*Pájuše* *Pájuše* komentáře u knih

Sandman Slim Sandman Slim Richard Kadrey

Snažila jsem se číst Kulhánka - nebralo mě to. Když jsem se však začetla do Kadreyho - je to lepší verze jeho českého kolegy. Zajímavý námět, který si mě okamžitě získal. Hrdina, který má kruťácké hlášky, a nebojí si dělat legraci ani z toho nahoře, natož že by si dělal těžkou hlavu s tím dole. :D Občas tam byly věci, které jsem tak nějak nechápala, jak se mohly stát, např. koupil si telefon a najednou mu na něj zavolá ženská, kterou by chtěl vidět mrtvou. To si jako dal inzerát do novin - všichni, kdo mě před jedenácti lety dostaly do pekla, volejte na tohle číslo???
Na druhou stranu - Sandman Slim je člověk bez skrupulí, bez kouska citu, který když někoho zabije, bere to tak, jak to prostě je. Nefňuká, když si ruce zašpiní krví. Spíš to vypadá, že na to stojí většinou první řadu. Vtipné, kruté a já potřebuji druhý díl :-)

16.07.2017 4 z 5

Společenství čarodějů Společenství čarodějů Trudi Canavan

Tato kniha spadá do kategorie: kniha, kterou musíte číst pomalu. Ne proto, že je špatná, ale proto, abyste jí dali šanci zazářit. Je pravda, že některé pasáže ani mě nebavily. Byly zdlouhavé a nudné. První polovina knihy spadá do té "nudné a zdlouhavé" části, ale ta druhá už je o hodně zajímavější. Nelituji, že jsem u knihy strávila ten čas. Ovšem, i když jsem si knihu vychutnala do posledního písmenka, nemůžu říct, že bych z ní byla tak moc unesená. Je to určitě zajímavá kniha, čte se prakticky sama, jako oddechovka naprostá bomba, ale... ta její "záře" nebyla tak ohromující, jak jsem očekávala. Přesto si druhý díl nenechám ujít.

09.07.2017 3 z 5

Unesena stínem Unesena stínem Karen Chance

Autorka opět předvedla, že víc než logika věcí jí sedí přeskakování z jedné věci na druhou doprovázeno spoustou nechtěných - někdy nesmyslných - popisů. Měla jsem sto chutí tyto stránky z knihy vytrhnout (a to jsem až fanatický zastánce toho, aby se knihy neničily!) Popravdě, už začínám ztrácet trpělivost, hlavně když hlavní hrdince spadne do rukou taková obrovská moc a ona je chytrá asi jako batole, které se právě naučilo lézt. Opravdu se mi chtělo brečet nad Cassandřinou hloupostí! Občas jsem byla až v nevíře, že se autorce povedla vymyslet postava, které chybí alespoň ždibíček inteligence! A upřímně, kniha má tolik děr v ději, že i cedník by se měl stydět! * SPOILER * Navíc je tu i spoustu nedořešených záležitostí - Tony, Marlow a plné kasíno mágů, Deinó, Enýó a Pefrédó (hlavní cenu za "nejpošahanější a nejšílenější" jméno vyhrávají - tři grácie! Ty ženský jsem fakt žrala :D), Mircea a geis, konzulka a sešlost v poušti a mohla bych pokračovat do nekonečna. * KONEC SPOILERU *
Když to shrnu, kniha má jednu světlou stránku a to v čtivosti (pomineme zdlouhavé a nudné pasáže popisů), jinak všechno ostatní je katastrofa.

08.07.2017 2 z 5

Pád Pád Lauren Kate

Kniha je taková nudná, ubrečená, rozlítostněná braková literatura, která v čtenáři zanechá kyselou pachuť v puse. Hlavně když hlavní hrdinka ví, jak si rozjet románek se dvěma kluky, chovat se jako puberťačka a óchat a áchat a vzdychat a litovat se, když si jí její vysněný kluk nevšímá nebo se chová jako totální pako. No, číst tohle prakticky polovinu knihy jednoho přiměje óchat a áchat nad svou blbostí, že to čte dál. Ale kvůli komentářům tady, jsem tomu chtěla dát šanci. Nevyplatilo se to. Nudné pasáže jsem přeskakovala a když už se objevila akce, byla jsem z knihy znechucená tak, že už mi bylo jedno, co se s hlavními hrdiny stane.

