mataaskorice mataaskorice komentáře u knih

2. dobrodružství pavouka Čendy 2. dobrodružství pavouka Čendy Pavel Čech

Prostě miluju. Strašně ráda se toulám křehkými snovými světy Pavla Čecha. Trojku zblajzneme vzápětí. Oproti jedničce je druhý díl přeci jen více dějový. Přibývá nám tu k Čendovi také nový stěžejní hrdina (hrdinka).

18.12.2022 5 z 5

Jakubův cestovní deník 3 - Pěšky po hranici ČR Jakubův cestovní deník 3 - Pěšky po hranici ČR Jakub Čech

Bezva počtení a pocestování si alespoň v mysli společně s Jakubem. Knížku jsem četla tištěnou, ta mě následně přivedla k webu, kde jsem si v totožných článcích prohlédla fotografický materiál (v knížce je fotek poskrovnu). Fotky jsou krásné, vystihující atmosféru daného okamžiku na daném místě. Bezva knížka, blog, inspirace.

30.11.2022 5 z 5

Kam letí nebe Kam letí nebe Ivan Wernisch

Některé básně se mi líbí opravdu moc, mají velmi příjemnou náladu, jiné jsou mírně ponuré, tesklivé, ty mě oslovily méně. Nejvíc mi sedly básně v první části - Wernischovy vzpomínky na dětství, obrázky, které v něm utkvěly z doby, kdy byl dítě, vykreslení rodinných příslušníků, venkova. V básních se Wernisch hodně vrací do minulosti, někdy nechává minulost a přítomnost se prolnout, zachycuje křehkost a pomíjivost okamžiku, často používá motiv dopisu jako mostu mezi minulým a současným. Celkově se mi Wernischova něžná poetika líbí moc.

16.10.2022 4 z 5

Kdo to je, kdo to je, kdo ten záchod blokuje? Kdo to je, kdo to je, kdo ten záchod blokuje? Hynek Vilém

Mám dceru - bývalou stomičku - která bude nosit pleny ve školce a zcela jistě i ve škole. Témata jako nočník, záchod, bobky, trávení jsou u nás v současnosti hodně populární a často omílané. Snažíme se, aby chápala smysl vyprazdňování do záchodu / nočníku, byť to u nás ze zdravotních důvodů není úplně možné. Moje skoro tříleťačka byla z knížky nadšená. Verše jsou vtipné, vystupuje v nich spousta zvířátek, legrační jsou i ilustrace, které text doprovází. Nějaký hlubší umělecký záměr v textech nehledejte. Prostě se jen nalaďte na dětskou vlnu a udělejte si srandu z vyprazdňování, asi tak, jak by to udělal lecjaký normální předškolák. My jsme navíc byly hodně napnuté, kdo je to na tom veřejném záchodě nakonec zavřený :-)

19.08.2022 5 z 5

Cizinec Cizinec Arno Strobel

Skvělé, napínavé, člověk by nejraději do děje nějak zasáhl, kdyby mohl, nebo by ho popohnal. Tohle se mi zkrátka líbilo.

15.08.2022 5 z 5

Smrt Tutanchamona Smrt Tutanchamona Violaine Vanoyeke

Pro mě knížka čtivá (byť náročnější díky množství termínů a pojmů týkajících se starého Egypta) a přínosná - detailní popis nakládání s tělem po smrti faraona a představa posmrtného života, jehož kvalita je předurčena při výbavě hrobky a při pohřebních rituálech.

22.07.2022 5 z 5

Príběhy české a moravské krajiny Príběhy české a moravské krajiny Marie Homolová

Co k této knížce dodat... Miluju cestování, které je pro mě spojené nejen s nějakou tou památeční fotkou, vizitkou do deníčku a klobásou s limčou je-li. Ať vyrážím kamkoli, snažím se předem si posbírat kdejaké informace o dané lokalitě, ať už se týkají historie, geologie, přírodních zajímavostí či kultury. Takže tato knížka mi byla velmi příjemným počtením, zajímavým pocestovaním po místech, která jsem dosud osobně nenavštívila, obohacením mého všeobecného rozhledu.

09.06.2022 5 z 5

Mikulášovy prázdniny Mikulášovy prázdniny René Goscinny

Mikulášovy příběhy máme doma rádi, děti jeho úlety milují. Do této knížky jsou ale z významné většiny zahrnuty příběhy z předchozích knih. Nová vyprávění nám knížka přinesla asi čtyři.

