Ophelie Ophelie komentáře u knih

No a já No a já Delphine de Vigan

Hezká knížka na jedno odpoledne. Stejně jako se mi líbila kniha Vděk je i tato kniha plná hlubokých a zajímavých myšlenek, což autorka bravurně umí, na pár stranách toho čtenáři sdělit opravdu mnoho. Ještě poněkud naivní, dětinská, ač velice inteligentní Lou díky nové kamarádce No objevuje krutou realitu života a dospívání. Kniha se čte opravdu dobře, doporučuji.

07.08.2021 3 z 5

Dívky od svaté Magdalény Dívky od svaté Magdalény V. S. Alexander

Kniha se čte dobře, děj hezky plyne. Na téma Magdaléniných prádelen jsem četla i jiné knihy, tato byla ještě z těch "mírnějších", ale to ji vůbec neubírá na čtivosti. Napsané dle skutečných událostí, příběh Teagan je opravdu velmi silný příběh. Rozhodně knihu doporučím dál k přečtení.

04.08.2021 4 z 5

Sedm dopisů z lásky Sedm dopisů z lásky Sinéad Moriarty

Tedy! To byl opravdu hodně emocionálně nabitý příběh, smutný, ale zároveň i krásný. Je o veliké ztrátě a bolesti, ale i o neutuchající lásce. Kdybych mohla, dala bych hvězdiček i více. Tato kniha ve mně ještě dlouho zůstane. Připomíná nám, jak nic v životě není nikdy jisté a samozřejmé a jak je každý den prožitý po boku našich nejbližších a milovaných lidí ten největší dar… Rozhodně doporučuji vzít si ke čtení kapesníčky (tolik jsem u knihy už dlouhou dobu neplakala).

03.08.2021 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Moc hezká knížka, při které jsem se opravdu od srdce několikrát zasmála, ale i si poplakala dojetím. Čte se prostě sama ;) Krásné dílo, doporučuji.

01.08.2021 5 z 5

Tátovi a taky mámě Tátovi a taky mámě Vanda Schreierová

Tuto knihu dostal sice manžel coby nastávající tatínek, ale já si jí taky chtěla přečíst a musím říct, že se mi líbila. Zaujala mě od první stránky (psáno sice pro tatínky, ale styl se mi líbil). Sice nic moc nového jsem se z knihy nedozvěděla, protože mám načteno již více knih pro maminky v očekávání, ale jako takový základ všech potřebných informací pro muže mi kniha přijde velmi dobře zpracovaná.

30.07.2021 5 z 5

Jako hvězdy v temné noci Jako hvězdy v temné noci Jojo Moyes

Od autorky jsem četla Než jsem tě poznala a tato kniha mě pohltila ihned od první stránky, což se u této knihy nestalo. Pravda je, že jsem se delší dobu nemohla pořádně začíst, každopádně po cca třetině se příběh “rozjel” a děj začal být konečně zajímavý, až mě kniha pohltila natolik, že jsem ji musela dočíst. Je to opravdu krásná kniha, Margery a Alici jsem si oblíbila a myšlenka Koňské knihovny byla opravdu ušlechtilým činem ve své době. Na závěr ukápla i nejedna slzička. Rozhodně doporučuji.

29.07.2021 4 z 5

Nikdy o tom nemluv Nikdy o tom nemluv Kathy O’Beirne

Tato kniha byla tedy síla! Místy opravdu dost nepříjemné čtení, velmi krutý příběh. Obdiv autorce, že šla s kůží na trh. Je až neuvěřitelné, co vše dokáže lidská duše snést, takových krutostí a zrůdností, které musela autorka zažít…

27.07.2021 4 z 5

Rekonstrukce Rekonstrukce Viktorie Hanišová

Knihy od Hanišové prostě nezklamou… Přečteno za jeden den, příběh Elišky mě pohltil a chtěla jsem stejně jako ona vědět, proč to její matka spáchala. Konec mě tedy trošku zklamal, mnoho otázek zůstalo nezodpovězeno. I tak se ale jedná o další autorčino skvělé dílo. Musím přiznat, že čtení určitých pasážích mi bylo, především teď v období těhotenství coby nastávající mamince, dost nepříjemné. Knihu ale určitě doporučuji, stojí za přečtení.

