petr_ petr_ komentáře u knih

Příběh synů královských Příběh synů královských Francis J. Hudson

Tato kniha je o králi Davidovi a jeho rodině z pohledu jeho služebníka Nachaše, který se zvlaštním způsobem dostal do paláce aby sloužil králi a spřátelil se s princem Abšalómem a sleduje jeho soupeření s bratrem Amnónem.
Král David je již starý a našel si novou manželku, která mu povila syna Šalamouna a tak synové Bat-Šeby cítí nejistotu, zda jim otec přenechá svou moc, či ne.
Kniha popisuje povstání Abšalóma a jeho konec. Nad celou rodinou také visí přízrak Saula a jeho možných dědiců.

Přestože v knize je David popsán jako mírný stařec, který se stará o svou rodinu a svůj národ, je znatelné napětí mezi jednotlivými aktéry, které vyvolává právě král David.

Někde jsem četl úvahu o tom, že král David byl člověk, který nejdříve zničil Saula aby mohl vládnout, a nechtěl se své moci vzdát ani ve prospěch svých synů, jak byl na každého, kdo mu mohl tuto moc vzít, žárlivý.

Tato kniha tyto jeho vlastnosti naznačuje.

07.01.2020 3 z 5

Achilleova píseň Achilleova píseň Madeline Miller

Mám rád zpracování antických bájí. Tato z pohledu Patrokla se mi velmi líbila.

05.01.2020 5 z 5

Ledová bariéra Ledová bariéra Lincoln Child

Hezky se to četlo. Zajímavé poučení je, že když se něco může pokazit, tak se to pokazí, bohužel pro celé lidstvo. Kniha o tom, jak komerční zájmy mohou ovlivnit lidstvo, neřknu-li zničit celou civilizaci.

05.01.2020 5 z 5

Danubia - Osobní pohled na dějiny habsburské Evropy Danubia - Osobní pohled na dějiny habsburské Evropy Simon Winder

Autor se nesnažil popisovat chronologicky vládnutí Habsburků, ale zaměřil se na to jak se stali dominantním vládnoucím rodem v Evropě, jak se dostali do Španělska (což jsem tak dlouho nevěděl). Mohu souhlasit s tím, že vlastně vyplňovali uvolněný prostor po dalších vymírajících královských rodech. Velmi pěkný je také vznik národních politik a jeho vliv na další budoucnost Habsburské monarchie.
Kniha vlastně doplňuje mezery ve znalostech historie, které nám mohly ve škole sledováním letopočtů uniknout. A historie je znalost dějinných vztahů a souvislostí.

Království Království Amanda Stevens

Je to román z mystického prostředí. Spíše vhodný jako kratochvilné čtení.

05.01.2020 3 z 5

Král a vévodkyně Král a vévodkyně Sharon Kay Penman

Kniha se mi líbila, protože popisuje dějinné období Anglie, o kterém jsem moc nevěděl. Osobnosti, jako je Jindřich II a Eleonora jsou zajímavé samy o sobě. Navíc jsou v knize popisovány rozpory mezi jejich syny. Které byly známé i z jiných zdrojů.

Ctnosti války Ctnosti války Steven Pressfield

Čtenář si může udělat obrázek jak takové tažení do Afghanistánu vypadalo, co je na knize nejcenější. Alexandr by se daleko nedostal, kdyby zároveň nebyl dobrý politik a kdyby nedokázal motivovat porobené národy a svoje vojáky, aby mu byli nápomocni. V knize je popsáno jak Alexandrovo vojsko čelilo partyzánským (pokud se to tak dá nazvat) útokům v Avghanistánu.

Knihu jsem se zájmem přečetl od začátku až do konce.

Cesta ctnosti Cesta ctnosti Lindsey Davis

Kniha popisuje vliv Antonie v tehdejší římské společnosti a to se mi líbí. A Vespasián je také moje oblíbená historická postava.

Impérium času Impérium času Daniel Godfrey

O tom, že naši předkové nebyli hloupí a dovedli pochopit, co je technický pokrok, a co magie. A pokud se římané zmocní stroje času, může to být zajímavé.

Jupiterův mýtus Jupiterův mýtus Lindsey Davis

Líbí se mi popisy každodenního života římanů, fungování úřadů. Je vidět že si autorka dobře prostudovala tématiku.

02.01.2020 3 z 5

Bitevní hranice Země Bitevní hranice Země Robert R. McCammon

Oceňuji dobrý nápad. Ale je dosti chabě zpracovaný.

02.01.2020 3 z 5

Zrcátko Zrcátko Karl Olsberg (p)

Příliš předvídatelný děj, který po chvíli přestane bavit. Nedočetl jsem to.

02.01.2020 odpad!

Poprask na laguně Poprask na laguně Carlo Goldoni

Vždyť je to divadlo, to je potřeba vidět, s herci. A pak je to zábava.

02.01.2020 5 z 5

Palečkův úsměv a pláč Palečkův úsměv a pláč František Kubka

Krásný příběh vzdělaného člověka, který miloval život a chtěl nezištně zlepšit svět a lidi kolem sebe.

Atlantský gen Atlantský gen A.G. Riddle

Je to sci-fi, ale také mnoho nelogičností, které jsou zakryty genetickými bláboly, chvílemi je příběh zajímavý, ale pak se dostaví spiklenecké teorie, které nejsou vysvětleny a pozbývají logiku.

01.01.2020 2 z 5

Než přijde smrt... Než přijde smrt... Douglas Reeman

Román z válečného prostředí, vypráví o akci britské miniponorky v Itálii v době invaze spojenců. Dobře popisuje psychiku postav, ktérá je v některých situacích na doraz. Člověk si umí představit, že lidé, kteří tím prošli, byli poznamenání na celý život. Kniha se těžko čte, ale dovede čtenáře k pochopení, že ve válce nejsou hrdinové, pouze lidé, kteří bojují o svůj život.

01.01.2020 3 z 5

Dědicové země Dědicové země Ildefonso Falcones

navazuje na Katedrálu moře a popisuje vzpouru maurů a co bylo potom. Nádherná freska z dějin Španělska a o nezlomnosti i o proradnosti lidského ducha.

01.01.2020 5 z 5

Bílá velryba Bílá velryba Herman Melville

Co dodat. Je to známý příběh a krásně se to čte.

31.12.2019 4 z 5

Tajná zpráva z Prahy Tajná zpráva z Prahy Josef Nesvadba

Velmi obtížná četba, která prý nemohla být vydána v původní podobě kvůli cenzuře. Nějak jsem se nedokázal dostat k nějaké pointě.

29.12.2019 1 z 5

Malí bohové / Dámy a pánové Malí bohové / Dámy a pánové Terry Pratchett

zase ti mizerní elfové a hlavologie čarodějek.

27.12.2019 2 z 5