mika251 mika251 komentáře u knih

Na věky věků Na věky věků Ken Follett

Neuveriteľné, že som prvú knihu tohto autora čítala len pred tromi mesiacmi, mám pocit, že sa poznáme už celé roky. Postupe som prečítala všetky jeho v češtine dostupné historické romány a podobajú sa ako vajce vajcu - hlavní hrdinovia musia čeliť rôznym prekážkam, ale čím viac sa blížime koncu knihy, tým viac sa im darí ich hravo prekonávať a na konci sa stretávame s potrestaním zla a všetci dobrí žijú šťastne a spokojne.
Niekto by mohol namietať, že postavy sú šablónovité, dej predvídateľný, a na danú dobu totálne nereálny - SPOILER - prevorka nechce spolupracovať s mníchmi lekármi, ktorí jej pripadajú spiatočnícki a tak lusknutím prstu jej milenec postaví nový špitál, ktorý si môže viesť sama, zbavia ju mníšskeho sľubu a všetci sú šťastní ever after - WTF??? - KONIEC SPOILERU
Na druhej strane, pre mňa je tento štýl literatúry veľmi ukľudňujúci - vedomie, že sa nemusím báť a so stiahnutým žalúdkom čakať, kde sa prihodí niečo strašného, čo mojich obľúbených hrdinov definitívne zrazí na kolená - vedomie že pán Follett to nakoniec vždy nejak vymyslí, aby to dobre dopadlo, ma napĺňa pokojom a prináša veľký pôžitok :)
Je to monumentálna kniha, obsiahla, pravedpobne plná historických chýb, ale napísaná výborným štýlom, ktorý chytí a nepustí. Postavy Vám prirastú k srdcu a keď ste nútení knihu odložiť, stejne sa k nej v myšlienkach neustále vraciate a premýšľate o nej. Som rada, že ešte existujú svety, kde sa človek môže spoľahnúť, že všetko dobre dopadne :)

15.09.2015 4 z 5

Jih proti Severu 1 Jih proti Severu 1 Margaret Mitchell

Až sa divím, kde sa mi tá kniha toľko rokov schovávala - musím ju hodnotiť jednoznačne pozitívne. Na úvod musím povedať, že prvú polovicu knihy bola pre mňa Scarlett úplnou antihrdinkou, dievčaťom, s ktorým som sa jakživ nemohla stotožniť a už vobec nie s ňou sympatizovať - hlúpa, namyslená, arogantná, vypočítavá. Postupne som si k nej našla cestu a je nesmierne zaujímavé prežívať život niekoho, s kým by som sa v reálnom živote asi nekamarátila. Na druhej strane jej odvaha, životná sila, nesmierna húževnatosť mi veľmi imponovala a ku koncu prvého dielu už som ju aj začínala mať celkom rada,
Inak celé pozadie Občianskej vojny je skutočne strhujúce, vnímať to z pohľadu Južanov (o ktorých sme sa na dejepise vždy učili ako o tých "zlých", nepokrokových, otrokárskych, zaostalých oproti Severu - priznám sa, že mi to celkom otvorilo oči, a že dejiny, ako obvykle, proste nie sú čierno- biele. Výborná kniha, hneď som sa zažrala do pokračovania :)

