milamarus milamarus komentáře u knih

Josef  Suk: housle, můj osud / The Violin, My Destiny Josef Suk: housle, můj osud / The Violin, My Destiny Jana Vojtěšková

Opravdu je tam toho víc k prohlížení než ke čtení, ale o to u katalogu vlastně jde, ne? Kochala jsem se, seznamovala se a obdivovala. Děkuji. // Desátá příčka letošní čtenářské výzvy obsazena.

------------------------------------------------------------------
CITÁT:
(…) Pro mne osobně bylo nevýslovným štěstím, že jsem při tom všem mohl svým skromným dílem přispět také k poznávání české hudby, která je nám všem tolik drahá a je jednou z nejpřednějších součástí duchovních pokladů našeho národa.

02.06.2021 5 z 5

Janáček a Hukvaldy Janáček a Hukvaldy Josef Sudek

Netuším, jak se to stalo, ale z původně chtěné publikace “Janáček – Hukvaldy“, pro kterou jsem do knihovny šla, je nakonec “Janáček a Hukvaldy“ - neprodejná propagační publikace České hudební společnosti vydaná skoro před čtyřiceti lety. // Zatím nechávám bez hodnocení a pouze zde rozkryju onen autorský kolektiv. Slovem do ní přispěli muzikologové Jiří Vysloužil (1924-2015), Bohumír Štědroň (1905-1982), Jiří Fukač (1936-2002) a také violista a pedagog Rudolf Šrubař (1925-2009). Fotografiemi knihu doplnili Miloš Budík (*1935), Josef Sudek (1896-1976) a Filip Horyl (?).

CITÁT CITÁTU:
(….) Chtěl jsem býti jen muzikantem a myslím, že to bylo šťastné.

02.06.2021

Album a zrcadlo Album a zrcadlo Olga Scheinpflugová

Srdce nalezeno. Devatenáctá příčka letošní čtenářské výzvy obsazena. A jakou nádhernou knihou! I když, no, po prvních přečtených stránkách bych ji neváhala označit jako tu, do které musím ještě dorůst, tu, které jsem se bála, a která mi přišla tak nějak skrytě šalamounská. To musím napsat. Měla jsem strach, jestli jí budu rozumět….
Paní Olga je však mistrovský poeta. Snad od vás ani nevyžaduje znalost oněch her. Spíš vám o nich vypráví, láká vás na ně a prostřednictvím postav, které hrála, ledacos o ději napoví a vysvětluje. I sobě samotné vysvětluje. Krátce a přesně.
Hodnotím maximálním počtem hvězd, vpravo přidávám pár štítků a děkuji za to, že jsou jednotlivé básně uvozeny fotografií (jejím kostýmním portrétem). To byl od Vás skvělý tah!, paní Bezděková, který též může před čtením hodně pomoci.

-------------------------------------------------------------------
(…)
Kde ztratily smích, vtip a vzlyky
a děje schopné všech převratů?
Ah, usmrtily je okamžiky
a hrají teď v mrtvém dramatu.

Myšlenky, kdys jejich služebnice,
dotknou se plaše mrtvých tvorů
a srdce vzpomíná na jepice,
jak tančily v záři reflektorů.

02.06.2021 5 z 5

Krása němých svědků Krása němých svědků Hanuš Jordan

Porcelánové vázy, skleněné mísy, kameninové talíře, dřevěné skříně, žehličky, pivní korbele, a pak portréty, pamětní medaile, brože, řády, vavřínové větvičky a stříbrné věnce. Nechybí ani tabatěrky, dýmky, hodinky, brýle, prsteny, ba i vějíře a slunečník tam najdete. A jde-li o majitele? Za všechna jména prozradím pouze Jindřicha Mošnu (1837-1911). // Některé památky jsou zahrnuty v obrazové části (str. 36-113), a vy vidíte, jak vypadají, jaké jsou jejich rozměry, stav a původ; jiné jsou pouze součástí obsáhlého soupisu a položkami označenými inventárními čísly.
Závěr: jedinečná publikace na ojedinělé téma a zcela určitě také doklad namáhavé práce s archiváliemi, které je – říkejte si, co chcete - radno opatrovat. Pět hvězdiček.

