petr_ petr_ komentáře u knih

Rubáš věčnosti Rubáš věčnosti Terry Goodkind

Zaplať pánbůh alespoň ta změna, že hrdinou není Richard, ale Nicci jejíž postava je mi sympatická. Bohužel konstrukce příběhu je příliš podobná pilířům světa a dalším dílům Meče pravdy. Mám pocit, jako bych četl stále stejný příběh s různými obměnami postav.

Nevím, jestli mám ještě zkoušet číst další díly, ale asi to zkusím, třeba mezi nimi najdu nějakou čtenářskou perlu.

PS. Nepochopil jsem, proč na obálce knihy jsou draci, když v knize o nich není ani zmíňka, asi vypadají efektně.

24.04.2022 3 z 5

Nahé Císařství 2: Pevnost čarodějů Nahé Císařství 2: Pevnost čarodějů Terry Goodkind

Kniha je dramaticky nudná, jeden bídák unikl, druhý neunikl a já mohu jen doufat, že se děj celé série začne někam ubírat. Richard s Kahlan začnou konečně něco pořádného dělat a ne jenom se toulat krajinou.

20.04.2022 3 z 5

Nahé Císařství 1: Temný závoj hněvu Nahé Císařství 1: Temný závoj hněvu Terry Goodkind

Další puzzle kniha (čtenáři nějak si to přeber a dej dohromady), kde se vydavatel ani nenamáhá naznačit, nějakou chronologii jednotlivých dílů. Já jsem se rozhodl že celou sérii dočtu až do konce a věřte tomu, že to není jednoduché se rozhodnout který díl následuje po tom přečteném a který si mám z knihovny objednat.
... Ale k ději. Udivuje mě, jaké problémy si Richard s Kahlan umějí sami svým jednáním připravit a pak je jako hrdinové překonávat. Začíná to být nuda a proto snižuji hodnocení.
Doufám, že v dalších dílech mám v co doufat, že se to trochu zlepší.

Útok obrů Útok obrů Kevin Hearne

Nápad dobrý,...ale!!! Autor vymyslel docela zajímavý svět, ale nějak mu unikl děj, který je sice akční, ale v podstatě nikam nespěje. Zkrátka další autor, který vymýšlí mnohadílnou ságu a neuvědomuje si, že každá část, by měla mít svoji pointu a čtenář může jenom doufat, že další díl bude lepší, nebo zajímavější. Bohužel takových knih na našem trhu přibývá. Ale přiběh nezatracuji, jenom doufám, že se autor příště polepší.

Lovec zločinců Lovec zločinců C. S. Quinn

Co jsem pochopil, ta Charlie měl klíč, který mu byl k ničemu a snažil se zabránit katastrofě která nebyla nijak upřesněna.
Nic moc.

16.03.2022 3 z 5

Víra poražených Víra poražených Terry Goodkind

Z knihy mi bylo docela zle, protože příběh velmi dobře popisoval jak by to chodilo v reálném socialismu, neřknu-li komunismu. Pod rouškou rovnosti a obětování se potřebným vlastně lidé páchají zlo a ničí svět. Neuvědomují si, že vírou v nějakou ideologii dávají některým velikou moc a znehodnocují svůj život. Příběh také ukazuje pokřivenou demokracii, ve které neustálé schůzování oddaluje řešení důležitých věcí, které brzdí chod celé společnosti.
To se autorovi opravdu povedlo a navíc i v takovém prostředí se Richard ukázal jako hledač pravdy, který je schopen přesvědčit Nici jak vypadá realita a skutečné zlo.

