Morisa Morisa komentáře u knih

Hawking Hawking Joel Levy

Po téhle knížce jsem sáhla z docela prostého důvodu, všechno, co je o Hawkingovi, musím prostě mít!
Takže do mé sbírky přibyl i tento kousek, který je nanejvýš uspokojivý. Jedná se o plnohodnotnou potravu pro každého fandu fyziky, vesmírku, ale taky biografií.

Čtení mě vážně bavilo, protože se nejdená o suchopárné přežvykování složitých vědeckých výzkumů, ani o nudné sdělení o Hawkingově životě. Všechno má šmrnc, vše je srozumitelné a zárověň věcné.
Navíc je kniha doplněná spoustou barevných fotografií, vědeckých vysvětlivek a grafických zpracování.

Na své si přijde jak fanoušek Hawkinga, tak člověk, který s jeho životem a prací není nijak zvlášť obeznámený.

13.06.2019 4 z 5

Oživovatel Oživovatel Seth Patrick

No tak to tu zase jednou máme zatraceně povedený debut.

Četla jsem jak splašená a pořád jsem neměla dost. Tahle knížka mě prostě zaujala ihned, jak svojí obálkou, tak i názvem. A potom, co jsem si přečetla anotaci – no to jsem byla víc než příjemně nažhavená.
Tahle skvělá kombinace thrilleru, hororu a detektivky vás dostane, ať chcete nebo ne. A věřte mi, vy budete chtít. Já jsem se prostě nedokázala utrhnout a celý příběh jsem sbodla za jediné odpoledne – stálo to za to.
Oživovatel má všechno, co by taková strašidelná a napínavá kniha měla mít – stěží se mi chtělo věřit, že jde o debut.

Nicméně v každém případě je to svou atmosférou nedocenitelným čtením pro tyhle sychravé dny.

08.12.2014 4 z 5

Všechny podoby lásky Všechny podoby lásky Aminatta Forna

Jak už jsem psala ve své recenzi, ze Všech podob lásky jsem byla tak trochu v rozpacích. No lépe řečeno jsem čekala děsnou nudu.
Já hloupá! Nuda se rozhodně nekonala! i když je příběh poměrně rozvleklý a zdlouhavý – jenže to má svoji podstatu. To tu ale vypisovat nebudu, jednoduše tu knihu si přečtěte, je úžasná. Teda pro mě určitě.

Tak či onak jsem se Všemi podobami lásky strávila pár úžasných odpolední, kdy jsem měla čas přemýšlet nad složitostí a zároveň i jistou jednoduchostí lidského života, a taky nad životem svým vlastním.
Tohle je právě ta z knih, která ve vás zanechá stopu, donutí vás přemýšlet a rozšíří vám pohled na svět.

Všechny podoby lásky rozhodně patří k dílům, ke kterým je jednou toužím vrátit.

22.09.2014 5 z 5

Tajemství letního odpoledne Tajemství letního odpoledne Kate Morton

Další z mých letních zářezů! Tentokrát se léto skví i v názvu!

Nicméně, nebudu zbytečně dlouho chodit kolem horké kaše a naplno řeknu, že je to fantastická knížka! Jak já nejsem nijak velkou zastánkyní historických románů s detektivním potenciálem, tak u Tajemství letního odpoledne jsem si to naopak neskonale užila!
Vlastně ani nevím, jak správně zformulovat svoje myšlenky. Je to prostě chytré, inteligentní, nápadité, propracované a v neposlední řadě nesmírně napínavé a čtivé.

Téhle knížce vlastně ani nemám co vytknout - prostě se povedla od začátku až do konce a já jsem nesmírně ráda, že jsem na ni v knihkupectví narazila! Mé letní odpoledne s ní bylo víc než uspokojující.