CITÁT:
Obdobná publikace vychází v českém prostředí poprvé a je také cestou k hledání způsobů, jak na české divadlo nahlížet v souvislostech a také pod jinými úhly pohledu.

31.05.2021 5 z 5

Praha včera a dnes Praha včera a dnes kolektiv autorů

O trochu starší a o poznání obsáhlejší kniha než Praha v zrcadle staletí, kterou jsem prohlížela v dubnu. Též velice krásná.
Pokud jde o absenci místopisného rejstříku, na kterou dopředu upozorňuje anotace shora, nechyběl mi. Orientovala jsem se dobře. Byla bych však pěkně ucabrtaná, kdybych měla navštívit ona místa v právě takovém pořadí, v jakém jsou v knize prezentována. Přimlouvala bych se proto za jiné řazení snímků. Nikoli dle roku pořízení (to, domnívám se, natěšený čtenář snad ani nezaregistruje a správně neocení), ale dle místa samotného. Příkladně náměstí Republiky….
Dávám maximální počet hvězd a pomyslnou šestou za překvapení v podobě protipožární nádrže kolem Husova pomníku.

Knihu doporučuji.

31.05.2021 5 z 5

Zapomenutá díla Zapomenutá díla Marie Mžyková

Katalog výstavy, která se konala před třiceti lety ve Schwarzenbergském paláci, a která dávala nahlédnout do uměleckých sbírek z majetku České státní pojišťovny sídlící ve Spálené ulici v Praze. // Kniha je rozdělena na textovou a obrazovou část. Při prohlížení nutno listovat. // Zaujala mě Maroldova Pianistka, Zaváté patníky od Karla Chaby a rovněž dokumentární akvarely Jaroslava Šetelíka (1881-1955). // Jednu hvězdičku ubírám. Formátování textové části šlo udělat lépe (stačilo zvolit jinou velikost písma nebo použít odrážky).

--------------------------------------------------------------
CITÁT:
Na výstavě nebyla zařazena mnohá komerčně motivovaná díla některých renomovaných autorů, jimž kdysi pojišťovna patrně pomohla řešit tíživou ekonomickou situaci.

29.05.2021 4 z 5

Žitý život: Zamyšlení nad osobností Antonína Dvořáka Žitý život: Zamyšlení nad osobností Antonína Dvořáka Jana Marhounová

Stostránková návnada na větší ryby, pardon knihy s dvořákovskou tématikou, jejímiž autory jsou příkladně Václav Holzknecht, Jarmil Burghauser nebo Jiří Berkovec. Nechybí fotografie, ani životopisná data. Přečteno za chvilku. // Chválím.

29.05.2021 4 z 5

Sto plus jedna etiketa Sto plus jedna etiketa Gabriel Gössel

Velmi pěkná naučná publikace, avšak dosud skrývající se pod štítkem gramofony. Nevelkým to štítkem, nutno dodat, kde je momentálně šest titulů. O štítku etikety, pod kterým najdete jen a pouze dva, ani nemluvím. Předpokládám tedy tyto varianty. Buď knihu objevíte jako já v návalu zvědavosti, ve chvíli, kdy náhodou kliknete na Národní muzeum jako nakladatele, nebo právě teď, na základě těchto řádků.…. Ach, jak je to psaní prvního komentáře zodpovědná činnost.
Jsem ráda, že jsem ji přelouskala. Vše podstatné je uvedeno v anotaci shora. Doplňuji ji jen v tom smyslu, že úvodní slovo ke knize napsal hudební kritik Jiří Černý (*1936), a že třetím do autorské party je paní Adéla Bachtíková. // "Kdybys ty, Jeníčku, věděl", "Možná že jednou, možná že dvakrát", "Jak se na mě usmíval", “Mařenko ty milá“ nebo "Kdyby tys mi chtěla dát, co ti v očích blýská“ a mnoho dalších skladeb.

Dávám maximální počet hvězd.

