oskli oskli komentáře u knih

Tyranie: 20 lekcí z 20. století Tyranie: 20 lekcí z 20. století Timothy Snyder

Od Snydera jsem zatím četla jen Krvavé země, ale tohle rozhodně stálo za přečtení. Ač primárně určeno pro Američany, je kniha opravdu aktuální i pro nás. Akorát z toho při čtení trochu mrazí. Rozhodně bych ji strčila do ruky všem, hlavně všem sledovačům zaručených informačních webů. Ale ti by ji právě neotevřeli. Co kdyby kvůli ní museli změnit na něco názor...

13.12.2021 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Přiznám se, že jsem čekala víc. Drak spí mě nadchl a byl první knihou od Klevisové, která mi zůstala v hlavě i nějakou dobu po dočtení. Prokletý kraj se sice dobře četl, ale byla to pro mě taková zvláštní nemastná neslaná pohádka. Ničím nepřekvapila. Příběh se táhl jako žvýkačka, která má sice pořád ještě nějakou chuť, ale ta chuť slábne a slábne. Přiznám se, že tentokrát mi ani hlavní postavy k srdci nijak nepřirostly, nebyly pro mě uvěřitelné a jejich osudy mi byly spíš lhostejné než co jiného.

18.10.2021 3 z 5

Další kniha rozhovorů od pana Palána, které mají co předat. První protagonistka pro mě byla velmi kontroverzní a vyvolávala ve mně řadu emocí. Abych řekla pravdu, nebyly moc pozitivní. Takhle se plácat ve vztazích, ufff... Denisa zase skrze stránky předávala tak neskutečnou nálož vnitřní síly a pozitivní energie, že člověk při čtení žasl a nechápal, kde tu sílu bere. A takhle bych mohla pokračovat. Každá z žen byla zajímavá, a určitě stojí za to si knihu přečíst.

08.07.2021 5 z 5

Fialový poustevník Fialový poustevník Ota Pavel

Povídky jsem četla loni synovi a moc jsme si to užili. Některé povídky mě oslovily více, jiné jsem jen přečetla, ale bylo moc fajn ponořit se do úplně jiné doby a krásného jazyka. A moc mě potěšilo, že když jsem některou dlouhou povídku dočetla do poloviny, devítiletý syn si ji dočetl sám. S barvitým a ne úplně jednoduchým jazykem Oty Pavla neměl problém.

19.05.2021 5 z 5

Prvorozený Prvorozený Tor Seidler

Taková krásná pohádka z americké divočiny. Myslím, že není potřeba řešit, že straka ví, kde končí Montana a začíná Idaho, stejně tak netřeba řešit, že si rozumí straka, vlci a další zvířata. Příběh jako takový je krásný, může dětem něco předat a já jako dospělák oceňuji i jazyk. Při čtení děj krásně plyne, nedrhne a člověk se může stát součástí smečky (když už s vlky může žít straka, proč ne čtenář) :-)

22.01.2021 5 z 5

Gabra a Málinka ve městě Gabra a Málinka ve městě Amálie Kutinová

Pokračuji nostalgicky druhým dílem a pořád mě to baví. Úplně si vzpomínám, jak jsem ty knížky četla v mládí a už tenkrát jsem si uvědomovala, že já se chovám dost jako potvora Gabra (i ten milion různých více či méně šílených nápadů by odpovídal) a moje mladší sestra byla podobná ťunťa jako Málinka. Můj devítiletý syn je z Gabry a Málinky taky nadšený a k mému údivu si obvykle večer touží ještě jednu kapitolu přečíst sám, valašské nářečí si zamiloval. A to jinak čte vesměs dobrodružné knížky, teď třeba Zmizení Edwina Lindy. Gabra a Málinka jsou evidentně nesmrtelné. Doufám, že jejich příběhy budu jednou číst svým vnoučatům...

20.02.2020 5 z 5

Autismus & Chardonnay Autismus & Chardonnay Martin Selner

Milá jednohubka, která hřeje, dojme i pobaví. Obrovská dávka empatie, lidskosti i nadhledu. Konečně jsem si ji pořídila. Nelituji.

02.01.2020 5 z 5

Nežná fatamorgána Nežná fatamorgána Dominik Dán

Prostě Dán + Geišberg. Všechny superlativy už jsem napsala. Každou další knihou mám pocit, že mě Dán baví mnohem víc než Nesbo a že asi jeho kompletní tvorbu potřebuji mít doma v knihovně :-)

