Nermal Nermal komentáře u knih

Pohádky Václava Říhy Pohádky Václava Říhy Václav Říha (p)

Obrovský podíl na oblibě této knížky pohádek mají ilustrace Cyrila Boudy. Na ty jsem vydržel koukat hodně dlouho, byl jsem z nich u vytržení. A taky si pamatuju, že obsahuje i některé extrémně dlouhé pohádky, u nichž táta hodně vzdychal, když jsem ho přemlouval, ať mi je přečte.

22.06.2022 5 z 5

Návěstidla na modelovém kolejišti Návěstidla na modelovém kolejišti Vladimír Zuska

Autor ve dvanácti kapitolách systematicky a názorně popisuje návěstidla a návěstní soustavy ve všemožných souvislostech, na úvod s malým exkurzem do historie, a bere v každé kapitole zřetel na použití na modelovém kolejišti. Vše opatřeno autorovými názornými ilustracemi, a kde je potřeba, i plánky a tabulkami.

05.11.2022 4 z 5

Image muže Image muže Mary Spillane

Hned po revoluci se na našem knižním trhu vyrojila spousta knížek typu "jak na to", všemožných kuchařek (nejen na vaření) i knih o sebeprezentaci. Možná existují i výjimky, ale vesměs je to balast a fejk. A tahle k nim patří.
Škoda že na to neexistují nějaké filtry, že by člověk vešel do knihkupectví a viděl jen knížky, které vidět chce nebo které by tam viděl rád.

09.09.2022 odpad!

Šéf môjho šéfa Šéf môjho šéfa Michaela Zamari (p)

Kniha měla na můj vkus velice těžkopádný rozjezd. A já jako čtenář taky; ačkoli nemám se slovenštinou jazykově potíže, trvalo mi asi 50 stránek, než jsem přišel na to, jak cizojazyčnou knížku číst, aby mi každou chvíli nepadal řemen. (Toto byla moje vůbec první beletrie ve slovenštině.) Možná jsem byl taky trochu zmlsaný knížkami Elle Kennedy, ale spíš to bylo dáno mládím autorky a určitě se to bude v čase zlepšovat. Každopádně se mi zdá, že si autorka vlastně jen připravovala půdu pro ten opravdový příběh, který se odehraje až ve druhém svazku této série. Jsem navnaděný, a jak jsem tak nakukoval dál, bude to teprve teď ono! Jdu na to.

17.07.2022

Atlas savců České a Slovenské republiky Atlas savců České a Slovenské republiky Jiří Gaisler

Krásně vypravená kniha s ilustracemi Jana Dungela vás přehledně seznámí se všemi savci, na které můžete narazit na území Česka i Slovenska.

15.07.2022 5 z 5

Kubula a Kuba Kubikula Kubula a Kuba Kubikula Vladislav Vančura

Dovolte mi připojit svůj pobuřující komentář.
Myslím, že děti mají na výběr spoustu mnohem hezčích pohádkových knížek, než je tato. A dospělí, kteří mají rádi Vančurovu češtinu, mají k dispozici jiné jeho knížky.
Jako dítě jsem si přečetl kde co, ale tuhle knížku jsem si neoblíbil. Leda snad ilustrace, ty jsou výtečné.

14.07.2022 2 z 5

Náhoda nebo osud Náhoda nebo osud Magda Váňová

Ač kniha povídek, nebyla o nic méně zajímavá než romány. Některé z povídek byly smutnější, jiné k pousmání a další i humorné. Autorka opět nezklamala.

07.07.2022 5 z 5

Světem zvířat IV.: Ryby, obojživelníci, plazi Světem zvířat IV.: Ryby, obojživelníci, plazi Jiří Felix

Tehdy byly málo dostupné informace o exotických zvířatech, a tak jsme hltali každou takovouto knížku.

25.06.2022 5 z 5

Lady Fuckingham Lady Fuckingham Oscar Wilde

Jednu hvězdičku dávám za formát a grafickou úpravu (vydání 2011, ČS).
Jinak mi to připomínalo erotické brožury, co vycházely v devadesátkách. Rozpačité pocity, to je ještě chabě řečeno.

13.07.2022 1 z 5

Rodinná hrobka Rodinná hrobka Katarina Mazetti

Druhý díl mi přijde zajímavější a více ze života. Když přijdou děti, je všechno jinak. Každopádně se to opět dobře čte.
Spisovatelku jsem si oblíbil a přečetl od ní vše, co u nás vyšlo. Tato dvoudílná série je asi nejlepší.