09.06.2022 4 z 5

Cabin Porn - Za dveřmi Cabin Porn - Za dveřmi Zach Klein

Miluju, miluju, miluju. Relaxuju u ní se šálkem kávy, listuju v ní, když si chci odpočinout a vizuálně si pocestovat. Formát knihy mi vyhovuje, větší množství textu u některých chat je pro mě na hraně toho, co od této knížky chci. O architekturu, bytový design, chaty, chalupy se zajímám aktivně a pokud chci o tom kterém projektu vědět víc, informace si dohledám. Tahle knížka je pro mě prostě mix cestování, designu, inspirace, nápadů a to zejména obrazovou formou.

04.05.2022 5 z 5

Květ pouště Květ pouště Waris Dirie

No, mazec. Před přečtením téhle knížky jsem o ženské obřízce neměla ani tušení. Ten termín mě už samozřejmě někdy potkal, ale význam, rozsah a brutálnost zmrzačení ženského přirození prostřednictvím ženské obřízky mi byly odhaleny až teď. Hrozné. Waris Dirieová v knížce vypráví historii svého života - a že to byl život pestrý na jednoho člověka! Text sám o sobě není nijak výjimečný, styl je spíš jednoduchý až primitivní, ale v téhle knížce jde o obsah. Nejvíc se mě dotkla poslední kapitola Myšlenky na domov, kde Waris nastiňuje více problémů než je ústřední téma ženské obřízky - jde o problémy západního světa - věčné honění se za penězy, hmotnými statky, slávou, neustálá nespokojenost mnohých s vlastním životem, pocit chudoby nebo aspoň nedostatečného bohatství ve světě, kde voda a nepřeberné množství jídla jsou samozřejmost, plýtvání zdroji, věcmi a nakonec i nedostatek času. Ano, všechny tyto nešvary našeho civilizovaného světa i mně čím dál víc dochází a nutí mě změnit myšlení a životní styl, na který jsme zvyklí.

11.03.2022 4 z 5

Pod junáckou vlajkou Pod junáckou vlajkou Jaroslav Foglar

Musím říct, že Pod junáckou vlajkou se mi líbí o něco méně než jiné kultovní foglarovky, ale pořád je to můj milovaný Foglar - chápající klukovskou duši, ctící přátelství, družnost, ušlechtilost duše a morálku.

07.03.2022 4 z 5

Jako žena nula Jako žena nula Luisella Fiumi

Dočteno. Hurá! Tohle bylo pro mě utrpení. Knížka je psána poměrně čtivě, ale postavy mi jsou prostě neskutečně nesympatické (autorko, promiň, vím, že se jedná o autobiografii), tak nějak ujeté, s děsným vztahem k ostatním členům rodiny a šíleným komunikačním a výchovným módem. Je mi jasné, že se v soužití rodiny promítá i italská nátura, ale celkově mi přijde, že hlavní jádro nesouladu téhle rodiny je v absolutní netoleranci, nepochopení ostatních členů rodiny, osobní bezohlednosti, která díky nulové empatii rodičů v dětech vytváří "podivnost" a nízké sebevědomí už od mala. Manžel je vůl - korunovaný. Nějaká ta úsměvná drobnost se najde, ale v globálu - únavné, dlouhé litanie o nedostatečnosti druhých. Brrr.

04.03.2022 2 z 5

Pojednání o mé radostné cestě od kolébky ke krematoriu Pojednání o mé radostné cestě od kolébky ke krematoriu Vladimír Komárek

Vyprávění o životě správného bohéma. Pro mě docela zajímavá exkurze do všedních dnů malířů, sochařů či hudebníků, kteří žijí tak nějak ze dne na den, chaoticky, od pitky k pitce, žijí ale intenzivně a naplno, jak jen je jejich umělecké duši blízké. Knížka se mi líbila, styl vyprávění taky, Komarkův humor místy metaforický, místy řízný a vulgární a často dvojsmyslný mě pobavil. Nemá cenu srovnávat paměti dvou různých osobností, protože co člověk, to originál - každého utvářelo úplně jiné prostředí, jiná osobní historie a každý do svých memoárů vytiskne svou jedinečnost. A protože Komárek byl bohém jak poleno, tak i jeho vzpomínky jsou takové jaké jsou.

