n.ezn.amy n.ezn.amy komentáře u knih

Akt Akt Zdeněk Svěrák

Cimrmanovo rodinné drama o opětovném shledání manželů Žílových se svými syny, které před lety poslali do světa, aby malíř Žíla měl čas na svou uměleckou činnost. Skvělá a vtipná hra, ve kterém dominuje hlavně originální a nenásilný humor. A navíc vás zde čeká tanec a zpěv mamky Žílové, který stojí opravdu za to

Skleničky skleněné
padáte mi z ruky
padáte mi z ruky
z ručičky

21.11.2023 5 z 5

Pozemšťan vojevůdcem na Marsu Pozemšťan vojevůdcem na Marsu Edgar Rice Burroughs

Princezna Dejah Thoris je znovu unesena a neohrožený John Carter se opět musí pozvednout meč a vydat na cestu, aby jí zachránil. Ač tato kniha byla napsána před více jak sto lety, příběh je lehce naivní, tak neztrácí na svém kouzlu a skvěle popsaném dobrodružství pozemšťana.

25.09.2023 4 z 5

Doktorské historky a anekdoty Doktorské historky a anekdoty Svatopluk Káš

Knížka anekdot, které jsme si chodili půjčovat v osmdesátých letech do knihovny. Některé vtipy byly dobré, některé slabší, ale tohle je spíše taková nostalgická vzpomínka na časy dávno minulé

03.09.2023 4 z 5

Járo, kakao! Járo, kakao! Lou Fanánek Hagen (p)

Volné pokračování prvního dílu, kdy tato kniha je spíše věnována pozdějšímu věku, koncertním turné, vzpomínky na bývalé členy Tří Sester např. na legendárního a již bohužel nežijícího Františka Sahulu. Je zde hodně textů jejich nejslavnějších písní, které při čtení doslova slyšíte v hlavě.

01.09.2023 5 z 5

Krvavý Bill a viola Krvavý Bill a viola Miloslav Švandrlík

Příběh o první velké lásce, která mění charakter lidí. Bedřich na svém prvním čundru na Sázavu potká svou Perlu Posázaví, do které se bezhlavě zamiluje a ze soustružníka a milovníka diskoték, se stává hráčem na violu. Ovšem cesty osudu jsou nevyzpytatelné a každá lež člověka doběhne ..... Krátký příběh o lásce psaný typickým humorem Miloslava Švandrlíka

"Pane jo" zalapal po dechu Franta. "Republika Mali hadr!"
"Správnej pařák!" souhlasil Jindra. "Popovický kozlíci do nás budou skákat jako klokani!"
Béďa neříkal nic, protože vydávání sil na komentování tak nesporné věci považoval za zpozdilost. Ale pak se stalo něco, do konce vzpružilo jeho smysly. Z chumlu lidí, rozcházejících se na všechny strany, se totiž vynořila Perla Posázaví.

10.07.2023 4 z 5

Beroun na křižovatkách cest Beroun na křižovatkách cest Otomar Dvořák

Kniha pojednávající o městu Berounu, jeho historii, budovách, náměstích, sochách, ale i o okolí Berouna, přírodě, tvrzích či hradech. Kdo by rád poznal toto hezké středočeské městečko a co se dá vše zajímavého v okolí vidět a poznat, tak tato kniha je přesně pro něj. Doplněna krásnými fotografiemi a popisky.

Marie Holečková v úvodním slovu to vystihla naprosto přesně ....

Cesty máme v krvi, neboť pocházíme z poutníků - co kdy žilo na zemi, putovalo a my nejsme jiní .....Tak ať nás ty naše křižovatky vedou dál správným směrem .....

01.05.2023 5 z 5

Světem zvířat III.: Domácí zvířata Světem zvířat III.: Domácí zvířata Jiří Volf

Tak tohle je velká nostalgie, tuhle knihu jsme měli doma a často jsem v ní listoval. Setkáte se zde se všemi druhy domácích zvířat od psů přes kozy, ovce, kočky, krůty, kachny, ale třeba i včely. Moc hezká encyklopedie, která už bohužel v době internetu a aktuálnosti již v takové oblibě nebude.

22.03.2023 5 z 5

Havran Havran David Gemmell

Po mnoha stech letech Riganti opět ztratili svou svobodu, kterou jim vybojoval Connavar. Ale opět se najednou nový hrdinové, kteří stanou v čele Rigantů v boji, který přinese mnoho utrpení, ale třeba i právě znovunabytou svobodu pro celý klan. Dva muži, kdy jeden z nich se stane vůdcem a druhý svým činem probudí Riganty z letargie a díky němu propukne revoluce. Je otázka, který z nich to bude. Další pokračování Rigantské ságy, ve které se defacto snoubí historie Skotska.

