milamarus milamarus komentáře u knih

Přicházejí, odcházejí Přicházejí, odcházejí Marie Hejnová

V poznávání Fráni Šrámka, potažmo Sobotky, pokračuji i v únoru. Tentokrát to však byl výlet víc do minulosti, do minulosti, která Šrámkově narození předcházela, a bez dlouhých řečí: je to cenná publikace. // …Vrátit se v čase, projít domy na náměstí, vidět na fotografiích jeho rodiče a bratry, přečíst si o nich… Je tu i pár odstavců o tetě Boženě Ptáčníkové a bratranci Josefu Píckovi. No, a pak jsou tu básně, kusy korespondence, fragmenty z básnických zápisníků a vzpomínky samotného Šrámka – vypráví o lásce na první pohled a o maminčině svátku. // Knihu doporučuji a dávám maximální počet hvězd.

------------------------------------
CITÁT:
Nemůžeme milovati život jinaký než jaký jest, i tak je dost krásný.

10.02.2022 5 z 5

Moji Pražané mě uctívají Moji Pražané mě uctívají Marc Niubó

Tuze lákavá pozvánka k návštěvě Zrcadlové kaple nebo přímo k bádání v hudebním oddělení Národní knihovny ČR, jehož je nyní Mozartův Památník součástí. // Kromě studie a ukázek z dobového tisku publikace obsahuje také katalog čítající 127 položek. Najdete mezi nimi: knihy, partitury, plakáty, ale také dopisy, básně, rytiny, litografie atp., přičemž téměř všechny položky jsou opatřeny popisky. Jde o několik řádků, jež jsou trochu výkladem, trochu pokračováním ve studii. // Líbilo. Dávám maximální počet hvězdiček a přidávám štítky.

---------------------------------------------
CITÁT:
(…) Není pochyb, že jádro pražského úspěchu Mozartových děl na konci 18. století spočívalo v jejich uměleckých kvalitách, které silně oslovily vybraný okruh hudebníků a znalců kolem pražské opery. Mozartova popularita byla znásobena osobním setkáním se skladatelem, ale měla i další, byť v daném okamžiku méně podstatné zdroje. Skutečnost, že Mozart byl „Němec“, byla pro některé pražské kruhy bezpochyby významná.

10.02.2022 5 z 5

Kapesní průvodce životem a dílem Bohuslava Martinů Kapesní průvodce životem a dílem Bohuslava Martinů Jaroslav Mihule

Srovnatelné s větším malým bratříčkem, kterým jsem se nechala vést v lednu. // Text shodný, vytučňování slov zachováno, obrazové přílohy plno. Nechybí ani ona závěrečná dvoustrana, s níž se vydáte ulicemi Poličky. // Znovu chválím a dávám maximální počet hvězdiček. // Je to od autora solidní nabídka dát nerozhodným čtenářům na výběr, nechat je zvolit, a přitom je nijak informačně neochudit. Povedené jednou, povedené podruhé. Líbilo.

-----------------------------------------
ÚRYVEK:
„Měl přirozený, pozitivní poměr k životu a uměl ocenit všechny malé i velké dary či radosti země i přírody. Máme méně než druzí, říkával mně,“ píše Charlotte Martinů, „ale dost, abychom byli šťastni.“

04.02.2022 5 z 5

Korespondence Bohuslava Martinů s Českou akademií věd a umění Korespondence Bohuslava Martinů s Českou akademií věd a umění Kateřina Maýrová

S projevem nejhlubší úcty psaná žádost o studijní stipendium, žádost o podporu, žádost o výroční cenu, žádost o dovolení zhudebnit,… a k nim vztahující se koncept odpovědi ČAVU. Někdy je to odpověď kladná, jindy zamítavá, a k mojí velké radosti v několika případech odpověď hromadná, takže teď vím, ve které pražské ulici bydleli malíři Rudolf Kremlička, Emil Filla, skladatel Gustav Roob a příkladně ještě novinář Zdeněk Matěj Kuděj. Heč!
Jinak je nutno uvést, že co do počtu slov zde korespondenci mírně přetlačuje poznámkový aparát. Až mi přijde škoda, že to není uděláno jinak, tj. tak, aby zajímavé informace v něm uvedené, byly pro čtenáře viditelnější. // Čtyři hvězdičky.

