Romča11 Romča11 komentáře u knih

Rekviem za Pluto Rekviem za Pluto Adam Chromý

Roztomilá knížka o tom, jak nechceme opustit své jistoty za žádnou cenu, i když víme, že to nikam dál nevede. Zároveň je kniha o tom, jak lidé reagovali na to, že vědci se v roce 2006 dohodli, že podle nových měřítek Pluto už není planetou. Tyto dva fakty se knihou prolínají a jsou zde skvěle zakomponovány dohromady. Tím je knížka hezká a zvláštní. Ale asi nebudu cílová skupina této knížky a proto se mi tolik nelíbila. Bude se líbit těm, kteří si prochází podobnou situací nebo jsou po ošklivém rozchodu. Nebo méně náročným čtenářům, kteří tolik nečtou a mezi ně také nepatřím. Ale byla to příjemná změna, přečíst si něco prozměnu z českého prostředí. Česká kultura je zde dobřr vykreslená, hlavně pomocí školního prostředí. Bylo to příjemné počtení. Pokud hledáte nějakou oddechovku, tak směle do toho.

Doppler Doppler Erlend Loe

Doppler je velice zvláštní kniha. Pojednává o muži jménem Andreas Doppler, Norovi, který se rozhodl jednoho dne, poté co spadl z kola, že bude žít v lese. A kniha pojednává o dobrodružství, která zažívá spolu s losím mládětem Bongem, jehož matku zabil pro maso. Nejdříve žije v lese sám, ale poté se k němu postupem času přidá pár lidí. Co je nejdůležitější a tyto myšlenky se táhnou celou knihou je to, že Doppler nemá rád lidi a píli a tím pádem se snaží nedělat nic. V knize se střídají pasáže, kdy Doppler vypráví a kdy vede filosofické úvahy a myšlenky. A to je to, co mi na knize hodně vadilo. Podle mě to zdržovalo celé plynutí děje knížky a často jsem se celkem musela nutit, abych knihu dočetla. I když to nejspíš bylo také proto, že mi nesedl autorův styl psaní a vlastně celý humor nebo styl myšlení hlavní podtavy, Dopplera. Prostě mi tato kniha moc nesedla, nejspíš budu na klasické dívčí romány, ale musím ocenit některé Dopplerovy myšlenky. Například že všichni lidé jsou moc pilní a neustále se za něčím ženou, shromažďují věci a nemovitosti a je to k ničemu. A občas sami přijdou na to přijdou a pak se v pokročilém věku ocitají opět v roli dospívajícího teenegera a nevědí, kdo jsou. Nepoznávají se a ani své tělo.

Všem klukům, které jsem milovala Všem klukům, které jsem milovala Jenny Han

Znáte takové ty sladké, young adult romány, kde se hlavní hrdinka nezabívá ničím jiným než kluky a milostným životem? Tak knížka Všem klukům, které jsem milovala mezi ně rozhodně patří! Ale abych knížku jen neschazovala, tak je fakt dobře napsaná a čtivá a jelikož je to oddechovka, tak ji máte za chvilku přečtenou. Další plus je, že jsem se do hlavní hrdinky dokázala vžít a uniknout tím z reality. To je dobré znamení. Vlastně mě tyhle románky ještě baví a tak si to užívám, než přestanou a vyrostu z nich. Sledovat jak se Lara Jean pomalu zamilovává do Petera... Navíc postavy jsou opět dobře vykreslené a popsané, takže si je dokážu celkem dobře představit, ale popisu celkově je tu pro mě tak akorát. Autorka má navíc v knize spoustu chytrých myšlenek a taky nějaké k zamyšlení, což je jenom další plus. Celkově bych knížku hodnotila jako lehce lepší průměr za ty myšlenky, ale ani zdaleka to nebylo tak dobré jako Sůl moře nebo tak dobré jako Tíha vesmíru.

