Riccia Riccia komentáře u knih

Dva krůčky po mokrém písku Dva krůčky po mokrém písku Anne-Dauphine Julliand

Četla jsem a dočetla jsem. Nedalo se přestat, i když to bylo opravdu hodně těžké čtení. Hodně těžko se hodnotí - těžko se hledají ta pravá slova. Řekla bych, že v předchozích hodnocení už bylo napsáno prakticky vše. Ponaučení? Važme si každého klidného a pěkného dne a děkujme denně "Bohu", když je vše v rodině jakžtakž v pořádku.

24.10.2017 5 z 5

Zvěrolékař v povětří Zvěrolékař v povětří James Herriot (p)

Další milé a laskavé vyprávění od mého oblíbeného autora, které čtenáře zavádí do staré dobré Anglie v době, kdy veterinář Jim slouží u královského letectva a vzpomíná na svůj milovaný Yorkshire.

10.08.2017 5 z 5

Pohádky (26 pohádek) Pohádky (26 pohádek) Hans Christian Andersen

Andersenovi pohádky znám z televizních zpracování, ale nikdy jsem je nečetla. Knížku s nádhernými obrázky pana Trnky (vydání z roku 1967) jsem objevila až nyní. První dvě pohádky se mi nějak zvlášť nelíbily. Potom jsem se oprostila od české představy pohádky, začala příběhy chápat spíš jako bajky, nebo podobenství a pak teprve jsem objevila jejich kouzlo. Třeba Smrček je nádherný.

20.06.2017 4 z 5

Chytněte mi guerézu Chytněte mi guerézu Gerald Durrell

Další knížka pana Durrella, ve které však nepíše pouze o svých výpravách za zvířaty, ale významnou částí knížky je i vyprávění o zrodu a chodu vlastní zoologické zahrady na ostrově Jersey - o důvodech, které ho vedly k jejímu založení i o cílech, které by chtěl svou zoologickou zahradou dosáhnout. Píše i o svých důvodech, proč píše knihy a sám přiznává, že psaní knih je možností, jak pro chod své zoo získat potřebné finance. Někomu možná tato "vynucenost" může vadit, já jí naopak fandím. Našel cestu, jak nám čtenářům přiblížit svět divoké přírody prostřednictvím svých zážitků a poznatků a přitom ještě trošku zabezpečí chov ohrožených zvířat. Prima.

02.02.2017 5 z 5

Kdo je Antal? Kdo je Antal? Vladimír Fiala

Na tuhle knížku svého mládí jsem si vzpomněla, když jsem pročítala témata letošní čtenářské výzvy. Kdysi se mi moc líbila, a tak mne zajímalo, jak se na knihu budu dívat teď. Prohledala jsem knihovnu a našla! Byla stejně super jako před lety. Příjemně napínavý, jemně zamilovaný, odpočinkově idealizovaný a mile humorný příběh z pohostinného moravského pohraničí, kam na svou službu vlasti nastupuje k rotě hraničářů čerstvě graduovaný doktor historie, mne nezklamal, naopak opět potěšil. Vřele doporučuji.

21.01.2017 5 z 5

Zákeřná Ebola Zákeřná Ebola Richard Preston

Strhující literatura faktu - srozumitelně napsaná a velice napínavá. Díky této knize jsem se dozvěděla spoustu zajímavých informací o historii tohoto viru i o výzkumných metodách a zařízeních, kde se s těmito supernebezpečnými agens pracuje.

07.01.2017 5 z 5

Mág z Monterey Mág z Monterey Nora Roberts

Nedávno jsem četla knihu Okouzlená šamanka a dozvěděla se, že patří do série Rodinný klan Donovanových, z níž už jsem před delším časem ozkoušela Mága z Monterey. I když jsem zjistila, že beru sérii vlastně od konce, rozhodla jsem se znovu si Mága osvěžit a stálo to za to :-) Velice příjemné čtení, zajímavá zápletka, prostě sympatický společník na několik předjarních večerů, kterého mohu jen doporučit. (A pro mě bonus navíc: již jednou přečtená kniha ze série - tj. splněný bod č. 11 z letošní výzvy. )

04.03.2024 5 z 5

Okouzlená šamanka Okouzlená šamanka Nora Roberts

I já si během této pohádky pro dospělé pěkně odpočinula. Občas to bylo sice na mou toleranci malinko příliš "nadpozemské", ale většina se "mezi mantinely" vešla. Asi se v knihovně poohlédnu po předchozích dílech.

17.02.2024 5 z 5

Sucho Sucho John Creasey

No, start byl docela zajímavý, vydrželo to do poloviny, pak se autor pokusil o "celosvětový dopad" a chvíli těkal po kontinentech, pro zvýšení dramatičnosti k suchu ještě přidal zemětřesení a následně mi přišlo, že už nevěděl, "co s tím". Závěru a vysvětlení jsem moc nerozuměla, ale co je důležité, podařilo se napárovat potenciálně perspektivní jedince, takže život bude zachráněn :-) Ne vážně, přes ty všechny "zápory", má kniha i své klady. Je velice inspirativní pro fantazii - ta knížka ve mě zanechala velice plasticky a barevně vyvedenou krajinu, která mě přitahuje i děsí...

04.01.2024 4 z 5

Podobizna Podobizna Nikolaj Vasiljevič Gogol

Skvělá :-)

31.12.2023 5 z 5

Výbor z díla Výbor z díla Karel Havlíček Borovský

Školní klasika, o které jsem si myslela, že mne nemá čím překvapit. Omyl - převezl mne Havlíčkův skvělý smysl pro humor a obrovský pozorovací talent a Ladova preciznost, se kterou k ilustrování Havlíčkova díla přistoupil. Že u Tyrolských elegií nakreslí téměř detailní kresbu domu, ve kterém Havlíčka v Brixenu ubytovali, to pro mne bylo další velké překvapení. Za mne oběma - spisovateli i malíři - patří palec nahoru.