23.07.2021 4 z 5

Nebeská hostina Nebeská hostina Donald Ray Pollock

Kniha je každopádně originál, čtivá (především od druhé poloviny). Vedle hlavní dějové linie života tří bratrů Canea, Coba a Chimneyho se v knize objevuje hodně dalších postav. Je tedy potřeba při čtení dávat opravdu pozor, aby se čtenář dobře v postavách orientoval. Každopádně ke konci se vše krásně prolne a každá z postav tam má svou určitou úlohu. Autor podává některé popisy opravdu hodně realisticky až naturalisticky, ale zase mi to nepřišlo nic tak hrozného (četla jsem už horší ;-)). Kniha se mi líbila, jsem ráda, že jsem si jí přečetla, ale žádné ohromné nadšení ve mě nevyvolala. Každopádně určitě stojí za přečtení.

23.07.2021 3 z 5

K porodu bez obav K porodu bez obav Blanka Čermáková

Super knížka pro nastávající maminky, stručný a jasný přehled všeho kolem těhotenství a porodu. Pokud by však maminky chtěly podrobnější informace, je potřeba sáhnout po jiné literatuře. Ale jako takový základ stručných a jasných informací lze knihu určitě doporučit.

19.07.2021 4 z 5

Hypnoporod Hypnoporod Marie F. Mongan

Kniha mě velice zaujala a dokonce mě její přečtení podnítilo jít i na kurz hypnoporodu. Za sebe mohu knihu nastávajícím maminkám jen doporučit. Pomohla mi ujasnit si své obavy a hluboko zasutý strach z porodu, dívat se na porod a vnímat jej úplně jinak, beze strachu a s důvěrou v sebe sama, své tělo i své miminko. Dokonce se na porod těším ;)

17.07.2021 4 z 5

Psí park Psí park Sofi Oksanen

Očista se mi líbila o dost více, ale ani toto dílo nebylo vůbec špatné. Čtivé, cca od první třetiny jsem hltala každé slovo a zajímalo mě, jak se bude příběh dál rozvíjet. Prolínání minulosti a přítomnosti mi nijak nevadilo, spíše naopak. Ale ten otevřený, nic neříkající konec byl pro mě zklamáním. Ovšem velmi zajímavé téma, jak už to u Sofi Oksanen bývá. Kniha rozhodně stojí za pozornost a přečtení.

02.07.2021 4 z 5

Bez příčiny Bez příčiny Ed James

Nejlepší je asi nemít od knihy žádná očekávání, od této jsem vzhledem k obálce, anotaci a hodnocením čekala více. Za nejlepší thriller roku bych ji určitě neoznačila. Nebyla špatná, ale děj se tak nějak jakoby vlekl, chybělo mi tam pořádné napětí, které u thrillerů bývá, dialogy postav byly takové kolikrát divné, nic neříkající, jakoby nadbytečné. Čte se to dobře, ale musela jsem se do čtení nutit a to se mi u dobrých a kvalitních thrillerů nestává. Oceňuji originální nápad ohledně psychologických nátlaků a mučení obětí, ale zpracování mohlo být o něco lepší. Takový slabší průměr.

01.07.2021 3 z 5

To nejlepší v nás To nejlepší v nás Colleen Hoover

Přečteno za jedno odpoledne, nemohla jsem se od knihy odtrhnout, příběh Quinn a Grahama mě od první stránky naprosto pohltil. Prolínání minulosti a současnosti jej činilo ještě čtivějším. Autorka bravurně popsala pocity a smýšlení Quinn coby ženy vyrovnávající se se svou neplodností. Nebylo to úplně lehké čtení, ale podáno zcela pohlcujícím způsobem, včetně závěru, kdy ukápla i nejedna slzička. Krásná kniha, která ve čtenáři vyvolá a zanechá silné pocity.

