RADOST RADOST komentáře u knih

Být Japonkou Být Japonkou Joan Itoh Burk

Kniha mě donutila přemýšlet a srovnávat. Jak bych se zachovala já v situaci hrdinky, ale ve svém prostředí? Nakolik jsem schopna vzepřít se obvyklému a nectít tradice? Jsem vůbec schopna pochopit japonskou kulturu, postavení japonských žen v současnosti? Postupovala bych stejně jak Misako? Děj mě uchvátil, navíc jsem se dozvěděla hodně o japonských tradicích.Bylo to dobré čtení.

05.09.2011 5 z 5

Prak Prak Michal Vrba

Zajímavý životní příběh člověka, který bojuje proti své slabosti. Jenže mě jaksi neoslovil. Omlouvám se za nižší hodnocení. Chyba není v knize, ale ve mně.

29.10.2021 3 z 5

Třetí na řadě Třetí na řadě Allison Brennan

Dobré to bylo, ale ne skvělé. Jsem zvědavá na pokračování. Snad bude rychlejší a vyváženější. Všeho tam bylo trochu moc. Bylo zajímavé sledovat motiv a kroky trojkového vraha, postupy a členy vyšetřovacího týmu i nevraživost a boj o postavení v policejních složkách.

28.10.2021 4 z 5

Krvavé nebe Krvavé nebe Mark Roberts

Bizarní, šokující, napínavé, odpudivé, občas těžce pochopitelné. Ale bavilo mě to!

20.10.2021 4 z 5

Než bude pozdě Než bude pozdě Jenny Blackhurst

Co vede člověka k potřebě někoho motivovat, někým manipulovat, někoho ochraňovat? To je hlavní myšlenka této knihy. Přiznám se, že jsem od ní čekala více, ne zcela mě pohltila. Ale nutila mě přemýšlet nad situacemi, které nejsou v životě až tak výjimečné.

07.10.2021 3 z 5

Nehoda Nehoda C. L. Taylor

Knihu nezatracuji, ale mě neuchvátila. Vzpomínkové pasáže mě rozčilovaly, na vykreslení osobnosti Jamese a prožitých traumat jich stačilo méně. Jednání Sue bylo natolik neuvážené, impulzivní a přehnané, že jen umocňovalo pocit, že je šílená. Sue prostě neuměla včas a rozumně řešit své problémy ani v mládí, ani později. Ještěže měla v životě i velkou dávku štěstí.

18.09.2021 3 z 5

Mazací tramvaj Mazací tramvaj Magda Stachula

Průměrná kniha o vyrovnávání se se zklamáním ve vztazích a nenaplněných tužbách. Ne každý to dovede. Někdo jde dál, někdo se chce revanšovat, někdo mstít. Co je v normě a co téměř šílené? Autorka v knize skloubila osudy několika lidí ze dvou zemí, snažila se o napětí , tajemství odhalovala pozvolna. Přesto jsem její vykombinovaný dějový vývoj předvídala a byla vždy o krok vpřed. Četlo se to dobře, svým způsobem to bylo i trochu nezvyklé - ale nic závratného.

08.09.2021 3 z 5

Lidé na křižovatce Lidé na křižovatce Marie Pujmanová

Četla jsem v mládí a kniha se mi líbila. Zachycuje období života mých prarodičů a dětství mých rodičů. Dějově mě zaujala. Vzpomněla jsem si na ni po nynější probírce mé knihovny. Z celé trilogie mám jen druhý díl Hra s ohněm, který nyní znovu čtu. Ten se mi zdá i jazykově bohatý, Zřejmě byl stejně kvalitní i tento díl.

23.08.2021 3 z 5

Dobrý člověk ještě žije Dobrý člověk ještě žije Romain Rolland

Víno, optimismus, rozvaha, nadhled, vyrovnanost. S takovým životním přístupem se dají překonat i tragédie.
Jedna z knih edice Máj, kterou rodiče kupovali do své knihovny. Některé z nich podědila jejich vnučka.

21.08.2021 3 z 5

Barunka Barunka Antonín Zápotocký

Ve své době velmi populární kniha. Vždyť ji napsal náš PRESIDENT. Ale já ji četla s nechutí, i když jsem se cítila jak ta hodná Barunka a měla také zlobivého bráchu Pepka. Vždy jsem si totiž vybavila ten národní smutek, hrůzu pro mou dětskou dušičku, když den po mých nádherných sedmých narozeninách všude visely černé prapory, v rádiu hrála jen smuteční hudba a vysílali projevy.Má veselá první třída se stejně jako celá škola stala tichou a vážnou budovou, obklopenou žalem. Stávalo se mi pak často, stejně jak u Barunky, že náhodné okolnosti způsobily moji nechuť k dílu a nespravedlivě ovlivnily i můj dojem z díla.

