mol378 mol378 komentáře u knih

Prsten od vévodkyně Prsten od vévodkyně František Novotný

Tak vám nevím - přesně stejně jako komentář pode mnou. Mám ráda mystifikace a jaksi jsem od tohoto očekávala totéž, co mně poskytuje třeba Miloš Urban ve svých noir románech nebo Poslední tečce za rukopisy. Jenže ne. Tohle je dle mého mínění slabé, jedno klišé na druhém, místy trapné a snaha vylepšit to pornografickými vsuvkami trapnost podtrhuje. Nebýt letošního Boženina výročí, ani bych na knihy tohoto autora nesáhla, už ta divná anotace tady na databázi ... no nic, nijak mi ta kniha neuškodila, polovinu jsem jí přeskákala bez pocitu, že by mi něco chybělo - a na neshledanou, autore.

17.02.2020 1 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

I ženy mají své dny, a to i milovnice poměrně drsných thrillerů, dny,kdy si chtějí dopřát něco z tzv. ženského žánru - ale proboha žádné Večery pod lampou či srdceryvnou na efekt vypočtenou sentimentální banalitu o lásce a zradě zasazenou do aktuálně populárních kulis holokaustu. A pro tyto dny je tu Cormoran Strike a Robin. Je to kombinace společenského románu a klasické detektivky, takže nečekejte žádné krvavé scény, vražedné psychopaty, sofistikované, lehce nepravděpodobné, leč nervy dráždící motivy (to všecko však mám taky ráda!) - prostě obyčejná domácí zabíjačka, ale elegantně zpracovaná. Rowlingová dokazuje, že i v dnešních časech, které jdou okamžitě bez všech příkras na dřeň a na nic jiného není čas a trpělivost, lze zaujmout a udržet pomaleji plynoucím dějem, popisy postav, vztahů, myšlenkových pochodů i míst, vcelku poklidnou atmosférou. Vodí vás Londýnem, zajímavými lokacemi, které jsou zalidněné spoustou postav. Čtení tohoto románu vyžaduje soustředění a klid, nalaďte se na odpočinkovou notu, nikam se nežeňte - a držte palce Robin.

17.02.2020 4 z 5

Cesta z pouti / Čtyry doby Cesta z pouti / Čtyry doby Božena Němcová

Cesta z pouti - první kapitola prý zamýšleného velkého románu. Škoda, že ho nedopsala. Četba Němcové je pro toho, kdo dokáže ocenit krásně zpracované popisy - krajiny, lidí, oblečení, zvyků. Má to i napětí, není to povrchní jako mnohá čistě dějová literatura, jaká dnes převážně vládne světem a jak lze vyčíst i z komentářů na zdejší databázi typu "rozvleklé, bez wow efektu, příliš ukecané, popisné a proto nudné". Četba Němcové dává čtenáři mnoho podnětů pro představivost.
Čtyry doby - krátké dílko, v podstatě báseň v próze, alegoricky v něm autorka vykreslila svůj život od idylického raného mládí až po rozčarování a nezbytné přijetí těžkého osudu, který jí přinesly okolnosti vyplývající ze stylu života v 19. století a tehdejšího postavení ženy.
Doporučuji číst tomu, kdo nechce klouzat jen po povrchu, po konzumní dějovosti, kdo je schopen hlubšího vnímání a nemá četbu jen jako zabíjení volného času.

15.02.2020 4 z 5

Blouznivci našich hor. Díl 1 Blouznivci našich hor. Díl 1 Antal Stašek (p)

Zabývám se trochu genealogií, životem našich předků, jejich myšlením, duchovnem i každodenní realitou, tzv. malými dějinami. Patří tam i náboženství a spiritismus. I v této staré klasice si čtenář ověří, jak lidé stále touží po duchovním přesahu života - bez něho by neměl smysl, žilo by se jen pro materiálno a ze dne na den. A toto duchovno hledali různými způsoby a občas se docela trápili. Jako my dnes. K tomu si vychutnávám kulisy devatenáctého století na venkově, v horách, velmi odlišné od naší současnosti. Ale lidské vlastnosti se nemění.