-----------------------------
CITÁT:
Dávajíce toho vědomost prosíme, abyste nám o skladbě cenou poctěné podal pro „Věstník“ stručnou zprávu, jak toho vyžaduje § 21. našeho jednacího řádu.

01.02.2022 4 z 5

Bezděz v krásné literatuře Bezděz v krásné literatuře Marie Vojtíšková

Naučná výprava za literárními díly, jejichž dějištěm se stal hrad Bezděz. Průřez časem do dob, kdy jeho zdi obývali rytíři a králové, kdy byl obléhán i navštěvován nadšenými poutníky, nebo jen pohled na něj dal vzniknout básni. Na přetřes však přijdou také pranostiky, tiché rozjímání mnichů a film. // Trochu mi to připomíná učebnici, trochu cizí čtenářský deník, kterým je možno listovat, začíst se jen na chvilku, připomenout si, seznámit se, inspirovat se… a líbí se mi nadšení autorky, s nímž ke každému medailonu přistupuje. // Dávám maximální počet hvězdiček.

----------------------------------------------
CITÁT:
(…) A pakliže se zde setkají s autorem dosud nečteným, aby se s jeho dílem seznámili blíže v jeho knihách. To je předávání pochodní k připamatování dějin našeho národa, pochodní k zaplašení tmy a k rozsvěcení naděje. Je to stará česká tradice. Nechť trvá dále vzdorujíc všem nečasům jako Bezděz!

31.01.2022 5 z 5

Fenomén Masaryk Fenomén Masaryk kolektiv autorů

Kniha, jejíž hlavní hrdina pije kávu, nalezena. A kdyby jen pil. Píší tu, že ji miloval a odmítal se jí vzdát i přes varování lékařů. // Částečně jde o biografii, částečně o foto-příběh předmětů, které s Masarykovým životem souvisí. Formát knihy i písmo je větší, informací není příliš, dohromady to funguje. // Palec nahoru dávám za závěrečnou kapitolu “Z HRADNÍHO FOTOARCHIVU“, která upozorňuje na o trochu starší publikaci Národního muzea a nepřímo též na rozsáhlou práci akademického malíře Jano Šrámka (1886-1957). Jdu si o něm zjistit víc.

-----------------------------------------------
CITÁT:
Úspěch? Ten rozhodně nebyl zaručen. Rizik bylo více než jakýchkoli jistot.

28.01.2022 5 z 5

Malý průvodce životem a dílem Bohuslava Martinů Malý průvodce životem a dílem Bohuslava Martinů Jaroslav Mihule

Váhala jsem mezi “malým“ a “kapesním“ průvodcem a na počet stran vyhrál malý. Byl obsáhlejší. Přijdu do knihovny, vyžádám si ho ze skladu, čekám. První dojem: malý není. Má formát A4. (To jen pro informaci, kdybyste měli jako já velké oči a přitom málo místa v batohu.) // Je to povedená publikace. Na pohled líbivá, obsahově konzistentní a obrazová příloha, o které mluví anotace shora, je do textu dobře zakomponovaná. Není nutno listovat a hledat. Pochválit musím též za vytučňování některých slov a vět, s tím jsem se pár měsíců nesetkala.
Dávám maximální počet hvězd a pomyslnou šestou hvězdičku za takřka závěrečnou dvoustranu 80-81, se kterou se vydáte Poličkou po stopách Bohuslava Martinů.

----------------------------------------------
„Jsem na černé listině.“

19.01.2022 5 z 5

Cesta lesy Cesta lesy Hans Børli

Vskutku. Šepot, vyhnanec, závod, bouře, náručí, ochránce či maličkosti – docela obyčejná podstatná jména, která až mezi ostatními, až když jsem je četla spolu s ostatními slovy, náhle přinesla něco… neobyčejného, něco velmi nápadného. Je to konejšivost, jak zmiňuje Eremites? Nebo souznění, jak píše Děvizna? Nevím, nedokážu to pojmenovat. Volá to na mě všechno současně…. a je mi krásně. // Pět hvězd.

