n.ezn.amy n.ezn.amy komentáře u knih

Tajemství žlutých skal Tajemství žlutých skal kolektiv autorů

Tenhle komiks jsem koupil někdy v devadesátých letech, kdy jsem byl hodně pod vlivem Jaroslava Foglara a upřímně mě nezklamal. Dobrodružství junáckého oddílu Lišek, který se odehrává v pohraničí těsně po válce, se dobře četl. Možná je to i tím, že díky Jaroslavu Foglarovi mám sympatie ke skautům či junákům.

29.11.2021 5 z 5

Irská kuchařka Irská kuchařka Mary Beth Keane

Mary Mallone přijela jako emigrantka z Irska do Spojených států a začala se živit jako pradlena a později jako kuchařka ... skvělá kuchařka. Ovšem po několika úmrtích tyfu v rodinách, kde pracovala, byla zadržena a izolována na ostrově North Brother jako bacilonosička. Mary se nikdy s tímto faktem nesmířila, neboť ona sama neměla žádné příznaky a snažila se z ostrova dostat žít svůj normální život .... ovšem. Hezká kniha o nelehkém životě Mary, která neměla v životě štěstí na muže ani na klidný život, po kterém tolik toužila. Dobře sepsaný příběh, který vychází ze skutečných událostí. Líbí se mi rozpolcenost Mary, která ač uvnitř sebe ví, že je bacilonosička a že může ohrozit ostatní lidi na životech, přesto si snaží namlouvat, že to tak být nemusí a až do poslední chvíle věří, že nic z toho není její vina.

28.04.2021 4 z 5

SS - Hitlerjugend - Historie dvanácté divize SS v letech 1943-1945 SS - Hitlerjugend - Historie dvanácté divize SS v letech 1943-1945 Rupert Butler

Rupert Butler se hodně specializuje na historii jednotek SS a v této knize dopodrobna a poměrně vyčerpávajícím způsobem popsal dvanáctou divizi SS Hitlerjugend, kterou oproti ostatním tvořili hlavně mladí chlapci, kteří později byli doplněni zkušenými veterány. Hodně se mi na knize líbí dobové fotografie a i autorův styl psaní, kdy píše jasná fakta bez osobních názorů a tak by to v knihách literatury faktu mělo být.

23.04.2021 4 z 5

Zpěv Susannah Zpěv Susannah Stephen King

Zpěv Susannah je taková předehra k poslednímu dílu, kdy velení prakticky přebírá schizofrenní Mia a míří ke služebníkům Karmínového krále porodit svého chlapíčka, kdy patách má Jakea, Ocha a otce Callahana. Mezitím Roland s Eddiem se opět ocitnou v jiné době a dostanou se přímo do Maine a setkají se zde s jedním mladým nadějným spisovatelem. Pochopitelně neprozradím s jakým, ale každý si to může lehce domyslet. Na tohle jsem ještě v žádné knize nenarazil a musím říct, že jsem byl velice překvapen. A bitva o Temnou věž může pomalu začít.

17.02.2021 5 z 5

Rytíř Smil Rytíř Smil Jaroslav Vrchlický (p)

Je tomu již drahně let,
co jsem Rytíře Smila jako jinoch čet,
Na začátku četby básně,
odhalily se mi v úsměvu dásně,
po dočtení díla Smila,
i mou tvář zahalila barva lila,
Když je občas venku krásně,
mám velkou chuť psát básně,
ale i když mám notes krásný kožený,
pro psaní básní nejsem stvořený

Rytíř Smil je pornografická báseň připisovaná Jaroslavu Vrchlickému, který byl za ní údajně vyloučen z kněžského semináře. Pokud tomu tak opravdu v té době bylo, nedivím se. Rytíř Smil je báseň o rytíři, který se na veřejnosti nezjevuje v přítomnosti ženy až do té doby, než ho svede místní vesnická dívka. Na svou dobu a svého autora odvážná báseň, ale co .... vždyť i velikáni literatury byli jen lidé, tak proč soudit a odsuzovat. Za mě vtipně napsaná báseň. A kniha vylepšena nádhernými ilustracemi mého oblíbeného Káji Saudka.

