Marquis Marquis komentáře u knih

Henri Landru Henri Landru Zdeněk Ronský

Pútavé čítanie, ktoré sa dá doporučiť aj slabším povahám. Autor k téme pristupuje citlivo, nerobí z toho zbytočný krvák, skôr si dáva na malom rozsahu knihy záležať aby dobre vykreslil charakter vraha a jeho pohnútky. Kniha je napísaná ako román, preto sa neuchyľuje k zbytočným nudným faktom, len sa ich poctivo pridŕža. Mne sa tento temný príbeh páčil a určite sa k nemu ešte vrátim.

18.04.2013 4 z 5

Satanská Bible Satanská Bible Anton Szandor LaVey (p)

Nič poburujúce na tomto diele nevidím. LaVey sám povedal, že názov Satanská biblia uviedol len kvôli provokácii a Satana používa výlučne ako proticirkevný symbol (i keď na niektorých stránkach to so svojou protikresťanskou stratégiou skutočne trochu ženie do krajnosti). Základom jeho filozofie je ľudská prirodzenosť, egocentrizmus, zvieracia dravosť. Kniha hovorí: každý, kto sa chce mať dobre a prahne po úspechu, je vlastne moderný satanista. Mám sa hanbiť za svoje prirodzené "ja"? Nemyslím si. Dokonca aj v sexuálnych otázkach podkladá zaujímavé riešenie - rob čo chceš, pokiaľ tým neubližuješ druhým. Najlepšie filozofie sú skutočne tie, ktoré nám hovoria to, čo už vlastne dávno vieme, práve preto je Satanská biblia jednou z kníh, ktoré ma v živote najviac ovplyvnili, nedám na ňu dopustiť a vždy po nej rád siahnem.

Ostrov Duma Key Ostrov Duma Key Stephen King

Zatiaľ najhoršie, čo som od Kinga čítal. Dej sa neuveriteľne vlečie (rozbehne sa až okolo 400-tej strany!), zápletka je čudná, takže to nezachránia ani sympatické postavy. Pán King by už mal spisovateľské remeslo radšej zavesiť na klinec, toto mu nevyšlo... Aspoň že knihou Pod kupolou si napravil reputáciu.

17.04.2013 2 z 5

Kytary a řev aneb Co bylo za zdí Kytary a řev aneb Co bylo za zdí Filip Fuchs

To je to, čo mi chýbalo v naivnom filme DonT Stop - surovosť, výpovedná hodnota, šialená doba a šialená hudba. Zábavné i neveselé historky (vytrhávanie náušníc a zicheriek na VB + strihanie čír), no predovšetkým boj proti režimu, ktorý sa vytrvalo hral na demokratický. Niektoré kapely by som síce z prehliadky toho najlepšieho z československého punku vylúčil (údajní eŠTeBáci Plexis), niektoré, naopak, by som ešte trochu vyzdvihol (neviem, či Vzor 60 boli vôbec spomenutí). Tak či onak, poctivá prácička.

Risknem to s punkerom Risknem to s punkerom Enja Rúčková

Mám rád punkovú subkultúru a menované podniky v knihe dobre poznám, preto som čítal s malou dušičkou, že čo to vlastne bude zač. Vidno, že autorka sa o punkáčov len obtrela, ale to by až tak nevadilo. Čo mi vadí je tá hlúposť a naivita hlavnej hrdinky, ale dobre, vzhľadom na jej pravdepodobný vek som prehltol aj to. Inak moc nie je čo vyčítať, nie je to síce kniha, ku ktorej by som sa rád vracal, no rozhodne ju nezavrhnem. Taký slušný priemer. Chcelo by to viac "dirty".

17.04.2013 3 z 5

Kde domov tvůj...? Kde domov tvůj...? Michael Moore

Literatúra faktu (ak sa to tak dá nazvať) nebola nikdy zábavnejšia. Moore s cynickým humorom popisuje obdobie Bushovej samovlády a robí to tak očarujúcim spôsobom, že sa mi táto inak nezaujímavá téma vryla hlboko pod kožu. Už len úvodník s fiktívnym varovaním FBI je kapitolkou samou o sebe, nieto ešte polemizovanie o Bin Ládinovi a jeho behaní po jaskyniach s dialyzačným prístrojom, či vízie budúcnosti bez ropy a jej produktov. Najlepšie investované jedno euro.