JEN JEDNOHO JE ZAPOTŘEBÍ

Jen jednoho je zapotřebí – zde,
nám světem obtěžkaným

světlo tvých očí,
ať vidí, kde přebýváš.

18.01.2022 5 z 5

Kafkovy továrny Kafkovy továrny Klaus Wagenbach

Skladovka. Hubená a zajímavá, jako sám Kafka. Anotaci jsem přečetla, ale stejně jsem nevěděla, co čekat…. Potvrzuji, že je to knížka, která zkoumá vliv úřednického života na život spisovatelský, a prostřednictvím ukázek z jeho korespondence a románů (Amerika, Proces, Zámek…) dokumentuje jejich jistou vzájemnou spojitost. Je to podáno srozumitelně, nijak do hloubky, holt rozsah stran je neúprosný. // Součástí publikace je rovněž soupis exponátů, jež byly vystaveny v Památníku národního písemnictví v Praze, přičemž tato příloha zahrnuje: fotografie, pohlednice, úřední listiny, výkazy a formuláře, ale i větší věci jako psací stroj, kleště, ochranné brýle nebo skříňku na obvazy a záchranářský materiál.
Dávám maximální počet hvězd, přidávám štítky a doporučuji nejen kafkologům.

CITÁT CITÁTU:
Jak jsou ti lidé skromní, přicházejí k nám prosit. Místo aby vzali pojišťovnu útokem a udělali z ní kůlničku na dříví, přicházejí prosit.

17.01.2022 5 z 5

Vyprávění o Josefu Ladovi Vyprávění o Josefu Ladovi neznámý - neuveden

Chváluvzdávající, leč pozapomenuté jubilejní dílko - nebála bych se slova sborník – v němž o Ladovi a jeho kresbách vypráví např. spisovatel Bohumil Říha (1907-1987), malíř Emil Filla (1882-1953), básník Ladislav Stehlík (1908-1987), výtvarník Jiří Trnka (1912-1969) či spisovatel a novinář Josef Kopta (1894-1962). // Úryvek však vybírám z vyprávění samotného Josefa Lady, tj. z kapitoly „Z Kroniky mého života“. Najdete ho na straně dvaatřicet.

(…) A pak mi otec koupil první barvičky. To bylo okouzlení, když jsem otevřel malou dřevěnou krabičku a v ní spatřil asi dvanáct různobarevných krychliček i malý štěteček. Honem jsem si tehdy nakreslil nějakého hodně pestrobarevného ptáka, abych na něm mohl všecky barvy náležitě vyzkoušeti. Ach, to bylo něco mnohem, mnohem krásnějšího než ty papírky s cikorky, barevné hlíny i ta červenomodrá tužka.
Byl bych tehdy kreslil a maloval od rána do večera, abych se toho všeho dosyta nabažil, ale zase jsem neměl dosti papíru. Sháněl jsem ho, jak se dalo. (…)

17.01.2022 5 z 5

Obrazopis sveta Obrazopis sveta Dušan Kováč

Exkurze do depozitářů Slovenského národního muzea v Martině, konkrétně do fotografické pozůstalosti M. R. Štefánika (1880-1919), o kterém jsem neměla ponětí, že fotil, protože se stále soustředim jen na T.G.M. a E. Beneše. // Start je v Paříži, pak Španělsko, výšlap na Mont Blanc, několik momentek z Turkestánu, Ruska, nechybí však ani Alžír, Tunis, tichomořský ostrov Tahiti, Řím.... a zpět do Francie. // Líbilo. Dávám maximální počet hvězdiček.

--------------------------------------
CITÁT:
Akým smerom sa bude uberať život človeka, závisí od mnohých faktorov.

