repli2dev komentáře u knih
Zvláštní pohled na zeměplošský svět, který místy působí poněkud eklekticky v množství spojených námětů a přitom je i celkem koherentní, věcně filozoficko-satiricko-poetický.
"Teď už věděl, proč Vorbisovi, pokaždé když mluvil o Efebe, zšedla tvář vztekem a nenávistí a jeho hlas byl napjatý jako ocelový drát. Jestliže neexistovala žádná pravda, co zbývalo? A tihle ublábolení lidé trávili život tím, že podkopávali pilíře světa a neměli nic, čí by je nahradili, jen nejistotu..."
Netradičně jsem četl první díl sérii s Toničkou až jako poslední ze všech, takže člověk vlastně vplul do obsahu jako do příjemného prequelu a užil si Toniččino stávání se Toničkou, objevování kouzla meta-myšlenek a pidimužíky.
A až u čtení tohoto dílu jsem si uvědomil, že Tonička je možná lehký autista... či jinak viděno dítě, které ze své neúprosné čisté logiky vlastně nikdy nevyrostla, jako se to stane (nám) ostatním lidem ;-)
Děj knihy je tak trochu odsunut do pozadí, ale čím dál víc podezírám Pratchetta, že je to záměrná kulisa pro to, co to znamená být čarodějkou - být všude, myslet na vše a všechny...
Ačkoliv jsem serii s Toničkou ze začátku nemusel, teď jsem jí vyloženě propadl :)
Oproti jiným Halíkovým knihám působí tato poněkud roztříštěně. Halík se v ní snaží spojovat spoustu postřehů ze současné společnosti, předchozích knih a dovést to do celkového souladu. Bohužel tato snaha vytváří problém neustálého zmiňování věcí, jejich spojení a přechodu k dalším.
Osobně tedy cítím v momentech syntézy chybí, přesvědčení o daných věcech (zřejmě způsobeno tím, že jsem nečetl všechny jeho knihy, ze kterých především čerpá).
Kniha je ovšem velmi silná v rozlišování světových věr, obzvláště těch, které jsou natolik nové, že je ještě nepovažujeme za víry (resp. jsou jistými substitucemi) a snaží se je nějakým způsobem kriticky promyslet a vztáhnout k již existujícím systémům. Tráví hodně času rozebíráním post postmoderny a post sekularismu a snaží se mu nastavit zrcadlo, které současný multikulturalismus poněkud postrádá.
Kraťoučké zamyšlení/rozhovor na téma ekonomie postavené na modelech, problému špatných předpokladů (aneb lidé jednají racionálně, trhy stanovují spravedlivou cenu) a posedlosti čísly (například HDP).
Nic extrémně nového máte-li v dané oblasti alespoň trochu přehledu a dobré jako myšlenky hodné k zamyšlení… Osobně bych však čekal, že půjdou víc do hloubky, zajímalo by mě to, obzvlášť v oblastech, kterým rozumím víc (a které až kacířsky zjednodušili).
Domnívám se, že buď kniha nedosahuje takových kvalit jako stopařův průvodce po galaxii nebo jsem z tohoto druhu humoru nějak vyrostl. Místy zábavné, děj poněkud překombinovaný.
Nesourodá knížka složená z víceméně dvou esejů. První z nich s lehkým humorným nadhledem (autor nejdříve neopomene definovat, co humor je a co není) rozebírá zánik civilizace římské a rozmach společnosti středověké jejímž prostředkem bylo olovo a pepř. V druhé části knihy potom postupně vysvětlí pět základních zákonů lidské blbosti, s příklady a neopomene spojit důsledky těchto zákonů s rozmachem a úpadkem společností.
Vtipná, krátká a poučná kniha, až mi bylo líto, že skončila tak rychle.
Klasická Prattchetovská kniha s hlídkou a Elániem. Tentokrát analyzuje svobodu a její snahu o ochranu pomocí práva, obdiv k monarchům a monarchiím a vztah policejních složek k moci. A to pomocí detektivního příběhu v Ankmorporské hlídce.
Něco dost jiného než hlídka, ale stále to nepostrádá Pratchettův nadhled a neustále přítomnou lehkou (společenskou) satiru.
Sice je trochu těžké uvěřit, že by se tak malá holčička chovala těmito způsoby, ale i tak je to zábavné čtení :-)
Lidský a čtivý vhled do toho jak funguje ((mezi)národní) politika, jakým způsobem funguje vzájemné vztahy, o co se snaží, porovnává různé přístupy zemí v našem okolí a různý způsob prosazování se v národních spolcích.