03.07.2017 1 z 5

Prozření Prozření Kelley Armstrong

Tuhle sérii jsem si zamilovala. Je čtivá, svižná, na YA literaturu velmi vyspělá. Jedním slovem prostě úžasná. I když... to bych nemohla být já, abych se v tom neporýpala - také má své mouchy. A tentokrát jsou to pro mě nedořešené věci a je jich docela dost.
* SPOILER *
Nějak mi přišla nedořešená záležitost s panem doktorem Banksem, resp. jeho duchem a tím nepodařeným "posednutím" Chloe. Škoda, další fanatik skončil jako rohožka bez dalšího využití.
Další jsou démoni - tu polodémonku jsem fakt žrala, mimochodem :D. Ten její pán a vládce či co to byl mi přišel jako super vsuvka, ale nějak jsem postrádala pointu toho, proč zrovna tahle postava tam byla.
A nakonec - perlička na závěr - co ten "tajemný sourozenec"? To taky zůstalo ve hvězdách??? Takové špinavé veřejné tajemství zůstane nezveřejněno hlavním osobám? Nemělo by být náhodou pokračování? Série by to potřebovala jako prase drbání!
* KONEC SPOILERU *
Knihu hodnotím jako nadprůměrné čtivo. Přesto byly chvíle, kdy jsem chtěla autorku pořádně vykrákat za pačesy, protože spoustu mých otázek zůstalo nezodpovězeno a já nemám tu trpělivost, abych si vytvářela svou vlastní verzi odpovědí. Každopádně je to zajímavá série, která stojí za přečtení. První díl byl asi nejslabší z celé série, ale celkově je to slušná YA literatura, i když i tady se milostnému trojúhelníku nevyhneme... nebo jo? :-)

02.07.2017 4 z 5

Stínová královna Stínová královna C. J. Redwine

Čtivá oddechovka, která nenadchne, ale ani neurazí. Ovšem svým dějem mi připomněla film Sněhurka a lovec. Neříkám, že najít tam prvky z filmu bylo špatné, ale retelling by podle mě měl vycházet z klasiky a měl by být obohacen o nové prvky a ne si vzít prvky z filmu, který už někdo někdy vymyslel. Zkousnu to, protože v knize jsou daleko horší věci.
Knihu jsem si užívala asi tak do první čtvrtiny – hlavně díky postavě Lea! Tato postava dávala knize ten správný šmrnc, který mě neskutečně bavil. Za mě jedna z nejlépe napsaných postav v knize. * SPOILER * Bez této postavy kniha zapadla do tuctových knih, které se od tohoto žánru (YA) knih dají očekávat. * KONEC SPOILERU * Kdyby v knize měl být ještě ke všemu milostný trojúhelník, na milou Sněhurku bych se s chutí vyp*dla.
Taky ta kouzla v knize mi přišla divná. Vykřiknout cizí slovo a za to pak dosadit cokoliv marduškám vytane na mysli, mi prostě nesedlo. Kdyby autorka nechala jen to cizí slovo a pak vysvětlila, co to znamená, ušetřila by si práci s psaním slovníčku, který najdete na konci knihy a který já jsem otevřela jen jednou a pak všechna ta „kouzla“ v knize prostě přeskakovala. Podle mě to nemělo žádnou ucelenou formu. To rovnou mohla na začátku říci: Kaz´lit. Zabij královnu. Kniha by byla o tolik, tolik stránek kratší.
A teď k pár nesrovnalostem, jedná se o spoiler, kdo nechce, ať nečte: *SPOILER *
1. Lorelay tvrdila, že zrcadlo ukazuje budoucnost, přitom z knihy/děje vyplynulo, že ukazuje přítomnost. Takže co? Mám se držet klasické verze, kde zrcadlo ukazuje přítomnost nebo spoléhat na autorku, která mě totálně zmátla, a evidentně může ukazovat obě verze?
2. Konec byl pro mě oříšek. Lorelay vytvořila hradbu z vody proti obrům (dokud budu žít, hradba vydrží). Dáme jí palec nahoru, co říkáte? Potom se děj posunul a ona bojovala s královnou, kterou vázala krevní přísaha ke Kolovi (když mi přineseš srdce princezny, já vytvořím hradbu proti obrům). Kol Lorelay roztrhl hruď, ale srdce nevyndal a milá Lorelay žije. Logicky, když žije i s natrženým hrudním košem, hradba stojí. Jenže v knize se dozvídáme další zajímavou věc – Irina zemřela a vytvořila se další hradba. Vážně?! Pokud se podíváte do závorek, zjistíte, že aby se vytvořila Irinina hradba, musel by jí to srdce donést, ale srdce pořád vězí u princezny v hrudi a navíc ještě dýchá! Takže tu máme místo jedné hradby najednou dvě. Zajímavý to zvrat událostí! Podle mě by se ta Irinina hradba vůbec neměla objevit. * KONEC SPOILERU *
3. A nakonec: ani ta spousta akce, útěků, bojů a odvetných úderů knize nepřidala. Prakticky celá kniha se nese v tomto duchu. To jednoho brzy omrzí a začne se nudit.
Suma sumárum, kniha je opravdu čtivá, ale v některých chvílích vám rozum zůstane stát. Jsou zde nástiny pro další pokračování. No, já s prominutím odmítnu a do dalšího dílu, jestli bude, se už nepustím.

