Nofar197 Nofar197 komentáře u knih

Fima Fima Amos Oz (p)

Deštivý Jeruzalém v zimě 1989. Uprostřed Západního Jeruzaléma, ve čtvrti Kyriat Jovel, žije v zanedbaném dvoupokojovem bytě neméně zanedbaný muž Efraim Nissan, přáteli zvaný Fima, vzděláním bakalář historie, povoláním recepční na soukromé gynekologické klinice. Čtyřiapadesátiletý syn úspěšného výrobce kosmetiky žije dne na den : Jeho dny jsou vyplneny praci na klinice, příležitostným psaním článku s politickými tématy a nekonečnými polemikami buď se sebou samým, nebo s přáteli, ať už prostřednictvím telefonu či během osobního setkání.
Fima je rozporuplná osobnost : Na jedné straně velice sečtělý a vzdělaný člověk, na straně druhé otravný muž, před jehož nekonečným zvanením bych se já osobně zamkla ve sklepě. Dokáže ho smutná událost na konci onoho petidenniho období nakopnout k výraznější změně v životě? To je otázka, kterou si budou muset klást čtenáři.
Je pravda, že v knize se toho zase až tak moc neděje, ale tento nedostatek bohatě nahrazuje dění ve Fimove nitru. Pan Oz navíc dokázal skutečně skvěle vykreslit atmosféru zimního Jeruzaléma konce osmdesátých let, i niterny boj jednoho stárnoucího muze o změnu v jeho monotonnim životě.

13.02.2024 5 z 5

V zajetí Vikingů V zajetí Vikingů Torill Thorstad Hauger

Irští sourozenci Patrick a Sunniva jsou během vikingskeho nájezdu na rodnou primorskou vesnici odvlečeni do Norska, kde jsou nuceni přijmout nová jména Reim a Tira, i krutou skutečnost, že se stávají otroky mocného jarla Hakona, a mají jen mizivou naději, že se jim podaří vrátit se zpět do Irska. Po smrti jarla se jim podaří spolu s dalšími otroky utéci na Island. Čeká je však mnoho dalších obtížných překážek.....

"Tomu tedy říkám udatni vikingové. Pro mne za mne se mohou až do nebe vychloubat svými hrdinskymi činy, ale já neznám na celém širém světě nic smutnějšího, než je viking ve špinavých spodkach. "

"Vikingové jsou přece velcí hrdinové."
"Vikingové vypaluji domy a zabíjejí
lidi, kteří za nic nemůžou. Já
nechápu, co je na tom tak ohromně
hrdinského. "

03.02.2024 5 z 5

Portrét neznámej ženy Portrét neznámej ženy Daniel Silva

archivářka115 : Portrét neznámé ženy jsem zatím nečetla, ale asi byste neměla Gabriela Allona hned házet přes palubu. Přečtěte si Smrt ve Vídni, Agenta Mossadu, Zpovednika nebo Novou dívku. Určitě změníte názor.

22.01.2024

Hanka Hanka Vilém Neubauer

To ale byla kravina.

08.01.2024 odpad!

Žárlivost Žárlivost Helena Šmahelová

SSTknihy : Myslím, že Jura byla především zklamaná z mylné představy, kterou měla o dočasné obyvatelce svého domova : Představovala si ji trochu asi jako sebe, praktickou, s dobrými školními výsledky, sportovně založenou a milující knihy. Hana však byla jejím pravým opakem : Krásná, ale povrchní, bez hlubšího zájmu o cokoli, možná s výjimkou tance, i když i to mi přijde diskutabilní. Její přátelství se Sabinou, stejně založenou dívkou, tedy nebylo Jurinym primárním problémem.

27.10.2023 5 z 5

Eva s modrým snem Eva s modrým snem Jana Moravcová

Čtrnáctiletá Eva je sportovní hvězdou školy - s přehledem vyhrává veškeré závody, téměř nema konkurenci. Navíc sní o tom, že se jednou stane pilotkou. Ale právě během jednoho školního závodu se vyskytnou první náznaky, že všechno nemusí být v pořádku......... A Eva se najednou musí vyrovnat s nevyhnutelným a zvolit si jiný životní cíl........

