Parwana Parwana komentáře u knih

Manon Lescautová Manon Lescautová Antoine François Prévost

Klasika, kterou jsem si přečetla až teď. Příběh mladého rytíře poblázněného do krásné dívky, veškeré strasti jeho vášnivého poblouznění, způsobené její lehkomyslností a přelétavostí, podaný krásnou češtinou, který patří ke skvostům světové literatury. Je plný krásných slov, vzletných myšlenek, bohužel poněkud opakující se scénář může trochu nudit (Manon přísahá lásku, ale už poněkolikáte zběhne ke starému bohatci), i tak je kniha velmi čtivá a napínavá až ke zdárnému konci. Tu chatrč za oceánem jsem jí přála.

26.01.2021 4 z 5

Život po tobě Život po tobě Jojo Moyes

Dle komentářů jsem čekala čtivou oddechovku, tohle bylo absolutně bez děje, bez invence, jako kdyby autorka blila písmena na papír. Moyesová zřejmě nebude moje oblíbená spisovatelka.

23.01.2021 odpad!

Prokletý princ Prokletý princ Erin Watt

(SPOILER) Po prvním dílu jsem se těšila na pokračování, leč byla jsem zklamaná. V druhém dílu autorky zkřížily 50 odstínů šedi s Muzikálem ze střední, výsledkem je soft porn young adult čtení pro holčičky. Mužský hlavní hrdina vnitřně trpí jako hysterická ženská, nevlídnou atmosféru nebohých nešťastných miliardářů nevylepší ani dvě blonďaté zlatokopky. Rádoby mrtvý Ellin otec, který na konci obživl, á la Bobby Ewing, jenž se po své smrti zjeví ve sprše, byl jen třešnička na dortu. Jsem v rozpacích, zda se vůbec pouštět do dalšího dílu. Uteklo to rychle, ale nic mi to nedalo.

27.12.2020 2 z 5

Sex, prachy a frikulín Sex, prachy a frikulín Martin Nezval

Komerční švár. Kniha ani nepředstírá, že je něčím jiným, už jen podle obálky. Zkoušela jsme chvilku číst, ale po dvou kratších kapitolách jsem vzdala. Poputuje do knihobudky, snad tam udělá někomu radost...

22.12.2020 odpad!

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Konečně doposloucháno. Zápasila jsme s knížkou tři měsíce, kdy přes verzi v kindlovi, papírovou knihu s nádhernými ilustracemi jsem od 1.11.2020 přešla na audio a knihu úspěšně doposlouchala. Chápu, že patří k jedněm z nejčastěji nedočtených knih, i já jsem ji málem odložila. Je to spíš velká fantasy Bible než čtivý román, hned tak se k ní asi nevrátím.

20.11.2020 3 z 5

Levandulová princezna: První láska Karla IV. Levandulová princezna: První láska Karla IV. Hana Parkánová-Whitton

Příjemná historická limonáda na proválený den.

17.11.2020 3 z 5

Princezna Bojovnice Princezna Bojovnice Mitchell A. Larson

Hezká pohádka na propršený den, kde se setkává pomyslná Daenerys a Harry Potter v jednom. Po přečtení mi ale zůstala spousta nezodpovězených otázek. Jak je to s princeznou ze Saudade? kdo byla skutečná matka Nikoliny/Evi? Co se dělo dál? Není ta Beatrix nějaká divná? Doufám, že má kniha druhý díl, který na výše uvedené odpoví.

31.10.2020 4 z 5

Muž, který už nezavolal Muž, který už nezavolal Rosie Walsh

Odložila jsem. Čekala jsem sice oddechovku, ale ne natolik rozvláčnou s tak banální historkou, na které to autorka celé postavila. Naivní hlavní hrdinka si myslela, že po intenzivním týdnu spolu budou už navěky, a která poté, co se její milý doslova vypařil a na kontakt nereagoval, zoufale snažila dopátrat, proč nezavolal. O odložení knihy mě s definitivní platností přesvědčila scéna v autě s její kamarádkou, uťáplým manželem kamarádky a malým ukecaným spratkem.

12.10.2020 odpad!

Milostný dopis Milostný dopis Lucinda Riley

Odloženo po třiceti stranách. Nejdřív mi při čtení dělal potíže font, pak mě odradily první dvě kapitoly líčením milostných trablí hlavní hrdinky a stařenka v zabordeleném bytě. Nedovedu si představit, že bych se tímto balastem měla brodit dalších 400 stran.

12.10.2020 odpad!

Sobí mafie Sobí mafie Mikko-Pekka Heikkinen

Parádní kniha, jakou jsem ještě nečetla, takové finské pohlazení z divočiny. Akorát ta scéna, kde měli policisté postřílet stádo bizonů, mi trochu víc pocuchala nervy.

12.10.2020 5 z 5

Malíř vzpomínek Malíř vzpomínek Gwendolyn Womack

Knížka nebyla špatná, námět rozhodně originální. Kdyby z toho autorka neudělala červenou knihovnu a neodflákla některé pasáže, hodnotila bych lépe, takto mi to celé přišlo jako esoterický román z cyklu Večery pod lampou.