11.07.2022 4 z 5

Atlas ptáků České a Slovenské republiky Atlas ptáků České a Slovenské republiky Karel Hudec

Nové, přepracované a aktualizované vydání zahrnuje vyobrazení přes 400 druhů ptáků, včetně diagramů výskytu, hnízdění a transkripce hlasů ptáků.

07.07.2022 5 z 5

Král a císař: Příběh dlouhého panování Zikmunda Lucemburského Král a císař: Příběh dlouhého panování Zikmunda Lucemburského Jiří Hanibal

Velký a podceňovaný panovník, který pomohl zbavit Evropu výbojných Turků a o kterém se toho v našich učebnicích moc nedozvíme - tato kniha vytváří jedinečnou příležitost urovnat si nenásilnou formou znalosti. Trošku je znát, že kniha není tak bravurně napsána jako klasický historický román, ale i tak by si ji měl přečíst každý, komu česká historie leží na srdci.

05.07.2022 4 z 5

Pomýlené srdce Pomýlené srdce Samantha Young

Samanthu Young čtu rád, protože píše trošku jinak, než ostatní autorky tohoto žánru. Že by to bylo tím, že je Skotka?
Když jsem několikrát navštívil Velkou Británii a v rámci ní i Skotsko, měl jsem ve Skotsku stejný pocit, jako když v rámci České republiky přijedete na Moravu. Svébytní lidé, pohostinní, veselí i hrdí na své Skotsko. Když si nedáš pozor a dotkneš se jich, můžeš ale dostat i přes hubu. Tím pádem jsem se tam cítil jako doma.
Ale zpět ke knize. Dávám plný počet hvězd, ze série Play On se mi zdá tento příběh na celé čáře nejlepší. Samantha Young píše skvěle a od jejího příběhu se nedalo odtrhnout. Touha zjistit, jak to bude dál, skoro jako v detektivce.

30.06.2022 5 z 5

Struny lásky Struny lásky Samantha Young

Od téhle knížky jsem čekal podle anotace trochu víc. (Ne že by se nedala číst.) Ale ono se to zase vyrovnalo v prvním dílu série (Bez rozloučení), od kterého jsem moc nečekal a nakonec byl lepší než tahle sériová dvojka.
Tohle zkrátka není Dublin Street; chci říct, že Play On je trošku jiná.

28.06.2022 3 z 5

Světem zvířat III.: Domácí zvířata Světem zvířat III.: Domácí zvířata Jiří Volf

Nejvíc mě zaujala sekce o různých plemenech slepic, kterých měla teta, u níž jsem trávil prázdniny, spousty.

25.06.2022 5 z 5

Motýli a housenky střední Evropy. VI., Drobní motýli II. Motýli a housenky střední Evropy. VI., Drobní motýli II. Zdeněk Laštůvka

Zavíječi, obaleči a všemožní motýlci lidově zvaní moli. Přes 800 stran zahrnuje asi třetinu textu a systemizace a dvě třetiny vyobrazení.

15.07.2022 5 z 5

Chlápek od vedlejšího hrobu Chlápek od vedlejšího hrobu Katarina Mazetti

Třeskutý humor neočekávejte, ale spíš úsměvné vyprávění o setkání a postupném sbližování dvou neslučitelných světů. Krátké kapitoly vám umožní číst si i v krátkých chvilkách volna. Čtení vám bude svižně ubíhat.

11.07.2022 4 z 5

Mořský vlk Mořský vlk Jack London

Za mě trochu drsné a příběh, který mě moc nebavil. Možná jsem knížku četl moc brzo.

05.07.2022 3 z 5

Nelíbánky Nelíbánky Christina Lauren

Sice to nebylo tak dobré jako autorčiny jiné knihy, ale zase na druhou stranu vím, že jako oddechové počtení mě to nezklame. Přesto se nemůžu zbavit dojmu, že tvorba této autorské značky má zvolna klesající tendenci. Uvidíme, co přinesou další knihy, prostoru, kdy si člověk potřebuje jen oddechnout, bude pořád dost.

02.07.2022 3 z 5

Praha Praha Vladimír Soukup

To by byl docela zajímavý počin. Koupit si turistického průvodce Prahou a podívat se na naši metropoli očima cizince, nebo aspoň zvídavého turisty. Myslím, že má kniha potenciál každého něčím ze svého obsahu překvapit.

01.07.2022 5 z 5