24.09.2023 2 z 5

Indonéské sny Indonéské sny Jana Chaloupková

Postarší pracovník kulturního centra v indonéské Jogjakarte se rozhodne strávit svou dovolenou na ostrově Sulawesi. Toto rozhodnutí zásadně změní jeho život.
"A štěstí je tak prchavy..... " zpívá se v jedné rockové baladě.

Docela pěkný příběh lásky mezi dvěma lidmi ze dvou celkem odlišných světů, který se dobře četl. Nechybí ani poměrně dost informací o historii a kultuře různých části této ostrovní země a krásné fotografie. Fascinující podrobné popisy pohřebních slavnosti kmene Toraju či svatební ceremonie kmene Bataku. Hned mám chuť vypravit se na Sumatru.
Dávám tři hvězdičky, protože konec byl dost překotný a podle mého názoru i lehce pritazeny za vlasy.

10.08.2023 3 z 5

Mrtvá z jezera Mrtvá z jezera Bohumil Lipert

Objeveno náhodou, už si ani nevzpomínám, kde přesně. Taková, detektivni jednohubka z osmdesatek, nic převratného nebo nezapomenutelného, ale celkem usla. Je fakt, že odhalení vraha mě celkem překvapilo. Dávám dvě hvězdy.

01.08.2023 2 z 5

Na útěku Na útěku Harlan Coben

Finační poradce Simon Green a jeho žena lékařka Ingrid mají vše, po čem by člověk mohl toužit : Tři zdravé a chytré děti, úspěch ve svém povolání, finanční zajištění. To vše se změní, když nejstarší dcera Paige zběhne z univerzitních studií a beze stopy zmizí. Ještě horší je však zjištění, že Paige je nejen silně závislá na drogách, ale navíc i ohrozovana na životě ze strany podivného mladého muže, s nímž sdílí jednu domácnost. Kdo je ten muž? Jak se seznámil s úspěšnou vysokoskolackou? A jaký byl její další osud poté, co byl nalezen zavražděný? To vše jsou části skladanky, jejíž díly do sebe musí bezchybně zapadnout dřív, než bude pozdě na nápravu.
Celkem slušný krimi thriller, ruský překlad neobyčejně čtivý. Dávám čtyři hvězdičky.

29.07.2023 4 z 5

Oči pouště Oči pouště Zoë Ferraris

Po několikadenním pátrání je nezvěstná šestnáctiletá saudska dívka Naouf nalezena mrtvá ve wadi v poušti. Soudní pitva odhalí, že příčinou smrti bylo utonutí. Ve wadi zatopenem vodou privaloveho deště nic zvláštního. Ale proč se hezká Naouf vydala sama do pouště? Šla dobrovolně? Nebo byla přinucena násilím? Pouštní průvodce Nayir podle jistých indicií zjišťuje, že rodina Naouf něco skrývá. Ale co to je? Proč se tolik pospichalo s jejím pohřbem? Neocenitelnym pomocníkem se Nayirovi stává forenzní patolozka Katya Hijazi. Podaří se jim společně spojit jednotlivé díly složité skládačky?
Krimi z neobvyklého prostředí Saúdské Arábie, nejrigidnejsi islámské země, osvětlí nejen hrozný zločin vraždy mladé dívky, ale i uzavřený svět saúdskoarabských žen, které nemají příliš na výběr, málokdy mohou svobodně rozhodnout o vlastním osudu a jsou plne v područí svých mužských příbuzných.