28.06.2017 2 z 5

Tanec bohů Tanec bohů Nora Roberts

No... přečetla jsem si prolog, který začínal docela zrádně, a první kapitolu a s čistým srdcem knihu okamžitě odkládám. Po první kapitole jsem zjistila, že to bude pro mě moc velký oříšek, který nemám ani chuť rozlousknout. Ta první kapitola mě utvrdila v tom, že to bude kravina epických rozměrů - středověk se mísí s moderním světem s násilnou perverzností, které nepomůže ani ta fantasy stránka. Jednomu nad tím zůstává rozum stát. Tudíž nehodnotím, ale za mě by to byl totální brak.

24.06.2017

Svůdné zúčtování Svůdné zúčtování Wendy Higgins

Nejlepší díl celé série. Z předchozích dílů si pamatuji jenom putování od jednoho místa k druhému a prakticky žádný děj. Tohle děj mělo a jaký - plný zvratů, napětí, emocí a konečně té vytoužené "tajné" lásky. Zajímavý konec zajímavé série. Mezi mé oblíbence se asi série nikdy nevyšvihne, ale ten poslední díl se mi navždy vryl do paměti jako jedno z nejlepších zakončení.
Přesto pořád nechápu jednu věc, jak je možné, že Knížat bylo 11 a každý měl nějaké to své dítě (nefa), ale na každém shromáždění těch nefů byly stovky. Kdo byly tedy jejich otcové/matky? Knížata... to asi nebyla. Takže jedna záhada pro mě zůstane asi navždy záhadou.

24.06.2017 5 z 5

Dcera čisté krve Dcera čisté krve Anne Bishop

Jsem mile překvapena. Je to klasická, nefalšovaná, čistokrevná fantasy a přece… něco víc! Tomuto žánru má kniha hodně co nabídnout. Ze začátku, jak je tu často zmiňováno a vytýkáno, je problém orientovat se ve spoustě postav. Autorka čtenáře přímo hodí doprostřed a dělej, jak umíš. Vše vysvětluje až v průběhu děje. Některé pasáže v knize jsou… ech, zvrácené. Ale ne natolik, že by vás to odrazovalo od čtení. Na to, kolik má kniha stran, se četla velice rychle. Co mě ale celkem mrzelo, je skutečnost, že kniha, ač se motá kolem jedné hlavní postavy, není tou postavou, která vypráví celý děj. Zrovna u téhle postavičky bych opravdu chtěla vědět, co se jí honilo hlavou. :D

21.06.2017 4 z 5

Probouzení Probouzení Kelley Armstrong

Tenhle díl se mi líbil víc. O hodně víc! Postavy jsou již uvěřitelné, hlavní hrdinka už není tak tupá - bohu díky za to! - a celkově tento díl hodnotím jako velmi zdařilý. Není to typický "nic neříkající druhý díl", ale k dokonalosti má ještě daleko. Nemůžu říct ani půl slova na autorčin styl psaní. Tentokrát jsem se, jak se říká, do příběhu opravdu zakousla a nepustila. :-)
Nicméně, i tady mi pár věcí vadilo. Žádná katastrofa to nebyla - jako v prvním díle - ale občas jsem měla pocit, že na to, kolik let je protagonistům, mají občas myšlení jako dospělí. Což sice není na škodu, ale u patnáctiletých teenagerů jim to opravdu nežerete. Další problémy jsou některé nedořešené věci. Doufám, že mi je autorka v poslední a závěrečném díle obstojně vysvětlí, protože... je jich v knize fakt hodně.
A opět mě autorka pěkně nakrkla s otevřeným konce! :D Zvláště, když třetí díl nemám momentálně po ruce. Jen doufám, že poslední a závěrečný díl neskončí také otevřeně. :-)

