notburga notburga komentáře u knih

Po stezkách oblud Po stezkách oblud Vojtěch Alberto Sláma

Mě místy přišly informace hodně zhuštěné, skoro až výčet jmen/názvů a nic víc. Chtělo by to trochu větší knihu, nejspíš. Jinak se kniha četla dobře, i když Mareš je Mareš. Proto 4 hvězdičky, i když hodně dobré.

20.05.2015 4 z 5

Pohádky z tisíce a jedné noci Pohádky z tisíce a jedné noci František Hrubín

Skvěle převyprávěné pohádky. Jako základní úvod do složitější problematiky fenoménu pohádek tisíce a jedné noci (a jako vhodný materiál ke čtení pro děti) rozhodně doporučuji :)

19.05.2015 5 z 5

Chryzantémy ze země zelených hor Chryzantémy ze země zelených hor * antologie

Neprávem opomíjená kniha, jen proto, že Korea není zrovna v "kurzu." Pro autora bylo zpracování této knihy srdeční záležitostí, což je na ní velmi vidět.

15.05.2015 5 z 5

Krása nesmírná Krása nesmírná Irina Karnauchovová (p)

Mám tuhle knížku ráda. Občas jsou tam sice některé věci opakovány do omrzení, ale to už je ruský styl.

14.05.2015 4 z 5

Gejša Gejša Arthur Golden

Kniha je napsaná pěkně, dobře se čte. Hvězda mínus je za některé nepřesnosti a nadnesená tvrzení. Opravdový obrázek o životě gejš je lepší postavit na jiných knihách.

14.05.2015 4 z 5

Císařovna Orchidej Císařovna Orchidej Anchee Min

Kniha se mi četla dobře. jde o poněkud jiné a historicky přesnější zpracování příběhu, než jaké nám předkládá v známějším díle Fabricius Johan. Škoda jen, že děj knihy končí chvíli po smrti císařovnina manžela. Více bych ocenila kompletně zpracovaný životní příběh.

Je vidět, že autorka je asijské národnosti. kniha v sobě nemá ani špetku té blahovolné přezíravosti, kterou tak často vídám u neasijských autorů. Dala bych 4 a půl hvězdičky, ale zdejší systém hodnocení je bohužel nekompromisní. Takže za velmi pěkné čtyři hvězdičky a ke knize se určitě brzy vrátím.

02.04.2015 4 z 5

Jizvy rosy Jizvy rosy Li Čching-čao

Překlady jsou precizní a krásné. Jen mi trochu vadí, že řazení básní neodráží životní cestu básnířky. básně, které se vztahují k jejímu osobnímu životu se potom bez patřičného kontextu hůře interpretují.

16.03.2015 5 z 5

Oceán v kapce rosy: Zenové příběhy Oceán v kapce rosy: Zenové příběhy Henri Brunel

Naprosto úžasná kniha. Stále se k ní vracím. Zatímco některé koány jsem (myslím) pochopila hned, jiné jsem hned několikrát přehodnotila a některé nechápu dodnes. skvělá knihy ve chvíli, kdy potřebujete něco odlehčenějšího i pro chvíli, kdy se chcete zadumat a pohroužit se do jiného světa (většinu příběhu můžete číst, aniž by vás na konci nutily hledat nějaké řešení).

Krom toho je v příbězích zcela jiný pohled na svět. Ocení je tedy i čtenář, který se zajímá (hlavně) o Japonsko a v neposlední řadě také rodiče trochu starších dětí, kteří mohou část příběhů přetvořit v zajímavé a poučné pohádky.

08.12.2014 5 z 5

Lovci mamutů Lovci mamutů Eduard Štorch

Krásná kniha. Díky ní jsem si poprvé živě představila to, co jsem znala jen z encyklopedie a Burianových kreseb. Vždycky mi třeba vrtalo hlavou, jak se mezi sebou lidé domluvili, když vlastně nemluvili :)

03.11.2014 4 z 5

Tři mušketýři Tři mušketýři Alexandre Dumas, st.

Zjišťuji, že jsem téhle knize křivdila. když nám ji ve škole předestřeli jako povinné čtení, něco se ve mně vzepřelo a udělala jsem si prachsprostý výtah z internetu. Odhodlala jsem se až po hodně dlouhé době, neb mě už nebavila různá televizní i hudební zpracování a chtěla jsem vědět, jak to bylo doopravdy.