15.06.2014 5 z 5

Smolný rok Smolný rok Joshilyn Jackson

Ach, Smolný rok! To byla prostě a jednoduše láska na první pohled. Hrozně se mi zalíbila ta obálka - věděla jsem, že to je ta kniha, kterou právě hledám!
Věděla jsem, že to je ta kniha, kterou si vezmu ven na louku, kterou budu číst ve stínu růžového keře a naprosto splynu s příběhem. Věděla jsem to.

Tahle knížka je skvělá letní oddechovka, která ale v mnoha směrech překvapí. Není to jen prvoplánová romantika a já nevím co, je to příběh, jaký jsem ještě nikdy nečetla. Smolný rok mě naprosto odrovnal a já ještě teď stěží přicházím na ta správná slova, jakými bych obsáhla všechny ty pocity, co ve mně vyvolal.

Občas se mi stane, že narazím na knížku, která mě uchvátí, no určitě bych to nečekala od titulu, který je zařazený v regálu mezi společenskými romány.

Fakt boží, dlouho jsem se tak nebavila a jen doufám, že autorka brzy vydá něco dalšího. A doufám, že mě znovu ohromí!

25.05.2014 5 z 5

Krásné zítřky Krásné zítřky Katherine Boo

Tak tohle je opravdu silný příběh a kniha je rozhodně právem tak opěvovaná. Je to - no já vlastně ani nenacházím ta správná slova...

Jednoduše potom, co si přečtete Krásné zítřky, si začnete svého života považovat - opravdu považovat. Najednou si uvědomíte, že taková běžná věc, jako je tekoucí voda, je pro mnohé jiné něco nepředstavitelného.
Krásné zítřky jsou v mnoha směrech velice emotivní a podle mě by měly být součástí školní četby... A taky součástí četby těch, co nosí zatek ve zlatě a vyhýbají se "lůze".

Ještě teď je mi trochu úzko a nevím, kdy to přejde. Možná až si na dálku adoptuju nějakého Inda...

20.01.2014 4 z 5

Beznaděj Beznaděj Stephen King

Beznaděj byla dlouho mou nejoblíbenější Štefanovou knihou - až pak přišlo To a všechno převrátilo naruby!
Myslím ale, že je opravdu neprávem v modrých procentech, podle mě si zaslouží červená. Jenže to by lidi museli číst víc než jen to napsané.

Jasně, na první pohled to vypadá jako nepříjemná pámbíčkařina - jako by se nám Štefan snažil Boha narvat všemi možnými způsoby. Člověk ale musí svůj pohled na věc trochu rozšířit! Když se zbaví svojí omezenosti, pak možná i pochopí, že to není jen o tom hodném dědovi, co sedí na mráčku a hlídá nás - že je to spíš o lidské vůli a síle.

Sakra, Bůh je přece ta největší Beznaděj - když to dovolíme...

11.01.2014 5 z 5

Poslední dopis od tvé lásky Poslední dopis od tvé lásky Jojo Moyes

Nikdy mi knihy o lásce moc neříkaly. Přesto jsem se k Poslednímu dopisu od tvé lásky nechala zviklat. Nejen že mě přesvědčily všechny ty kladné ohlasy, ale samotnou mě zajímalo, čím si autorka vysloužila takovou popularitu!

No, teď už to asi vím. A taky asi vím, proč mě neberou knihy o lásce. Většina těch knih je totiž jen snůška nesmyslů a nereálných tužeb starých panen. Každá ta kniha má blíž k pohádce, než k reálnému životu - to mě na těch knihách asi nejvíc štve.
Jenže tady? Tady je to úplně jiné kafe. Příběh má hlavu, má patu a nejsou to jenom tajná přání nenaplněných srdcí, ale skutečný obraz lásky. Láska je tu v té nejprostší podobě. Taková, jaká narostla - bez příkras, bez mamutích gest.

Poslední dopis od tvé lásky je přesně taková kniha o lásce, jakou jsem si vždycky přála číst. Upřímná, čistá, hluboká a trochu smutná.
Krásný příběh, kdy se vám sevře srdce tak, jako byste to prožívali sami.