26.05.2021 5 z 5

Pevnost - Kamenná hvězda Terezín Pevnost - Kamenná hvězda Terezín Petra Růžičková

Doplňuji, že krom fotografií kniha obsahuje i textovou část. Jejími autory jsou filosof Jan Suk (*1951) a spisovatel Arnošt Lustig (1926-2011). Předmluvu ke knize pak napsal Petr Pithart (*1941). // Fotografie prohlédnuty, text přečten, ale nějak mě to celé minulo. Barevné tónování snímků do modrozelené je divné, nepřirozené, příliš intenzivní. Nehledě na chlad a nepohodu, která z toho jde. Chybí mi měkkost. // Nechávám proto knihu bez hodnocení. A ta malá leklá ryba vzhlížející k nebi, vražená kýmsi do plotu, mě bude strašit.

05.05.2021

Ravensbrück Ravensbrück Nina Jirsíková

Slova jsou zbytečná. Kresby postačí vidět.

04.05.2021 5 z 5

Hukvaldy Leoše Janáčka na dobových fotografiích 1890-1928 Hukvaldy Leoše Janáčka na dobových fotografiích 1890-1928 Karel Dohnal

Ukázka fotografické tvorby Jindřicha Dohnala (1868-1939), Janáčkova současníka a rovněž manžela jeho sestry Josefy. // Nemám, co bych knize vytkla. Líbí se mi, že jde opravdu o mix dokumentárních, místopisných a rodinných snímků, jak avizovala předmluva, a mám radost, že je na nich sám pan Dohnal vidět. Z dálky i z blízka. // Ovšem právě jeho přítomnost, a zároveň to, že je v předmluvě označen jako autor všech fotografií, mě teď nutí položit naléhavou otázku: Jak takový proces focení na začátku minulého století probíhal? A hned pak další: Bylo už tehdy možné, aby sám fotograf nebyl celou dobu schovaný za objektivem? Za odpovědi předem děkuji. V knize jsem vysvětlení nenašla.

-----------------------------------------
CITÁT:
(...) Jeho záliba byla dozajista vedena láskou k místu, kde působil, i přáním zachovat dění, jak je život utvářel. Buďme mu za to vděčni. (...)

03.05.2021 5 z 5

Busty v Národním divadle Busty v Národním divadle Zdeňka Benešová

Ať už tuhle knihu použijete jako bránu do světa sochařství, nebo vám poslouží co nápověda k desáté příčce letošní čtenářské výzvy, myslím, že budete nadšeni. // Tu osmdesátku shora ovšem berte s rezervou. Medailonů je tam víc, protože – a v tom anotace nelže – kniha obsahuje rovněž informace o sochařkách a sochařích. Však víte, např. Josef Václav Myslbek, Jan Štursa, Stanislav Sucharda a další. // Chválím autorky za připojení několika mapek.// Solidní kousek. Pět hvězd.

03.05.2021 5 z 5

Libní s Bohumilem Hrabalem Libní s Bohumilem Hrabalem Ladislav Michálek

Soubor černobílých fotografií doplněných krátkými popisky, popř. vzpomínkami pamětníků a samotného B. Hrabala. // Je to Libeň rozbitá a rozlámaná, špinavá a zaprášená, ale taky je to Libeň volná, téměř bez aut a lidí, Libeň ozdobená smaltovými cedulemi a všelijakými nápisy, Libeň krásná, pod sněhem i v poledním slunci odpočívající, právě pověšeným prádlem provoněná….

Stojí za prohlédnutí.