03.10.2022 5 z 5

Vzácná dáma Vzácná dáma Anne Ashley

Klasická "červená knihovna", která tentokrát nebyla příliš přeslazená. Odpočinkové čtení, které nebylo špatné, jen bylo na začátku trochu nepřehledné a posledních 15 - 20 stránek se moc nepovedlo.

09.06.2022 4 z 5

U zpívajících vod U zpívajících vod František Xaver Boštík

První část knížky připomíná Erbenovu Kytici - jde o pověsti v podobě básně. Autor vypráví stejně dramaticky jako K. J. Erben, jen jeho básnický jazyk je trošku čtenářsky náročnější. Básně druhé části jsou řečeno "ošklivě" hodně stejné - okouzlení řekou Doubravkou v každém ročním období a v každé podobě. Do některých básní se promítá i tušení blízké války a číhající smrt. Každopádně až někdo vyrazíte na výlet do kaňonu Doubravky, můžete si útlou knížku přibalit do batohu a u Sokolova, Čertova stolku, Točitého víru nebo v Mariánském údolí si k mnoha dalším zážitkům přidat i ten literární :-)

08.02.2022 4 z 5

Znamení lyry Znamení lyry Václav Erben

Hodně souhlasím s hodnocením Milary a v lecčems se shodnu se zusi.kovar. Tedy. množství postav = peklo. Skončila jsem se seznamem na dvou stránkách a se školením od manžela v pravidlech vojenského "útvarosloví", než jsem pochopila, že spoustu jmenovaných postav už v dalším textu nepotkám a že mi tedy stačí znalost cca základních dvaceti z nich. Které to jsou, to jsem však pochopila až v polovině knihy.
Jak to bylo s první vraždou, to jsem bohužel úplně nepochopila - holt nemůžu chtít všechno, že? Možná jen neumím "číst mezi řádky". Jinak bylo čtení docela pohodové a pobyt mezi vojáky ve vojenském prostoru byl téměř idylický :-)

02.01.2022 4 z 5

Po stopách Havlíčkových v Něm. Brodě Po stopách Havlíčkových v Něm. Brodě František Petr

Na tuto knihu jsem narazila mezi knihami po strýci večer 31. října 2021. Upoutalo mne, že Karel Havlíček Borovský se narodil na den přesně před 200 lety. Čtení knihy mi přineslo spoustu zajímavých informací o životě Karla Havlíčka - o jeho dětství, mládí, studiu, plánech, o jeho aktivitách národního buditele i o jeho smutných posledních letech - i zajímavých historických souvislostí. Jsem ráda, že jsem objevila takový zajímavý zdroj informací o mém rodném regionu.

01.11.2021 5 z 5

Hrabě a černá vdova Hrabě a černá vdova Laura Martin

Mi-LADA už prakticky všechno podstatné napsala. Já přidám jen tolik, že ve druhé půlce, jako by už autorka ztratila počáteční trému, se objevují i mile vtipné pasáže. Kromě pohody si tak užijete i humorných chvilek :-)

09.12.2020 5 z 5

Sedmikrásky Sedmikrásky Josef Kožíšek

Pro dnešního čtenáře možná až moc přeslazené, ale když si odmyslím pár těch přeněžnělých říkánek, které patří o sto let zpátky do doby, kdy se matinkám vykalo, tak najdu i mnoho pěkných, vtipných, veselých a nadčasových básniček, které jsou i pro dnešní děti naprosto úžasné. Stejně tak mne zaujala fantazie autora obzvlášť v první pohádce O javorovém špalíčku. Prostě velká část obsahu udělá radost i dnes a možná že nejen malým dětem, ale i jejich rodičům, či prarodičům :-) Co ale skutečně stojí za velkou pochvalu jsou nádherné ilustrace Jolany Lyskové-Petržílkové :-)

30.10.2020 4 z 5

Školačky a školáci Školačky a školáci Pavla Moudrá

Tuto knížku dostala moje teta pod vánoční stromeček v roce 1941. Kdysi dávno jí věnovala mně a já s ní mám spojené příjemné chvíle z dětství. Teď mi při úklidu půdy opět padla do ruky, a tak jsem neodolala si na své dětství trošku zavzpomínat. Už příběhy samozřejmě vidím jinýma očima - už je nevnímám z pohledu dítěte, ale naopak rodiče, a tak mi ty vyprávěnky o čistých dětských duších a jejich trampotách i radostech přišly ještě dojemnější než tehdy. Krásný melancholický výlet do dob, kdy se mamince říkalo "drahá matinko" :-)

15.05.2020 5 z 5

Slyšte můj hlas Slyšte můj hlas David Vaughan

Po pozvolném začátku nečekaně působivé vyprávění o době, kdy sudetští Němci řešili svou národnostní otázku a naši zahraniční spojenci nevěděli co s námi, aby měli klid.

02.07.2019 5 z 5

Krev démona Krev démona Arnošt Vašíček

Kniha se četla dobře - tak jako i mé předchozí knihy od pana Vašíčka. První čtyři pětiny měly spád, byly zajímavé i napínavé a přes pro mne trošku silné tlačení na pilu při snaze o zábavnost některých dialogů, se mi kniha líbila. Závěr knihy mne ale moc nenadchl.

08.01.2019 3 z 5