19.02.2017 4 z 5

Přivolávání Přivolávání Kelley Armstrong

Celkově první díl na mě působil jako dětská knížka bez špetky logiky. Měla jsem pocit, že hlavní hrdinka je fakt natvrdlá. Skutečnost, že vidí duchy je pro ni ze začátku nemyslitelné a víc jak čtvrtinu knihy pořád omílá, že jsou to "halucinace" a pak najednou bum! Jako blesk z čistého nebe to přijme jako hotový fakt. Tady mi vadila hlavně ta skutečnost, že v jedné kapitole omílá, že je "jsem narušená, chci se uzdravit!" a v další kapitole "vidím duchy, to tak prostě je a hotovo." Tohle byl celkově můj kámen úrazu.
Druhá polovina už byla o něco lepší, přesto doufám, že druhý díl mě chytne, protože v této knize vidím velký potenciál. Okamžitě jsem musela číst další díl jen kvůli tomu, jak tento díl skončil. Ten příšerně otevřený konec se mi fakt nelíbil. :D
Celkově knihu hodnotím 3,5*. Není to proto, že by kniha byla vyloženě špatná, spíš že si ten plný počet hvězd schovávám na další díl.

18.02.2017 3 z 5

Svůdné nebezpečí Svůdné nebezpečí Wendy Higgins

Začátek byl jako odrazový můstek a já doufala, že nebude příliš dlouhý, abych si knihu mohla vychutnat. Jak se později ukázalo, kniha byla postavená na stejném principu jako v prvním díle – nazvala bych to „cestovatelskou mánií“ – což mě trochu zklamalo, zvlášť když se k pořádné akci čtenář dostane až v poslední třetině knihy. Zatímco v prvním díle projela Anna všechny státy Ameriky, aby zjistila informace o sobě (fakt pech, když si pomyslím, že ta cesta za informacemi – myšleno polovina knihy – byla zbytečná), tady vždy letěla do konkrétních zemí po celém světě (jen s tím rozdílem, že teď ty informace rozdávala. Vlastně byla to jen jedna podstatná informace a vše kolem toho jeden velký otazník. Obchodník by tak brzo přišel na buben.)
Co ještě musím knize vytknout je ta "věštba“, která byla fakt odfláknutá. Věštbu/proroctví si představuji (a je to snad zaběhnutý rituál) ve verších... To už i ten text písně měl hlubší význam, než ta údajná věštba. Mě spíš zněla jako debata na čajovém dýchánku s důchodci. Naprosto povrchní, bez špetky zájmu či zamrazení v páteři, že: „ona je tím klíčem, ha! Tak teď to začne mít teprve grády.“ To vůbec! A tenhle fakt na tom nezmění ani skutečnost, že Vám ho sdělí duch mrtvé jeptišky.
* SPOILER *
Fajn, beru, když tatík proklepne všechny nefily a démony, se kterými by mohl počítat do svého „krámku“. Beru i skutečnost, že vyšle svou dceru na akci „přetáhni je na svou stranu“. Co mi ale na tomhle fakt vadilo, byla ta samozřejmost – pojedeš sem, vysvětlíš jim, co se od nich chce a napíšeš je na náš seznam spojenců. Moc propracovaný mi to nepřišlo. Trošku naivní představa, že by všichni ochotně souhlasili a že jsou to ve skutečnosti jen nepochopené duše, které čekají, až jim někdo ukáže tu správnou cestu. Navíc s tak nejednoznačnými informacemi, které jim Anna poskytla, by do takového obchodu vstoupil snad jen blázen.
* KONEC SPOILERU *
Knihu musím hodnotit jako lehký nadprůměr. Oproti předchozímu dílu je Anna vyspělejší, méně ufňukaná – i když na začátku byla jak slzné údolí – a podstatně se vztah mezí ní a Kaidanem zlepšil, za což dávám palec nahoru. Ale kvůli mé nedůvěře v to ostatní... i Kaidan by byl na mě krátký, fňuk! ;-)