Chyťte ma, preboha, a popravte! Chyťte ma, preboha, a popravte! R. C. Russell

Masoví a sérioví vrahovia, šialení vladári a ich šialenejšie pravé ruky, sú témou, v ktorej sa cítim ako doma, preto som po tejto útlej knižočke okamžite siahol. A v podstate som spokojný, dostalo sa mi známých tvárí (Vlad Tepeš, Nero) ale dozvedel som sa aj niečo nové (Berija). Celkovo by tomu prospel väčší rozsah a nejaká iskra, takto je to predsa len trochu suché, čo pri rozprávaní o čvachtajúcej krvi rozhodne nie je dobré ;)

Ctihodný muž Ctihodný muž Giuseppe Fava

Pre mňa ešte zásadnejší a kvalitnejší počin, než Puzov Krstný otec. Asi tomu dosť napomohla doba, keď som Ctihodného muža čítal (mohol som mať sotva dvanásť rokov) a ten tajomný nápis "Anonym" namiesto mena autora, no predsa, nostalgia zvíťazila. Kdežto v Krstnom otcovi už sledujeme všetko tak ako je, tu je dej zobrazený z pohľadu obyčajnej malej ryby a práve preto sa mi javí atraktívnejšou, než z pohľadu donovho syna, donovho consiglioriho, dona samotného, atď... Určite musím oprášiť staré časy, nasadiť švihácky klobúk a vydať sa naprieč časom späť k tradičným mafióssom. Mrazivo dokonalá kniha.

Lucky Starr a piráti z asteroidů Lucky Starr a piráti z asteroidů Isaac Asimov

Príjemné oddychové čítanie, trochu zamrzí, že som sa nedostal skôr k "jedničke", ale i tak zaujímavý zážitok. Divím sa, že to ešte nikto nesfilmoval, bolo by to nádherné sci-fi béčko. Asimov nesklamal.

Mein Kampf Mein Kampf Adolf Hitler

Toto naozaj nadchne iba fanatikov, ktorí sú presvedčení, že zvráteným myšlienkam chorého jedinca porozumeli. Sto myšlienok na jednu stranu, preskakovanie z témy na tému, spisovateľ Hitler zlyháva na celej čiare. Z literárneho hľadiska absolútny odpad, nepovažujem propagandu za hodnotnú literatúru.

17.04.2013 odpad!

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Vtipné, smutné, absurdné a geniálne. Hlava XXII. je určite jeden z najlepších vojnových románov, ktoré som kedy mal možnosť čítať. Z takého panoptika postáv a osudov si na sto percent každý vyberie svojho obľúbenca. Mojím je Hladný Joe :)

Mexická vlna Mexická vlna Maxim E. Matkin

Budem sa opakovať aj za distribútora, aj za ostatných, keď poviem, že je to skutočne nádherná kniha. Plná krutých každodenných parodoxov, nenaplnenej lásky, hľadania niekoho aj seba samého. Najťažšie je písať o realite, pretože tu sa vždy kladú nejaké medze. Jeden z najsilnejších literárnych zážitkov, aké som mal možnosť prežiť. Matkin už asi nič lepšie nenapíše, pretože Mexickou vlnou nastavil latku naozaj vysoko nielen pre ostatných autorov, ale hlavne sebe.

16.04.2013 5 z 5

Tak to bylo, tak to je Tak to bylo, tak to je Lou Fanánek Hagen (p)

Nielen pre fanúšikov, ale aj pre bežného čitateľa je určená táto úsmevná, i keď miestami trochu tragikomická knižka. Fanánek píše pútavo, nič príliš neprifarbuje, nič nezamlčuje (príde aj slávna nehoda), proste "hovorí" všetko tak ako to bolo. Muzikantské začiatky, opijáše, starosti so ženskými a kamarátmi (R.I.P. Franta Sahula). Aj keby som bol úplný laik, nadchne ma to rovnako. Veľmi dobré čítanie.

Lepidlo Lepidlo Irvine Welsh

Snáď ešte lepšie než tak trochu preceňovaný Trainspotting. Má všetko, čo malo aj Welshovo veľdielo a ešte aj čosi naviac - melanchóliu nad osudom smoliara Gallyho, staré známe ksichty, viac úspechov na úkor narkomanskej mizérie. Kniha, ktorú by som chcel ešte niekedy dostať do rúk. A čítať až do omrzenia... Irvinov majstrštyk.

Travič Travič Tristan Schwartz

Zaujímavá a nesmierne pútavá kniha, ktorej by možno prospel väčší rozsah (208 strán je naozaj málo) a ešte trochu viac odvahy. Ku koncu možno narýchlo dopísaná, osud Angela Cajuana sa mi zdal príliš predvídateľný, no tak ako tak, Travič sa mi páčil a rád sa k nemu znovu vrátim. Magický realizmus tohto diela upúta aj čitateľov, ktorí mu moc neholdujú.