11.02.2021 5 z 5

Lisey a její příběh Lisey a její příběh Stephen King

Lisey Landonová byla manželka veleúspěšného spisovatele, který zemřel a ona se těžko srovnává s jeho smrtí. Ke zvratu dojde, kdy jí začne obtěžovat psychopat Dooley a ona, aby přežila musí se vrátit nejen ve vzpomínkách na dlouhou cestu za poznáním. Tato kniha je plná fantazie a druhého světa, který občas King ve svých dílech má. Ze začátku se děj trochu táhne než se člověk prokouše do míst, kde poznáte dokonalý vztah mezi Lisey a jejím manželem Landonem, který skrýval své velké trauma. King je mistr v tom, že dokáže propojit minulost s přítomností.

28.01.2021 4 z 5

Střet králů Střet králů George R. R. Martin

Druhý díl ságy Hry o trůny, dva králové jsou mrtví a další usilují o jejich trůny, Starkové povstanou proti Lannisterům jako pomstu za smrt krále severu Eddarda Starka. Do soupeření se zapojí další rody a obrovská válka je naspadnutí. Opět dochází k nečekaným úmrtím a obrovským zvratům. Protože jak prohlásí královna Cersei "Když hraješ hru o trůny, buď zemřeš, nebo zvítězíš. Žádná střední cesta neexistuje." G.R.R. Martin má úžasnou fantazii v popisu světa a charakteru různých postav. A Zima je opět blíž ....

17.01.2021

Pytel kostí Pytel kostí Stephen King

Po tragické smrti své těhotné manželky ztrácí spisovatel Mike Noonen svou schopnost psát a rozhodne se najít ztracenou inspiraci na svě chatě u jezera, kde se ovšem dějí podivné věcí. U jezera potká tříletou Kyru a její matku a rozhodne se jim pomoci proti jejich tchánovi. Tenhle román bych nazval romantickou duchařinou. Sice nepatří mezi mé nejoblíbenější kniha Stephena Kinga, přesto za mě kvalitní dílo

02.01.2021 4 z 5

Puls Puls Stephen King

Když se přes mobilní telefony začne šířit Puls, tak se díky tomu lidstvo přiblíží zkáze. Pár přeživších se vydává na cestu za nadějí. Kniha na počátku nabere strhující tempo, které bohužel ovšem upadne a vše se točí pouze kolem putování hlavního hrdiny a jeho přátel. Ale i přesto se mi kniha líbila, protože mám rád postapokaliptické knihy a jen doufám, že se King v téhle své fikci nepřiblíží realitě jako se mu to celkem podařilo se Svědectvím.

18.12.2020 4 z 5

Návraty do Želar Návraty do Želar Květa Legátová (p)

Rozhovor se spisovatelkou Květou Legátovou, kterou zpovídá novinářka Dora Kaprálová. Příjemné čtení zpovědi skvělé spisovatelky, která vzpomíná na své dětství, částečně odhaluje co jí vedlo k napsání jejich skvělých knih o Želarech a jejich místních obyvatelích. Květa Legátová má jasný názor na svět kolem sebe a je velmi zajímavé číst její úvahy.

15.12.2020 4 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Návrat Sapkowského ke svému hlavnímu hrdinovi, který přijde o své meče a musí je co nejrychleji získat zpět. Spolu s Geraltem putuje jeho přítel Marigold. Bouřková sezona nenavazuje na předchozí ságu, ale spíš bych jí přiřadil k prvním dvoum povídkovým knihám. Pořád si udržuje svou vysokou kvalitu a strhující děj

27.11.2020 5 z 5

Křest ohněm Křest ohněm Andrzej Sapkowski

Geralt, který se po zotavení ze zranění u dryád v Brokilonu spolu se svou novou družinou vydá hledat Ciri v době, kdy válka propukla plnou silou a nikdo se nemůže být jistý svým životem. Do děje vstupuje jedna z nejnebezpečnějších tvorů tohoto světa upír Emiel Regis, lékárník a filosof. Skvělý příběh plný napětí, ale humorných hlášek.