Autor působí trochu jako proti EU, ale spíše vlastně kritizuje nejasnost cílů většiny spolků a jejich neuvěřitelnou schopnost přežívat i když pozbyly svého účelu a neschopnosti najíst si účel nový.
Zajímavé číst v kombinaci s knihou Evoluce boha
Velmi dobrá kniha, která dává dohromady neuvěřitelné množství poznatků na téma vývoje lidského vidění boha, který se neustále vyvíjí.
Spoustě lidem tato kniha bude určitě připadat jako neuvěřitelné kacířství, ale víceméně s tou knihou souhlasím, dává mi to smysl (například, že Starý zákon je prakticky jen pohledem na mezinárodní politiku Izraele a okolí).
Co se týče stylu, tak jazyk není zrovna nejčtivější, ale není ani extrémně formální. Celkově je kniha dost hutná a ke konci kapitol vždy trochu ztrácí tempo, ale nic co by se nedalo přežít.
Zajímavé čtení spolu s poněkud aktuálnější knihou Svět viděný z Řípu.
Strhující příběh o Russlovi, šílenství, matematice a snaze formalizovat matematiku uvnitř ní samotné. Dramatické, napínavé a velmi dobře zpracované, že autorům člověk odpustí drobné (umělecké) úpravy děje.
Bylo fajn vědět o čem se to tam vlastně baví i když mi přijde, že o tento rozměr bude část čtenářů ochuzena, protože knížka se nesnaží logiku vysvětlovat.
Perfektní kresby, velmi dobré zvládnutí 3 paralelních linií.
Popisuje hledání identity a smyslu člověka v prostředí, které je do nějaké míry omezené vlastními pravidly, neschopné se přes ně přenést.
Kniha je dobře a čtivě napsaná, fandil jsem hrdinovi až do poslední chvíle :-) Jen netuším, co si mám myslet o rabínovi, proč se choval tak, jak se choval?
Příjemné oddechové a celkem krátké čtení o Nómech, zmenšených lidech se všemi jejich vlastnostmi.
Autor místy přidává lehkou společenskou a náboženskou satiru, takže ani smích při čtení rozhodně nechyběl.
Z první třetiny knížky to vypadá na poučné bajky ilustrující nějaký ekonomický princip, ale tak v po první „vraždě“ začnete dostávat podezření, že té knížce půjde o něco trochu jiného.
A jde, dokonce to na konci i celkem jasně přiznává. Prakticky celý zbytek knihy je satira na finanční politiku USA (samozřejmě pomocí bajek) a její snahu o neustálou inflační politiku (tzn. omílané „hlavně nesmí být deflace“), které podle autorů jiné cíle než hospodářský růst.
Knížka je napsaná velmi čtivě a čte se velmi pohodlně, plus za pasáže mapující bajku do reálií, i když člověk s průměrným přehledem o USA s tím taky nebude mít problém.
Dobře strukturovaná příručka o pořádání zážitkových akcí se zaměřením jak na faktické organizační záležitosti, tak programy, tak na vztah obojího ke skupinové dynamice.
Kniha je to americká, ale je to na ní vidět opravdu jen místy, když se autor nechá sem tam unést a když používá už poněkud úsměvně jednoduchá přirovnání.
Oproti jiným knihám se nesnaží popisovat způsoby jak změnit své chování, které je prakticky jen důsledkem jistých našich vnitřních principů. Jde po principem, při čemž narušuje poměrně velkou a častou sadu předsudků – u kterých může být poměrně jednoduché se „kousnout“ a nedostat se přes ně… Bez jejich překonání, ale nelze moc dosáhnout lepší efektivity (= správnosti).
Klasicky napínavá kniha o tenké hranici mezi podvodníkem a manažerem, jehož zaměstnáním je distribuce ideí, u kterých si ale vlastně moc neuvědomuje jak dalekosáhle mohou tvarovat svět.
Napínavé od začátku do konce, vynikající gradace.
Kniha o krocení vášněmi a agresivitou přetékající ještě ne úplně civilizované město… s fotbalem v hlavní roli.
Špetka frašky, spousta narážek na klišé i mágstvo.
Četlo se vcelku příjemně, ale zaujalo mě spíše méně.
Zajímavě podané vnitřní „dohody“ jak se chovat a dívat na svět i s pokusem zdůvodnit proč jsou správně (či lepší než jiné).
Podáno A. americkým způsobem, B. v mystickém hávu což trochu mě asi zbytečně rozptylovalo (a odmýšlel jsem si to), ale jinak příklady k věci byly dobré, protože velmi přesně umí asociovat poměrně širokou sortu vzpomínek na dané konkrétní situace.