olle3 olle3 komentáře u knih

Lisey a její příběh Lisey a její příběh Stephen King

Kdyby byla kniha o polovinu tenčí, asi by mě i o polovinu víc bavila.

16.10.2013 3 z 5

Video s Ježíšem Video s Ježíšem Andreas Eschbach

Kniha není tak svižná, jako jiná Eschbachova díla, to však není na škodu. Naopak, tím víc se čtenář do příběhu ponoří a hltá pak každou stránku.

02.10.2013 4 z 5

Mega hustej nářez Mega hustej nářez František Kotleta (p)

Podle mě nejslabší díl, ale stejně dobrý. Škoda jen, že za tu cenu za dva dny přečtený.

"Střepina mi z hlavy trčela jak prostředníček rapperův." :)

04.09.2013 4 z 5

Tvůrčí psaní pro každého Tvůrčí psaní pro každého Markéta Dočekalová

Jak tu někdo psal, Memoáry o díle od Kinga jsou v tomhle směru nejlepší, a já s ním souhlasím.

13.05.2013 2 z 5

Carpe Diem - Reedice Carpe Diem - Reedice Robert Fabian

Líbí se mi podrobný styl psaní, dobře se to četlo, napínavé. Akorát mi chyběla pointa nebo alespoň vysvětlení těch několika málo záhad, které v knize byly.

25.01.2013 4 z 5

Na vlastní pěst Na vlastní pěst Miroslav Žamboch

Paráda. Líbí se mi Žambochův styl psaní - vtáhne vás do děje tak, že se nemůžete odtrhnout. Jsem rád, že JFK neskončil, jak jsem si po přečtení předchozího dílu myslel.

23.11.2012 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Ačkoliv jsem do Sněhuláka nešel s tím, že se jedná o super bomba bestseller, který mě musí ohromit (přísahám!), ale pouze s tím, že vyzkouším další knihu, která by mohla být zajímavá, zklamala mě.

Nebo možná ne přímo zklamala, jen opravdu ničím nezaujala. Četl jsem mnohem lepší detektivky. Charakter hlavního hrdiny mě neohromil určitě - jeho závislost na alkoholu byla sice zajímavá, ale briliantní deduktivní schopnosti a nadprůměrnou inteligenci nějak postrádal. Byl sice o krok napřed oproti svým kolegům, ale stejně mi přišlo, že vraha odhalil jaksi spíš omylem.

To, co mě však hlavně nezaujalo (a to už od první řádky), byl autorův styl psaní. Připadal mi zmatený, nelogický a těžce stravitelný - stejně jako dialogy. Ale kdo ví, třeba se takhle v Norsku mluví.

Kniha mě prostě ničím nezaujala a znovu jsem si ověřil, že bestseller nerovná se kvalita.

SPOILER
p.s. Plísňaře jsem podezíral už od samého začátku, i když se ukázalo, že nakonec vrahem nebyl. Co tedy měl znamenat ten konec? Nějaká pointa, kterou jsem nepochopil nebo jen nevydařený záměr udělat vyústění mystičnější?

22.11.2017 3 z 5

Věčná válka Věčná válka Joe Haldeman

Ze začátku mě to opravdu bavilo a liboval jsem si, že jsem našel další z kvalitních scífek. Přesvědčilo mě o tom pár dobrých myšlenek a ucházející styl psaní.

Jenže čím déle jsem četl, tím to bylo horší. Místo aby se (když už, tak alespoň u hlavní postavy) charakter rozvíjel a postavu jsem postupně poznával, zůstala plochá a nezáživná.

Celkově se mohl autor víc snažit. Všimněte si například, kolik dialogů končí trojtečkou. Pohodlný způsob jak jej ukončit bez nutnosti ho domýšlet. Jenže na kvalitě je to potom znát.

Klesající tendence mi vadila čím dál víc, protože reálie, které autor nastínil, skrývaly veliký potenciál. Někdo jiný (lepší) by z něj dokázal vykouzlit neobyčejné dílo.

A na úplném konci jsem si říkal, jestli už si ze mě dotyčný nedělá srandu. Nejlepším způsobem, jak vymazat všem v okolí osobnosti, je používat množné číslo v běžných činnostech. Jako nějak takhle:

...při posledním střetu jsme ztratili 88 procent lidí...
...na zpáteční cestě jsme se bavili a četli si...
...byli jsme unavení... ale zadostiučinění jsme necítili...

Sice by někdo mohl namítnout, že vojáci, kteří byli celé roky vychovávání a byli jim vymazávány mozky, už ztratili svoji individualitu, ale já tomu prostě nevěřím. Podle mě to autor prostě odflákl.
Škoda!

03.11.2017 3 z 5

Prázdné místo Prázdné místo J. K. Rowling (p)

Řemeslně dokonalé, velice profesionální, ale děsně nudné.
Alespoň do první poloviny. V té se nic zajímavého nedělo, snad jen to, že se člověk snažil si zapamatovat postavy.
Když začal řádit Duch Barryho Fairbrothera, začalo mě to bavit a zjistil jsem že Tlusťocha a Andrewa mám docela rád. Ale když už příběh začal pořádně gradovat, skončil.

Chtěl jsem Rollingovou zkusit a do Harryho se mi nechtělo. Prázdné místo jako ztrátu času neberu, ale k spisovatelce se už nevrátím.

Kniha byla sice hodně naturalisticka a, jak už jsem říkal, profesionálně napsaná, ale chybělo mi tam něco, k čemu mohl příběh směřovat, nějaká pointa nebo něco, co vlastně příběh příběhem dělá. Možná to byl záměr, ale to pak byla podle mě chyba.