21.08.2021 3 z 5

O statečném Cibulkovi O statečném Cibulkovi Gianni Rodari

Jak jsem na ni mohla zapomenout? Teprve obrázek mi připomenul ty krásné chvíle nad Cibulkovými dobrodružstvími. Knihu jsem nikdy nevlastnila, ale v knihovně půjčovala opakovaně. Protože být bez ní bylo v mém dětství občas těžké.

20.08.2021 5 z 5

Dětem: (Určeno pro školy všeobececně vzdělávací) Dětem: (Určeno pro školy všeobececně vzdělávací) Josef Václav Sládek

Útlá knížka Sládkových veršů s ilustracemi Mikoláše Alše. Takový malý poklad klasiky.
V naší knihovně je už přes šedesát let. Zřejmě to byla i povinná četba mých dětí, protože je na různých místech podepsaná každým z nich. Vyzkouším, zda osloví i dnešní generaci. Nedoufám v to. Ale na tuto báseň si vzpomínám i po těch desítkách let.

Okáč

na nich jako růže květ,
a mne těší celý svět!

12.08.2021 4 z 5

Srpen s bejbinkou Srpen s bejbinkou František Nepil

Humorná kniha.Četla jsem kdysi dávno její první vydání a nyní při probírce staré knihovny mě opět pobavila.

11.08.2021 4 z 5

Tajemství sedmého syna Tajemství sedmého syna Glenn Cooper

Děj se odehrává ve třech časových obdobích a opravdu dlouho mi trvalo, než jsem alespoň zčásti začala chápat souvislosti. Ale od poloviny to už bylo velmi zajímavé. Podstata příběhu a spojení těch časových období už dávaly smysl a jádro příběhu mě překvapilo, fascinovalo. Děj nabyl na akčnosti. Hlubší zamyšlení nad utajovanými skutečnostmi působí hrůzostrašně. Ihned se začtu do druhého dílu. Jsem zvědavá, jaké pokračování si autor vymyslel. Nebo nevymyslel? Co když to není fikce?

29.07.2021 4 z 5

Královský rubín Královský rubín Agatha Christie

Detektivní klasika pro chvíle odpočinku.

08.07.2021 3 z 5

Už se o mě neboj Už se o mě neboj Eva Brabcová

Nezdárná dcera, matka neustále přebírající zodpovědnost za její činy, obviňující se ze špatné výchovy. Nakonec si obě, matka i dcera, srovnají v hlavě své priority a najdou vzájemné porozumění. Psáno odlehčeně, protkáno mnoha vtipnými přirovnáními. Ten styl mi místy i vadil. Průměrná kniha, hovořící o možných problémech při výchově. I přes toto téma je to oddychové čtení.

03.07.2021 3 z 5

Dokonalá lež Dokonalá lež Blake Pierce

Detektivní vyšetřování zajímavé, napínavé, ne tak akční a náročné na "nesmrtelnost" vyšetřovatelů. Více prostoru je věnováno uvažování, v čemž se opět Jessie blýskla. Trochu podcenila linii nebezpečí ze strany otcova společníka, Dějový vývoj naznačuje další skvělé pokračování této série.

19.05.2021 4 z 5

Dokonalý úsměv Dokonalý úsměv Blake Pierce

I tento díl se povedl a opět pokračoval vytyčeným směrem. Skupina pronásledovatelů i padouchů je téměř nesmrtelná, obdařená výtečným intelektem, předvídavostí, fyzickou kondicí i zdravím. Přesto jsou občas schopni postřehnout své chyby a poučit se z nich. Hlavní hrdinka hledá odpověď na otázku, čím se vlastně liší základní model chování zločinců a policistů. Jsou to skutečně jen bezcitní lovci?
Četba mě vtáhla do vymyšleného dobrodružného a veskrze zlého světa a poskytla mi skvělé odreagování od vlastních všedních, ale také náročných, dnů.

17.05.2021 4 z 5

Slepá bába Slepá bába Jarmila Pospíšilová

Jednoduchý detektivní příběh. Situace, do které, nebo jí podobné, se může dostat každý z nás. Čtivé poučení o myšlení a činech lidí, cítících se "nespravedlivě" zahnaní do nové životní situace.

20.04.2021 3 z 5

Kamkoli půjdeš Kamkoli půjdeš Camilla Way

Kniha o potřebě lásky a úskalích dospívání. O chybách, které vás pronásledují po celý život. O strachu, útěcích, o "nevinných" vinících. Autorka se snažila po celou dobu udržovat napětí a hlavní sdělení si nechala na konec. Kniha se mi zdála účelově natahovaná.

15.04.2021 4 z 5