15.02.2020 4 z 5

Blouznivci našich hor. Díl 2 Blouznivci našich hor. Díl 2 Antal Stašek (p)

Ke knize a autorovi mě přivedl zájem o život v Pojizeří v minulosti, zejména o tamní spiritisty. Čím jsem starší, tím víc jsem schopna tuto klasiku číst, vychutnat a ocenit. Zajímá mě život našich předků, jejich myšlení, duchovno i každodenní realita.

Noční výpravčí Noční výpravčí Mirek Vostrý

Příjemná knížka povídek s malým tajemným duchovním přesahem. Četba na jedno odpoledne. Určitě vás příjemně naladí, dovede k nenápadnému zamyšlení a možná i trošku popostrčí správným směrem. Všecko skončí nakonec dobře, i když to někdy trvá...

12.02.2020 3 z 5

Jízdárna / Riding School Jízdárna / Riding School František Skála

Často tuto knihu otevírám a připomínám si snovou a hravou atmosféru výstavy. Gejzír inspirace a potěšení, stále lze nacházet nové podrobnosti Skálových hračiček, věciček, vtípků a tajemství. Je to génius.

11.02.2020 5 z 5

Golet v údolí Golet v údolí Ivan Olbracht (p)

Nádherná kniha, která objasňuje a přibližuje mnohé náboženské židovské tradice, které utvářejí celý život Židů ze zapadlé zakarpatské obce. Krásně vystihuje jejich mentalitu, sepjatost s předky, s krajinou, zvířaty, duchovní přesah lidského života. Klasická krásná literatura, vůbec to není suchopárné čtení, má to atmosféru a po přečtení je hodně o čem přemýšlet. Čítávám opakovaně v nepravidelných intervalech a vždy mě potěší.

07.02.2020 5 z 5

Smrt bibliomanova Smrt bibliomanova Jaroslav Havlíček

Všechny Havlíčkovy povídky mám přečtené z webu http://www.jaroslavhavlicek.cz/dilo. Své nejoblíbenější romány tohoto autora už dlouho vlastním a zjistila jsem, že tahle kniha obsahuje jeho skvělou prózu Zánik městečka Olšiny. Naprosto špičkové dílko, fantasy z Jilemnice, zcela neprávem neznámé. Až to někdo objeví pro film nebo pro komiks! A jelikož také ostatní povídky rozhodně stojí za čtení, jsou zábavné, sarkastické, občas trošku kruté, občas k zamyšlení, ale vždycky hodně dobré, už mám i tuhle knihu doma v knihovně. Doporučuji moc.

06.02.2020 5 z 5

Dokonalá kořist Dokonalá kořist Helen Fields

Napínavé, vygradované, drsné - nestává se mi to často, ale jednu pasáž s brutální scénou se zvířetem jsem přeskočila, tu jsem už opravdu nepotřebovala. Bavily mě i vztahy mezi členy vyšetřovacího týmu, tam jsou zajímavé typy.

06.02.2020 5 z 5

Malostranské humoresky Malostranské humoresky Karel Pecka

Milovaná knížka. Vystihuje kouzlo předpřevratově odrbané Nerudovky a stálice U Kocoura a Napoleona, tenkrát každodenní útočiště malostranských starousedlíků. Všichni se znali, Malá Strana bylo městečko samo pro sebe, každý přinesl do hospody svůj osobitý charakter, každý po svém bojoval s tím blbým šedivým nudným tupým všezakazujícím režimem - a autor o tom hodně věděl. Atmosféru knihy dokonale vystihuje i studentský film natočený chvilku po osmdesátém devátém, ve kterém my pamětníci můžeme vidět Prahu bez davů cizinců a hlučných zběsilých turistů vůbec, ulice bez aut, můžeme prožít znova tu sounáležitost štamgastů v hospodách, pramenící ze společně snášené bezmocnosti vůči bolševikům. Doby, kdy v televizi byly akorát zprávy o úspěších země, kde zítra prý už znamenalo včera a o stále se zvyšující dojivosti našich krav. Ale pivo bývalo výborné a v hospodě klasická česká filozofická inteligentní sranda a - i smutek. Doporučuji.