15.12.2013 4 z 5

Medojedky Medojedky Robert Ruark

Medojedek jsem se trochu bála. Nevadilo mi ani tak, že neznám autora, strach mi naháněla ta objemnost! Je to hrozná bichle. Ale jelikož mám příběhy o spisovatelích ráda, nechala jsem se přesvědčit a do knihy se začetla.
Podle mě takové knihy totiž vždycky nesou trochu té autobiografické autentičnosti. Každý spisovatel, který píše o spisovateli, píše tak trochu o sobě.
Vžít se do příběhu mi ale nějakou chvíli trvalo. Je to fakt obsáhlá kniha. To ale nic nemění na její brilantnosti.

Místy může příběh působit povrchně, jenže jak by taky ne? Vždyť celý Alecův život byl povrchní. Myslím, že v té povrchnosti je největší hloubka a celá podstata příběhu. Od druhé poloviny už jsem knihu hltala - je totiž hodně upřímná, pravdivá a na nic si nehraje.

Je to taková smutná zpověď jedné ztracené duše... Člověka, co si neví rady s tím, po čem vždy toužil.

26.10.2013 4 z 5

Přírodní lékárna Přírodní lékárna Nuria Penalva

Skvělý průvodce bylinkařením, který nadchne začátečníky a pokročilé baby kořenářky obohatí o něco nového.

Navíc je celá knížka opravdu moc hezky vizuálně zpracovaná. K tomu je ale navíc taky přehledná, stručná a srozumitelná.
Takže já, jakožto baba bylinkářka, jsem nadmíru spokojená.

Přírodní lékárnu můžu rozhodně doporučit všem, kdo by s bylinkařením chtěli začít a i těm, co už jsou v tom až po uši jako já.

Protože chytrých knížek zkrátka není nikdy dost.

05.11.2019 5 z 5

Třetí hlas Třetí hlas Rolf Börjlind

Jak bych si Třetí hlas mohla nechat ujít? Jak, když mě Skočný příliv totálně odboural?

Ok, možná jsem měla trochu obavy, ale moje zvědavost a napětí to všechno převážily. Takže jsem jako o překot v den vydání knihy letěla do knihkupectví a domů pak ještě rychleji. A vyplatilo se mi to. Protože Třetí hlas je naprosto famózní!
Je tedy pravda, že ubylo nechutností, ale oproti tomu zase přibyla komplikovanost celé zápletky. Bylo to tak skvělé, že jsem nedokázala knížku ani na chvíli odložit – i na záchod šla se mnou! Takže se stalo, že jsem celou knihu přečetla během jednoho dne – tak to mám ráda.

Vlastně ani nevím co víc napsat, prostě jsem si to užila a už se nemůžu dočkat, až tohle autorské duo vydá další skvost.

22.09.2014 5 z 5

Final cut – Vrah z internetu Final cut – Vrah z internetu Veit Etzold

Tak tohle je zase po dlouhé době kniha, která mě totálně pohltila! A taky mi do hlavy nasadila myšlenku, co když moji kamarádi už dávno nežijou! Trochu paranoidní představa, já vím, ale co když?
Každopádně doufám, že se Final cut nedostane do rukou nějakého psychopata, který by chtěl tuhle techniku uvést v praxi. Protože to by byl vážně průser.

Tak či onak je to naprosto geniální, strhující a napínavý příběh, který mi nedal spát, dokud jsem ho nepřečetla. Velice propracované, promyšlené a svou podstatou děsivé.

No a teď už nezbývá než jít vesele chatovat!

12.08.2014 5 z 5

Chceme to, co máte vy Chceme to, co máte vy John Lanchester

Bóže, do téhle bichle se mi ale solidně nechtělo! Bohužel už patřím do té sorty čtenářů, kteří mají tři sta stránek jako takový mezník. No, ano, je to špatné, ale kdo by se v téhle uspěchané době divil.

