Nofar197 Nofar197 komentáře u knih

Noc Noc Elie Wiesel

"A ničivou sílu měla noc. Zraněné zvíře se svíjelo v bolestech. O nebesa, udeřte znovu. "

Komentáře není třeba.

29.07.2023 5 z 5

Slzy v písku Slzy v písku Nura Abdi

"Pro všechny ženy na světě, ať už oběti FGM nebo ne. Podejme si navzájem ruce, abychom ochránily další generace, které jsou stále ještě vystavovány tomuto utrpení", začíná Somalka Nura svůj příběh.
Nura Abdi prožila hezké dětství v Mogadišu, v milující rodině, která kladla důraz na vzdělání. Poprvé byla ze svého světa vytržena v den, kdy ji byla provedena tzv. infibulace . Obřízka, očištění, dosažení vyššího stupně...... Můžete si tomu říkat, jak chcete, nešlo o nic víc, než surové zmrzačení pohlavních orgánů. Tento akt z predislamskeho období má mimochodem kořeny ve střední Africe a nemá s jakoukoli vírou nic společného.
O devět let později zasáhne i Mogadišu jedna z nejnicivejsich občanských válek v Africe a Nurina rodina je nucena začít nový život v sousední Keni. Postupně však dochází k názoru, že Afrika již nemá co nabídnout a Nura se rozhodne odjet do USA. Cestou je zadržena v Německu...
Mladá žena postupně požádá v Německu o azyl, poznává naprosto odlišnou kulturu, najde si práci a nakonec se stává i zarytou odpurkyni odporné tradice, díky níž i dnes denně dochází ke zmrzačení tisíců dívek nejen na africkém kontinentu.....

"Vždycky jsem si myslela, že všechny ženy na světě jsou obrezane. Dokonce jsem o tom ani nepřemýšlela, prostě mi to bylo jasné. Obřízka zkrátka patřila k vecem, které s sebou život každé ženy přináší. Vůbec jsem si neuměla představit, že s nějakou kenskou, čínskou nebo francouzskou dívkou by tohle neprovedli..... "

"Čistota je ideál, který by žádný Somalec jakziv nezpochybnil. Proto se tolik těšíme na obrizku a proto vlastně nic netušíme. Protože o pojmu " obřízka"se u nás nikdy nehovoří. Kdykoli o ní mluvíme, používáme arabské slovo halal, což znamená přibližně "čistý" nebo "podle předpisu. "
A koho obřízka čeká, ten se těší, že bude očištěný. Anebo říkáme gudd. To je somalsky "učinit pokrok" nebo "dosáhnout vyššího stupně". Žádné z těch slov v sobě neskrývá nic děsivého - nůž, žiletku - naopak. "

02.07.2023 5 z 5

Posedlost Posedlost James Patterson

Kdo za sebou nechává zohavene oběti, ať už mladé ženy či dospívající chlapce? A jak s touto kauzou souvisí brutální smrt studentky Elisabeth? Kam se poděl plod fyzické lásky? Proč jsou později nalezeni mrtví i její prarodiče? Nám čtenářům je odpověď na tyto otázky poměrně brzy jasná, ale detektiv Alex Cross začíná složité pátrání, během něhož postupně zjišťuje, že i jeho si kdosi vzal na mušku a bezskrupulozne se snaží zničit i jeho rodinu. Kdo je to? Jaký je motiv neznámého útočníka? Celkem dobrá krimi.

31.05.2023 4 z 5

Ošklivá vévodkyně Markéta Pyskatá Ošklivá vévodkyně Markéta Pyskatá Lion Feuchtwanger

Markéta Korutanska přezdívaná Pyskata - nevzhledná žena v těžké době, kdy se krása a plodnost u žen cenily nade vše, navíc ze vznešeného rodu, takže jako mnoho jiných byla hlavně figurkou na politické snatkove šachovnici.

28.04.2023 4 z 5

Agent Mossadu Agent Mossadu Daniel Silva

Slunný začátek jara ve Věčném městě. Běžný pracovní den na izraelské ambasádě. V jednu chvíli se však na mírném svahu objeví dvě rychle jedoucí dodávky - o několik sekund později je na konci jejich cesty poničena, hořící budova velvyslanectví a přes padesát mrtvých
z řad zaměstnanců, návštěvníků i členů italské policie.

Zjistit, kdo je odpovědný za barbarský útok, je úkol, který má vyřešit agent Mossadu Gavriel Allon. Indicie postupně ukazují, že aby bylo jeho úsilí korunováno úspěchem, je třeba rozmotat pavučinu vláken vedoucích daleko do minulosti - a jednat rychle, než v blízké budoucnosti dojde k dalšímu krveprolití.