28.09.2017 3 z 5

Dokonalý dvojník Dokonalý dvojník Andreas Eschbach

"Slunce vysoko nad horami zářilo, jako by se nechumelilo."

Přirozený styl vyprávění, tentokrát trošku v odlehčeném stylu, by snad neurazil nikoho. Nevím proč, ale něčím mi připomínal Payneovo Mládí v hajzlu. Vzhledem k tomu, že byl vypravěčem mladý kluk, se není co divit.

Kniha mě z počátku bavila, ke konci nadchla a po jejím zavření jsem se uculoval, jako dítě ve frontě na zmrzlinu.

Tento (u nás) přehlížený autor mi přirostl k srdci už dávno, proto pro mě kvalitní příběh nebyl žádným překvapením. Škoda jen, že byl tento titul od Eschacha poslední, který jsem nečetl. A nikde jsem se nedozvěděl, jestli se chystá překlad dalších...

Neumíte někdo náhodou dobře německy?

Hodnocení: 5/5

07.08.2017 5 z 5

Večerní škola Večerní škola Lee Child

Nebavilo mě to. Dialogy jak od robotů, ploché postavy, nesmyslné jednání. S Reacherem už končím, zdá se mi to čím dál horší.

26.06.2017 3 z 5

Zánik domu Usherů a jiné povídky (38 povídek) Zánik domu Usherů a jiné povídky (38 povídek) Edgar Allan Poe

Z této sbírky jsem měl smíšené pocity. V první polovině jsem si myslel, že knihu zavřu, protože satira na mnou (až na výjimky) nepochopená témata, intelektuální odkazy na řecké filosofy a citace ve francouštině na mě byly příliš. Ke konci už naštěstí převládalo "přízemnější" vyprávění, a několik málo povídek bych označil i za velice povedených, ale obrázek jsem si udělal a k Poeovi už se nevrátím.

31.03.2017 2 z 5

Žhářka Žhářka Stephen King

Příjemná oddechovka, která stojí na dobrých postavách (jak už to u Kinga bývá), nenudí a donutí trochu se i zamyslet. S hodnocením si trochu nevím rady, protože dílu nelze nic vytknout, na druhou stranu, slova jako "napínavý" nebo "strhující" bych v anotaci použít nemohl...

15.12.2016 4 z 5

Klub rváčů Klub rváčů Chuck Palahniuk

Nemohu se rozhodnout, jestli se mi víc líbil film nebo kniha. U filmu se mi více zamlouval konec, u knihy detaily a způsob nahlížení hl. hrdiny na svět.
Ale je to asi jedno. Jak kinematografický, tak literární zážitek byl nezapomenutelný.

22.08.2016 4 z 5

61 hodin 61 hodin Lee Child

Nejnudnější díl celé série. Pro mě. Možná jsem byl jen ve špatném rozpoložení, koukám, že hodnocení kniha nemá špatné.
A to věčné odpočítávání mělo být sakra k čemu? To si Reacher už od začátku odpočítával, za jak dlouho vyřeší případ?

10.08.2016 3 z 5

Dítě Skály Dítě Skály Petra Neomillnerová

V některých místech trošku ztrácelo tempo, žádná větší pointa, díky které by člověk potřeboval vědět, co se stane dál, ale což. Brutální, přesně podle mého gusta, celkový dojem víc než dobrý.

14.07.2016 4 z 5

Tufova dobrodružství (6 povídek) Tufova dobrodružství (6 povídek) George R. R. Martin

Příjemná oddechovka s několika velice dobrými myšlenkami. Tufova postava mi přišla trochu plochá, krom konce poslední povídky, ale jinak mě atmosféra příběhů bavila a odnesl jsem si z toho dobrý pocit. Že bych však hltal každé slovo, to ani z daleka ne.

09.04.2016 3 z 5

Tma Tma Ondřej Neff

Velmi příjemné překvapení. Vznikající apokalypsa a styl vyprávění mi trochu připomínal Den Trifidů. Líbilo se mi jak bezprostředně a bez eufemismu to autor pojal. Kniha mne zasáhla hlavně tím, jak přesvědčivě je situace bez elektřiny vykreslená. Člověk si v ní lehce sám sebe představí, a pak má skoro strach, když doma vypadnou pojistky...

30.03.2016 4 z 5

Želes Želes Jiří Mazurek

Už od první stránky jsem si byl jist, že je autor amatér a v ruce držím možná i jeho první dílo. Vydané samonákladem. Byl jsem docela překvapen, když jsem zjistil, že to tak není. Ne, že by kniha byla vyloženě špatná. Kdyby Želes napsal zkušenější autor, ve skutečnosti schopen vzbudit ve čtenáři napětí, byl by to dobrý příběh. Ale infantilní způsob vyprávění a ploché postavy poslaly dílo úplně jinam a ani spousta vymyšlených jmen pro vše živé i neživé v Želese to nemohla zachránit.

02.03.2016 2 z 5

Po kolena v mrtvých Po kolena v mrtvých Dafydd ab Hugh

Možná i proto, že jsem moc nečekal, mě série mile překvapila. Místy to sice dost připomínalo hru (hledání klíčů, lékárniček), ale jinak tam bylo dost zajímavých myšlenek, mělo to spád a samozřejmě spousta akce. K těmto knihám se v budoucnu určitě ještě rád vrátím.

30.11.2015 4 z 5