Kdo se bojí Virginie Woolfové? Kdo se bojí Virginie Woolfové? Edward Albee

Drama ukazuje člověka v jeho sterilitě, pramenící z moderní společnosti a demýtizuje americký sen. Každá ze čtyř postav má své utajované problémy, hluboko zakořeněná tajemství, úzkost, nenávist i komplexy, které během jedné noci vyjdou na povrch a postavy zústavají obnaženy v celém svém zoufalství. Dialogy v této hře jsou lichlavé, vtipné, s ironickým až cynickým nadhledem a primárně založeny na principu agresivní hry využívající protiklady reality.
Tématem této hry je sterilita a prázdnota, umocněná neplodností obou manželství.
Tato hra je velmi zvláštní, ale to je tím, že tato hra je absurdní drama. Ale přestože je zde i humor v této knize zvláštní, tak je zajímavý. Asi nemám k této knize moc slov, ale charakteristiky postav jsou zde vykresleny hodně dobře a drama velmi dobře zachycuje problémy jak postav tak jejich manželství a postupné odhalovaní těchto problémů. Pokud si chcete tuto knihu přečíst musíte se připravit na všudypřítomné hry mezi postavami a neustálé útoky, které tyto hry obnáší.

09.07.2019 4 z 5

Stačí jen chtít Stačí jen chtít Joelle Charbonneau

Má šťastná ruka na knížky se opět vrátila, protože tohle byla pecka!
Tahle knížka je skvěle napsaná. Příběh je vyprávěn z pohledu Kaylee a pár dalších uživatelů NEEDu. Příběh je neprůhledný - do konce knížky jsem neměla tušení, kdo za tím vším stojí. Navíc je knížka napínavá, prostě potřebujete číst dál s vědět jak to skončí. Dál taky ukazuje na problém sociálních sítí, jejich anonymitu a pocit moci pod rouškou anonymity, na to, že osobní data jsou cennější než nový mobil. Nikdy nic není zadarmo.

01.07.2019 4 z 5

Tisíc kousků tebe Tisíc kousků tebe Claudia Gray (p)

Tohle byla další pecka! Tahle knížka se mi hodně líbila. Za mě je sci-fi lepší než fanatsy. A tohle byl parádní příběh. Děj byl plný akce a to téma? Miluju cestování mezi dimenzemi! Autorka se nezdržovala u zbytečných popisů a přílíš nezabíhá do podrobností co se týče fyziky spojené s cestováním mezi dimenzemi. Jediné co bych knížce vytkla je opět rádoby milostný trojúhelník a Margueritino uvažování: Miluju Thea nebo Paula? a pak Miluju Paula nebo jeho verzi z jiné dimenze? Já chápu, že to k Young adult žánru patří, ale mně to dojem z knížky zkazilo. Ale jinak můžu knížku jen doporučit. Děj je napínavý a úplné jsem zatajovala dech pokaždé, když Marguerite skočila do jiné dimenze. Bavilo mě s ní objevovat, co je v dimenzi jiné. Nejvíc mé bavila ruská dimenze. Postavy byly skvěle vykreslené. Dokázala jsem se do Marguerite vžít a prožívat to všechno s ní. A vůbec jsem netušila, jak to všechmo dopadne a jak se to rouzlí. Za mě tedy naprosto skvělá kniha se zajimavým a neotřelým tématem.

Láska a jiná vykolejení Láska a jiná vykolejení Leah Konen

Tohle byl netypický zimní příběh. Musím ocenit autorčin originální nápad. Většina vánočních nebo zimních příběhů je hlavně o tom, jak se dva najednou na ulici potkají a hned se milují. Tady to Ammy a Noahovi trvalo dost dlouho než překonali různé překážky a mohli být spolu. Ale přesto tato kniha není pro někoho, kdo nemusí romantiku a milostné váhání. Toho je kniha plná. Noah a Ammy si neustále namlouvají, že k tomu druhému nic necítí a nebo že nemůžou kvúli jejich pravidlům. A poté se snaží svou lásku ignorovat a zahodit, kvůli jistým okolnostem. Ale jinak je to originální romantický příběh. Koho by napadlo vystoupit vlaku uprostřed polí? A pak už se to veze. Přibývají další a další komplikace. Až na výjimky se v knize neustále něco děje. Ale celkově je příbéh dost povedený. Zajímalo mě, co bude s Noahem a Ammy dál. Hltala jsem každou stránku. Bylo to prostě krásné dobrodružství, které bych si i přála taky zažít. Navíc jsem si obě postavy zamilovala, Ammy i Noah mi byli sympatičtí. A kniha je plná popisů. Dost dobře jsem si dokázala, kde se asi Noah a Ammy nachází. A ještě mi vadilo jak se oba užírali kvůli svým problémům a neustále nad nimi přemýšleli. Někdy to bylo až otravné. A hrozně mě vytáčelo nevyskloňované jméno Sophie. Nevím proč si překladatelka vzala do hlavy, že jméno Sophie se neskloňuje. Ale na další stranu jsem si zamilovala Noaha. Přišel mi hrozně milý a prostě takový ten kluk, se kterým bych chtěla chodit. Bylo to příjemné vánoční čtení.