27.11.2020

O dvanácti měsíčkách O dvanácti měsíčkách Božena Němcová

Kdo by neznal klasickou pohádku o hodné Marušce, kterou vyžene matka se sestrou Holenou v zimě po jahody a která potká dvanáct měsíčků, kteří pro její povahu jí pomohou. Česko-slovenské pohádky jsou prostě nejhezčí.

04.11.2020 5 z 5

Velká kniha komiksů #1 Velká kniha komiksů #1 Vlastislav Toman

Tak tohle je opravdu velká nostalgie, skvělý výběr různých komiksových příběhů, které jsme jako děti hltali. ABC byl pro mě v osmdesátých letech naprosto nejlepší časopis. Jinak z těchto příběhů za mě určitě nejlepší Vzpoura mozků a pak pochopitelně Příběhy Malého boha či Kruanova dobrodružství, čímž ovšem nechci říct, že ostatní příběhy by byly špatné.

30.10.2020 5 z 5

Beznaděj Beznaděj Stephen King

King v tomto románu opět dal naplno průchod své fantazii, kdy děj umístil do nevadské pouště a starého opuštěného městečka, kde jediným pánem a vládcem je drsný šerif, který vždy ve vašem voze "něco" najde a pak vás již čeká jen cela, obrovské horko, pavouci, chřestýši a boj o holý život. Výborný román, kdy při jeho čtení opravdu pocítíte beznaděj spolu s hlavními hrdiny.

19.10.2020 4 z 5

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Tato kniha mi byla doporučena a přistupoval jsem k ní hodně váhavě, ale o to víc mě příběh pohltil a nadchnul. Sice je to kombinace fikce a historie, přesto příběh stavitele Toma a jeho syna, kteří touží postavit nádhernou katedrálu, je napínavý a výborně propracovaný. Je to možná způsobené mojí láskou k Anglii, ale líbí se mi popis tehdejší doby a života obyvatel. Pro mě jeden z nejlepších historických románů

11.05.2020 5 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

Ač nejsem velký fanda detektivek, tak tato mě dostala v tom dobrém smyslu. Napínavý děj, který vás nutí číst stále dál a až do konce nevíte, kdo je vrah. Za mě i výborná a neotřelá zápletka. Jediné co mě lehce iritovalo, byla nová vedoucí oddělení, které jsem to drsné chování opravdu nevěřil

04.02.2020 5 z 5

Duna Duna Frank Herbert

klasika mezi sci-fi romány o pouštní planetě Arrakis, kde probíhá boj o vzácné koření, kdy proti sobě stojí dva rody Atreidové a Harkonennové, které proti sobě svede Imperátor obávájící se narůstají moci Atreidů. Nádherně popsaný drsný svět planety a vylíčení politiky jako nástroje moci

06.12.2019 5 z 5

Dolores Claibornová Dolores Claibornová Stephen King

Stephen King je naprostý mistr spisovatel v tom pravém slova smyslu. Příběh o týrané ženě, která se vzepře tyranovi a dělá vše, aby se její děti měli co nejlépe. Skvěle vykreslené prostředí drsného ostrova a nelehký život jedné ženy. Skvěle napsaná kniha, z které vás bude mrazit ač by to mohl být naprosto příběh z obyčejného života

31.01.2017

Memento Memento Radek John

Příběh Michala a Evy, kteří propadnou drogám a nejsou schopni se ze závislosti vymanit a nepomůže ani vězení či psychiatrická léčebna. Knihu bych si dovolil srovnat s Dětmi ze stanice ZOO, stejně brutální a drsná a vševypovídající.

06.01.2017 4 z 5