17.07.2023 4 z 5

Na dvoře si děti hrály Na dvoře si děti hrály Ondřej Sekora

Jeden obytný dům s velkým dvorem, kde se scházejí menší děti i velcí kluci, kteří občas provedou pěknou neplechu. Setkáme se s malým Míšou a jeho staršími sestrami, Jitkou, Láďou, Petou, Evickou, i namyslenou Elinkou, která nechce nikomu půjčit svou velkou pannu. Jednotlivé příběhy ukazují, jak důležité je přátelství a vzájemná semknutost, naopak nenápadně a bez kazatelsky zdvizeneho prstu odsuzuji lakomost či sobectví. Moc pěkná knížka, kdysi jsem ji zdědila, po mamce a v dětství ji četla moc ráda. Nejvíce se mi líbil příběh, jak malý Míša bránil kočičku před drakem Klapyzubem.

12.07.2023 4 z 5

Hvězda Hvězda Danielle Steel

Knihu jsem sice nečetla - nejsem ten typ, který by vyhledával laciné romance, kde se oba protagonisté po dlouhých útrapách a letech touhy vezmou a žijí šťastně až do smrti - ale viděla jsem téměř před třiceti lety filmovou verzi. Po náročném dni v práci hodina a půl romantiky neškodí. Upřímně řečeno dodnes mi nejde na rozum matčina nenávist a žárlivost, kterou pociťovala vůči vlastní dceři, ani Crystalina umanutost. Jdou přece i jiní skvělí muži. A Spencer byl ukázkový sobec - jeho žena mu byla vždy oporou, bez ní by to nikdy nedotáhl tak daleko. A on ji poslal bez mrknutí okem k šípku.

16.06.2023

Čas nelásky a absurdit Čas nelásky a absurdit Martina Vodáková

Studentka rusistiky má možnost odjet na studijní pobyt do zahraničí v době, která podobným záležitostem nepřála. V Moskvě potkává charismatického Azerbajdzance Nizamiho.........
Smutný příběh z doby ne tak dávno minulé.

"V etot deň Puškin, izvinite menja, usralsa."

13.06.2023 4 z 5

Muž, který zemřel dvakrát Muž, který zemřel dvakrát Antonín Jirotka (p)

Slušná krimi z prostředí jihočeské vesnice. I když víc mě bavily vtipné prupovídky :
"Tak co, jaký byly holky? "
"Nádherný. Jenze tu pravou jsem nenašel."
"A sakra. Tak tohle jsem už někde čet. Mám dojem, že v červený knihovně. "

12.06.2023 3 z 5

Šukran znamená děkuji Šukran znamená děkuji Stanislava Brůhová

Neotrela a vtipná kniha s mnoha krásnými fotografiemi z doby, kdy uplynulo s bidou osm let od ukončení krvavé občanské války v Libanonu, a předtím, než podobný konflikt vypukl právě v sousední Sýrii. Palmyra bývala chloubou Sýrie, Rakka nebyla baštou islamistů.

07.06.2023 4 z 5

Pohřešuje se... Pohřešuje se... Zdeněk Jirotka ml.

Absolvent pedagogické fakulty, obor matematika/fyzika, má absolvovat roční vojenskou službu poněkud netradičně jako učitel na karlovskem vojenském gymnáziu. Seznamuje se s dcerou bývalého profesora Ivanou a zdá se, že rok na malém městě uplyne vcelku poklidně, poté se vpřestěhují do Prahy, vezmou se...... Na našeho hrdinu se však po čase obracejí jeho žáci, aby jim pomohl objasnit jednu záhadu : Najednou beze stopy zmizel mladý zavoznik František. Kdo by mohl mít zájem na likvidaci čestného a bezproblémového mladíka, dříce a dobrého kytaristy? Velmi dobrá krimi známé autorské dvojice.

