Mindy Mindy komentáře u knih

Planeta idiotů Planeta idiotů Roman Bureš

Děsivé, ale přitom místy zábavné. Kniha se velmi dobře a rychle čte. Ale obávám se, že příští generace neosloví tak, jako nás teď, protože jména současných politiků, která se zde vyskytují (Babiš, Bartoš, Okamura), budou nejspíš zapomenuta. Při citaci premiéra: "Musíme zamésť před vlastním prahem. Mějtě oči otevřené..." si budou myslet, že se jedná o chybu tisku.

18.07.2023 4 z 5

Píšťalka Píšťalka John Grisham

U Johna Grishama už přesně vím, co můžu očekávat - jsou to soudní spory, jednání v soudních síních, právníci, policie, advokáti, soudci, žalobci, svědci, porotci. Tato kniha mě ale bohužel zklamala. Bylo to nezáživné, nudné a zdlouhavé. Snad to příště bude lepší.

11.03.2023 3 z 5

Ulice Zlodějů Ulice Zlodějů Mathias Énard

Tak to bylo něco z úplně jiného soudku. Maroko - země islámu a muslimů. Platí zde jiná pravidla, předpisy a nařízení. Kniha mě obrovsky překvapila. Jedná se o poutavý příběh marockého chlapce Lachdara, jehož osud je nalajnován tak neuvěřitelně! Celou dobu jsem mu držela palce, ovšem ten konec mě dostal. Já musím dát plný počet.

08.06.2022 5 z 5

Tenkrát o Vánocích Tenkrát o Vánocích * antologie

Sbírka povídek českých autorů, které se odehrávají v období Vánoc. Nečekejte dojemná radostná setkání, jsou to příběhy, kde má hlavní roli smutek, samota, nevěra, stáří, nemoc. Nejvíc se mi líbila "Vánočka" od Petry Soukupové a "Vánoční přání" od Marka Epsteina.

06.04.2022 4 z 5

Hyde Park Civilizace Hyde Park Civilizace Gabriela Cihlářová

Tuto knihu - přesněji řečeno knihy (1.+2. díl) jsem dala manželovi pod stromeček, ale samozřejmě nejdřív skončily na mém nočním stolku. Rozhovory zde uvedené vás úplně pohltí, ať se jedná o vědce, sportovce, lékaře či fotografa, vše je podáno srozumitelnou formou. Daniel Stach je skvělý moderátor a se svou kolegyní Gabrielou Cihlářovou odvádí vynikající práci.

07.01.2022 4 z 5

Čtyři klíče Čtyři klíče Michael Crichton

Parádní. Dobře se to čte plus se čtenář hodně doví o životě v Anglii v polovině 19. století. Příprava loupeže byla opravdu precizní, však taky zabrala zhruba 2/3 knihy. A ta zlodějská hantýrka mě úplně dostala.

23.02.2021 5 z 5

Dívka, která psala na hedvábí Dívka, která psala na hedvábí Kelli Estes

Mnohem víc mě bavila historická část, která se zakládala částečně na pravdě, než přeslazená a naprosto neuvěřitelná současnost. Celkově zklamání.

18.08.2023 2 z 5

Nebe nad Jemenem Nebe nad Jemenem Tomáš Šebek

Všichni lékaři i další zdravotníci, kteří se vydávají na tyto mise do oblastí zasažených ať už válkou, nebo nějakou přírodní katastrofou, si zaslouží obrovské uznání a respekt.

21.02.2023 4 z 5

Návrat domů Návrat domů Yaa Gyasi

To bylo nečekaně krásné. V knize jsou popsány osudy potomků dvou sester, které se nikdy nesetkaly, vlastně o sobě ani nevěděly. Effia žije v Ghaně, Esi je prodána do otroctví do Ameriky. Děj začíná v polovině 18. století a končí (po prožití životů sedmi generací) v současnosti. Dovídáme se tak hodně o historii těchto dvou zemí díky této nádherné knize.

11.02.2023 5 z 5

Kaktus Kaktus Sarah Haywood

Celkem fajn knížka. Sice dost pomalý rozjezd, až ve druhé polovině začal děj odsýpat. Ale líbila se mi ta pozvolná změna Susan i lidí okolo ní a taky to záhadné tajemství, to jsem nečekala.

11.01.2023 3 z 5

Lipová alej Lipová alej František Nepil

František Nepil - to je u mě sázka na jistotu. V této knize nás provází po jemu blízkých místech naší vlasti (v době vzniku knihy tedy ještě Československa). Vyprávění je doplněno mnoha historickými zajímavostmi a životními moudry. Moc pěkné.