Jedním slovem nádhera. Krásně čtivé i poučné (i když v zápalu nedočkavosti jsem většinu vysvětlivek k historickým tématům přeskakovala. I přes značnou objemnost si určitě knihu brzy přečtu zas.

30.09.2014 5 z 5

Královská dcera z Erinu Královská dcera z Erinu Barbara Bartos-Höppner

Krásně zpracovaný příběh z pahorkatin Irska :) Spíš pohádkově vyprávění, ale to ničemu nevadí. Ráda se k ní zase někdy vrátím :)

14.07.2014 4 z 5

Úzká stezka do vnitrozemí Úzká stezka do vnitrozemí Macuo Bašó

Nádherné čtení, co více k tomu dodat.

02.07.2014 5 z 5

Magor dětem Magor dětem Ivan Martin Jirous

Zajímavá knížka :) Pohádky je občas třeba dovysvětlit a veršovánky číst opravdu pomalu a s důraznou intonací (jinak se hůře chápou), ale jinak bezva kousek :) Čas od času se k nim rádi vrátíme :)

26.06.2014 4 z 5

Tufova dobrodružství (6 povídek) Tufova dobrodružství (6 povídek) George R. R. Martin

Rozhodně doporučuji k přečtení a to i pokud nemáte rádi kočky ;) Tuto knihu čtu stále znovu a znovu a nikdy se nepřestanu podivovat nad tím, jak bravurně dokázal Tuff vybruslit takřka za všech nepříjemných situací. :)

04.05.2014 5 z 5

Modrý pták Modrý pták Anna Müller-Tannewitz

Krásná kniha, vycházející z historických skutečností. Byla to moje první kniha o indiánech, kterou jsem četla a dodnes je má nejoblíbenější :)

04.05.2014 5 z 5

Háremy čara zbavené Háremy čara zbavené Pierre Loti

Krásná kniha od úžasného autora. Každého čtenáře jistě potaší cit pro detail, který se projevuje v barvitě líčených příbězích hlavních protagonistek i v nádherných popisech prostředí.

02.05.2014 5 z 5

Bohové s lotosovýma očima Bohové s lotosovýma očima Dušan Zbavitel

Přehledné, srozumitelné popisy indických božstev a mýtů, doplněné názornými ilustracemi. Doporučuji všem, kteří se chtějí zorientovat ve složitém světě indických božstev.

02.05.2014 5 z 5

Dračí pomsta Dračí pomsta Naomi Novik

Tharkay je skvělá postava a v knize byly i stejně silné momenty jako v prvním díle. Smrt dokáže zasáhnout pořád stejnou silou, i když si někde ve skrytu říkáte, že je to riziko, se kterým všichni počítají. Temerairovo objevování vlastní sexuality i podrobnějšího uspořádání lidského světa přivodí řadu úsměvných i vážných momentů. Bitev je tu vážně hodně, ale kupodivu mi nevadí. Neměla jsem potřebu přeskakovat jako u jiných podobných knih. Neubránila jsem se také jistým sympatiím s Lien a těším se na pokračování.

02.04.2016 5 z 5

Nefritový trůn Nefritový trůn Naomi Novik

Pořád stejně dobře našlápnutá knížka jako v prvním případě. Ubylo vojenské taktiky, přibylo politického pletichaření a také spousta zajímavých informací. Občas zůstanete koukat s otevřenou pusou a pak se chutí vrhnete do dalšího čtení. I vzhledem k velikosti knížky se to dá pohodlně schlamstnout jako odpolední jednohubka.

02.04.2016 5 z 5

Strašidelný herbář: Šiflík a Šuflík Strašidelný herbář: Šiflík a Šuflík Cyril Podolský

Asi budete těžce hledat knížku, které se podaří zaujmout jak pětiletou princeznu tak devítiletého milovníka počítačových her. Těmhle dvěma kamarádům se to ale povedlo. A mě jako rodiči se to celé navíc díky půvabnému vypravěčskému stylu s množstvím přímé řeči velmi dobře četlo. Jen kdyby ty kapitoly byly kratší, ušetřila bych si týden ponocování. Ale utněte v půli něco, co se tak líbí. Přiložené MP3 je taky skvělé, jen kdyby netrpělo běžnou vadou těchto nahrávek - úvodní melodie vám vypálí uši, zatímco samotné předčítání musíte ještě zesilovat. Ale poslouchá se opravdu dobře.

18.03.2016 4 z 5