16.03.2022 4 z 5

Zdroj Zdroj Ayn Rand (p)

Kniha se mi velmi líbila, trochu i tím, že mi připoměla jinou knihu o New Yorku a to zimní příběh. Obě měly to společné, že vyprávěly příběh o vyjímečných lidech v tomto městě a jejich až mystickému vztahu k tomu co dělají a k tomu co je odlišovalo od ostatních lidí.
Nerad bych se sám ztotožňoval s Roarkem, protože si nedokážu představit, že bych se s takovým klidem, díval, jak se okolí snaží pošpinit a zničit moji práci aniž bych se snažil jim v tom zabránit, čímž bych klesl na jejich úroveň.
Pravdou je, že Roark byl natolik vyjimečný, že si musel být vědom toho, že i ta malá část staveb, kterou dovedl prosadit do reality má setrvalou hodnotu, ktedrá bude jednou uznána veřejností.
Nesmíme ovšem pominout další vyjimečné osobnosti, které v ději vystupují a to Dominika a Gail. Tito lidé společně s Roarkem společně vnímají odlišnost standartní společnosti, která nechápe jejich hodnoty a především Roarkovo dílo.
Jako protipól Roarka a vlastně jeho nepřítel se tak jeví Elsworth, který se snaží všechno co neodpovídá (podle jeho názoru) vkusu veřejnosti zničit.
O tom je vlastně celá kniha. Co všechno je společnost udělat, aby zničila to co neodpovídá jejímu vkusu, k čemu nutí neortodoxní tvůrce aby je srovnala do šedivého průměru.
Upřimně řečeno, když jsem knihu dočetl, tak mi bylo psychicky docela zle, protože takové věci se děly a stále dějí. Můj pocit ještě zhoršil začátek války na Ukrajině, která vlastně má stejné příčiny.

16.03.2022 5 z 5

Zrada Zrada Anthony Riches

Pro mě byla kniha zajímavá, protože popisuje poměrně krátké historické období vládnutí tří císařů od konce Nerona do vlády Vespasiána. Bylo to vlastně období, kdy legie ustanovovaly své císaře. Přiznám se, že pokud jsem měl nějakou představu o tomto období, tak byla silně ovlivněna románem "Židovská válka" od L. Feuchtwangera, kde tyto události popisuje z pohledu Vespasiána, který sleduje události v Římě z Judei, ale jak to ukazuje tato kniha, nebylo to tak jednouché, a Vespasián nebyl jen pasivním přihlížejícím, kterému spadlo císařství do klína. V příběhu lze najít zajímavé drobnosti, jako např. to, že pokud si císař nebyl jistý, že má zajištěnu veškerou moc, nepřijal titul caesar.
Příběh je také zajímavý popisem bojových taktik a popisem výcviku mužstva a dalšími podrobnostmi.
Na konci knihy je zařazen historický doslov, který doporučuji si také přečíst.

04.01.2022 4 z 5

První zpovědnice: Legenda o Magdě Searusové První zpovědnice: Legenda o Magdě Searusové Terry Goodkind

Od začátku do konce je děj živý a zajímavý, nejsou v něm žádná prázdná místa, která by čtenář rád přeskočil. Vlastně celá série je poznamenána temnou a bílou magií a vždy je svět na pokraji sil a v této knize je provedeno určité shrnutí.
Postava Magdy je zajímavá, je to hrdinka, která nehýří magickými silami ani fyzickými, a přesto se nenechá připravit o své postavení, které si vydobyla svojí osobností, ačkoliv si její okolí myslí něco jiného. Dokonce si ani není zpočátku vědoma, jaké má znalosti, které získala od svého manžela, takže je pro své protivníky vyrovnaným soupeřem.

30.12.2021 4 z 5

Toulavá země Toulavá země Liou Cch'-sin

Pro autora není těžké vymyslet bizardní světy ani bizardní technická řešení. Hrdinové povídek prožívají různé krize a popisují události nevšedního světa. Já osobně bych asi nechtěl něco takového zažít, ale co by občané nechtěli vytrpět pro blaho celku. Je vidět, že realita Číny je trochu jiná (nebo možná hodně jiná) oproti naším evropským zkušenostem.
Myslím, že právě proto je tato (i ostatní) kniha pro nás zajímavá.
Pokud bych měl vyzvednout některé povídky z této knihy, tak nejvíce se mi líbily povídky "Čínské slunce" a "Mikroéra".

