niknikita niknikita komentáře u knih

Posedlost Posedlost Katherine Howe

Když jsem polovinou knihy musela jenom listovat a začala se nudit...nevím, jestli ta třetí hvězdička není spíš za pěknou obálku. Přiznám se, že jsem v některých okamžicích začala mít hysterické pocity z té záplavy zbytečných slov.
Přitom je to paradoxně trochu nedotažený příběh. Nejzajímavější pro mne byl vztah Emmy a Teda a přitom právě tomu dala autorka ve své knize minimální prostor. Škoda.

07.09.2019 3 z 5

Báječná léta pod psa Báječná léta pod psa Michal Viewegh

Nic lepšího už Michal Viewegh nenapsal a asi ani nenapíše, ale to není podstatné. Báječná léta pod psa je kniha, kterou nejde překonat ani tématicky, ani literárně, takže autorovi patří velký dík.

04.09.2019 5 z 5

Bretaňské zlato Bretaňské zlato Jean-Luc Bannalec (p)

Těšila jsem se opět do Bretaně a Jean-Luc Bannalec v tomto směru nezklamal. Skvělý začátek a pak...začala mne nudit ta spousta dialogů a nevýrazných postav, tak jsem se prolistovala k závěru poměrně nečtenářsky. Ale konec dobrý, všechno dobré.

03.09.2019 3 z 5

O čem sní ženy O čem sní ženy Olga Sommerová

Dokumentaristka Olga Sommerová mne nechala nahlédnout do životů několika žen a já jsem tentokrát nahlížela pozorně a slova pečlivě zvažovala. Byly to pestré osudy a nesmírně zajímavé výpovědi , včetně rozhovoru se samotnou autorkou, kterou si dovolím krátce citovat:

"Jenom sama sobě můžu vyčítat, že jsem nebyla dostatečně sebevědomá a statečná, abych vyslovila, co chci, co cítím,, abych nebyla zbabělá a dokázala riskovat nepřízeň."

31.08.2019 5 z 5

Říše kamenného sokola Říše kamenného sokola Wilbur Smith

Nerada přiznávám, že tentokrát můj oblíbený autor moje očekávání nesplnil.
Možná chtěl čtenáře připravit na pokračování příběhů o tom, jakým způsobem je drancován černý kontinent...na mne tentokrát ale nezapůsobil a nejsem si jistá, jestli chci znát osud doktorky Ballantyneové nebo jejího bratra.
Nestává se mi totiž často, že mi hlavní postavy nejsou sympatické...

19.08.2019 4 z 5

Věnujte mi valčík Věnujte mi valčík Zelda Sayre Fitzgerald

Ani nevím jak hodnotit tu záplavu slov a metafor. Nebylo to sympatické, stejně jako postava sebestředné Alabamy... už to jméno! Ta ženská si nevážila ničeho co jí život dal. Svoji dceru zanedbávala a manžela využívala...jsem hodně kritická k dceři pana Fitzgeralda?

09.08.2019 3 z 5

Červený adresář Červený adresář Sofia Lundberg

Nádherná kniha. Je jako krajka utkaná ze vzpomínek, ale jestli nechcete plakat, nečtěte ji radši.
A nebo čtěte a plačte...

06.08.2019 5 z 5

Sladký čtvrtek Sladký čtvrtek John Steinbeck

Jjj... všechny moudré myšlenky se mi vešly do jediné:
"...dávej si načas, měj oči otevřené a pusu zavřenou."

Krásná kniha plná lidiček, kteří se Vám budou líbit.

14.07.2019 4 z 5

Mezi krásou a ošklivostí Mezi krásou a ošklivostí Bryn Greenwood

Krásné čtení, plné emocí a bolesti, ale krásné.
Těch nádherných metafor bylo bezpočtu a pokaždé pohladily moje čtenářské ego , ale samotný příběh to nepřekonalo.
Ten příběh je totiž jedinečný.

09.07.2019 5 z 5

Přej mi domov Přej mi domov Kay Bratt

Stačilo by jedno slovo. Kostrbaté!
Ta třetí hvëzdička patří Hemimu.