01.07.2019 4 z 5

Deset tisíc nebí nad tebou Deset tisíc nebí nad tebou Claudia Gray (p)

Tohle bylo další wow! Tahle série je fakt skvělá. Druhý díl byl stejně dobrý nebo snad i lepší než ten první.
Deset tisíc nebí nad tebou je druhý díl knižní trilogie Ohnivák. Kniha spadá do žánru young adult a taky trochu do žánru sci-fi. Knížka je velmi dobře zpracovaná, ale je spíše oddechová. Žádná převratná nebo složitá, ale přesto byla skvělá.
Děj byl plný zvratů a stránky mi doslova mizely pod rukama. Nemohla jsem se odtrhnout! V jisté momenty byla kniha trochu předvídatelná, ale v další moment přišlo naopak něco hodně překvapivého. Marguerrite navíc navštíví celkem 6 dimenzí, z toho je 5 nových, takže prostředí není strnulé a nudné.
Nové postavy sice nepotkáváme, ale za to zjišťujeme, kým vším naši hlavní hrdinové v různých dimenzích a hlavně to, že každý z nás vlivem různých podmínek může být dobrý, ale také zlý.
Kniha je plná úvah, filozofických úvah o tom jestli jsme vždy v každé dimenzi stejní nebo jsme každá verze našeho já jiná. Také úvahy z hlediska morálky, jestli je správné vstupovat do jiných svých já a činit za ně rozhodnutí, za které nesou následky oni.
Děj se dále rozvíjí a z prostého a jednoduchého cestování mezi dimenzemi se klube něco složitějšího. Dostáváme se ke klasickému, ale dobrému boji dobra se zlem.
Dále se opět potýkáme s milostným trojúhelníkem mezi Marguerite, Paulem a Theem. Marguerite nikdy o lásce k Paulovi nepochybovala, snaží se ho celou dobu zachránit, ale Theo často ukazuje, že je tam taky a že k Marguerite něco cítí. Bylo by to celkem otravné, ale Marguerite není jako ostatní hrdinky v milostném trojúhelníku, které milují oba muže. Ona si je svou láskou k Paulovi jistá a to se mi hodně líbí.
Abych to shrnula, tak jsem na knize nenašla nic, co by se mi nelíbilo. Na to že je to druhý díl, který ve většině sérií jen vyplňuje mezeru mezi začátkem a koncem a tak není moc dobrý, tak tady se příběh dost dobře rozvíjí ve složitější, zajímavější problematiku.
Zažíváme skvělé dobrodružství a objevují se nová a nová tajemství.
Kniha končí otevřeně a vy máte chuť se hned pustit do třetího dílu.
Jedna z nejlepších sérií, co znám.

Oba na konci zemřou Oba na konci zemřou Adam Silvera

Oba na konci zemřou je romantický, young adult román. Zabývá se tématem jak by to vypadalo, kdybychom věděli, že daný den zemřeme a mohli bychom si ho užít naplno.
Velkým plusem této knihy za mě jsou filozofické myšlenky a úvahy. Zabývají se tématy jako, že bychom měli žít svůj život naplno, neměli bychom mrhat časem nebo že bychom se měli obklopovat lidmi, kteří nás dělají štastné. Tyto myšlenky a úvahy velmi oceňuji a přijdou mi super.
Dále se mi moc líbí, že se kniha nezabývá jen příběhem Matea a Rufuse, ale nahlížíme i do života jiných postav. A moc se mi líbí, že i když se zdá, že příběhy postav s příběhem Matea a Rufuse vůbec nesouvisí, tak každá z postav, která se v téhle knize objeví, je s těmahle dvěma nějak propojená. Ať už jsou to jejich nejlepší kamarádi nebo je jen potkají na ulici, když jdou proti nim. A příběhy těchto postav nám i pomáhají pochopit svět, ve kterém funguje Hodina smrti.
Postavy jsem si úplně zamilovala! Rufus a Mateo jsou velmi sympatičtí a nejvíc miluju Mateovu dobrosrdečnost. Postavy jsou skvělý.
A nejvíc se mi líbilo jak se Mateo s Rudusem během 24 hodin tak sblížili. Jak spolu zažili spoustu věcí a vlastní proměny až si nakonec uvědomili, že se milují.
A ještě se mi líbily popisy různých míst. Ty byly taky výborný. Měla jsem pocit jako bych na těch místech s Mateem a Rufusem byla. A nemluvě o vymyšlených místech jako Aréna. Ta byla úžasná.
Zde ale za mě plusy knihy končí. Musím se přiznat, že tahle kniha mé moc nechytla. Nedokázala jsem se do ní začíst. Možná to bylo dlouhými úvahovými pasažemi, které sice byly super a v takovéhle knize potřeba, ale brzdily děj a příběh se nějak táhl, až jsem ztrácela chuť dozvědět se co bude dál a nakonec jsem se do čtení musela vlastně nutit. Nevím, možná to bylo nějakou čtecí krizí nebo jsem ne úplně lehce snážela hlavní téma téhle knihy, ale tahle kniha mě upřímné zklamala.