Tak jako tak jsem ale ráda, že jsem z tohoto svého stereotypu vystoupila a zase jednou si přečetla, pěknou, kvalitní a hlavně tlustou knihu.
Totiž kdybych se držela svých pravidel, ošidila bych se o takový skvost, jako je právě Chceme to, co máte vy!
Jak mě kniha nezaujala anotací, tak obsahem mě uchvátila! Číst si Chceme to, co máte vy, je jako otáčet stránky ve starém albu s fotografiemi. Je to úžasný výřez z osudů několika lidí, obyvatel jedné ulice.

Chceme to, co máte vy má zvláštní kouzlo a tím kouzlem si vás podmaní. Najednou vám nepřijde, že je to tak dlouhé.

Zvláštní knížka, která stojí za to číst!

28.05.2014 5 z 5

Stmívání Stmívání Stephenie Meyer

Stmívání jsem si přečetla jen proto, abych nebyla za pokrytce, který soudí knížku, aniž by ji četl. No, myslím, že by se vůbec nic nestalo, kdybych ji nečetla. Možná bych tomu dokonce dala větší hodnocení...

Inu, tohle je prostě přešlap ve stylu Fifty Shades - akorát že pro malé puberťačky.
Jenže víte, co je nejhorší? Že ono by to nebyla taková hrůza - Bože chraň, já mám fantasy ráda nade vše - kdyby to autorka tak nezmrvila formou a stylem psaní. Skoro u každé věty mi udělal žaludek kotrmelec.
Když jsem se totiž dočetla k větě (pro rýpaly - parafrázuji): "Chtělo se mi plakat, ale přemohla jsem to, protože jsem věděla, že večer budu mít dost času propuknout v pláč," myslela jsem, že jsem ve špatném snu! Přesto jsem se s námahou prokousala až na konec.
Takže to mohu říct naplno - je to strašný brak! A přitom námět je tak dobrý... i přes to klišé love story.

Tedy můj konečný verdikt je ten, že Stmívání samo o sobě by nebylo špatné, kdyby ho měl tu možnost přepracovat nějaký skutečný spisovatel.

*Milé fanynky, klidně se do mě pusťte, já vám neberu, že se vám to líbí, mně by se to taky líbilo - nemít při každé druhé větě odporem husí kůži.

21.03.2014 1 z 5

Původ Původ J. T. Brannan

Podle anotace jsem čekala, že to bude vlastně blbost. No díky Anunnaki nad námi jsem se spletla. Z Původu se nakonec vyklubal docela dost povedený sci-fi román, v němž autor dokázal propracovat nejznámější konspirační teorie a dotáhnout je do jednoho, v sci-fi světě, smysluplného konce.
Knížka je našlapaná, má spád, fakt dobře se čte, oblíbíte si hlavní postavy - najednou začnete být paranoidní a říkáte si, co když je to pravda. Tedy pokud jste tak šáhlí, jako já :D Nemůžu si stěžovat, mě to na jedno odpoledne pořádně přikovalo do křesla - a o to přece jde, ne?

Nejlíp by se to dalo popsat představou, že si Indiana Jones a James Bond dají rande... Nebo pro homofoby, jako když se zkříží Akta X a da Vinciho šifra.

25.02.2014 4 z 5

Z jako Zelda Z jako Zelda Therese Anne Fowler

Budu upřímná, z tvorby F.S. Fitzgeralda jsem četla jen Velkého Gatsbyho a o Fitzgeraldovi samotném vlastně ani nemám páru. Jak bych pak mohla vědět o jeho ženě Zeldě? Upřímně? Byla mi celkem ukradená. Jenže pak jsem u kamaráda uviděla tuhle knížku a začetla se... a odnesla si ji domů a dál četla.
Pro mě jako dívku neznalou této jistě velice živé a zajímavé éry, je Z jako Zelda skvělou knihou. Nejen že jsem poznala zblízka jeden veskrze smutný život, taky jsem měla tu možnost nakouknout do minulých let a na chvíli si myslet, že ty všechny lidi potkávám já, že to všechno je můj život. Zároveň jsem si však uvědomila, že ta velkolepost byla spíš nafouknutá, uvnitř prázdná bublina.