10.02.2017 3 z 5

Svůdné zlo Svůdné zlo Wendy Higgins

Pár věcí by se tomu dalo vytknout, jako každé knize, ale tahle kniha má dobře našlápnuto. Má spád, dynamičnost, jakousi chytlavost, i když ze začátku možná trochu povrchní, rozhodně se ale u ní nenudíte. Za mě spokojenost a jsem zvědavá, co na mě autorka vymyslí v dalším díle.

08.02.2017 4 z 5

Králové bourbonu Králové bourbonu J. R. Ward (p)

Kniha má nejen zajímavou obálku, ale také i příběh. Jedná se však o klasickou šablonovitou předlohu vystřiženou jak z nějaké telenovely. Příběh vám protékal mezi prsty rychlosti blesku, měl spád a plný zvratů. I tak zde shledávám určité nedostatky. Kromě te šablonovitosti, je zde poměrně dost klišé - bohatý chlap x chudá ženská, příšerní rodiče x milující služebná (černoška, která svojí moudrostí vždy přispěje něčím plnohodnotným do krámku - po určité chvíli mi právě tohle bylo trnem v oku), navenek silný chlap x uvnitř nepochopená dušička (chapu, každý člověk, ať už bohatý nebo chudý má své problémy, jen problémy bohatých jsou viditelnější. Co si budeme povidat - lidská rasa těží z utrpení druhých nebo jinak, v porovnání s problémy druhých si uvědomujeme jaké máme štěstí)... a takto bych mohla pokračovat do nekonečna.
Příběh je opravdu zajímavý, nicméně horko těžko se srovnávám s jeho provedením.

28.01.2017 2 z 5

Nezapomenutelná Nezapomenutelná J. R. Ward (p)

Upřímně, nebyla to vhodná kniha na start nového roku. Nicméně je to Wardovka, takže čtivost tomu nechybí. Nicméně je to trošku klišoidní příběh. Ze začátku, resp. několik kapitol, jsem absolutně hlavním hrdinům jejich chování nevěřila, přišlo mi to, jako kdyby to byla autorčina prvotina. Postupně se to zlepšilo, děj byl ale vleklý a trochu jsem se nudila.
Jako oddychovka při které nemusíte přemýšlet je to na jedničku. Nicméně hledala jsem něco jiného než romantickou parodii na hraběnku a jejího rytíře na bílém koni v 21. století.

05.01.2017 3 z 5

Poslední Dračí oko Poslední Dračí oko Alison Goodman

Tohle byla úžasná série, až je mi skoro líto, že není třetí díl... Na druhou stranu, v tomto díle bylo všechno uzavřeno, otázky zodpovězeny, mé naděje naplněny, takže kvůli spisovatelskému umu autorky (které se tímto klaním) by mi další díl tenhle požitek mohl zkazit.
Co říci... první díl byl zajímavý, druhý díl byl... huh, byla to jízda. Bylo tady několik momentů, které se mi nelíbily. Ale jelikož bych vyspoilerovala celou podstatu knihy, nebudu je ani psát.
Kniha se čte rychle na to, kolik to má stran. Je svižná, dynamická, fascinující, ale také temnější, akčnější a čtenář je v neustálém napětí, jak to dopadne. Konec byl pro mě trochu sladkobolný, ale i hořkosladký. Takovéto konce mám ráda, ačkoliv člověk něco ztratí, na druhé straně něco získá. A tady ten konec byl přesně takový, jaký bych u tak skvělé knihy očekávala.
Musím se porozhlédnout po dalších knihách z pera této autorky. :-)