04.11.2019 5 z 5

Zůstaň se mnou Zůstaň se mnou Ayobami Adebayo

Výborná kniha! Pro mě neuvěřitelné, že něco takového napsala žena narozená v roce 1988. V tak mladém věku něco takového? Nechápu.
Nigérie, vzdělaní lidé, stále svázaní tradičním pohledem na rodinu a k tomu postupně dávkovaná důležitost úlohy matky, postavení otce, polygamie, nejistá politická situace v zemi, tradiční život rodin... tohle všechno dohromady s nejniternějšími pocity, strachy a tužbami hlavních hrdinů. Kdo udělal největší chybu? Kdo kolik obětoval? Kdo komu ublížil? Kdo více miloval? A kolik bolesti dokáže unést jedna jediná matka, která zůstala sama mezi všemi? Bez blízkých, bez pochopení, bez kohokoli, komu by mohla úplně důvěřovat?
Ufff, ta kniha je prostě plná emocí. Dostala mě.
Jen kdyby ji nekazily chyby. Těžko říct, jestli je na vině spíš překladatel nebo korektor, ale občas to fakt drhlo, což je u tak skvělé knihy, navíc s úžasnou obálkou, škoda.

30.07.2019 5 z 5

Návrat domů Návrat domů Yaa Gyasi

Krásná kniha. Dvě linie původně jedné "rodiny" - řada osobních a rodinných příběhů, ve kterých převládá smutek, nejistota a strach. Přesto je kniha krásná. U většiny příběhů jsem měla na jejich konci pocit, že to není fér, aby to zrovna tak skončilo a že se chci dovědět víc. A ten pocit mám i teď, týden po dočtení knížky. V podstatě všechny příběhy by si zasloužily více prostoru, tak dobře jsou "nahozené" a napsané. Ráda bych se k postavám ponořila na delší dobu... určitě si knihu brzy přečtu znovu.

04.04.2019 5 z 5

Posloucháno jako audiokniha a moc jsem si společné chvíle užila :-) Nepálská část působila vskutku zoufale a skoro jsem měla výčitky, když jsem během poslouchání vařila oběd nebo pekla koláč... a Ladislav hladověl a ploužil se po neútěšných kopcích. Čína mě bavila více. Nadchl mě popis pohostinnosti tamních obyvatel (ač jde o obyvatele žijící v malém kraji obrovské Číny). Zamilovala jsem si autorův cit pro jazyk a krásný vypravěčský styl. Neočekávala jsem klasický cestopis, takže mě poslech celou dobu bavil - skutečně jsem se bavila a užívala si každou chvilku. Jen mě mrzelo, že jsem nemohla předčítat některé pasáže lidem okolo, takže si musím pořídit i papírovou knihu, abych to mohla napravit :-)

12.03.2019 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Příběh jedné rodiny, která na sebe nabaluje další rodiny a další lidi. Taková malá česká sága. Nevyhnou se jí malá dramata, ale bohužel nejdou nijak do hloubky. Takže velké emoce jako v případě Hany se nekonají.

Kniha se čte výborně, ale jak už jsem psala, příběh nejde v žádné rovině do hloubky. Díky tomu nemá čtenář šanci udělat si k nějaké postavě hlubší vztah. A to ani v případě, že má postava odvyprávěné dětství, takže by člověk mohl pochopit její motivy chování. Stejně to úplně nefunguje, protože postava nedostane tolik prostoru, aby se do ní čtenář více ponořil.

Kniha se prostě dobře čte, ale třeba ve mně nezanechala žádné emoce. Neměla jsem při čtení takové ty pocity, kdy člověk na postavy a příběh myslí i v době, kdy nečte. A za dva týdny už si na ni asi nevzpomenu. Škoda.

14.01.2019 4 z 5

Umrlčí cesta Umrlčí cesta Peter May

Vzhledem k tomu, že jsem zvolila audioknihu, byla jsem nadšená a poslech si fakt užila. Jiří Dvořák ve spojení s úžasným vypravěčským talentem Petera Maye je fakt zážitek. Díky tomu si člověk knihu užívá bez toho, aby vnímal to, co by při čtení asi drhlo. Ano, zápletka sama o sobě není moc uvěřitelná, jednotlivé postavy v důsledku také ne, téma zkázy světa a nesnesitelné puberťačky jsou další z mnoha ohraných klišé... ale audiokniha je tak skvělá, že tohle si vlastně nepřipouštíte. V papírové podobě si knihu určitě nekoupím, ale audio verzi rozhodně za nějakou dobu vytáhnu znovu.

20.12.2018 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Miluju Backmanovy knihy! Po Ovem a Britt-Marii je v Medvědíně opačný styl - zpočátku je spousta postav sympatických, ale postupně vylézají na povrch ty horší lidské vlastnosti. Ale na druhou stranu člověk vnímá to pozadí (a rodinné vztahy), takže ačkoli s dotyčným naprosto nesouhlasí, vlastně úplně rozumí tomu, proč jedná tak, jak jedná... A ať chcete nebo ne, naprosto vás pohltí atmosféra hokejových tréninků a zápasů :-) Bylo pár kapitol, které bych klidně snesla kratší, ale jako celek knihu stejně hodnotím plným počtem hvězd. Je skvělá.