17.12.2021 5 z 5

Ledoví piráti Ledoví piráti Dirk Husemann

Autor si evidentně dovede nalézt zajímavá historická témata a je zřejmé, že taková, která popisují styčné plochy takových kultur, jako je kultura křesťanů a saracénů. V této knize se také (i když okrajově) zajímá o začátky vztahů mezi latinskými a byzantskými křesťany. Oblast středozemí, byla určitě místem, kde k ke konfliktům těchto kultur docházelo dlouhá století a vlastně dochází dodnes. A to platí o Alexandrii dvojnásob.

06.11.2021 4 z 5

Válka na zkoušku Válka na zkoušku Jan Drnek

Jedná se o pokračování "Maxmilián námořník" a je stejně dobrá. Dozvíme se z ní, co všechno se dělo při sjednocování Itálie, což mělo důsledky pro vliv Rakouska v Německém spolku a vztahy s Pruskem. Faktem je v že v reálné historii, Havsbukové, co mohli zkazit, tak zkazili a vlastně vršili jeden neúspěch za druhým a proto je moderní doba převálcovala.
Z toho pro mě vyplývá, že bych si měl o této době něco vhodného prostudovat.

24.10.2021 5 z 5

Prachožrouti Prachožrouti Paolo Bacigalupi

Svižný katastrofický příběh o krizi civilizace kde lidé bojují o holý život s malou nadějí že se životní podmínky zlepší. Ve společnosti, kde je každý nucen jednat za sebe a myslet na svoje potřeby, je jen málo místa pro soudržnost a přátelství a přesto se tam tyto vztahy nachází a některým lidem mohou změnit život.

28.09.2021 4 z 5

Slon pro Karla Velikého Slon pro Karla Velikého Dirk Husemann

Je to kniha historická a je v ní dosti akčních scén. Nejsou zde nijak zvýrazněné historické události, ale dobře popisuje jak to fungovalo v říši Karla Velikého a čtenář pochopí, proč neměla dlouhého trvání, i když její ideje se udržely hodně dlouho. Zajímavá je také zmínka o rovnováze mezi touto říší, Byzantskou říší a Saracény.
A vlastně je i zajímavá tím, že dává tuto dobu do souvislosti s osidlováním Anglie Sasy.

20.09.2021 4 z 5

Panství Farleigh Panství Farleigh Rhys Bowen

Dobrá čtivá knížka, i když dvě hvězdy ubírám, protože konec je dobře předvídatelný, i díky předsázce knihy. Musím však poznamenat, že sestry Westerhamovy mi byly velmi sympatické.

03.09.2021 3 z 5

Válka Severu proti Jihu Válka Severu proti Jihu Josef Opatrný

Kniha není jenom o válce, ale dobře popisuje historické a politické pozadí USA té doby. Zajímavé jsou údaje o námořní blokádě Konfederace o které jsem něco slyšel a četl, ale až v této knize jsem našel ucelený popis. Zároveň je zde dobře popsána činnost senátu a prezidenta. Autor například uvádí tyto události např. se vznikem Ku Kuks Klanu, takže tyto události měly velký význam i pro moderní dobu. Nebyla to jenom tak nějaká válka, ale událost, která je v USA stále přítomna.
Pokud se někdo chce dozvědět něco zajímavého o amerických dějinách, tak tuto knihu doporučuji.

11.08.2021 4 z 5

Špinavá práce Špinavá práce Christopher Moore

Téma mi připadalo být zajímavé, ale jeho zpracování už bylo horší. Zejména mi přišla nedostatečné vysvětlení motivace aktérů, proč dělali co dělali. Kdo se stane luminátem, mě došlo už v třetině příběhů. Nejzábavnější mi na knize přišly popisy příhod se psy a jejich exhibice se saponáty.