31.12.2016 5 z 5

Znovuzrození Dračího oka Znovuzrození Dračího oka Alison Goodman

Ze začátku jsem z kniha byla mírně rozčarovaná. Děj byl vleklý, roztahaný a nudila jsem se. Pak se to ale změnilo a nestačila jsem se divit. Zajímavý a originální příběh, ve kterém se snoubí střet dvou kultur, které do sebe zapadají tak, až je to dokonalé "zmatení nepřítele". Za tohle dávám autorce palec nahoru! :-)
Jak jsem řekla, ze začátku nuda, ale pak... nemůžu se dočkat až se vrhnu na druhý díl. Eon mě prostě chytl za srdce. Ačkoliv nikdy nebude patřit mezi TOP mých knih, má vyhrazené místo v mé knihovně, už jen kvůli těm drakům! ;-)

26.12.2016 5 z 5

Tažení do Tearlingu Tažení do Tearlingu Erika Johansen

Jsem trochu zklamaná. EJ opravdu umí člověka vtáhnout do děje svým vypravěčským umem, ale tady tohle mě moc neoslovilo. V první řadě se tu z Kelsey stal úplně jiný člověk, než tomu bylo v prvním díle - je trochu dospělejší, ale také děsivější a... ukazuje i svou temnější stránku.
* SPOILER *
Opravdu jsem to nepochopila. Thorna, kterému hrozila spravedlivým soudem, nakonec popravila ona sama svou mocí. Ale když měla zabít královnu, která se prohřešila dvakrát tolik, co Thorne, slitovala se nad ní a nechala ji žít? Tohle je fakt logika, kterou nepochopím. Jen to dokazuje, že tenhle díl byl taková vsuvka a prakticky o ničem.
* KONEC SPOILERU *
Za druhé je to samotný děj. Ačkoliv se tu na pár otázek dozvídám odpověď, nejsou to zrovna ty nejpalčivější otázky, na které bych tu odpověď potřebovala znát. Většina otázek z prvního dílu zůstala nezodpovězena i ve druhém díle. Doufám, že v tom posledním se dozvím všechny. * SPOILER * Fakt by mě naštvalo, kdybych nezjistila, kdo je otcem Kelsey! * KONEC SPOILERU *
A za poslední, celkem mě zklamala Kelsea jako osoba. V jednu chvíli jsem k ní přechovávala jistou averzi. Ale nakonec jsem se dokopala knihu dočíst.
Konec mě celkem překvapil, za což dávám o jednu hvězdu víc, než jsem původně chtěla dát.

23.12.2016 4 z 5

Balthazar Balthazar Claudia Gray (p)

Měla jsem pocit, že čtu vampýrskou akademii. Přitom to s ní vůbec nic nemá společného, až na upíry a školu a místo vampů lidi. Dějem jsem proplouvala bez toho, aniž bych se do něj ponořila. Spíš jsem plula na povrchu a bylo mi úplně jedno, co se s hlavními hrdiny stane, protože... to bylo opravdu klišoidní a tááák strašně předvídatelný! Nejsem vyloženě zklamaná, ale ani neskáču radostí dvakrát do stropu.

16.12.2016 2 z 5

Pomsta & rozbřesk Pomsta & rozbřesk Renée Ahdieh

Popravdě nevím, co si o knize myslet. Začátek byl skvělý, děj dynamický a postavy uvěřitelné. Cizí slova šla jednoduše odvodit, ani k tomu nebylo zapotřebí slovníku. Jenže pak jsem narazila na něco, co mi při čtení opravdu vadilo. Služebná může oslovovat svou královnu spratkem?! Kdyby to bylo jednou, dobře řekla bych si, že jí asi ujela pusa, ale když je to v knize v skoro každé kapitole, je asi něco špatně, nemyslíte?
Občas mi přišlo, že by autorka mohla ubrat na dramatičnosti Chalída. Je to bezesporu nejzajímavější z postav, nicméně ta dramatičnost jeho chování je až směšná. Další věc, která mi nesedla je ten jejich vztah. Přišel mi strašně rychlý, úspěchaný, a když už jsme u toho, tak i nedořešený. Pochopil někdo prosím ten konec? Já tedy ne, mám víc otázek, než odpovědí. A abych pravdu řekla, nelíbí se mi. Skončil tak nějak otevřeně a já nevím, co si z toho vybrat. A pokračování to nemá.
Kniha se čte velmi rychle, než se nadějete jste za půlkou. Jazyk odpovídá prostředí, ve kterém se odehrává. Ovšem čekala jsem víc od knihy, která se tváří jako volné převyprávění pohádky, která je tak známá, že ani nepotřebuje představení.

08.12.2016 4 z 5