Nermal Nermal komentáře u knih

Iva Hüttnerová Iva Hüttnerová Iva Hüttnerová

Pokud máte v oblibě obrázky Ivy Hüttnerové a kupujete si každoročně její nástěnné kalendáře, nepochybuji o tom, že tuto knihu máte dávno doma.

29.06.2022 5 z 5

Žil jsem jako pedofil Žil jsem jako pedofil Janek Alexa

Myslím, že tuhle knihu by si měli přečíst jako doporučenou četbu všichni rodiče. Jednak aby se snažili pochopit nepochopitelné a jednak aby si uvědomili, že nebezpečí nečíhá jen na silnici, ale klidně i v rodině, třebaže tito lidé rozumí dětské duši lépe než kdokoli z obyčejných smrtelníků.

29.06.2022 3 z 5

Zápisky šílencovy Zápisky šílencovy Ivan Mládek

Ani se mi nechtělo věřit, že něco takového mohl vyplodit Ivan Mládek, můj oblíbenec.

02.08.2022 odpad!

Mokrá náruč léta Mokrá náruč léta Lenka Lanczová

Letní příběhy Lenky Lanczové s příchutí prázdnin, vesnických rybníků a letních lásek čtu nejradši. Člověk se alespoň v myšlenkách vrátí do časů bez starostí a bez dozoru.

05.07.2022 3 z 5

Švédsko Švédsko Ulf Johansson

Švédsko je příliš rozlehlá a našinci příliš neobjevená země, takže tento průvodce vám pomůže se zorientovat a podívat se třeba i na sever země.

Španělsko Španělsko kolektiv autorů

Španělsko, to není jen moře, ale spousta vnitrozemských oblastí, naprosto mezi sebou odlišných, zelená Galicie, severní pobřeží Atlantiku, vinice, pravěké jeskyně či královská města. Musíte jej navštívit několikrát, chcete-li vidět co nejvíce.

Řecké ostrovy Řecké ostrovy Marc Dubin

Přehledný průvodce věnovaný ostrovnímu Řecku. Zjistíte podle něj, co ten který řecký ostrov nabízí zajímavého k vidění.

Rukulíbám, dobrý den Rukulíbám, dobrý den Milan Korejs

Stálo mě to hodně přemýšlení, jakže se to jmenovala ta knížka, jejíž stránky se mi mlhavě vybavovaly. Až jednou uprostřed čtení čehosi mi najednou ten název vytanul z paměti v jasné podobě.
Vzpomínám si, že ta knížka byl vlastně takový breviář slušného chování i stolování. V dětství jsem ji měl docela rád, ale pak někam zmizela a od té doby jsem ji už nikdy neviděl. Někdy budu asi muset zkusit knihovnu.

15.07.2022 3 z 5

Železniční provoz Železniční provoz Stanislav Antonický

Kniha komplexně popisuje všechny oblasti technologie železničního provozu, tak jak to platilo v době jejího vydání. Dnes už je však hodně věcí úplně jinak.

11.07.2022 3 z 5

Po stopách našich železnic Po stopách našich železnic Mojmír Krejčiřík

Zajímáte-li se o historický rozvoj železnic u nás, je tato kniha asi to nejlepší, co bylo do roku 1991 vydáno.

11.07.2022 5 z 5

Neviditelní Neviditelní Vlastimil Vondruška

Celou dobu jsem si při čtení kladl otázku, jestli ten slovní minimalismus je záměr autora. Příběh působí místy až roboticky, jako by ho psal nějaký android, a někdy z toho jde na člověka až úzkost.

(Také jsem si pohrával s myšlenkou, jak by to téma uchopil nějaký klasik sci-fi, anebo naopak jak by rozvinula příběh autorka erotického románu.)

Ale každý si po přečtení musí určit sám, jestli je tato odbočka z historického žánru obohacující, nebo nudná. Mně osobně se zdálo, že už jsem četl od tohoto autora lepší věci. Ale oceňuji zajímavou myšlenku příběhu.

01.07.2022 2 z 5

Rakousko Rakousko Joanna Egert-Romanowska

Tento průvodce vám podá přehled rakouských pamětihodností a turistických cílů podle jednotlivých oblastí, abyste nic důležitého nevynechali.

Polsko Polsko Malgorzata Omilanowska

Není jenom pobřeží Středozemí, když spoustu zajímavých míst mají i naši severní sousedé. Tento průvodce vás nasměruje, na co určitě nemáte zapomenout.

26.06.2022

Život v trávě Život v trávě Josef Thomayer

Až se vám někdy dostane do rukou tato malá knížečka, zkuste jí dát šanci a začíst se. Vychází z pozorování běžné přírody v autorově okolí a životního cyklu v průběhu roku. Krásnou češtinou je tu podán běh obyčejných, běžných věcí, kterých si za normálních okolností vůbec nevšímáme.
Asi nenadchne úplně každého, ale mně se moc líbila.

23.06.2022 5 z 5

Monoléčky muže s plnovousem Monoléčky muže s plnovousem Jiří Robert Pick

Když jsem tohoto autora objevil, zapůsobil na mě jako zjevení a hned jsem si ho oblíbil. U této knihy oceňuju i zajímavou typografickou úpravu.

22.06.2022 4 z 5

Susanin efekt Susanin efekt Peter Høeg

Vyjádřím se stručně. Základní myšlenka dobrá, způsobem podání čtenářům naprosto nestravitelná.

17.07.2022 odpad!

Jak se hraje na dveře a jiné muzikantské pohádky Jak se hraje na dveře a jiné muzikantské pohádky Ilja Hurník

Tuhle knížku jsme sice měli doma, ani nevím, kdo ji přinesl, ale absolutně mě nezaujala. Dnes už se k ní vracet nebudu.

16.07.2022 1 z 5

Modely železnice v terénu Modely železnice v terénu Vladimír Zuska

Kniha jednoho z nestorů železničního modelářství, kde se pan Zuska snažil shrnout vše, co je důležité pro stavbu krajiny na modelovém kolejišti.

02.07.2022 4 z 5

Fyzika oblaků a srážek Fyzika oblaků a srážek Daniela Řezáčová

Zajímavá kniha, která ale nebude pro každého. Přibližuje meteorologii a fyziku srážek z odborné stránky a začasté za pomoci matematického aparátu. Ale mohlo by vás např. zajímat, jak vznikají sněhové vločky a jak to, že je každá jiná.
Radarovku a družicovku chválí všichni, předpokládám, že zejména studenti oboru.

01.07.2022 4 z 5

Majoucta Majoucta Josef Hlinomaz

Nejsa Příbramákem, nemůžu si vyprávění pana Hlinomaze užít ještě víc, ale i tak si představuji místní kolorit lidiček, který ho v dětství ovlivňoval. Kniha obsahuje i jeho obrazy a na ty jsem byl taky dost zvědavý, takže jsem si knížku opatřil a zavzpomínal si při ní na tohoto svérázného muže, kterého jsem míval rád.

26.06.2022 4 z 5