16.01.2022 5 z 5

Kresby Bohuslava Martinů: Martinů obrázky kreslící Kresby Bohuslava Martinů: Martinů obrázky kreslící Bohuslav Martinů

Možná trochu specifické téma, ale rozhodně dobře zpracované a odprezentované. Širokoúhlý formát knihy byl správnou volbou! // Pochválit však musím i nápad rozdělit kresby do skupin (vlastní podobizny – fantazijní představy – cestování a devět dalších), kdy každá z nich je opatřena jakýmsi úvodním slovem, které nastíní, co vás za okamžik čeká, a které tempo prohlížení přirozeně zpomalí. To se mi moc líbilo. // Dál jsou to popisky, jež musím pochválit, které zpřístupní sotva čitelná, sotva rozluštitelná slova, stručně vysvětlí původ kresby i slovní hříčky, a přitom vám nechají dostatek prostoru k soustředění se na kresbu samotnou a rozmýšlení, zda se vám tato líbí či ne.
Dávám maximální počet hvězdiček. Je to unikátní, česko-anglická publikace, se kterou můžete Bohuslava Martinů poznat i z jiné, totiž té nehudební stránky.

Knihu doporučuji.

12.01.2022 5 z 5

Aby se to už neopakovalo Aby se to už neopakovalo Petr Blažek

Sešítek o vzniku, činnosti a zániku Sdružení bývalých politických vězňů K-231. Sešítek o kusu naší historie, kontrolování a teroru, ale taky o síle přesvědčení, rychlosti budování a snaze navzájem si pomoci. Jde o několik desítek tisíc lidí. // Nechybí obrazová příloha, nechybí vybrané prameny a literatura.
Součástí publikace, kterou jsem si z knihovny přinesla, bylo i CD, na kterém je zachycen záznam zakládajícího shromáždění, které se konalo dne 31.3.1968 na Žofíně. Kvalita zvuku je místy snížena, někdy slova překryje nadšený potlesk, jindy je přeruší píseň. Zazní i Straussův valčík Na krásném modrém Dunaji. Celkem jde o čtyři části (kapitoly) s délkou 1 hod 35 min; 1 hod 36 min; 1 hod 7 min a 1 hod 8 min. // Přečteno, poslechnuto. Dávám plné hodnocení.

----------------------------
CITÁT:
Neptali jsme se jeden druhého za mřížemi a dráty, ke které straně snad patřil venku, posuzovali jsme se podle jiných, náročnějších měřítek, na svobodě máme desítky naléhavějších povinností a zájmů, než se navzájem vyptávat na názorové odstíny. Spojuje nás včerejší úděl a denní úkoly, nehodláme z našeho různorodého společenství zakládat politickou stranu a vytvořit tak paradox-stranu, sestavenou výběrem udavačů, policie a soudů.

10.01.2022 5 z 5

S Fráňou Šrámkem po Sobotecku S Fráňou Šrámkem po Sobotecku Miloslava Hrdličková - Šrámková

Sobotka - Libuň - Dílce - Kbelnice - Jičín a zpět; někdy Sobotka - Lavičky - Libošovice - Pleskoty; a když hrozily deštivé přeháňky, tak Sobotka - Libošovice - Rytířova Lhota - Dobšice - Dobšín - Horní Bousov - Sobotka... tudy všudy bloudil Fráňa Šrámek. Chodec a labužník. Rád se koupal, rád sbíral houby, rád za pomoci botanického klíče, který s sebou prý nosíval, poznával květiny, a když nechtěl mlčet, pobroukával si do kroku. Tolik o zálibách.
Pokud jde o Šrámkův vřelý vztah k rodnému kraji, odkazuji na jeho básně (v knize jich najdete třiadvacet, např. Humprecht, Semtínská lípa, Roubenka aj.). Jsou doplněny černobílými fotografiemi, přesně jak říká anotace shora, a dále poznámkovým aparátem, který jim cosi přidává a celou knihu právem řadí mezi cestopisy.
Dávám maximální počet hvězdiček. Slunci zdar!