Možná bych mohla nabídnout pomoc pejskům v útulku...to je ta nejlepší myšlenka, co mi prošla hlavou.

28.06.2019 3 z 5

Plavovláska Plavovláska Mika Waltari

Málo známá poloha, kterou Mika Waltari nabízí ve dvou příbězích je nečekaná a příjemná.
Obsahem nevelká knížka mi na pár stránkách nabídla tolik myšlenek, že je budu asi dlouho nosit v sobě.

25.06.2019 5 z 5

Z čeho jsou utkány sny Z čeho jsou utkány sny Johannes Mario Simmel

Trochu náročnější, ale na to jsem u Simmela zvyklà. Asi hodnotím výš, už proto, že námět se odvíjí od historického milníku, který pohnul osudem nejednoho Čechoslováka.

"Jsme z takové látky jako sny..."

23.06.2019 4 z 5

Bretaňský příboj Bretaňský příboj Jean-Luc Bannalec (p)

Nevadí mi, že knihy tohoto autora nejsou akční trháky. Baví mne a užívám si je kvůli Bretani a zasvěceným prožitkům, které Jean - Luc předává čtenářům.Opravdu jsem zatím nenašla lepšího průvodce touto fascinující krajinou.

16.06.2019 4 z 5

Lincoln 1933 Lincoln 1933 Jan Werich

Je jenom pár mužů, kterým promíjím plnovous a Jan Werich je jedním z nich.
není v tom nic osobního, ačkoliv...tento pán má asi moji nekritickou protekci, nebo co.

Co slovo, to perla, tak bych stručně shrnula naprosto celý Werichův odkaz.

Dovolím si citovat z povídky: "Naši psi", protože je tak trochu o našich psech.
..."U nás nikdo neumí cvičit psy. Já nejmíň. Já tak nenávidím, když se mně velí, když se se mnou manipuluje, že se obejdu bez velení a bez manipulování druhými bytostmi, i když jsou to psi"...

15.06.2019 5 z 5

Pohřbení Pohřbení Kendra Elliot

Nikdy nevíte všechno o své rodině.

Trochu morbidní příběh, ale čte se to snadno, akorát epilog už je trochu zbytečný.

12.06.2019 4 z 5

Nahá Nahá Raine Miller

Tohle je tak stručné a lehce čtivé a lechtivé, že jsem se docela bavila.

10.06.2019 4 z 5

Jak chovat muže aneb Manuál pro otrlé Jak chovat muže aneb Manuál pro otrlé Daniela Kovářová

...neztrácejte čas...

10.06.2019

Nikomu ani slovo Nikomu ani slovo Harlan Coben

Pěkně promyšlená zápletka, kterou pan Coben propletl spoustou postav a možná trochu dost celý děj zkomplikoval. Nebýt toho, že jsem v polovině četby ztrácela pozornost, hodnotila bych ještě výš. Závěr zato nabral pořádný spád, takže Nikomu ani slovo je dobrý příběh, který se hezky čte.

08.06.2019 4 z 5

Má půvabná žena v blázinci Má půvabná žena v blázinci Mark Lukach

Rozečteno a nedočteno...ani pauzy , které jsem si naordinovala nepomohly a zbaběle jsem tu depresívní záležitost zabalila.

05.06.2019 3 z 5

Krátký život Jana Palacha Krátký život Jana Palacha Anthony Sitruk

Nečekejte klasický životopis. Tentokrát se do zmapování posledních dnů Jana Palacha pustil francouzský spisovatel, který se narodil šest let po Palachově smrti.

Přijede do Prahy, bez znalostí českého jazyka a pokouší se hledat fakta a svědectví o událostech, které hýbaly dějinami naší země.

Je to nezaujatý a jak sám autor říká, trochu zprostřovaný pohled zvenčí. Pohled, který je reálný a podle mého názoru pravdivý.
Je bez sentimentu a dokud jsem se nedostala k poslední kapitole, měla jsem pod kontrolou všechny emoce - a nebylo jich málo.
Helena a její výpověď mě rozsekala na kusy.
Krásná kniha a plná bolesti.

04.06.2019 5 z 5