Napínavé od první do poslední stránky.

26.04.2023 5 z 5

Sobectví Sobectví Helena Šmahelová

Nerovný pár - praktická a na zemi pevně stojící medicka Tamara a úspěšný hudební skladatel Jiří Lukas, otec třináctileté dcery a manžel atraktivní Lizy. Jejich společná cesta začíná celkem idylicky, bohužel časem ji začne poznamenavat Tamarina touha posunout se ve vztahu i v životě dál, ale hlavně sobectví Lukase, který chce všechno získat, ale není sám ochoten se čehokoli vzdát. Zmíněné skutečnosti nakonec vedou k tragédii.

23.04.2023 5 z 5

Z lásky k dítěti Z lásky k dítěti Betty Mahmoody

Když se Betty a její dcerka Mahtob dostaly do USA, čekal je kromě radostného shledání s rodinou a přáteli i nelehký nový začátek : Betty neměla zaměstnání, domov, zato minusove konto. Kromě toho musela být oporou Mahtob, která se potýkala s následky události v Teheránu, ať uz jimi bylo otcovo násilnické chování, nebo irácké letecké útoky na Teherán.
Betty se nakonec rozhodla podělit se o své zážitky a napsala vynikající knihu Bez dcerky neodejdu. Díky tomu se na ni začali obracet osiřeli rodiče - a ukázalo se, se její příběh není zdaleka ojedinělý, ani se se jednotlivé případy neomezují pouze na muslimské země..........

21.04.2023 4 z 5

Milionář z chatrče Milionář z chatrče Vikas Swarup

"Nedávno jsem vyhrál televizní soutěž a teď kvůli tomu sedím ve vězení", začíná své vyprávění mladý muž Thomas Muhammad Ráma. Skutečně, jak je možné, aby někdo, kdo nedisponuje žádným formálním vzděláním, v životě nepřečetl knížku a protlouka se životem, jak se dá, dokázal zodpovědět nelehké otázky, aniž by podváděl? Na to nám odpoví tato vtipná a zábavná knížka známého indického autora.

20.04.2023 4 z 5

Tajemství na kůži Tajemství na kůži Alka Joshi

Lakšmí potkal osud statisíců indických žen - byla provdána ve věku patnácti let za daleko staršího muže, který v ní vidí pouze loutku a nástroj uspokojení svých sexuálních potřeb. Štěstím v neštěstí je tchyně - od ní Lakšmí pomalu získává znalosti, které jsou jejím prvním krokem na cestě k nezávislosti.
O třináct let později je nyní již vyhledávaná zdobicka konfrontována se stíny minulosti.
A Indie tehdejší doby je velice konzervativní.......

17.04.2023 4 z 5

Třetí patro Třetí patro Ivo Pelant

Knižní verze oblíbeného seriálu. Martin Brázda po ukončení tehdejší dvoulete vojenské služby nastupuje jako mistr pro odborny výcvik učňů - tretaku. Úkol vpravdě nelehký i pro někoho věkem staršího. Současně s profesními problémy je poměrně brzy nucen řešit i problémy osobní.......
Četlo se to dobře, příjemná nostalgie.

16.04.2023 3 z 5

Zrcadlo Zrcadlo František Podlaha

Celkem náhodou jsem si kdysi přečetla Larvicku. Věřte nebo ne, mně té pitomé Kristýny bylo líto. Tak si všechno podělat....

24.03.2023 odpad!

Tak tohle bylo zklamání. Čekala jsem urban legends zpracované do příběhu. Mimochodem na tu fámu o černé sanitce si pamatuji. Ačkoli byla tato fáma dementována, když jsem se den poté vracela potmě od kamarádky a zahlédla na parkovišti podobné tmavé vozidlo, letěla jsem domů jak Zátopek.

23.03.2023 odpad!

Zlá krev Zlá krev Vladimír Neff

Tento díl Neffovy pentalogie byl už poněkud slabší než dva předchozí. Příliš mnoho politiky a začátky dělnického hnutí zkrátka nezaujaly. Na straně druhé mě zaujal neblahý osud Bornova nejstaršího syna Míši. Pro otce i Hanu byl vždycky vzduch, takže se otevřel spřízněné duši v osobě profesora Kiesela, přijal za své jeho velkonemecke ideje a nakonec se stal jeho donasecem. Není se čemu divit, bohužel.