02.05.2021 5 z 5

Praha v zrcadle staletí Praha v zrcadle staletí Zdeněk Thoma

Nepřestává mě překvapovat, kolik publikací o Praze je, a jaké unikátní snímky v sobě skrývají. // Hradčany, Malá Strana, Staré Město, Nové Město. // Lpět na jednom tématu se vyplatí. // Velice krásné. ♥

--------------------------------------------------------
AUTOŘI DOBOVÝCH FOTOGRAFIÍ:
František Fridrich (1829-1892), Wilhelm Rupp (1821-1893), Karel Maloch (1858-1933), Jindřich Eckert (1833-1905), Jan Langhans (1851-1928), Jan Kříženecký (1868-1921), Zikmund Reach (1859-1935), Karel Bellmann (1820-1893), Andreas Groll (1812-1872) a Jan Mulač (1841-1905)

25.04.2021 5 z 5

Forte fortissimo Forte fortissimo Václav Hradecký

Trocha italštiny a hodně kreseb. Dohromady pak dokonalá mnemotechnická pomůcka, po které můžete sáhnout, až budete chtít do hlavy dostat ono hudební názvosloví. // Děkuji, pobavila jsem se a pochopila.

Ať Vás ta vášnivost při hře neopustí, pane Hradecký!

24.04.2021 5 z 5

Hudba vzdoru a naděje: Terezín 1941–1945 Hudba vzdoru a naděje: Terezín 1941–1945 Milan Kuna

Kniha o fanatismu a překonávání se. Kniha o boji za dokonalost a život na hranici smrti. Prozatím nejlepší, kterou jsem zde k tomuto tématu pod štítkem Terezín objevila a přečetla. Nejdetailnější. // S poznámkovým aparátem a jmenným rejstříkem budu dál pracovat. // Dávám maximální počet hvězd.

---------------------------------------------
CITÁT:
(…) Všichni bez výjimky prošli a procházeli velkým utrpením. Hudba byla balzámem na jejich rozbolavělé duše. (…)

24.04.2021 5 z 5

Trvalé bydliště Praha Trvalé bydliště Praha Ivo Šmoldas

Nápad dát dohromady básně vztahující se k jednomu tématu není možná nový, ale vytvořit takovou knihu, pokusit se ji vytvořit, to samo o sobě určitou novost a nenapodobitelnost s ostatními zaručuje, no ne? Byla jsem zvědavá. // Čtení se však brzy zvrtlo v pátrání, neboť většinu shora jmenovaných autorů neznám. Pomohl google, resp. on-line slovník české literatury po roce 1945. Odkaz na něj najdete v zajímavostech. // Zůstávám u čtyřech hvězdiček.
-------------------------------------------
A tady připisuji pár konkrétních adres:
• František Halas (1901-1949) – Kouřimská 2352/14, 130 00 Praha 3 - Vinohrady
• Vladimír Holan (1905-1980) – U Lužického semináře 97/18, 118 00 Praha 1 – Malá Strana
• František Hrubín (1910-1971) – Farského 1386/3, 170 00 Praha 7 - Holešovice
• Jan Neruda (1834-1891) – Nerudova 233/47, 118 00 Praha 1 - Malá Strana
• Vítězslav Nezval (1900-1958) – Baranova 1901/4, 130 00 Praha 3 - Žižkov
• Jiří Orten (1919-1941) – Rašínovo nábřeží 388/48, 128 00 Praha 2 – Nové Město
• Jaroslav Seifert (1901-1986) – Bořivojova 816/104, 130 00 Praha 3 – Žižkov;
U Ladronky 1338/23, 169 00 Praha 6 - Břevnov

22.04.2021 4 z 5

Historie československého filmu v obrazech 1930 -1945 Historie československého filmu v obrazech 1930 -1945 Jaroslav Brož

Poctivý přehled čítající dvanáct kapitol a 644 fotografií. Přehled, se kterým se podíváte na stříbrné plátno i za něj, a který vám připomene, jak už zaznělo v předchozím komentáři, nespočet osobností hereckých, režisérských, tvůrčích, multifunkčních. // Dívám se zrovna na fotografii pana Haase alias úředníka Zajíčka bydlícího v Domě na předměstí, a hned mi v hlavě naskočil ten krásný duet plný touhy, touhy po kamnech s plotnou….Ach! Škoda, že ta kniha nedovede také hrát. Poslouchala bych.... // Jinak ano, jsem nadšená, dávám pět hvězdiček, přidávám několik štítků, a ty, filmové oddělení, těš se!