27.08.2015 4 z 5

Hranice věčnosti Hranice věčnosti Ken Follett

Do poslednej knihy trilógie som sa púšťala opatrne, po prečítaní sklamaných recenzií. Zima sveta nenaplnila moje očakávania a tak som sa bála, že kvalita bude naďalej klesať. Som veľmi rada, že som sa mýlila. Hranice večnosti som doslova hltala, a len veľmi nerada som knihu odkladala o pol tretej nadránom, že už fakt musím isť spať, aby som ráno vstala do práce :)
Áno, autor venuje pomerne hodne priestoru rasovej otázke v Amerike. Pre mňa bola táto téma úplne nová a o to viac šokujúca, že v Amerike, "oáze slobody" sa takéto veci diali ešte pomerne nedávno. Táto línia sa mi velmi dobre čítala - vlastne, z mojho pohľadu nebola v knihe slabšia linka - snáď len Cameron Dewar ma nijak zvlášť nezaujímal. Autor dal hlavným hrdinom dostatok priestoru, takže oproti Zime sveta som s nimi cítila skutočné sympatie a s napätím sledovala ich osudy.
Padla tu výčitka, že kniha má príliš mnoho happyendov. Už som niečo podobné písala aj k Pilierom zeme - Follett je trochu idealista, ale mne osobne to vobec nevadí, naopak. Keď človek prežije s hlavným hrdinom mnoho príkorí a útrap, tak mu ten šťastný koniec rád dopraje.
A že sa autor nevenuje nežnej revolúcii v Československu - nechcem nikoho uraziť, ale myslím, že z objektívneho uhlu pohľadu sa u nás nič zaujímavé neudialo. Poľsko bolo vďačnou témou, pretože bolo prvé. Maďarsko malo spoločnú hranicu s Rakúskom. Otázka Východného Nemecka bola emotívna sama o sebe. Nás Československo prirodzene zaujíma, pretože sú to naše dejiny - ale objektívne - čo by ste vyzdvihli? V kontexte svetových dejín? Nemyslím si, že by bolo tak nevyhnutné tieto udalosti do knihy zaradiť :) Rovnako by si mohli sťažovať Francúzi, Taliani o pasážach z I. a II. svetovej vojny; Vietnam a Korea o Studenej vojne - "a Kube sa venovalo veľa priestoru a my chudáci nič..." Dejiny sú nesmierne komplexná záležitosť a je len a len na autorovi, ktorú líniu bude nasledovať.
Kniha pokrýva pomerne dlhé časové obdobie, takže niektoré pasáže sú fakt hr hr a hotovo. Oproti tomu tu však alebo bolo dosť situácií, ktoré boli popísané doslova minutú po minúte a za mňa je tak celá kniha pomerne dobre vyvážená.
K trilógii celkovo - je to výborná kompilácia troch nadpriemerne kvalitných kníh. Autor nás previedol celým búrlivým 20tym storočím - v žiadnom inom storočí sa neudialo toľko prevratných zmien, ktoré načisto premenili spoločnosť.Umožnil mi, na základe osudov ľudí, ktorí v tej dobe žili, prežiť tieto turbulentné časy s nimi, na pozadí veľkých dejinných udalostí prežívať ich vlastný súkromný boj o obyčajné šťastie. Všetky palce hore, pán Follett.

18.08.2015 4 z 5

Zima světa Zima světa Ken Follett

Zima sveta je ďalším výborným románom, autor si udržiava svoj vysoký štandart a kniha sa číta výborne. Musím ale -i keď nerada- priznať, že som čakala viac. Pád titánov bol skutočne ohromujúci, psychológia postáv na vysokej úrovni, človek doslova žil ich život spolu s nimi a držal im palce. V Zime sveta sa tento pocit nedostavil. Jednak je to určite tým, že téma druhej svetovej vojny a povojnového obdobia je omnoho širšia, ako problematika prvej svetovej. Autor sa snažil obsiahnuť hlavné aspekty, ale prakticky len kĺže po povrchu, dotkne sa nejakého problému a vzápätí ho už vyriešený opúšťa, To isté sa týka aj hlavných postáv - je ich veľa a nedostávajú toľko priestoru, aby človeku prirástli k srdcu. Zatiaľ čo osudy ich rodičov človek prežíval od začiatku do konca, peripetie ich potomkov ma nechávali chladnou a dosť ma to mrzelo. To však nič nemení na fakte, že je to veľmi kvalitná kniha, ktorú sa oplatí si prečítať. Brutalita nacistického i komunistického režimu, kroky a opatrenia z ktorých ostával rozum stáť, do neba volajúca nespravodlivosť, to všetko by nemalo byť zabudnuté. Prekvapivá ľahkosť, akou sa oba režimy dostali k moci by mala byť trvalou výstrahou všetkým, ktorí berú vlastnú slobodu ako samozrejmosť.

31.07.2015 4 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Nemožen tvrdiť, že ma kniha nebavila. Prečítala som ju za dva večery a fakt som sa dosť nasmiala - na scénach, ktoré sama autorka asi primárne nepovažovala za vtipné :)
Je to brak. Z hľadiska štylistiky je to tak hrozné, že i moje slohovky na základnej škole boli oproti tomu na Pulitzerovu cenu. Slovná zásoba je úbohá, až strašná.
Ale prečítala som ju a pobavila som sa, pretože to proste bolo zábavné. Pasáže so sexom som niekedy po dvoch tretinách začala preskakovať, pretože to bolo všetko na jedno kopyto - ona je vždy ach tak pripravená, on je vždy ach tak úžasný, obaja majú orgazmus, ktorý je fantastický a neprekonateľný. Nuda :)
V každom prípade jediná vec, ktorá ma trochu desí je, že si túto fantasy knížku (áno, je to fantasy, pretože Christian Grey je proste mimozemšťan) prečíta nejaká dospievajúca slečna a získa dojem, že niečo také može prežiť v reálnom živote. Nechcem si predstaviť, koľko je na svete nespokojných žien, ktoré doma peskujú svojho "Pepu" že nie je ako Christian :) Takže ako fantasy dobré, ale večná škoda, že to nenapísal niekto, kto má aspoň trochu literárny talent.