01.07.2019 3 z 5

Víš, že tě miluju? Víš, že tě miluju? Estelle Maskame

Víš, že tě miluju? je romantický, young adult román, o Eden, která na léto přijíždí za svým tátou a jeho novou rodinou do Los Angeles. Zjišťuje, že má tři nevlastní bratry - Tylera, Jamieho a Chase. Snaží se zapadnout a užít si léto, ale má nesutále konflikty s jejím nevlastním bratrem Tylerem. Později se ale ukáže, že ve všech těch nevraživých pohledech a hádkách tkví něco jiného, mnohem většího.

Tak tahle kniha pro mě byla docela dost zklamáním. Něco tak plytkého a povrchního už jsem dlouho nečetla.
Hlavní postava Eden celé léto akorát řeší jejího nevlastního bratra Tylera (nejdřív jak ho nenávidí a pak jak moc ho miluje), jak nemá ráda večírky a alkohol a mnoho dalšiho nepodstatného.
V celé knize se podle mě skoro nic neděje. Eden jen skoro každý večer někam vyráží s kamarády a když ne, tak neustále myslí na Tylera. Až ke konci se objeví velké odhalení, které můj dojem z knihy trochu zlepšilo, jelikož se snaží upozornit na celospolečenský problém.
Hlavní hrdinka mi byla absolutně nesympatická, kvůli svému myšlení a chování. Hodně často jsem musela převracet oči dozadu. Navíc, jak si mohla sakra myslet, že s drogami se dá skoncovat jen tak, že je prestanete brát? Většina lidí k tomu potřebuje néjaké terapie nebo odvykací kůry a nějakou chvíli to trvá. ????‍♀️
Co se týče ostatních postav, tak jediný sympatický mi byl Dean. Zbytek jsem buď taky nenáviděla nebo byl takový nicneříkající beztvarý.
A Tyler mi taky lezl docela na nervy. Než jsem poznala jeho tajemství, pak mi lezl na nervy stejně, ale o něco méně.
V knize je plno popisů. Někdy tyto popisy byly ale moc dlouhé a popis Tylerových očí na půl stránky bylo docela peklo.
Jako další mínus bych zmínila to, že kniha je plná překlepů a chyb! Někdy jsou slova nevyskloňovaná, někdy v nich chybí písmena. Někdy se překladatelka nenamáhala ani najít spravný český ideom a prostě jen doslova přeložila ten anglický. A někdy rovnou ponechala anglická slova, i když mají české překlady.
Tahle kniha je za mě teda odpad. Tahle kniha je opravdu pro mnohem mladší čtenářky než jsem já. Kdyby mi bylo 13, tak bych tuto knihu asi milovala. Takhle ji ale nesnáším. Lituji, ze jsem téhle knize věnovala čas.

01.07.2019 2 z 5

Kočky útočí Kočky útočí Sarah Andersen

Další a prozatím poslední díl ze série komiksů Sarah's Scribbles, který byl opět skvělý a opět nezklamal.
Téma komiksů je stále podobné, týká se nějakých životních strastí, problémů, ale také vtipných a satirických událostí ze života Sarah Andersen.
Specifikum tohoto dílu je, že se autorka věnuje podpoře a radám pro umělce v dnešní době, zvlášť těm, kteří publikují na internet.
Opět velmi vtipné, chytré, prostě se celou dobu smějete. Miluju komiksy a humor Sarah Andersen.
A to grafické zpracování? Opět perfektní!
Ve zkouškovém opět skvělá forma odreagování, rychlé a skvělé na čtení.
Jedinou chybu, kterou vidím je, že tyto vtípky pochopí a zasmějí se jim pouze lidé, kteří jsou knihomolové, introverti... prostě zkrátka lidé, kteří se podobají určitým způsobem autorce.
Ale pokud jste knihomol, který třeba i rád něco tvoří nebo jen introvert, který se rád zasměje, tak tato komiksová kniha je přesně pro vás.