01.03.2023 5 z 5

Co to žere a kde to spí Co to žere a kde to spí Petr Heteša

Na vesmírném překladišti Terango zmizí dcera náměstka FBI a vyšetřením případu je pověřená mladá vyšetřovatelka Moira Glaceová, která nemá respekt k žádné autoritě. I když nikdo na překladišti nemá zájem o vyřešení případu a mnoho lidí by jí raději vidělo mrtvou, přesto se dostává blíž k záhadě zmizení. Ovšem o jeho úspěšné vyřešení nestojí ani nejvyšší kruhy na Zemi a zde už je opravdu o život. Skvělé sci-fi, které od prvních stran vás vtáhne do děje a nepustí, Heteša nasadí doslova sprint a jste nuceni číst pořád dál, abyste věděli jak dopadne vyřešení případu. A ten konec si opravdu nenechte ujít, protože se musíte dozvědět CO TO ŽERE A KDE TO SPÍ.

22.09.2022 5 z 5

Sladká pomsta Sladká pomsta Jonas Jonasson

Má druhá kniha od Jonase Jonassona a opět jsem nebyl zklamaný. Viktorovi se daří, šťastně se rozvedl a manželka byla tak hloupá, že mu přepsala veškeré dědictví, syna se úspěšně zbavil v Africe a doufá, že ho sežrali lvi, jeho galerie sice moc neprosperuje, ale to ho tolik netrápí. Jenže jeho klidný život se zvrtne, když syn odmítne zemřít a zachrání ho masaj Ole a díky tomu spustí celou řadu nepředvídatelných událostí a spokojenému Viktorovi se začne život obracet naruby. Opět vtipná kniha, u které se budete zaručeně bavit hlavně když masaj Ole přijede do Švédska a chová se přirozeně, ale co je přirozené v Africe není přirozené ve Švédsku a ne každý má pochopení pro masaje, který se prochází Stokholmem s velkým kyjem.

14.09.2022 4 z 5

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

Nádherné sebrané příběhy severských mýtů, ve kterých se seznámíte s nejvyšším bohem Ódinem a ostatními bohy jako Tórem, Baldrem, Freyjou a hlavně Lokim. Skvěle napsané příběhy, díky kterým proniknete do časů minulých, kdy se tvořil svět a bohové bojovali s obry, ale i mezi sebou. Pro ty, kteří se chtějí poznat další mytologii či si jen přečíst skvělé příběhy, je tato kniha ideální.

17.08.2022 5 z 5

Zpěv drozda Zpěv drozda Walter Tevis

Skvělý dystopický román, kdy společnost je ovládána roboty, lidé jsou utlumováni narkotiky, aby nepřemýšleli a jen žili podle nesmyslných příkazů. Paul, který učí na univerzitě v Ohiu dostane od robota deváté generace Spofforta práci v knihovně v New Yorku, protože jako jeden z mála lidí se naučí číst. Při návštěvě v ZOO potká ženu jménem Mary Lou, která žije po svém a svým způsobem proti systému. Jejich setkání jim oběma změní život. Příběh ve mě zanechal hluboký dojem, kdy postupně odkrývá jak začal civilizační úpadek společnosti a kam tento dospěl.

26.09.2021 5 z 5

Zabiják Zabiják Émile Zola

Gervaise se spolu s dětmi přestěhuje do Paříže a zde začne pracovat jako pradlena. Začne žít s klempířem Coupeauem a otevře si vlastní prádelnu. Začne se jí dařit a život začíná být díky tomu skvělý, ovšem život je sinusoida a když Coupeau spadne ze střechy, začíná pomalý úpadek celé jejich rodiny, ale hlavně obou hlavních hrdinů. Kniha se dobře četla, reálný popis jak se z úspěšného člověka postupně stane notorický pijan a troska a jak se dá z vrcholu spadnout až na úplné dno

25.05.2021 5 z 5

Jako bychom dnes zemřít měli Jako bychom dnes zemřít měli Miloš Doležal

Už dlouho jsem nečetl takto silnou knihu, kterou je nutné ještě hodnou chvíli po dočtení vstřebat. Příběh katolického faráře Josefa Toufara, jeho touha po vzdělání a obrovská vůle stát se knězem, kdy tento člověk byl čistá duše a rád pomáhal všem ve svém okolí bez ohledu jeho víru či vyznání. Ovšem nenávist a zvůle komunistického režimu z něj, podle mého názoru, udělala opravdového mučedníka. To čemu byl vystaven ve Valdické věznici je něco neuvěřitelného a nepochopitelného. Lidem jak Mácha, Němec, Zikmund a dalším se snad nedalo říkat ani lidi, prostě a jednoduše zrůdy a psychopati. Páter Toufar ovšem ani navzdory nelidskému mučení neodvolal a nepřiznal se k vykonstruovanému podvodu. Skvěle napsaná kniha, při jejímž čtení člověku jde mráz po zádech. Velký dík autorovi za jeho sepsání. Ani v dnešní době by lidé neměli zapomínat, co vše způsobili v této zemi komunisté a neustále připomínat jména mj. pátera Toufara, Milady Horákové, Ctibora Nováka, Václava Švédy, Zbyňka Janaty, Karla Bacílka, Antonína Plichty a mnohých dalších, kteří zemřeli kvůli zvůli tohoto odporného režimu.

