čím ho krmit, jaký mu udělat domeček a jak ho postupně navracet zpět do přírody. A jak přizpůsobit zahradu ježčím návštěvníkům :) Zaujala mě krátká kapitola o historii ježků. Naopak mi vadilo, že tam chybí popis vzhledu západního a východního ježka - celkově označení "náš domácí ježek" mi neseděl.
Doplněno fotografiemi a obrázky.

14.07.2021 5 z 5

Stmívání: Kompletní ilustrovaný průvodce filmem Stmívání: Kompletní ilustrovaný průvodce filmem Mark Cotta Vaz

Kniha není špatná, ale přímo mě neuchvátila - je tam hodně fotek (spíše z filmu než z natáčení) a popsaný průběh natáčení. Hlavně to, jaký měli problém s počasím. Co mě překvapilo, bylo, jak se snažili co nejvíce věcí natočit přímo, až potom trochu doladit počítačem -od skákání a lezení po stromech,..
Další díl už určitě číst nebudu. Možná mě to ale tolik nenadchlo, že se mi líbí Stmívání spíš jako knížka, než jako film.

08.07.2021 3 z 5

Přátelé Přátelé Kelsey Miller

Seriál jsem znala od mala, ale vždy jsem viděla sem tam jeden díl - až nedávno jsem se koukala od začátku do konce. Hodně mě (po)bavil. A jak jsem slyšela, že ve své době hodně znamenal (a znamená i po tolika letech), chtěla jsem o něm zjistit víc - a díky této knize o něm vím snad všechno! Jak osudy herců (ve zkratce před/ po Přátelích, to se autorka mohla rozepsat i víc),tak co všechno seriál ve světě ovlivnil (v podstatě snad všechno, od účesu po pití dietní coly x) ).
Díky knize jsem si i uvědomila, kolik náznaků a vtípků jsem přehlédla - o důvod víc se na něj podívat někdy znovu :)
Jen škoda, že v knize nebyly žádné fotky.

26.06.2021 4 z 5

Domov U Huňatých tlapek Domov U Huňatých tlapek Megan Rix

(SPOILER) Knihu jsem měla v plánu koupit neteři, dost se mě zaujala obálka. Pak jsem ji zahlídla v knihovně, napadlo mě, že si ji nejdřív prohlídnu víc. Tak jsem se do ní začetla, že jsem ji musela dočíst! :) Milý příběh plný přátelství, zvířat, naděje a pomoci.
Trochu mi neseděl začátek - nezdálo se mi reálné, aby dvanáctiletý kluk, který místo do Japonska jede k neznámé tetě na farmu, aby nebyl naštvaný. I na ty zvířata si zvykl nějak moc rychle :) Ale chápu, že je to knížka pro děti a autorka se chtěla rychleji přesunout k hlavnímu ději.
Popis farmy byl úžasný, hned bych se na takové místo přestěhovala :)
Snad bude nadšená i neteř :)

10.05.2021 4 z 5

Moja, Tatu a tiplíci: Gorilí pohádky Moja, Tatu a tiplíci: Gorilí pohádky Miroslav Bobek

Četla jsem po večerech se synem (4). Knížka se mu tak líbila, že mě často přemluvil i přes den, abych mu kapitolu přečetla :) Pohádkové, veselé, zajímavé. Nejen o gorilách, ale i jiných zvířatech. Některé příběhy se nám líbily víc, jiné míň, asi jako v každé knížce.
Pro děti skvělé, ani já se nenudila. Navíc jsem ocenila dodatek ke kapitolám, kde bylo pár věcí z příběhů vysvětleno.

18.04.2021 5 z 5

Rande na balkoně Rande na balkoně Felicia Kingsley

Krásný, jednoduchý, oddechový, milý :)

29.03.2021 5 z 5

Tajemství vysmáté kozy Tajemství vysmáté kozy Shann Nix Jones

Hezká kniha plná zajímavostí. První část, která byla více o farmě a kozách, se mi líbila víc, než druhá, popisující hlavně nemoc manžela. Autorka mohla víc rozebrat svůj dřívější život, spoustu věcí jen naznačila. A často skákala z tématu do tématu.
Určitě má spisovatelka můj velký obdiv!

17.09.2020 4 z 5

Tajný život krav Tajný život krav Rosamund Young

Co k této knize říct? Napadá mě jediné - škoda, že se tak dobře nemají všechna (hospodářská) zvířata!

01.08.2020 3 z 5