03.01.2023 5 z 5

Pokoj pro hosty Pokoj pro hosty Dreda Say Mitchell

Vcelku zajímavá zápletka, co mi ale nejvíc vadilo, byla ta neuvěřitelnost. Že prostě najednou zmizí ze světa tři lidé a nikdo se po nich neshání? Lisa v pětadvaceti letech nikdy neviděla svůj rodný list? Půl roku měla vztah s Alexem a nikdy se nedostali k tomu, aby mluvili o svých rodinách? Je to další kniha, která bude nejspíš brzy zapomenuta.

04.09.2022 3 z 5

Mám tě ráda, nemám tě ráda Mám tě ráda, nemám tě ráda Jo Watson

Kniha mi připomněla seriál Ošklivka Betty, který běžel kdysi dáávno v televizi. Takže žádná náročná literatura. Od prvních stránek je jasné, jak to dopadne, celé je to velice, velice jednoduché. Prostě taková knižní telenovela.

05.12.2021 2 z 5

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Tuto knihu přečetla nejdřív moje dcera, potom já a potom jsme z našeho oblíbeného antikvariátu Avion objednaly veškerou tvorbu Dostojevského, kterou tam měli (myslím sedm knížek). Z toho vyplývá, jak nás tato kniha, resp. tento autor zaujal.

11.02.2020 4 z 5

Vypravěč Vypravěč Anna Bolavá (p)

Moje první kniha od této autorky a... dobré to bylo. Ze začátku mi tam "postava" vypravěče moc neseděla a celá legenda s tajemným červem v podzemí mi přišla zbytečná. Samotný příběh byl dobrý i bez toho. Ale jak jsem četla dál a dál, tak mi to přestávalo vadit, ba co víc, nabíralo to na zajímavosti, originalitě i napětí a na konci ta přetahovaná o to, kdo bude příběh vyprávět, mě moc bavila.

23.01.2024 4 z 5

Fiesta / Stařec a moře Fiesta / Stařec a moře Ernest Hemingway

Fiesta - parta kamarádů z války pořádá tahy noční Paříží, vymetají všechny možné hospody, bary a kluby, jenom se opíjejí a mezitím jí. Pak jedou na fiestu - několikadenní býčí zápasy, kde zase střídají jednu hospodu za druhou, hned oběd, hned večeře, mezitím pořád pijí a neustále je některý z nich namol. Ano, vím, že se jedná o "ztracenou generaci", pan Nenadál to v doslovu všechno objasnil, ale přesto - toho chlastu tam bylo až příliš.
Stařec a moře - líbilo se mi daleko více. Staříka jsem musela obdivovat, jak se dokázal se vším vypořádat. Taky se mi líbilo jeho přátelství s chlapcem.
Toto byl můj první Hemingway a nevím nevím, kdy sáhnu po něčem dalším od něho. Moc mi nesedl.

13.01.2024 3 z 5

Ti druzí Ti druzí C. J. Tudor

Po dočtení se u mě žádné nadšení nekonalo - spíš úleva, že už to skončilo. Děj je tak nějak divně překombinovaný, plný zvláštních náhod a chování některých osob bylo silně nepravděpodobné - např. rodiče Jenny nebo samotná Izzy. A ty oblázky nebo rozbitá zrcadla? Těchto fantasy prvků mohla být kniha klidně ušetřena.

30.11.2022 3 z 5

Koukám se okolo Koukám se okolo Ivanka Devátá

Výborně jsem se bavila. Paní Devátá umí přesně a přitom úsměvně popsat běžné denní situace. Fejetony dlouhé tak akorát (na 2-3 strany) se moc dobře čtou.

12.10.2022 4 z 5

Ostrov s vůní čerstvého chleba Ostrov s vůní čerstvého chleba Jenny Colgan

Za mě strašná nuda. Příběh naprosto nereálný, Polly se svými jahodově blonďatými vlasy mi k srdci zrovna nepřirostla a svatba ve stylu Hvězdných válek tomu všemu nasadila korunu. Tak aspoň vyzkouším některý z receptů na konci knihy.

29.09.2022 2 z 5

Kořist Kořist Paul Finch

Dost povedená detektivka. Chvilku mi sice trvalo, než jsem se pořádně začetla, protože se odvíjí několik dějových linek najednou. Ale asi od jedné třetiny to byla tedy jízda. Líbilo se mi to.
Akorát ten text na obálce knihy: Vrah se po letech vrací. A jde po tobě... je úplně mimo.

17.03.2022 4 z 5