notburga notburga komentáře u knih

Prodavačky úsměvů Prodavačky úsměvů Joe Hloucha (p)

Zde se více než v jiných knihách projevil Joe Hloucha jako zvídavý dobrodruh a objevitel a více než své zážitky podává pravdivé svědectví o životě japonských gejš. Snaží se zde ospravedlnit japonské gejši v očích evropských čtenářů, neboť jak sám píše: "Pravá gejša neprodává nic, než své úsměvy a svou vlídnost."

Knihu doplnil mnoha vlastními fotografiemi gejš, na které je i dnes radost pohledět.

06.05.2015 5 z 5

Paní Chrysanthema Paní Chrysanthema Pierre Loti

Knihu nedoporučuji číst bez znalosti předchozích Lotiho děl, především pak knihy Aziyadé. Jen tak lze vnímání knihy dát ten správný rámec a nezavrhnout jejího autora po přečtení několika stran. Když je známo pozadí, lze si lépe užít líčení neobvyklých dní prožitých v Japonsku - barvité popisy krajin, lidí i každodenních činností.

06.05.2015 4 z 5

Vězeň z Cochabamby Vězeň z Cochabamby Eva Hoffmannová

Místy trochu rozvláčnější děj, jinak krása a možnost seznámit se s osudy lékaře, cestovatele, etnografa a vědce, který je u nás znám snad jen díky tomu, že jako první uviděl a popsal viktorii královskou.

06.05.2015 4 z 5

O králi Nalovi a princezně Damajantí O králi Nalovi a princezně Damajantí Václav Vážný

Nádherně pojaté dílo. Ilustrace dokonale doplňují rozvíjený příběh, který je napsán čtivě a doslova ubíhá před očima.

Nechybí ani doslov, kde V. Vážný objasňuje původ a vznik tohoto indického příběhu a více rozebírá některé z jeho, pro nás méně známých či pochopitelných aspektů.

Pokud milujete původní orientální pohádky a narazíte náhodou v antikvariátu na tento skvost, určitě neváhejte. Já ho sháněla opravdu dlouho :)

05.05.2015 5 z 5

Neurozená Neurozená John Burnham Schwartz

Po dlouhé době kniha, která zaujala. Vzhledem k tomu, že o probíraném tématu už něco vím jsem tak nějak věděla, co mám očekávat. A nezklamala mě. Místy mi ale vyprávění přijde příliš rychlé, strohé. Přeskakuje i několik let, během kterých se "nic neudálo." Právě a jen kvůli tomuto (a za několik překlepů a hrubek, za které ale autor příběhu nemůže) dávám 4 hvězdičky. Atmosféra i uvěřitelnost příběhu má ode mě rovných 5 a ke knize se určitě znovu vrátím.

21.03.2015 4 z 5

Flashforward Flashforward Robert J. Sawyer

Seriál mě zaujal svým námětem, ale všeobecně nemám ráda "filmy na pokračování," tak jsem si raději sehnala knihu. Četla se mi velmi dobře.První polovina byla sice trochu slabší, ale pak se vše rozjelo. nemohla jsem se dočkat, jak vše dopadne a jen s velmi silnou vůlí občas nezabrousila očima na druhou polovinu stránky. Několikrát jsem se ve čtení i zastavila, abych se pokusila zodpovědět tytéž otázky, které si kladly i postavy knihy. Za mě spokojenost, i když v oblasti sci-fi znám samozřejmě i díla mnohem lepší.

17.11.2014 4 z 5

Zápisky z volných chvil Zápisky z volných chvil Sei Šónagon

Velmi krásná kniha. Někomu se možná bude zdát příliš dlouhá, ale zato se zde dočte mnoho zajímavostí ze starého Japonska a dostane se mu mnoho látky k přemýšlení.

17.11.2014 5 z 5

Tajný deník čínské císařovny Tajný deník čínské císařovny Johan Fabricius

Když pomineme menší historické i faktické nepřesnosti, čte se kniha velmi pěkně. Noří se do nálad a pocitů ženy, kterou by si mnozí z nás jistě nedovedli ani představit. Navíc dává do značné míry tušit, proč se Ch´Si chovala právě tak, jak ji známe.

04.11.2014 4 z 5

Jóga prstů Jóga prstů Olga Krumlovská

Velmi užitečná kniha. Zvlášť pro ty, kdo se už nějakým způsobem zajímají o meditaci a poznání svého těla. Vše názorně vysvětlenou i nafoceno.