29.01.2022 4 z 5

Skleněné děti Skleněné děti Kristina Ohlsson

Panejo, pěkně jsme se s dětmi báli. Knížka je vážně strašidelná, takže bych jí netrápila děti do cca devíti, desíti let. Jinak se nám moc líbila, bylo to napínavé čtení, když jsem knihu vždy večer odkládala, škemrali moji potomci: "Ještěěě!". Hned po dočtení se dožadují dalšího dílu, takže náš výhledový čtenářský plán je jasný.

20.01.2022 5 z 5

Z deníku dočaskářky – Ten pes je chuligán! Z deníku dočaskářky – Ten pes je chuligán! Olga Minaříková

Knížka přečtená raz dva. Ironický humor mi neva, je mi blízký. Vtipkuje se všude, možná že čím drsnější prostředí, tím drsnější humor. Vtipkuje se na JIPce i na pitevně. Pokud má člověk zvládat náročné zaměstnání, situace, styk s komplikovanými lidmi, zvládne vše bezpochyby líp, jestliže si dokáže z toho marastu kolem sebe udělat srandu. Po umělecké stránce se knížka teda neřadí zrovna mezi klenoty, nicméně její poselství tkví v něčem jiném - informovat o problematice zbytečného množení zvířat bez průkazu původu, povzbudit milovníky psů k osvojení si zvířete z útulku a naopak odradit od koupě nepapírového štěněte (ale i u papíráků dobře vybírat), protože bez poptávky není nabídka. Všem dočaskářkám držím palce, mně teda knížka ujistila v tom, že tohle bych dělat nemohla (z toho věčně počůraného, pokaděného bytu by mě kleplo).

11.01.2022 4 z 5

Moji čtyřnozí pacienti - Úsměvné historky o zvířatech Moji čtyřnozí pacienti - Úsměvné historky o zvířatech Pavol Fabian

Pohodové čtení z veterinární praxe. V této knížce nejde primárně o seznámení se zdravotními komplikacemi zvířat (což mě osobně baví o kapánek víc), ale spíš o zajímavosti z praxe, o kuriózní příběhy, takové "veselé historky z natáčení".

01.01.2022 4 z 5

Ty máš ale odvahu! Ty máš ale odvahu! Brigitte Blobel

Dobrá knížka. Děti (10 a 13 let) bavila. Bavila i mě, byla i napínavá a klepali jsme se na další společné čtení, kam se děj dál posune. Partička puberťáckých gangsterů je tedy docela drsného ražení, takže bych knížku směřovala ke čtenářům od těch devíti - deseti let. Zpracovaná ale není špatně. A rozhodně nabízí témata, která jsou aktuální a o kterých se, v případě, že se člověka samotného týkají, nesnadno (a se strachem) mluví.

10.12.2021 4 z 5

Ruce Ruce Otokar Březina (p)

Na verše prvních básní jsem se musela hodně soustředit, abych se zvládla držet jejich smyslu. Postupně čtenář zjišťuje, že témata a motivy jsou stále stejné - nadosobnost, plné prožívání dění na zemi, emotivna, krás přírody a zároveň odstup od toho všeho a náhled odkudsi zdaleka, sounáležitost lidí, bratří bez ohledu na čas a prostor, jednota člověka jako článku řetězu, kterým je lidstvo napříč minulostí, propojenost těla (ruce), duše (srdce) a ducha (hlava) každého z nás. Přináležitost k něčemu vyššímu, nadpozemskénu, k božstvu a kosmu. Knížka mě teda ani za mák nebavila, z básní mám nepříjemný pocit, složitost výrazu je tu předimenzovaná, náročná, bezesporu jde o dílo zkušeného a zralého básníka, ale čtenářsky je to fakt nestravitelné.

20.11.2021 2 z 5

Alyin dům Alyin dům Leila Meacham

Taková příjemná pohádka pro ženy.

17.11.2021 4 z 5

Nejlepší maminka Nejlepší maminka Lisa Alderson

Jednoduchý, triviální děj. Čtu dvouleté dceři a ta knížku miluje. Kniha pojednává o jednom dni malého medvídka ve společnosti jeho maminky. Medvídek prozkoumává svět a máma mu poskytuje nápomocnou tlapku v případě nesnází, povzbudí, utěší, poučí. Textu je opravdu minimum, ale pro takto malé dítě značka ideál. Gros knížky jsou krásné ilustrace. Určitě najdeme v knihovničce lepší knížky, ale tahle má u dcery úspěch a její grafická stránka je taky moc příjemná.

07.10.2021 5 z 5