16.03.2023 3 z 5

Sňatky z rozumu Sňatky z rozumu Vladimír Neff

Jan Born, Martin Nedobyl. Zběhlý student a uhlazený panslavista, jejichž cesty se nakonec střetávají. Po krátkém působení v rakouské armádě se Martin Nedobyl stává hlavou spediční firmy, kterou založil jeho otec, zatímco Born zaklada v Praze poblíž Prašné brány svůj velkoobchod. Poté se žení s dcerou majitelky obchodních prostor Lizou a pokouší se v Praze založit společenský salon. Tam se setkávají Nedobyl a Lizina nevlastní matka Valentina. Stejně jako oba muži jsou jejich manželky jako den a noc. Praktická a na zemi pevně stojící Valentina je skutečně dokonalým protipólem své romanticky založené a věčně nespokojené Lízy. Zatímco Born rozmary své ženy přehlíží a věnuje se vlastenecké činnosti, Valentina díky své povaze i pevne vůli drží Nedobylovy záporné stránky na uzdě, stává se i jeho obchodní společnici a jejich manželství je šťastné a naplněné. Ale poté, co obě ženy zahynou při železničním neštěstí, nachází Nedobylova povaha cestu na povrch. Mymi oblíbenými postavami byla Valentina v podání Slavky Budinove a redaktor Hafner, kterého skvěle ztvárnil pan Lukavský.

16.03.2023 4 z 5

Ženám snít zakázáno - Můj útěk ze Saúdské Arábie Ženám snít zakázáno - Můj útěk ze Saúdské Arábie Rana Ahmad

Syranka Rana přesídlila v deseti letech z volnějšího prostředí v Sýrii do rigidní Saúdské Arábie, kde ženy nesmějí téměř nic bez souhlasu a dohledu muharrama - opatrovníka. Vše je nekompromisně podřízeno pravu šaríja a dohledu muttawain. Rana však nakonec využívá svůj syrský pas a dává se na útěk za svobodou....... Důležité svědectví.

08.03.2023 4 z 5

Silnice č. 9 Silnice č. 9 Tina Frennstedt

Nikdo neví, co se skrývá za vnější fasádou. Strach, lítost, frustrace.....
To vše vede k vraždě talentovaného klavíristy a o patnáct let později k dalším zločinům spáchaných na dvou ženách, které spolu zdánlivě neměly nic společného. Kriminalistka Tess Hjalmarssonova odstraňuje vrstvu po vrstvě nánosy prachu na patnáct let starém případu vraždy.

14.02.2023 4 z 5

Nebreč, Lucie Nebreč, Lucie Stanislav Rudolf

IvetaZ: Její matka bohužel byla jak uminuta. Zkrátka Lucie bude lékařkou, aby se měla na maloměstě čím chlubit, takže ji na jinou školu prostě nepustila. Místo toho nadaná dívka otrocila rodině, postupně ztrácela elán i sebeúctu. A co otec? Ten do toho neměl co mluvit?

18.01.2023 5 z 5

Den pro Šakala Den pro Šakala Frederick Forsyth

Tato kniha je pochopitelně fenoménem, jen mi trochu vadilo, že nakonec nebyla odhalena skutečná totožnost vraha.

12.01.2023 4 z 5

Ptáci v trní Ptáci v trní Colleen McCullough

(SPOILER) Napřed jsem kdysi viděla seriál a pak si přečetla knihu. Kniha je skutečně vynikající - okamžitě vtáhne do děje. Bohužel kromě Justine a jejího manžela bych těžko hledala postavu, která by mi byla sympatická - zahorkla Fiona, která viní ze svého řekněme zkomplikovaného života všechny kolem kromě sebe samé - její vztah k vlastní dceři, to by vydalo na román - staromódní pan Cleary, který by Fione láskou líbal nohy, ačkoli si to vůbec nezaslouží, protezovany Frank, sebestredna Mary Carsonova, ale hlavně Meghan, která se dopouští ve vztahu k Justine stejných chyb jako Fiona,ackoli sama jejím pridstupem v dětství a dospívání dost trpěla,kněz Ralph, ztělesnění pokrytectví. Snad ještě Dane - sympatický mladý muž, který zemřel příliš mladý.

03.01.2023 4 z 5

Předtucha Předtucha Marie Pujmanová

Tato kniha dokazuje fakt, že člověk musí ke konkrétním knihám dozrát. Asi těžko mohla zaujmout čtrnáctileté puberťáky. Sama jsem ji četla až o deset let později a musím říci, že mě nadchl jak velmi čtivý děj, tak psychologické vykreslení postav, zejména Toufara.

29.12.2022 4 z 5