20.06.2021 5 z 5

Fobie Fobie Wulf Dorn

Čtivý psychologický thriller, od Dorna tomu snad ani nemůže být jinak. Mimo jiné si člověk po přečtení uvědomí, jak moc bere spoustu dobrých věcí jako samozřejmost. Začneme si všeho vážit, až když to ztratíme. Opět vydařené dílo plné napětí a zajímavého konce.

20.06.2021 4 z 5

Mezi krásou a ošklivostí Mezi krásou a ošklivostí Bryn Greenwood

Kniha, jejíž název opravdu odráží její obsah. Při čtení ve mně vyvolával Wavyin osud rozporuplné pocity. Na jednu stranu jsem Kellenovi fandila, měla ho ráda, protože to byl bohužel jediný člověk, který se o Wavy a jejího bratra Donala opravdu staral, upřímně a nezištně, tedy do doby, než se tento vztah změnil v milostný, láskyplný vztah mezi mužem a ženou, přičemž ale Wavy ve věku 13ti let ženou ještě tak úplně nebyla. Ačkoli vzhledem k tomu, co vše během svého mlaďounkého života zažila, duší dítětem už také nebyla. Nic není jen černé nebo bílé a tak nelze hned na první dobrou vztah Kellena a Wavy odsoudit, ale ani jej zcela přijmout… Krásná kniha, kterou jsem přečetla jedním dechem a kterou lze určitě doporučit k přečtení.

19.06.2021 5 z 5

Patrick Melrose I. Patrick Melrose I. Edward St. Aubyn

První a druhá část této knihy se četla velmi dobře, poslední část mi již přišla nezajímává, zdlouhavá, žádný posun v ději. Patrickovo dětství bylo poznamenáno nejedním hrůzným zážitkem s otcem, což následně vedlo i ke způsobu života, který Patrick později vedl (únik do světa drog). Rozhodně velmi zajímavý pohled pod pokličku světa bohatých, privilegované smetánky, kde hlavní roli hraje pokrytectví, zloba, závist, povrchnost, snobství, nadřazenost. Chystám se přečíst i druhý díl.

15.06.2021 3 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Začetla jsem se a nemohla přestat, velice čtivá kniha, příběh Svatopluka a Bohdany mě velmi zasáhl. Krásná kniha se smutným, melancholickým nádechem. Po Haně další kniha od Mornštajnové, kterou si stojí za to přečíst.

12.06.2021 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Tuto knihu doporučuji přečíst každému, kdo si stěžuje na to, v jakých podmínkách a kde to žijeme. Máme se až nad míru dobře, jako prasátka v žitě, můžeme dělat co chceme, cestovat kam chceme, pracovat jak chceme (někteří i nepracovat), žít kde chceme, ženit se a vdávat s kým chceme, říkat nahlas co si myslíme, jít si kdykoli a kamkoli koupit, co potřebujeme… Je až neuvěřitelné, že v dnešní době žijí někteří lidé na této planetě takto otřesně, za naprosto nelidských a příšerných podmínek. O KLDR jsem měla již před přečtením knihy nějaké povědomí, jak to tam asi tak vypadá, jak se tam žije, ale přečtením této knihy se mi více otevřely oči. Smekám před autorkou, tato kniha je opravdu bravurní počin a jsem ráda, že ji mám ve své knihovně, stojí za to do ní investovat, vím, že jsem ji nečetla naposledy. Pět hvězd zcela zaslouženě, stejně tak i ocenění Magnesia Litera.

12.06.2021 5 z 5

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

Hanišová prostě umí. Opět jedno z jejích vydařených knižních děl. Kniha se čte velmi dobře, děj hezky plyne, ačkoli autorka opět nezpracovává žádné lehké téma. Krev jednoduše není voda, těžko říct, zda Agnes měla ke svému pozdějšímu chování spíše genetické dispozice, nebo zda ji k tomu dohnalo Juliino chování a její způsob výchovy… Hvězdičku jsem ubrala za ten konec, čekala bych lépe vypracovaný závěr tak silného příběhu. Ale jinak za mě nelze knize co vytknout, stojí za přečtení.

10.06.2021 4 z 5