01.07.2019 5 z 5

Tato kniha je básnickou sbírkou moderní anglické poezie, která je poslední dobou ve svétě ale i v Česku docela dost populární.
Básně v teto knize se zabývají různými tématy, zejména problémy moderní společnosti ale také láskou a sebeláskou.
Mně se s touto knihou dostala moderní poezie poprvé do rukou a musím říct, že toto byl dost povedený kousek. Mě nikdy moc klasická poezie nebrala, ve škole jsem ji četla jen z povinnosti, jinak bych po ní ani nesáhla.
Ale tohle bylo něco naprosto jiného a skvělého! Tyto básně byly tak pravdivé a některé tolik vystihovaly mé pocity nebo moderní společnost. Působily na mě tolik opravdově, živě...
Je až hrozně smutné, čím vším si autorka těchto básní musela v životě projít. A ještě smutnější je, že není jediná, kdo si tím prošel. Na světě je tolik lidí, co si procházeli a procházejí anorexií, týraním, méněceností a shazováním sebevédomí od okolí a dokonce od vlastní rodiny... Je to hrozné.
Ale autorka také dokázala díky poezii dokonale vystihnout lásku, sebelásku a pocit svobody.
Tyhle básně mi prostě byly mnohem bližší, mnohem víc na mě působily než ty básnické sbírky, co jsem musela číst na střední. Byla to obrovská a příjemná změna. Tahle kniha mi ukázal, že poezie umí být i krásná a že ji chcete číst i dobrovolně.
Vůbec mi nevadilo, že v básních nejsou rýmy. Stačila správně zvolená slova a ty básně mě naprosto okouzlily.
Na druhou stranu některé básně jsem úplně nepochopila díky nějakým metaforám a nezachytila jsem tak jejich význam.
Básničky jsou krátké, psané velkým písmem, takže sbírku máte za dvě hodinky přečtenou, možná i dřív, ale to si pak zase nevychutnáte zase význam a dozvuk některých ten básních a nezachytíte je úplně. Pro mě to ale bylo příjemné oddychové čtení.
Mně se ale tohle dílo hodně líbilo a určitě se podívám po autorčiných dalších sbírkách.

17.05.2019 4 z 5

Fantastická zvířata. Brumbálova tajemství: Úplný scénář Fantastická zvířata. Brumbálova tajemství: Úplný scénář Joanne Rowling

Když jsem tuhle knihu poprvé uviděla, tak mě upřímně zklamalo, že nedostala tu krásnou obálku jako její dvě předchůdkyně. Ale i tak mi ani tentokrát nemohl uniknout příběh Mloka Scamandera v knižní podobě jako scénář.
Kniha je výborně zpracovaná a potěšilo mě, že tentokrát do ní vložili různé doplňky jako komentáře herců a tvůrců filmu či různé nákresy kostýmů a rendery lokací. Příjemně to ten strohý scénář oživilo a o to víc jsem si knihu užila.
Samotný příběh je opět skvělý, akorát je na něm trošku vidět, že se jedná o prostřední díl a tím pádem je dějově méně pestrý a zase tolik se toho v příběhu nestane. Navíc je z části vlastně dost politický. To bych v příběhu z čarodějnického světa nečekala. Na druhou stranu to, co se stane je geniálně vymyšlené. Všechny ty kličky, jak Grindewalda zmást a všechny zápletky a zvraty byly opravdu dobré.
V příběhu se setkáváme se starými dobrými postavami, které důvěrně známe, ale i s pár novými. Příjemné zpestření a ideální poměr postav.
Líbilo se mi také, že se v příběhu nachází spousta krásných myšlenek, které mi utkvěly v paměti, jak jen to J. K. Rowling umí.
Celkově se mi zdály příběh a zpracování knihy dost dobré.