26.03.2021 5 z 5

Stráže! Stráže! Stráže! Stráže! Terry Pratchett

Kdosi v noci proměňuje obyvatele Ankh-Morkporku v cosi, co připomíná tablety živočišného uhlí. Městská hlídka v čele s kapitánem Elániem musí tento problém co nejrychleji vyřešit spolu s "neohroženými" seržantem Tračníkem a desátníkem Nóblhóchem. Aby toho nebylo málo, tak Noční hlídku rozšíří svobodník - čekatel Karotka, který měří dva metry a celý svůj dosavadní život žil v přesvědčení, že je trpaslík. Tento příběh je pro mě jeden z nejlepších, které Terry Pratchett napsal, protože celá Noční hlídka je jeden velký chaos a její členy prostě nelze nemilovat.

18.03.2021 5 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Do města Hameln přijde krysař, aby nabídl své služby a zbavil město dotěrných krys, ale po své poctivě odvedené práci je mu odmítnuta jeho odměna a tu krysař poznává podstatu lidí, kteří navenek jsou počestní, ale uvnitř pokryteční a falešní. Tónu jeho píšťaly unikne pouze upřímný a bezelstný člověk a najde se ve města Hameln takový? Ač smutná přesto výborná kniha o lidské povaze a touze, o Krysařovi a Agnes.

19.12.2020 5 z 5

Smrt krásných srnců / Jak jsem potkal ryby Smrt krásných srnců / Jak jsem potkal ryby Ota Pavel

Povídkové knihy vzpomínek Oty Pavla na předválečnou a válečnou dobu, na svého tatínka Lea, který uměl prodat prakticky všechno, na děství strávené u jeho milované řeky s převozníkem Proškem. I když v těchto povídkách popisoval smutnou a neradostnou dobu, tak všechny jsou psány s humorem a hlavně z nich číší krásné vzpomínky na děství, neboť asi každý má dětstsví spojené s hezkými vzpomínkami.

21.09.2020 5 z 5

Gazely Gazely Patrik Hartl

Kamarádky ze školy Helena, Šárka a Kája, spolužačky Šampona, Prvoka, Tečky a Karla prožívají své běžné životy a ne určitě nudné. Každá prožívá určitou krizi, kterou je nutné řešit a doufat, že jejich život nabere lepší směr, aby mohly být konečně úplně šťastné. Klasická kniha od Patrika Hartla, pohodová, ze života, která se příjemně čte. Obdivuju, že autor napsal knihu z pohledu žen, protože není lehké, aby jako muž se dokázal vcítit do pocitů žen. Nejsem žena, abych mohl posoudit do jaké míry se mu to povedlo, ale mě se kniha vcelku líbila.

Když chceš žít s někým, a ne sama, je to vždycky kompromis. A někdy hodně nepříjemnej. Akorát toho, co tě na tom vztahu těší, musí bejt trochu víc než toho, co tě sere

13.06.2024 3 z 5

Démon ze sídliště Démon ze sídliště Iva Hadj Moussa

V Táboře žije svůj běžný život Šimon se svou partou kamarádů, kteří ve svých šestnácti letech prožívají klasický nudný život ve městě, který si krátí pivem, hraní v blackmetalové kapele Draconia, balením holek a posloucháním black metalu. Vše se změní seznámením se s podivným starším klukem, který si říká Sorat a touží pomocí temného rituálu na hřbitově vyvolat satana, aby mu dal schopnosti dávno zemřelé dívky. Od té doby se Šimonovi život radikálně změní a když dojde k zavraždění Sorata, tak podezření padá na každého, neboť nikdo neví s čím nebo kým to souvisí. Na tuto spisovatelku jsem narazil díky místní přispěvatelce, které tímto velice děkuji. Skvělý nenáročný román, který se příjemně čte, problémy a strasti mladých kluků, které prožívá každý -náctiletý a se zajímavou detektivní zápletkou. Za mě velké, nečekané a velmi příjemné překvapení a určitě si od této spisovatelky přečtu do budoucna něco dalšího.

"In nomine Dei Nostri Satanas Luciferi excelsi" pronesl náhle Sorat
A my ostatní se přidali

Ve jménu Satana, vládce Země,
Krále světa, rozkazuji Silám temnost,
aby vložili svou pekelnou moc do mých rukou!
Rozevřete dokořán brány Pekel a vyjděte z propasti, abyste mě
pozdravili jakožto bratra a přítele!

22.04.2024 5 z 5

Umřel jsem v sobotu Umřel jsem v sobotu Josef Formánek

Z osudu rukou a vůle boží .... Nápis na domě, kdy nikdo netuší co znamená. Tragický osud jedné rodiny žijící v tomto domě. Jen oni věděli proč tento nápis vyvěsili na dům. Touha po pomstě, po nápravě spravedlnosti, která člověku radost nepřinese. Skutečný příběh Josefa Marana a jeho rodiny z Třebíče, který je mrazivý do morku kostí. Při četbě této knihy na mě padala těžká deka. Tolik smutku a deprese na pár stránkách knihy, už jsem dlouho nezažil. Přesto výborně napsaný příběh, kdy částečně se zde mihne i Waldemar z neméně skvělé knihy Mluviti pravdu.

"Život není, co chceme, ale to, co máme a co vydržíme."

26.02.2024 5 z 5