22.06.2015 2 z 5

Šilhavý medvídek Šilhavý medvídek Ed McBain

Zopár kníh z tejto série som našla v knihovničke svojho manžela, keď som sa chystala do vane a zistila, že všetky svoje knihy už som čítala 100 krát a práve nemám chuť otvoriť jednu z nich znovu :)) Takže som siahla po tomto pre mňa neznánom autorovi a musím povedať, že som bola celkom príjemne prekvapená - nie je to žiaden Sherlock Holmes, ale na odreagovanie bohate stačí. Neurazí, neprekvapí.

22.06.2015 4 z 5

Pád titánů Pád titánů Ken Follett

Moja prvá kniha od Kena Folletta a rozhodne nie posledná, Prekvapivo rýchlo ma vtiahol do deja a už nepustil - prelúskala som ju za pár dní na dovolenke v Chorvátsku a pravdepdobne som nebola príliš dobrý spoločník, pretože som väčšinu času strávila na lehátku a hltala stránku za stránkou. Problematika daného obdobia pojatá z pohľadu roznych národov bola veľmi poučná a na rozdiel od iných kníh, kde má človek tendenciu proste "fandiť" tej alebo onej strane /podľa toho akej národnosti je hlavný hrdnia :)/, z tejto knihy vyvstával len jediný pocit a síce, že keď konflitk eskaluje do vojny, prehrávajú všetci.

22.06.2015 5 z 5

Jedna z mála kníh, ktoré môžem čítať iba doma v súkromí, pretože niekde okolo strany 60 mi vyhŕknu slzy a slzím až do úplného konca. Možno preto, že mám sama doma zlatého retrievra, ktorý je povahovo Marleyho vernou kópiou a vedomie toho, že čas, ktorý nám je dopriaty sa nemilosrdne kráti, ma núti dej knižky prežívať viac, ako je zdravé... Ale je to veľmi pútavé a čtivé dielko, ktoré poteší a zahreje, rozosmeje, rozosmutní a končí tak, ako by sa každý príbeh o psovi a jeho pánovi mal končíť :)) Pretože keď jeden okúsi, aké je to mať po boku štyri labky, vrtiaci chvost a verné hnedé oči, už nikdy nemôže žiť bez toho :)

02.08.2013 4 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Jedna z absolútnych TOP v mojej knižnici. Veľmi silný príbeh s ešte silnejším pozadím o živote a o smrti a o tom, ako môže byť smrť ťažká, ale život ešte ťažší. Fantastická knižka.

02.08.2013 5 z 5

Queen: Neznámá historie Queen: Neznámá historie Peter Hince

Pre mňa asi najlepšia kniha o Queenech - nebulvarizuje, nestavia na senzácii, a predsa sa človek dozvie mnoho zaujímavostí. Je poznať, že autor mal členov kapely úprimne rád a pritom nebol nekritický fanúšik - takže i keď bol tak blízko v centru diania, dokáže si udržať odstup. Peter Hince má navyše ako správny Brit skvelý zmysel pre humor a jeho štylistika je na výbornej úrovni. Človek mal pocit, že je na koncerte a krčí sa u piana spolu s ním. Prečítané v angličtine, ako bonus som sa naučila hromadu slovíčok z rock´n´rollovej hantýrky :) Odporúčam.
"The hand-over exchange I made with Fred was his microphone on a stick for a freshly made drink of hot honey and lemon. A sip was taken to ease the throat and he would sit down, shuffling himself to adjust to life at the piano. A major testing time — was Fred happy with how things were going? Was all well in his Mercurial world? As he gently tickled the keys, got comfortable and threw morsels of comment to his hungry public, I would be crouching at the end or in the curve of the black Steinway grand, focusing on him intently and trying to avoid the multi-coloured glare and hypnotic reflections from the highly polished piano lid."

20.03.2019 5 z 5

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

Málokedy vidím knihu z Young Adult kategorie s hodnocením cez 95%, ale tomuto počinu s potešením vrazím 5 hviezd. Prvý diel ma neprekvapil, neurazil, vinul sa vcelku predvídateľne ku klíšé konci, ale teda, čo tu na mňa vybaflo vo dvojke, to bola teda jazda :) Výborný obrat, vývoj hlavnej hrdinky, vcelku solídne vykreslená hĺbka emócií, proste fantasy ako má byť :) Vzhľadom k sexuálnym scénam to ale dcéra nedostane do ruky skor než v 17tich rokoch :) Musím ale priznať, že tie ma vcelku bavili :) Prečítané v originále. "I´ve had a long long time to think about how and where I want you,".... "I have no intention of doing it all in one night. Or in a room where I can´t even fuck you against the wall." :)) Pán je proste romantik :)