------------------------------------
ÚRYVEK:
(...) Už řádku let jsem se s krajem tak nepoměl jako letos. Čím byl sluncem pobodanější, tím mi byl dražší, a kdekoliv jsem našel kout, který si i na té letošní výhni vyvzdoroval kus krásné svěžesti, lehl jsem si tam hubou na zem a povídali jsme si: viď, starej, jedno jsme a jedno jsme. A do breku mi bylo, na mou duši. Dnes to dostává jinou tvářnost. Vyšel jsem si už časně ráno na Střelečskou Hůru, obloha k něčemu slibně zrála a taky jo. Zpět jsem rázoval už v krásném, tichém dešti, po horách mumlala bouřka, ale tady to bylo jen pokojné pianissimo. Dal jsem si pěkně pršet na vlasy, aby mi ještě hodně rostly, o tváře mi to jemně naráželo jak z nebeských hubiček, zem pode mnou pila, nohy mi hrály, holka zlatá, to mi bylo dobře! Mám sto chutí tady pobýt, dokud neudeří skutečný nepříjemný podzim, který nadobro zarazí toulačky krajem, neboť do té drsnoty nejsem dost fortelně vybaven. Přišel jsem sklonku léta pořádně na chuť vlastně teprve letos. Vzbuzoval ve mně vždycky jen smutek letos mi vyhrává daleko štědřeji. Ale o tom si budeme ještě povídat. (...)

07.01.2022 5 z 5

Jde sem lesem - Bylinková pohádka Jde sem lesem - Bylinková pohádka Daniela Krolupperová

Kniha, která má na obálce strom, nalezena. A kdyby jen strom. Ta drobná, soustředěná panenka vedle Toníka je levandulová panenka a to ještě drobnější, rozcuchané stvoření vlevo je skřítek z medvědího česneku. No, nejsou pěkní?! // Děkuji Vám, paní Chupíková, za nádherné ilustrace. Děkuji Vám, Osice, za komentář, který mě ke knížce přivedl. Byl to kouzelný zážitek. Kouzelný a doučovací, co bych to nepřiznala. Proto jsem knihu - i kdyby byla bez kvízů, které čtenáře prověřují a důležité znovu opakují - zařadila mezi naučnou literaturu. Pěkné, moc pěkné! // Jedenáctá příčka obsazena.

-----------------------------------------------------------
ÚRYVEK:
„Je tu krásně,“ řekl Toník skřetovi. Ten spokojeně kráčel vedle něj. Souhlasně přikývl: „Ano, mám opravdu solidní bydlení. Skvělé místo, báječný výhled, dostatek prostoru. Zdravý vzduch a výborná orientace – výhled na sever, jih, východ i západ,“ zasmál se. I Toník se rozesmál. Skřet byl vcelku veselá kopa.

05.01.2022 5 z 5

Básník mezi námi Básník mezi námi Václav Frýba

Čas doopravdy letí. Za pár měsíců to bude sedmdesát let od jeho smrti, nikoli narození, a i pan Frýba již není mezi živými, takže… knihu teď doporučím nejen těm, kteří by si chtěli Fráňu Šrámka připomenout, ale taky těm, kteří potřebují inspiraci pro osmou nebo šestnáctou příčku letošní čtenářské výzvy.
O Šrámkovi zde vypráví jeho bratranec Josef Pícek, jeho sobotecký přítel a rychnovský profesor Václav Hejn (1898-1974) nebo rychnovský rodák doktor Miroslav Krejčí (1891-1964), který na Šrámkova slova složil operu Léto. Je tu však i dopis hudebního skladatele J. B. Foerstera (1859-1951) a gratulace od ministerského předsedy Zdeňka Fierlingera (1891-1976)… // A hlavně, je tu Šrámek sám. Hřejivá předložka “mezi“ v názvu knihy je tedy úplně na místě. Jsou tu jeho verše, jeho slova, kus něho. Velmi pěkná je část o jeho nejmilejších písničkách, které - jak naléhá – „Zopakujte si je hodně často, a také Vám to nadlehčí srdce.“, a část o mamince.
Dávám maximální počet hvězdiček a kousek opisuji.