Petrolejové lampy Petrolejové lampy Jaroslav Havlíček

Velkolepé dílo z maloměsta, realismus až naturalismus, tíživé vědomí nevyhnutelného. Po krátké úvodní pasáži radostného života belle epoque tvrdé prozření v životní realitě. Má milá rozmilá neplakej, život už nebude jinakej. Zítra ach zítra kdopak ví, zítra si lehnem do rakví. Stejně vynikající je i film s Janžurovou v její životní roli a Čepkem, který se pro lajtnanta Malinu zrodil. Jak pyšně si vedla krásného cool lajtnanta po svatbě náměstím před závistivýma očima všech a jaké strašné ponížení prožila o málo let později na stejném místě před stejnou korzující maloměstskou smetánkou s troskou, která se z jejího muže stala. Havlíček je vpravdě světový spisovatel, kam se hrabou mnohá evropská či americká světová díla.

Neviditelný Neviditelný Jaroslav Havlíček

Moje velmi, velmi oblíbená několikrát čtená kniha, napínavá, děsivá povahou i činy hlavní postavy, bizarní, absurdní, hororová. Není v ní sympatických postav a kladného hrdinství! Vila stojí v Jilemnici a působí stejně pochmurně jako román, v podkrovních oknech se večer míhá Cyrilova tvář - haúúú...

Muž sedmi sester Muž sedmi sester Jaroslav Havlíček

Absurdní, promyšlené, poměrně lechtivé, ale také, jako každý Havlíček, i kruté a výsměšné. Ten člověk měl v sobě mnohé běsy! Jak autor, tak hlavní postava povídky.

Horní chlapci Horní chlapci Ladislav Nezdařil

Jako když za dávna zpívali mamulenka... Básně z Valašska, ze kterých na čtenáře dýchne celý ten kraj, louky, kopce, divoké potoky, staré dřevěnice, které občas doposud člověk potká na pasekách, a také ozvuky už málem nepoužívaného nářečí, na které si zejména rodilí mluvčí rádi zavzpomínají a zjistí, jak bylo přiléhavé a jak se některé výrazy dodnes hodí. Nezbytná součást knihovničky s regionální literaturou.

03.02.2020 5 z 5

Skryté letokruhy Skryté letokruhy Mojmír Trávníček

Příjemná kniha zejména pro Moravany, nejspíše Valachy, kteří znají kraj, lidi, mentalitu a prostředí valašské dědiny. Po přečtení zjistí, že zase tak mnoho se od autorových časů nezměnilo a mohou srovnat se svým dětstvím. Není to kniha dějová, jedná se o krátké eseje, poměrně čtivé.

02.02.2020 3 z 5

Z valaských kútú Z valaských kútú Adolf Bogner

Oblíbená veselá kniha, lze ji trošku připodobnit k mnohonásobně známější Slovácko sa nesúdí, ale není to zdaleka taková řachanda, je uměřenější. Psáno nářečím a celkem pěkně vystihuje charaktery postav valašské dědiny. nezbytná součást mojí regionální knihovničky, kde zaujímá čestné místo.

02.02.2020 4 z 5

Chrámové betlémy v Čechách a na Moravě Chrámové betlémy v Čechách a na Moravě Vladimír Vaclík

Pro mě, milovnici betlémů, tradic a historie nutná část knihovny. Vhodná zároveň jako průvodce adventními kostely v Čechách i na Moravě.

31.01.2020 5 z 5

Lidové betlémy v Čechách a na Moravě Lidové betlémy v Čechách a na Moravě Vladimír Vaclík

Posledních pár let jsou k mání historické betlémy, určené k vystřižení, případně vyřezání z překližky. A nejen historické. A tak jsem jich už vyřezala asi 30, doma mám 16. A knihy o betlémech tohoto autora se mi staly nezbytnou příručkou.

31.01.2020 5 z 5

Slovník českých spisovatelů Slovník českých spisovatelů * antologie

Velmi užitečný, nezbytná příručka v domácí knihovně.

30.01.2020 5 z 5