04.06.2023 5 z 5

Miluji tě, Adame Miluji tě, Adame Eva Lenartová

Vyrostla jsem na sídlišti - celkem pěkném, kde kromě paneláku nechybělo ani hodně zeleně - a tuto knížku jsem četla někdy v osmičce, kdy mi byly blízké všechny ty Jany, Karolíny nebo Zuzany toužící po lasce a náklonnosti a řešící své každodenní peripetie. Ať už Karolína, která ve chvíli před důležitou hudební soutěží dostává zprávu o rozchodu, Jana dlouhodobě hledající vztah k hudbě, Dagmar v konfliktu s učitelkou.......... V roce 1989,kdy kniha vyšla, mi bylo sladkých čtrnáct, takže si dokážu vybavit tehdejší reálie : Umělohmotné náušnice ve stánku na pouti, hudbu skupiny Elán, školní prostředí, kde platilo, že učitel má vždycky pravdu a v případě, že ji nemá, platí pravidlo číslo jedna....... Je to taková nostalgie. Ale Adama jsem tehdy nemilovala.

21.05.2023 4 z 5

Izrael a Palestina, Palestina a Izrael Izrael a Palestina, Palestina a Izrael Pavla Jazairiová

R. E. M. : Židé mají na tuto zemi historicky dané právo. S tím Palestinci nic nenadělají, kdyby se na hlavu postavili. A pokud vím, původní plán OSN byl rozdělit tehdejší Britský mandát Palestina na stát židovský a arabský s tím, že Jeruzalém bude mít zvláštní status. Palestinci plán OSN odmítli a den po vyhlášení izraelské nezávislosti zahájily armády osmi arabských států ofenzivu. Arabské armády byly tvrdě poraženy. Je mi líto, ale za svou situaci si Palestinci mohou sami.

17.05.2023 4 z 5

Pouť do Svaté země Pouť do Svaté země Josef Klánský

Tak toto byla vůbec první kniha o Izraeli, kterou jsem kdy četla, v době, kdy jsem neměla tušení, že zde jednou zakotvim.
Josef Klansky a jeho žena Edgara navštívili Svatou zemi v roce 1985 - v době, kdy bylo ještě velmi obtížné, ne-li nemožné vyjet kamkoliv mimo socialistický tábor. Naši cestovatelé si napred museli vyřídit vízum do Rakouska, poté na ambasádě ve Vídni požádat o izraelská víza, spolehnout se na přátelé, že jim zařídí letenky, ale hlavně si pohlídat, aby po izraelském vizu nezůstala v pasech ČSSR sebemenší stopa. Dnes neuvěřitelná představa.
V roce 1990 byly diplomatické styky mezi ČSFR a Izraelem obnoveny. V té době se vypravili do Izraele znovu.
Kniha je velice pěkně napsána, mimo poznávání této malé země je velmi zajímavé srovnávat život zde tehdy a dnes.
Ve dnech, kdy tato kniha šla do tisku, vypukla operace Pouštní bouře a Izrael se díky irackemu diktátorovi opět ocitl v přímém ohrožení......

Z dopisu přátel : " Už od 2 srpna, od okupace Kuvajtu, vladla u nás vysoká pohotovost a nikdo nebral na lehkou váhu hrozby šíleného diktátora, že nás chce zničit, utopit v moři krve, totálně zlikvidovat. Bali jsme se, přirozeně, moc jsme se báli, ale méně než ti, kteří nezažili válku v Evropě..... "

" O několik dní později byl Saddam Husajn poražen a irácká armáda rozprasena. Nevyřešené problémy však zůstaly...... "

Nejvíce se mi líbila kapitola o návštěvě Jeruzaléma.
"Zdaleka se zde ještě nenaplnilo proroctví proroka Izajáše, že národ nepozvedne meč proti národu a meče budou překovany v radlice...... To se nezměnilo ani po osmatřiceti letech.

17.05.2023 5 z 5

Ukradené dětství Ukradené dětství Kateřina Janouchová

Autorka v knize velice pěkně, bez sentimentu a pocitu hořkosti zpracovala své vzpominky, kdy útlém dětství musela čelit ztrátě známého prostředí, milované babičky a přátel, a naopak zvyknout si na novou neznamou zemi, jejíž jazyk a kultura ji byly naprosto cizí. Výborná kniha.

07.05.2023 5 z 5