ÚRYVEK:
(…) maminka měla potřebu raději čtveračit než dělati vážnou tvář a čertíček jí seděl kdesi v koutku oka až do konce. Co byste například řekli tomu, že se mnou mluvívala v rýmech? „Aby sis nemyslil, že taky nedovedu básnit!“, říkávala. A s jakou snadností se jí ty rýmy hrnuly; někdy jí to tak rozdovádělo, že jsem z ní nedostal rozumnou řeč, než v rýmech; a tak jsme na konec stáli groteskně proti sobě: vážný syn a rozpustilá maminka. Bůh ví, kde těch rýmů nabrala, když těch básniček v životě jistě mnoho nepřečetla!

04.01.2022 5 z 5

Portrétista František Ondrúšek Portrétista František Ondrúšek Lubomír Sršeň

I při počtu pětačtyřiceti stran se jedná patrně o nejobsáhlejší a jedinou publikaci věnující se samostatně malíři Františku Ondrúškovi, kterou městská knihovna disponuje. // Obrazová část v ní převládá nad textovou, a to se mi líbí. Zvlášť když skoro žádného z portrétovaných neznám.... Jdu pátrat dál a dávám pět hvězdiček.

----------------------------------------
CITÁT:
Největší potíže míval jsem s Nedbalem, který by rád viděl obraz dokončený, ale k sedění neměl trpělivosti.

03.01.2022 5 z 5

Podoby Bedřicha Smetany: Jak Smetanu viděly generace umělců 19. a 20. století? Podoby Bedřicha Smetany: Jak Smetanu viděly generace umělců 19. a 20. století? Marie Klimešová-Judlová

Muž s plnovousem, brýlemi na očích a vlasy sčesanými dozadu. Neusmívá se, nedívá se na vás, je myšlenkami jinde... Takový je Smetana téměř na všech zde vzpomínaných dílech. Přesto myslím, že jde o pěknou publikaci, o pestrý soubor exponátů, který prohlížejícího nemůže nudit. // Některé vznikly ještě za jeho života, některé až posmrtně, v rámci výročních slavností a každý umělec pracoval jinak. Někomu stačil papír s tužkou, jiný vzal sádru nebo dřevo, další kus mramoru. Objevuje se tu však i Smetana v plechu, na černém a opálovém skle a nebo - to je hodně zajímavý kousek - na keramickém kachli, kde sedí u klavíru a preluduje. // Dávám čtyři hvězdičky.

02.01.2022 4 z 5

Peruť 312 Peruť 312 Ladislav Sitenský

Desátá příčka letošní čtenářské výzvy obsazena. Dávám maximální počet hvězdiček. Skvost! // Pro zájemce o toto téma připojuji ještě upozornění na existenci filmových záběrů uveřejněných v rámci dokumentárního cyklu Hledání ztraceného času. Jde o trojici dílů "V Británii za vlast", přičemž promítané (barevné) záběry nekomentuje jako obvykle Karel Čáslavský (1937-2013), ale právě samotní letci (podrobně viz zajímavosti), pan Ladislav Sitenský a spolu s nimi též Zdeněk Hurt, autor několika knih o letectví. I pes Kittl je na záběrech vidět.

------------------------------------------
CITÁT:
Pilotův život mimo boj je vždy podivuhodně mírumilovný.

01.01.2022 5 z 5

Vzdorovali zlu: P. Josef Toufar a Jan Zahradníček - dva příběhy českého 20. století Vzdorovali zlu: P. Josef Toufar a Jan Zahradníček - dva příběhy českého 20. století Miloš Doležal

Hledám ta správná slova... Snad jsou nadbytečná, snad ani nejsou... Kdo bude chtít, ten si tuto knihu najde.// Anotaci shora však doplňuji v tom smyslu, že s výběrem textů a fotografií k druhému příběhu pomáhal Miloši Doležalovi pan Jan Jakub Zahradníček (1948-2019). // Přečteno. Stojí za přečtení.

---------------------------------------------
CITÁT:
Odsouzený působí dojmem intelektuální nadřazenosti.

01.01.2022 5 z 5