RonnieSmithx RonnieSmithx komentáře u knih

Cikáni Cikáni Karel Hynek Mácha

KRÁSA.

Pohádky matky husy Pohádky matky husy Charles Perrault

Ačkoliv je to kniha napsaná intencionálně pro děti, tak bych si dávala velký pozor na to, co jim vlastně čtu. V první pohádce se vyskytuje psychické týrání, v druhé zvláštní vztah otce a dcery a třetí je vtipná sama o sobě. Jako dospělému člověku se mi dílo velmi líbilo, protože je zajímavé srovnávat příběhy s verzemi od jiných autorů. Nejvíc mě ale zarazil Modrovous, o kterém jsem nikdy předtím neslyšela. Děj měl velmi fascinující a krvavý obrat, protože kdo by čekal, že někdo napíše pohádku inspirovanou sériovým vrahem. Naučení byla taky velice zábavná - asi nejvíce mě zaujalo to s kráskami, které smí oslovit kdejaký ohava.

08.01.2023 5 z 5

Malý lord Malý lord Frances Hodgson Burnett

Strašně krásná knížka se zajímavým, ačkoliv velmi jednoduchým příběhem. Měla jsem obavy, co budu na dílo říkat, ale četo se mi už od první strany s úsměvem na tváři. Rozhodně bych se k příběhu ráda vrátila, abych ho přečetla svým neexistujícím dětem.

19.12.2022 5 z 5

Pérák Pérák Petr Stančík

(SPOILER) Bohužel jsem neměla možnost, aby se mi tento grafický román dostal do rukou, takže jsem se musela spokojit s PDF verzí, což sice podle mého názoru ubírá na požitku ze čtení, ale stejně jsem si toto dílo o českém válečném superhrdinovi neboli postrachu nacistů užila. Petr Stančík tuto městkou legendu z dob druhé světové války pojal originálně a s humorem. Věty jsou krátké, odsekávané, tudíž se kniha čte rychle a zároveň to zavání cynismem. Stránky jsou také doplněny různými letáky, reklamami, poznámkami, chemickými vzorečky a nákresy letadel či zbraní z tohoto období, ale nechybí ani klasické ilustrace.
Stančíkův Pérák je sympatický, vtipný a zároveň popisován jako velmi atraktivní jedinec. Co je ale zajímavé, jsou jeho sklony k násilí vůči kolaborantům. Občas tento hrdina zabíjí tak brutálně, až je to na pováženou. Jeden z hlavních motivů je hledání Pérákovy minulosti, což je dějovou linkou promyšlenou a zábavnou. Více to vtáhne do díla, protože se vlastně řeší nějaká ta klasická záhada, která v nás udržuje napětí. Nechybí ale ani erotické scény, a tudíž i milostný příběh mezi ním a členkou odboje Jitkou.

09.11.2022 4 z 5

Mlčenlivé ženy Mlčenlivé ženy Kerry Fisher

„Dáte vše v sázku pro muže, kterého milujete? I když spáchal něco strašlivého?"

Já si teda pod něčím strašlivým představím, že někdo vyvraždil něčí rodinu, i když ta kočka mě teda zasáhla, to je pravda. No, bylo mi od začátku jasné, co tak hrozného může udělat muž v rodinném thrilleru, takže moje očekávání to nějak hluboce nezranilo. Tahle knížka je čtivá, to je pravda, ale že by mě nějak zaujala, tak to se říct nedá. Četla jsem ji strašně dlouho, protože mě nezajímalo, co se bude dít dál, a ten konec? Ten konec už byl na mě trochu moc. Nemám pocit, že by život fungoval tak, že se najednou vyřeší všechny problémy a všechno je krásné. Na mě to bylo moc přeslazené. Neoriginální nezajímavá záplatetka, takže za mě slabší průměr.

18.09.2021 2 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Nikdo tuhle knížku nemůže číst s tím, že je to mistrovské dílo. Ona je to taková pitomost, ale nějak závazně mě neurazia. Překvapivě jsem překonala tu trapnost, kterou jsem cítila, když jsem musela několikrát po sobě číst paskvil „bejby". Prostě je na tom vidět, že Snowqueen's Icedragon to napsala jako fanfikci a nepřemýšlela nad tím, že by si to mohlo stát světoznámou knihou.
Nic tam není do detailu promyšlené, zápletka taky není geniální, ale upřímně? Mě to přijde takové roztomilé. Je to průměrný román pro ženy. Nic víc, nic míň. Ale asi mi po přečtení bude ležet v hlavě otázka, jestli opravdu existuje někdo, kdo si každou vteřinu svého života kouše spodní ret. To jako vážně?