19.04.2021 5 z 5

Krajem bratří Čapků Krajem bratří Čapků František Buriánek

... aneb nejdřív vystoupat na Sněžku, pak se při brodění Úpou trochu pocvičit v přírodopise, a huráá do Malých Svatoňovic, Úpice, Hronova a Hradce Králové. // Počasí bude proměnlivé - v jednu chvíli i sníh - ovšem průvodci, ti jsou oba znamenití. Vypráví, vyznávají se, vrací se....// Nevšední knižní zážitek. Doporučuji.

CITÁT:
Člověk může svůj domov opustit, ale ten ho nepřestane k sobě poutat svazky třeba neviditelnými a neuvědomělými.

10.03.2021 5 z 5

Zapomenuté obrazy - Praha 19. století Zapomenuté obrazy - Praha 19. století Zdeněk Míka

Soustředit se pouze na olejomalby a zároveň vynechat díla Jana Minaříka, Zdeňky Braunerové, Jakuba Schikanedera, Antonína Mánesa a dalších věhlasných umělců, tomu říkám kritéria. A je-li právě to cesta, jak udělat ze skvostné knihy knihu mimořádnou, ať si posoudí každý sám. // Celkem na vás čeká 173 reprodukcí. // Dávám maximální počet hvězd.

----------------------------------------------------------
AUTOŘI MALEB:
Karel Postl (kolem 1769 nebo 1774 - 1818), František Mašek (1790-1862), Václav Ignác Leopold Markovský (1789-1846), Antonio Sacchetti (1790-1870), Martin J. J. Tejček (1781-1849), Vendelín Želisko (1802-1868), Alois Gustav Schulz (1805-1860), Josef Vojtěch Hellich (1807-1880), Giuseppe Canella (1788-1847), Vilém Havránek (asi 1809 - asi 1847), Josef A. L. Koruna (1807- po 1854), Karel Würbs (1807-1876), Carl Robert Croll (1800-1863), Bedřich Anděl (1821-1895), Rudolf Keller (?-?), Bedřich Havránek (1821-1899), Johann Ranzmayer (?-1874), Jacob Verreyt (1807-1872), Alois Bubák (1824-1870), Gabriel Stránský (1813-1871), J. Václav Mysliveček (1812-1882), Ferdinand Lepié (1824-1883), Karel Maloch (1858-1935), Jan Blumauer (1805-1868), Vladimír Kremer (1839/1840 - ?), Vojtěch Berka (1827 - ?) Josef Böhm (kolem 1789 - ?), Karel Marko st. (1791-1860), Elias P. van Bommel (1819-1890), Matěj Wehli (1824-1889), Jan Václav Kautský (1827-1896), Jan Popelík (1832-1906), Antonín Waldhauser (1835-1913), Adolf Chvála (1836 - ?), Antonín Hasencherl ( ? - ?), Vilém Glaser (1819 - ?), Václav Kroupa (1825-1895), František Čermák (1822-1884), Albert Schmidt (1841-1913), Emile Pierre Joseph de Cauwer (1827-1873), František Chalupa (1828-1887), Alois Kirnig (1840-1911), Hugo Ullik (1838-1881), Edvard Herold (1820-1895), J. V. Jankovský ( ? - ?), Salomon Emanuel z Friedbergu - Mírohorský (1829-1908), Josef Mathauser (1846-1917), Vilém Ströminger (1845-1901), Bohumír Roubalík (1845-1928), Karel Liebscher (1851-1906), Tomáš B. Žížala (1842-1911), František Vácha (? - ?), Vojtěch Bartoněk (1859-1908), Alexander Jakesch (1862-1934), Josef Douba (1866-1928), Václav Jansa (1859-1913), Jindřich Tomec (1863-1928), Jiří Jílovský (1884-1958), Oskar Rex (1857-1929), Adolf Kohn (1868-1953), Otakar Lebeda (1877-1901), Miloš Jiránek (1875-1911), Václav Malý (1874-1935), Konstantin Stuchlík (1877-1949), Viktor Stretti (1878-1957), Viktor Šuman (1881-1933), J. Švarc (? - ?), Karel Beneš (1881 - ?)

08.03.2021 5 z 5