07.03.2024 4 z 5

Člověk nemůže mít všechno Člověk nemůže mít všechno Simona Paulišinová

Tahle kniha má skvělý námět. Z anotace zní kniha celkově velmi slibně a zajímavě. A díky námětu i zajímavá je. Člověk opravdu nemůže mít v životě všechno a musí se s mnoha nepříjemnostmi a tragédiemi v životě poprat a vyjít z nich silnější.

08.12.2021 2 z 5

Jedno obyčejný léto Jedno obyčejný léto Mariko Tamaki

Tenhle komiks je skvělý v tom, že vyzdvihuje to, že bezstarostné dívky, které si užívají prázdnin, postupně a dokonce i se zájmem objevují, že dospělí i puberťáci mají své problémy a že život není tak růžový, jak si představují. Opravdu se mi líbilo, jak temhle komiks tyto problémy vykresluje a jak na ně dvě hlavní postavy postupně přicházejí. Jak o nich přemýšlejí.
Zároveň má komiks samozřejmě krásnou atmosféru léta, jelikož dívky celé dny pobíhají na pláži, koupou se, ale zároveň podnikají svá letní dobrodružství. Prostě ideální léto dvou dívek.
Komiks je navíc originální v tom, že je celý nakreslen fialovou barvou a všemi jejími různými odstíny, což působí krásně a originálně. A navíc kresby jsou velmi krásné.
Příběh je dobře vystavěn, postupně graduje, ale má vlastně otevřený konec.
Co se mi na knize moc nelíbilo je, že mě příběh nedokázal vtáhnout a já se do něj nedokázala vžít. Bylo mi to tak nějak jedno.
Doporučuji pokud si potřebujete oddechnout a odreagovat se.

22.11.2021 3 z 5

Zrazená Zrazená Kiera Cass

Tahle kniha byla o dost lepší než první díl! V prvním díle Hollis působila dost rozmazleně, namyšleně a sebestředně, ale v tomhle díle se to o mnoho zlepšilo. Navíc v prvním díle se skoro nic nestalo a byl dost nudný, tenhle díl byl po první třetině, která byla též nudná a nezáživná, nabitý dějem a akcí! Od druhé třetiny se postavy nezastavily a pořád se něco dělo. To autorka o dost vylepšila.
Velké mínus na druhou stranu je obrovské romantické klišé, které se v knize odehrálo. Taková škoda, působilo to opravdu špatně.
Navíc, i když je tato kniha o mnoho lepší než předchozí díl, Hollis mi stále přišla v dost situacích dost sebestředná a sobecká. Neustále přemýšlela jen o sobě.
Dalším negativním faktem mi přišlo, že zatímco v jiných knihách se do detailu zaobírají tématem ztráta blízké osoby, tady to bylo v pozadí a jen pár týdnů po smrti Silase už se Hollis vydala dál a přemýšlela o nové lásce. To mi také nepřišlo vhodné.
Nejlepší na knize je děj, který je nabitý akcí. Jen co se vyřeší jeden velký dějový zvrat, stane se další. Čtenář se naprosto nenudí a to oceňuji.
Navíc autorka, jako vždy, umí krásně vykreslit královské prostředí a opravdu máte pocit, že jste v království.
Celkově je kniha lehce lepší průměr, ale musím v hodnocení ocenit dramatické zlepšení oproti prvnímu dílu. Opravdu, pokud jste četli Zaslíbenou, tohle si dejte.

11.10.2021 4 z 5

Candide Candide Voltaire (p)

Povinná četba. Ale hodně dobrá. Putovaní po světě ve středověku je záživný. Opravdu

10.07.2019 4 z 5

Malý bratr Malý bratr Cory Doctorow

Tahle knížka ukazuje jak se může moderní technologie a zajišťování bezpečnosti zvrtnout. "Soukromí je součastí bezpečí ne jeho opakem". Stojí za to si přečíst, věřte mi.

Nebe je všude Nebe je všude Jandy Nelson

Je to moc hezká kniha o tom, jak se dívka vyrovnává se smrtí své sestry. Někdy je to opravdu těžké. A tady je to nádherně popsané. Rozhodně doporučuji :)

Vlny zmítané smrtí Vlny zmítané smrtí Carrie Ryan

Vlny zmítané smrtí je úžasná kniha jak o zombie, tak o lásce, strachu, trpělivosti a mnohém dalším. Prostě téma zombie zpracováno skvěle. Rozhodně doporučuji, ale nejdříve by jste si měli přečíst první díl