05.02.2018 5 z 5

Harry Potter a Kameň mudrcov Harry Potter a Kameň mudrcov J. K. Rowling (p)

Tak jsem si knihu přečetla po 15 letech :-) Tentokrát máme krásné ilustrované vydání... a taky jsem si to tentokrát nečetla sama, ale předčítala jsem šestiletému synovi. Oba jsme si to moc užili a už frčíme v Tajemné komnatě :-)

09.05.2017 5 z 5

Červenka Červenka Jo Nesbø

Miluju Harryho, takže dávám standaŕdních 5 hvězd :-) ALE Červenka je podle mě úplně netypický Harry - žádné velké napětí, žádné velké překvapení, zvraty... Abych řekla pravdu, tak mi do celého příběhu moc nezapadl ten úvod a byla bych ráda, kdyby se v dalším díle nějak vyřešila vražda policistky, aby si ten zloduch neběhal jen tak vesele po světě. Jako obvykle se kniha četla skvěle (mám ji v papírové podobě a k tomu jsem při běhání poslouchala audio od Čermáka), ale příběhy tak nějak plynuly a zapadaly do sebe. Jak jsem psala, žádné velké drama se nekonalo, takže se těším na Nemesis :-)

26.02.2017 5 z 5

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Jo Nesbø

Úplně jiný styl než HH série, méně akce, méně mrtvol, ale přesto více emocí. Ale emocí, které se vytvářejí ve čtenáři tak nějak mimochodem během čtení, což u Harryho není, ten to do nás při čtení hrne přímo a po kýblech. A navíc tohle nejsou emoce děsu a zhnusení, ale jsou tak nějak hlubší a příjemné (blbě se to popisuje). Díky opuštěnému a ponurému území (úplný norský sever), na němž se děj odehrává, má čtenář pocit, že by se měl ještě důkladněji zavrtat pod deku, uvařit čaj a číst a číst. Tuhle sérii jsem si nadělila k Vánocům a jsem moc ráda. Nabízí čistý vypravěčský styl, jednoduchou dějovou linii bez zbytečných zádrhelů a finálních zápletek, jak je zvykem u Harryho, ale přesto nechybí napětí... Moc se mi to líbilo a kdyby si autor chtěl odpočinout od Harryho další podobnou knihou z dalekého severu, byla bych nadšená.

14.02.2017 5 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Tak já šla na tuhle knížku chytře a díky ne úplně nadšeným recenzím jsem rovnou zvolila audioknihu. A byla to skvělá volba! Protože prostě kombinace Harry Hole & Hynek Čermák nemůže zklamat :-) Harry s Čermákovým hlasem je bez diskuzí nejvíc sexy chlap na australském kontinentu :-) Pokud při čtení knihy někomu vadí více vyprávěcích pasáží z australské minulosti, tak garantuji, že když je čte Čermák, nenudíte se ani chvilku. Za sebe maximální spokojenost, kniha mě fakt bavila a myslím, že si ji pořídím i v papírové podobě. Bavily mě jak postavy, tak vztahová linie, tak legendy a australská minulost. Jasně, Přízrak a Policie byly mnohem napínavější, temnější, propletenější, ale tohle je za mně skvělý začátek série (začala jsem číst po posledních dvou dílech číst od začátku, abych nepřeskakovala sem tam).

03.02.2017 5 z 5

Krev na sněhu Krev na sněhu Jo Nesbø

Musím říct, že mně se to moc líbilo. Úplně jiné než autorova HH série, Syn nebo Lovci hlav, ale fajn jednohubka. Akorát jsem ji zhltla za dva krátké večery po dočtení Olsenovy Ženy v kleci a teď nemám na zbytek pobytu na horách co číst. Měla jsem vzít rovnou oba díly :-) Pro někoho, kdo nehledá složitě vystavěné dějové linie a chce něco krátkého (třeba z osloského podsvětí), ideální volba. Hlavní hrdina má bezpochyby své kouzlo, ačkoli v tom malém rozsahu knihy není až tak možné, aby se čtenáři dostal pod kůži tak, jako to umí Harry. Každopádně se těším, až doma otevřu druhý díl.

25.01.2017 5 z 5

Poslední dítě Poslední dítě John Hart

Kniha určitě není špatná, vlastně je i docela dobrá. Četlo se to lehce, ale aby se člověk do děje ponořil a aby mu postavy byly buď extrémně sympatické nebo nesympatické, to tam nebylo. Nebo aspoň na mě tak kniha nefungovala. Pachatele jsem až do odhalení nepodezírala, závěr byl překvapivý, ale celé vyprávění (a vyšetřování) je tak nějak mdlé a roztahané. Kdybych knihu četla před tím, než mě uchvátil Jo Nesbo a Adler Olsen, asi by mě bavila víc. Ještě dám ale autorovi šanci a zkusím Tíhu nenávisti :-)

21.01.2017 3 z 5