21.07.2021 3 z 5

Ve službách Meče Ve službách Meče Ann Leckie

Zvláštní kniha se složitou společností, což je směs lidí a UI a dokonce i UI se dělí na frakce, které spolu bojují a co si o tom občané mají myslet, natož jednat jinak. Bohužel jsem zase začal číst od nesprávného dílu ( třeba je to dobře, protože jsem nezaujatý) a to se mi začíná stávat čím dále častěji. Co se mi na příběhu líbí, že je psán jako detektivka, že význam popisovaných událostí se později vyjeví, jako zásadní, pro další vývoj děje.

Zajímalo by mě, kam se poděli chlapi. Buďto společnost dospěla do stádia, že se muži poženštili, a protože genetika se vyvinula tak, že chlapi nejsou potřeba i když povědomí o penisech v knize zůstává. Možná proběhla nějaká dívčí válka, jako ve starých pověstech českých (nebo v polském filmu Sexmise). Možná je tato otázka zodpovězena v předchozím díle, ale to já nevím. A možná je to nezřízeným popíjením čaje, které je zde popisováno téměř na každé stránce. Alespoň mám opět o čem přemýšlet. A to je dobře.

11.07.2021 4 z 5

Kroniky Západního pobřeží Kroniky Západního pobřeží Ursula K. Le Guin

Pro mě je Ursula K. Le Guin další objevený zajímavý autor. Takže jsem objevil knihy, které budu dále shánět. Kniha mi svou konstrukcí děje připomněla "Atlas mraků", kdy postavy v jedné části ovlivňují děj v těch následujících a jsou jakýmsi katalyzátorem popsaných událostí.
Když si vybírám knihy k četbě, tak se orientuji informacemi na přebalu, a protože je tam zmínka o knihách, nebylo o čem přemýšlet. Mám rád knihy o knihách.
Ústředním tématem všech částí jsou texty, knihy, básně, příběhy a touha po svobodě. Vlastně je o tom, že bez vzdělanosti, žádná svoboda není, i když je relativní, protože si ani nemusíme uvědomovat, že něco není v pořádku, jako je tomu v části "Síly".
Na západním pobřeží existují různé národy a kultury. Jejich identita je dána tradicemi a životním stylem. V těch to společenstvech se však nacházejí jedinci, kteří tyto tradice narušují, nebo zneužívají, nebo svoji moc rozšiřují na úkor jiných společností.

Líbí se mi, že příběhy nejsou odtržené od dnešního světa, kolik je dnes lidí, kteří v době dnešního technického rozvoje , věří různým pověrám a falešným zprávám a nesnaží se porozumět tomu co se kolem nich děje, jsou profesně úzce zaměření, nesnaží se více vzdělávat v širším kontextu a vzdělanost zaměňují za jakési pseudointelekuálství. Přitom nevzdělanost je to co nahrává špatným vládcům a vůdcům, kteří mohou způsobit vážné krize společnosti.
Další zajímavou věcí, na kterou jsem v knize narazil je znalost básní a eposů. Tady bych řekl že to je moje slabá stránka, protože jsem se nikdy nenaučil tuto literaturu poznávat a je svět, který je pro mě neznámý (to je moje nevzdělanost). Přitom se v minulosti Homérovy eposy a verše se dlouhou dobu předávaly pouze ústně, než byly sepsány. Jak dlouho se je pěvci učili, si raději ani nepředstavuji.

Na závěr citát z knihy:"Tři věci, jichž růstem duše sílí: láska,vědomosti, svoboda."

04.07.2021 5 z 5

Půl světa Půl světa Joe Abercrombie

Postava Trnky je přesně to, co očekávám od knih autora. Na rozdíl od prvního dílu se Joe Abercrombie přece jen trochu rozjel a i když knihu psal pro mladé (třeba pro skautíky, jejichž vzorem by měl být Brand) tak drsné scény trochu gradují a to se mi líbilo.

Doufám, že autor ještě pár takových pěkných knížek napíše.

30.06.2021 4 z 5