04.11.2014 5 z 5

Pohádky z tisíce a jedné noci Pohádky z tisíce a jedné noci Alexander Halvoník

Též moje oblíbená s krásnými ilustracemi. Dobrá vstupní brána pro menší děti do světa těchto úchvatných pohádek.

27.10.2014 5 z 5

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

Nejlepší převyprávění antických příběhů, na jaké jsem narazila. Dalo mi to takový základ, ke kterému mohu dle libosti doplňovat další a další informace ze světa antických bájí. Ale bez dobrého základu, položeného už v dětství, by nebylo na čem stavět...

13.10.2014 5 z 5

Vítězové Vítězové Poul Anderson

Kdybych mohla hodnotit povídky jednotlivě, dostala by pět hvězdiček povídka Hra Saturnu. Tu čtu z celé knihy stále dokola. Ostatní je takový velmi dobrý průměr :)

13.10.2014 4 z 5

Jak nevyloupit banku Jak nevyloupit banku Donald E. Westlake

Příjemné a vtipné čtení. V tomto druhu humoru znám i vtipnější dílka, ale což. Ráda se k ní zase někdy vrátím.

08.10.2014 4 z 5

Kniha o Saladinovi Kniha o Saladinovi Tariq Ali

krásná kniha, by´t místy trochu historicky nepřesná. Ale pro základní obrázek o sultánovi Saladinovi to stačí. A kdo chce, najde si ostatní informace jinde.

30.09.2014 4 z 5

Závoj smutku Závoj smutku Tommy Donbavand

Na knihu jsem netrpělivě čekala a ani trochu mě nezklamala. A to i přesto, že syn byl v koupení rychlejší a já ji tedy měla půjčenou. Bohužel netuším, na kolik se v hodnocení promítne, že jsem nadšený whovian.

První, co mě upoutalo, byl překlad. Někdo si s ním opravdu pohrál a bezpochyby ho konzultoval s českými fanoušky. Nový výraz pro sonický šroubovák mile překvapil (a jeho výskyt je logický, pokud uvážíme, kolikrát se spojení sonický šroubovák v knize opakovalo). Postavy se mi zdály uvěřitelné včetně povedených dialogů. Někdy jsem se musela trošičku vrátil, ale to bylo spíše způsobeno potrhlostí Doktora než špatným napsáním.

U knihy jsem se nenudila ani chvíli a zhltla ji za necelou dvouhodinku. Trochu mě zklamala velikost písma, díky kterému je kniha tlustší a bezpochyby i dražší, než by mohla být. Právě díky té rozměrnosti jsem asi podvědomě očekávala delší čtení a byla trochu (hodně) zklamaná, jak rychle jsem se prokousala ke konci. S povděkem musím poukázat i na četné spojnice a výrazy ze seriálu, které ale nijak neomezují čtenáře, který ještě nemá všechno "nakoukáno." Ověřeno u syna.

Za mě pět hvězdiček a doporučuji bez ohledu na to, že díky této knize bude můj seznam doporučených knih vypadat jaksi méně seriózně :)

25.09.2014 5 z 5

Měsíce, květy Měsíce, květy Macuo Bašó

Nádherné básně pro každodenní čtení :)

02.07.2014 5 z 5

Středověká Čína Středověká Čína Jaroslav Průšek

Nádherná, podrobně zpracovaná kniha. Než se pustíte do čtení, určitě by bylo dobré o čínské historii už něco málo vědět, jinak se možná ve spoustě jmen a událostí brzy ztratíte. :)

02.07.2014 5 z 5

Zpěvy od Žluté řeky Zpěvy od Žluté řeky neznámý - neuveden

Krásné básně s množstvím tématických ilustrací :)

25.05.2014 5 z 5

Za mě nejlepší autor knih na podobné téma (blíží se mu jen Luke Gamble). Oddechové i k zamyšlení a člověk se i něco naučí.

14.05.2014 5 z 5

Zvěrolékař a spol. Zvěrolékař a spol. Luke Gamble

Nádherná kniha. První, která se velmi přiblížila příběhům od Jamese Herriota. Skutečné příběhy ničím nepřikrášlené a přesto psané s nadhledem. Doporučuji všem milovníkům zvířat i budoucím veterinářům ;)

14.05.2014 5 z 5