29.09.2020 2 z 5

Zvíře zrozené z noci Zvíře zrozené z noci Tochi Onyebuchi

Pěkný příběh, i když charaktery postav nebyly příliš vykreslené a semtam se objevil překlep. Knížka byla též plná cizích výrazů, k nimž sice nebyly vysvětlivky, ale z kontextu se daly čast odvodit (až na fufu, to jsem nevypátrala, co by mohlo být). Sice to nebylo nikde řečeno, ale smyšlený svět, v němž se příběh odehrával, mi připomínal některou z arabských zemí. Doufám, že knížka má pokračování, protože konec byl přímo otevřený dokořán.

13.09.2020 1 z 5

Čas zrádců: Cambridgeská pětka Čas zrádců: Cambridgeská pětka Hannah Coler

Kniha se četla jedním dechem, přečetla jsem ji do 24 hodin poté, co jsme ji otevřela. Neuvěřitelně čtivá, velmi atraktivní téma. Nicméně jsem některé věci nepochopila po přečtení dosti klamavého výčtu cambridgeské pětky na začátku knihy. Z těch skupinek se pouze v případě první pětice všichni realizovali pro KGB, rozhodně to nebyl dle obsahu knihy případ skupiny v 70. letech a v současnosti. Po přečtení mi přijde, že konec velmi otevřený, až nedodělaný.

23.08.2020 3 z 5

Dům z karet Dům z karet Michael Dobbs

Na tuhle knihu jsem se hodně těšila a nezklamala mě, byla dechberoucí od začátku až do konce. Těším se, až si pustím seriál.

15.07.2020 5 z 5

Tučné úterý Tučné úterý Sandra Brown

Paráda, té knížce nechybělo vůbec nic. A tu milostnou story jsem si užívala, protože něco takového jsem si v knize přečíst už dlouho přála ;)

06.07.2020 5 z 5

Jmenuji se Červená Jmenuji se Červená Orhan Pamuk

Doporučil mi ji kamarád a já začala číst nejdřív v angličtině. Zasekla jsem se bohužel na prvním citátu z Koránu a po první kapitole jsem radši přešla na češtinu. Jsem ráda, že jsem si dopřála takto kvalitní literaturu, i když jsem knížku četla víc než měsíc a v průběhu ji musela střídat s jinými tituly. Jedná se o poměrně hutné dílo, a jednotný celek se mi z jednotlivých medailonků a střípků mozaiky poskládal až po přečtení. Je možné, že si ji ještě někdy přečtu, i když mě rozčilovala postava Sekure a její chování a zacházení s Karou, naštěstí to pro ně na konci jakž takž dobře dopadlo.

12.06.2020 3 z 5

Oblíbená dcera Oblíbená dcera Kaira Rouda

Komerční škvár, nablýskaný a s velkolepými referencemi, který se tváří být bestsellerem. Přeplácané a zoufale nekoncepční vyprávění formou deníčku unuděné tupé zelené vdovy, jehož konec uhodnete po první kapitole. Hlavní hrdinka je zjevná psychopatka, nesympatická a úplně blbá (nevím, zda to byl účel, nebo to tak autorce vyšlo), a její bláboly mě obtěžovaly jen do stránky č. 35. Odloženo po první kapitole.

24.05.2020 odpad!

Znamení hada Znamení hada Hana Marie Körnerová (p)

Na pokračování Znamení jednorožce jsem byla zvědavá, ale dost mě to zklamalo. Zatímco první díl byl dobře psaný dobrodružný román (i když červená knihovnička - ostatně knížka ani nepopírá, že do této kategorie patří), druhý díl hodnotím jako přehnaný a místy až nepatřičně melodramatický kýč. První díl měl být román bez pokračování a bylo by to tak lepší, nejen proto, že měl šťastný konec. Druhý díl má vše, co má melodramatický kýč mít, a působí až zbytečně křečovitě naroubovaný na první díl. Nemohu si po přečtení nevzpomenout na historickou knižní sérii, která je obdobná - Gričská čarodějnice. Zde byl též první díl vydařený a každý další díl už jen vývarem z vývaru, plný historek vycucaných z prstu, naprosto nečtivý.

23.05.2020 2 z 5

Můra Můra Katja Kettu

Další lehce pesimistická kniha, jjeíž děj se odehrává za časů dávno minulých, temná a a ponurá už od začátku. Mladá Finka plná ideálů, zamilovaná a těhotná, vzdorující otci a sestře, která na lyžích přejede hranice z Finska, a místo v náruči svého ruského milence skončí v gulagu, kde prožívá další hořká dobrodružství. Náhle střih do součastnosti, kdy mladá novinářka jede vyšetřovat smrt svého otce někam na kraj světa, kde lišky dávají dobrou noc a vetché stařenky se potulují v posvátných hájích. Námět byl slušně zpracován, závěrečné rozuzlení mě až tolik nepřekvapilo. Velmi mi ovšem vadila nechutná animálnost milostných scén, která se sem tam objevila, a která na mě působila až nepatřičně; z toho důvodu jsem dala o jednu hvězdu míň.

21.03.2020 4 z 5

Diabolik Diabolik S. J. Kincaid

Pecka. Strhující fantasy od začátku do konce. Už teď se moc těším na pokračování.

07.03.2020 5 z 5