28.04.2018 5 z 5

Twilight sága (box) Twilight sága (box) Stephenie Meyer

Je mi už zľahka cez 30 a ku knihám som sa dostala až teraz. Filmy som zhodnotila ako príšerné a celá ta hystéria mi prišla proste prehnaná. S týmto skepticizmom som pristúpila i ku knihám, ktoré mi podtrčila moja kamarátka, že sú proste super. No... mala pravdu :) Celá sérka padla za 5 dní, resp. nocí kedy som to proste nemohla odložiť skor ako o pol štvrtej, spala tri hodiny, celý deň chodila ako zombie, aby som sa k nim večer znovu nedočkavo vracala :) Je to príjemná, miestami hodne romantická, a inými miestami hodne vtipná rozprávka o ideálnom chlapovi, veľkej láske a šťastnej budúcnosti. Proste únik z reality ako má byť. A aby mi to nebolo tak blbé, tak som si kúpila originály, aby som si precvičila angličtinu. Sériu som určite nečítala naposledy :)

31.12.2017 4 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

Kniha ma chytila a zhltla som ju za jednu noc. Proste som chcela vediet, ako to dopadne, to neslo odlozit. Zaciatok super, ku konci uz to stracalo dych, zaver neprekvapil. V každom pripade prijemne stravenych pár hodín.

24.09.2017 3 z 5

Poprask v sýrové uličce Poprask v sýrové uličce Robert Fulghum

Dostala som ju ako dar i s autorovym venovaním a je to prvá kniha tohto autora, ktorú som prečítala. Týmto ho zakladam do kolónky obľúbení a idem si hneď pre ďalšiu várku. Keby som pána Fulghuma poznala osobne, myslim že by sme boli spriaznené duše...

20.01.2017 5 z 5

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Knihu som asi na pol roku rozcitanu odložila a vratila sa k nej po tom, čo som videla film. Aj keď som ju citala na etapy a nie je to úplne moja salka kávy, oceňujem autorov štýl a niektoré myšlienky boli skutočne pozoruhodné. Chystám sa ju prečítať ešte (aspoň) raz, pretože mi určite uniklo mnoho detailov a prepojení.

15.01.2017 4 z 5

Lady Fuckingham Lady Fuckingham Oscar Wilde

Čo na to povedať :) Neviem prečo som si myslela, že pornoliteratúra je záležitosťou modernej doby, 19. storočie bolo očividne tiež pekne zhýralé :) Netrúfam si hodnotiť, či bol alebo nebol Oscar Wilde autorom, ono akúkoľvek literárnu hodnotu by sme v tomto počine hľadali ťažko. Ale pobavilo :)

14.01.2017 2 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Prečítané za pár dní a musím povedať, že ma to aj bavilo :) Autorka je skutočne majster vo vykresľovaní postáv, obsahovo je to priemerná detektívka, i keď som až do poslednej chvíle mala niekoľko adeptov na vraha, ale rozuzlenie mi v niektorých aspektoch trošku krívalo. V každom prípade som si hlavných hrdinov fakt obľúbila a Hedvábnika si nenechám ujsť.

20.12.2015 3 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Za prvé nesmieme zabúdať, že kniha bola napísaná na koncí 19.teho storočia - vtedy bol odhalený kotník takmer perverzný a odchod z domu bez gardedámy vrchol drzosti. Žilo sa inak, hovorilo sa inak a tak sa nemožeme diviť, že v knihe absentujú klasické hororové prvky ako ich poznáme dnes. Draculu som prvý krát čítala ako decko a bála som sa teda ukrutne, Korunu tomu nasadil strýko, ktorý mi tvrdil, že Dracula žije u babičky v skrini na chodbe - myslím že to potom tisíckrát oľutoval, pretože som ho chodila každú noc budiť, že musím ísť na záchod a sama okolo tej skrine neprejdem :)) Keby žil Bram Stoker v dnešnej dobe, asi by príbeh napísal inak, ale mne sa jeho verzia veľmi páčila a rada si ju prečítam aj dnes.

04.08.2015 4 z 5

Moje koňská abeceda Moje koňská abeceda Olga Chytková

Knižka krásnych príbehov o živote s koňmi v dobrom i zlom. Trošku ma iritoval autorkin štýl (mnoho jednoduchých viet v rade za sebou, občas by sa hodilo to preložiť nejakým súvetím), ale to je len otázka osobných preferencií :) Príbehy sú reálne, poučné a láska k týmto krásnym tvorom vyžaruje z každej stránky.

03.08.2015 3 z 5

V srdci divočiny V srdci divočiny Janette Oke

Jedna z obľúbených knižiek mojich dievčenských rokov. Pekné čítanie.

08.07.2015 4 z 5