13.03.2021 3 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Hezka kniha. Já osobně jsem vilu Tugendhat nikdy nenavštívila, takže nevím, jaký je to pocit, když stojíte ve skleněném pokoji, ale autor poslal myšlenky postav, když se v něm nachází, docela pěkně. Mně osobně se líbila dějová linka mezi Hanou a Liesel a ani bych se nebránila tomu, kdyby jejich vztah byl popsán ještě více podrobněji.

12.02.2021 3 z 5

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Chorošná kšonžka, frendíci.

07.11.2020 4 z 5

Beznaděj Beznaděj Stephen King

„Nemluvte s nimi jazykem mrtvých, pane Marinville.“
Stejně jako Johnnymu, tak i mně tato věta utkvěla v hlavě společně s celou knihou. Jaká že byla? Skvělá. Dílo mě už od samotného začátku vtáhlo do děje a vlastně nemám vůbec co vytknout. Tuhle jízdu jsem si užila. Za mě to jsou hezké čtyři hvězdičky.

21.06.2020 4 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

„A tehdy jsem uslyšel melodii z hlásků hrajících si dětí. Mou palčivou bolest nezpůsobovala Lolitina nepřítomnost, ale její chybějící hlas.“

Knížka je skvělá, ale jsou v ní části, které pro mě byly tak strašně nezajímavé a zdlouhavé, že jsem odpočítávala stránky do konce. Chápu ale, proč je autor do
díla zakomponoval, protože bez nic bych by to nebyl ten celek, který tvoří mistrovské dílo.
Nabokov si dokonale hraje se slovy a metaforami. Je až neuvěřitelné jak dokáže použít svou slovní zásobu a vy díky ní před sebou vidíte podrobný obraz všech tvarů a míst, které byly popsány. Autor má svůj ojedinělý způsob psaní, který vás jednoduše ohromí a stojí to za si tohle obscénní dílo přečíst.

12.06.2020 4 z 5

Směšné lásky Směšné lásky Milan Kundera

Směšní mizogynové

10.03.2024 2 z 5

Němá barikáda Němá barikáda Jan Drda

Také já schvaluji atentát na Heydricha!

(nejhorší na tom všem je, že spousta věcí zůstává stejná. čtu si o mrtvé holčičce rozpoznatelné jenom díky šatičkám v knize i ve zprávách.)

18.02.2024 5 z 5

Těžká hodina Těžká hodina Jiří Wolker

„jedno srdce jsem pohřbil a druhé ještě nemám,
sesláblý úzkostí, sesláblý samotou
marně se bráním studeným stěnám
pokoje svého
uštěpačného."

25.12.2023 5 z 5

Svítání na západě Svítání na západě Otokar Březina (p)

Některé verše jsou velmi krásné, některé by mě okradly o desítky let mého života. Já se ale sbírku pokoušet dešifrovat nehodlám, takže jsem přišla jen o času zlomek.

13.11.2023 3 z 5

Divá Bára Divá Bára Božena Němcová

Je to milá povídka, která neurazí, ale taky nemohu říct, že by mě nadchla. Líbil se mi vztah Elšky a Báry. Bylo to takové čisté přející přátelství, že kdybych nevěděla, v jakém století bylo dílo napsáno, tak bych si myslela, že se bude ubírat jiným směrem. Božena tu nahlodává téma postavení muže a ženy ve společnosti, pověrčivosti a zabývá se vesnickým životem. To nalezení lásky s myslivcem jí ale moc nevěřím. Přišlo mi hrozně na sílu, aby ta divá holka teda s někým skončila. Tím nemyslím, že by si nezasloužila lásku, ale že si ji spíš dokážu představit jako svobodnou a šťastnou ženu.

09.06.2023

Křest svatého Vladimíra Křest svatého Vladimíra Karel Havlíček Borovský

kritický vtipálkovismus

09.06.2023 4 z 5

Zlatovláska (a jiné české pohádky) Zlatovláska (a jiné české pohádky) Karel Jaromír Erben

Oblíbené pohádky dětství. Vtipné, čtivé a nezapomenutelné.

09.06.2023 5 z 5

Pouť krkonošská Pouť krkonošská Karel Hynek Mácha

Tichý sen.

Marinka Marinka Karel Hynek Mácha

Tak zachvácena žalem

Slávy dcera Slávy dcera Ján Kollár

Chápu, jaký to mělo význam pro Čechy v 19. století, ale číst to teď je formou sebepoškozování.

29.03.2023 2 z 5