Nakonec Fitzgeraldův a Zeldin život byl zajímavější, než celý Velký Gatsby a jeho lesk - a to ho mám opravdu v oblibě!

17.02.2014 4 z 5

Vraždy bez svědomí Vraždy bez svědomí Luke Delaney

Tomu se říká propracovaný, vyprofilovaný příběh. Je evidentní, že má autor bohatou zkušenost z praxe v kriminalistice!

Vraždy bez svědomí přesně uhodily na hlavičku pomyslné hřebíky v mé hlavě. Užívala jsem si to od začátku až do konce - se zatajeným dechem. Jedno sobotní odpoledne patřilo pouze téhle knize a já toho ani náhodou nelituju!
Výborné, bez hluchých míst, bez nesrovnalostí, strhující, se svižným tempem a psychologickou rovinou. Už dlouho jsem nenarazila na takhle výtečnou detektivku - zvlášť ne pak v mimo-severské zóně.

Bezdechu zhltnuto, bezdechu doporučuju!

29.01.2014 5 z 5

Chlapec v kufru Chlapec v kufru Lene Kaaberbøl

Už ten název a obálka mě hodně navnadily. Říkala jsem si, že to bude jistě něco. A nemýlila jsem se! Je to úžasně strhující a napínavý severský thriller. I když do té rodiny dnes tak s oblibou zvané severské krimi zas tak nezapadá. Veskrze je to docela prozaický příběh. Žádné nechutné vraždy ani znetvořené mrtvoly - jen kluk v kufru. Jenže možná právě to dodává příběhu na jeho náboji i čtivosti – a taky děsivosti. Totiž myšlenka toho, že něco takového by se klidně mohlo dít... Autorky si mě získaly a ráda bych si přečetla něco dalšího.

27.10.2013 5 z 5

Intelektuálové Intelektuálové Paul Johnson

Po téhle knize jsem sáhla vlastně ani dobře nevím proč. Snad kvůli intelektuálům, o kterých je, snad kvůli dobrým referencím. Zkrátka jsem byla zvědavá na jiný, nijak sentimentálně ani uctivě zkreslený pohled na několik významných mozků minulého a předminulého století. Je to zvláštní kniha, nebere si servítky a nahlíží pod pokličku nejednoho velkého muže. Zbavuje vás iluzí a odkrývá nepříjemnou pravdu. Za to si té knihy vážím asi nejvíc - je upřímná. No co, byli to lidi - někdy docela odporní a nemorální, ale byli - není důvod je zbožšťovat a přisuzovat jim důležitost, která jim ani nenáleží. Vskutku zajímavá kniha, která vám rozšíří rozhled i náhled.

23.10.2013 5 z 5

Chyť mě Chyť mě Lisa Gardner

Celkem chytlavé čtení. Co říkám celkem - zatraceně hodně chytlavé! Hodně napínavé, hodně nepředvídatelné - až do posledka netušíte, jak to vlastně dopadne. Miluju takové knihy, miluju knihy, které mě nutí domýšlet děj dopředu, které mě nutí číst a číst! Baví mě, když se můžu stát součástí děje, když všechno prožívám s hlavním hrdinou - Chyť mě mi to náležitě dopřávalo! Detektivky nejsou mým nejoblíbenějším žánrem, přesto na mě Chyť mě hodně zapůsobilo - má totiž zcela neotřelý námět. Četla jsem se zatajeným dechem a jak zařezaná - no a ten konec! Bože! Jo, jo, knížka má skvělý název - jednoduše vás chytí... a nepustí.

19.09.2013 5 z 5