rozvera rozvera komentáře u knih

Isabela: Neohrožená královna Isabela: Neohrožená královna Colin Falconer (p)

Tentokrát se autor věnoval historickému románu , který mne zaujal od první do poslední stránky.

15.05.2019 4 z 5

Pačinko Pačinko Min Jin Lee

Měla jsem šťastnou ruku, když jsem sáhla po knize s nicneříkajícím názvem a půvabnou obálkou. Velmi mne zaujal příběh korejského rodu, zahrnující skoro celé dvacáté století, jehož čtyři generace žily od doby anexe Koreje Japonci v Japonsku. Celá korejská komunita byla považována za občany druhé kategorie, živila se těžce podřadnými pracemi a tento způsob života se v podstatě příliš nezměnil ani po konci kolonizace. Korejci měli naději na dobré uživení, případně zbohatnutí, snad jedině, pokud se jim podařilo dostat se k provozování herny" pačinko", které jsou doménou především korejských občanů. Příběh mne tak zaujal, že jsem se rozhodla jej dát do Výzvy, přesto, že autorka, i když původem Korejka, žije od dětství v Americe. Náměty ke knize čerpala při několikaletém pobytu v Koreji hledáním a rozhovory s pamětníky, takže příběh je sestaven z jejich vzpomínek.

03.05.2019 5 z 5

Pod sněhem Pod sněhem Petra Soukupová

Plasticky vykreslené postavy tří sester s jejich povahami , vše shrnuto do jednoho dne. Kniha mne upoutala. Trochu jsem se ztrácela ve stylu psaní, v těch dlouhých souvětích. Několikrát jsem se musela vracet na začátek věty, abych pochopila její smysl a souvislost děje. Přesto mne příběh oslovil a líbil se mi .

04.03.2019 3 z 5

Sebemilenec Sebemilenec Simona Monyová (p)

Námět příběhu mnohokrát v průběhu věků opakovaný. Příživní "Dárečkové", kteří povolné a důvěřivé ovečky odírají až na kost (vyskytuje se i v obráceném gardu) byli, jsou a budou. Podobné příběhy čítávala už moje babička se slzou v oku ve "Večerech pod lampou". Kladem knížky jsou vtipné popisy situací, dostatek humoru, ironie i satirické glosy. Dobrá oddechovka.

28.02.2019 3 z 5

Neuvěřitelné příhody z hor Neuvěřitelné příhody z hor Martin Úbl

Knížku nemohu hodnotit jinak, než jako výborné vyprávění s patřičnou dávkou laskavého humoru. V některých situacích jsem se našla a mohla i zavzpomínat. Nadchla mne řada pěkných snímků i vtipných kresbiček. Prostě nádhera.

18.01.2019 5 z 5

Cinder & Ella Cinder & Ella Kelly Oram

Obdoba pohádkové Popelky, ale pro jinou generaci než jsem já. Příběh je čtivý, dobře napsaný, ale pro mne příliš pohádkový.

07.01.2019 2 z 5

Skryto v Paříži Skryto v Paříži Corine Gantz

Žádný strhující děj, ale příjemné čtení, dobře vykreslené postavy. Nelituji času, který jsem u knížky strávila.

07.01.2019 3 z 5

Kniha mne upoutala svou obálkou s obrázkem usměvavé "bábušky" a neprohloupila jsem, když jsem si ji přinesla domů. Pobavila, poučila a nadchla mne mnohými ilustracemi. Už během čtení jsem hledala v mapách místa, která autor navštívil, bylo to další plus.

07.01.2019

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Velmi čtivá knížka o jedné selské rodině z moravské vesnice z nedávné doby, já jsem si však připomněla své dětství, prožité v české vesnici před mnoha roky, ale podobnost je naprostá.

26.11.2018 4 z 5

Matky Matky Pavol Rankov

Silný příběh matky a její těhotné dcery z konečné fáze druhé světové války začíná v malé slovenské dědině, pokračuje bouřlivým obdobím těsně po válce a odvlečením mladé těhotné ženy do sovětského gulagu, kde porodí syna a bojuje o něj až do návratu domů po Stalinově smrti, kdy se mohli zajatci ze spřátelených zemí vrátit domů. Je to kniha o lidských vášních, lásce i nenávisti, touhy po moci i lidském selhání.

28.05.2018 4 z 5

Tajná dcera Tajná dcera Shilpi Somaya Gowda

Strhující životní příběh americké lékařky, jejího indického manžela a adoptované indické dcery. Rovněž čtenáři přibližuje prostředí současné Indie, život bohatých a také druhou stranu života ve slumech, plnou bídy .

06.10.2017 5 z 5

Ženy s korunou Ženy s korunou Kamil Rodan

Výborně zpracované příběhy dvaceti žen, které nosily královskou korunu, nebo k ní měly velmi blízko. Pro čtenáře, který není historik, je dobrou pomůckou "Přehled vybraných rodinných příslušníků" na konci publikace, aby se snáze v propletenci příbuzenských vztahů evropských panovnických rodů neztratil. Přesto mi ještě v některých příbězích pomohla Wikipedie. Autorovi díky za rozšíření znalostí tou nejpoutavější formou.

02.08.2017 5 z 5

Lara - Skutečný příběh lásky, který inspiroval román Doktor Živago Lara - Skutečný příběh lásky, který inspiroval román Doktor Živago Anna Pasternak

Velice silný příběh o celoživotní lásce a zároveň a zároveň literatura faktu doplňuje právě o fakta román básníka a spisovatele Borise Pasternaka Doktor Živago i . vynikající filmové zpracování románu. Popisuje skutečný nelehký život Olgy Ivinské, plný obětování, která básníkovi zasvětila celý život včetně dvojího utrpení v Gulagu.

17.07.2017 5 z 5

Jackie - Čtyři dny, které jí změnily život Jackie - Čtyři dny, které jí změnily život Maud Guillaumin

Velmi zajímavé čtení o životě nevšední ženy, není chvílemi snadné se v příběhu vyznat, ale dobře doplňuje film, který čerpá ze stejného zdroje jako kniha.

17.07.2017 5 z 5

Lékařka Lékařka Noah Gordon

Dobře popsán život lékařky v drsné přírodě malého horského města. V první části knihy mi cosi chybělo, ale možná to bylo tím, že jsem opomněla předchozí dvě knihy, na které tato navazuje.

22.05.2017 4 z 5

Milovaná Milovaná Toni Morrison

Velice silný příběh z doby před a po občanské válce, dle zákona konec otrokářství, ale ještě ne rasizmu. Autorka vede čtenáře útrapami nesvobodných lidí i jejich vnitřní silou, potřebnou k přežití.Nejkrutější pasáže zmírňuje alegorií a krásnými příměry, které připomínají poezii a mystiku, která nějak k příběhu patří. Kniha se nečte úplně snadno, ale stojí za přečtení.

17.03.2017 5 z 5

Ztracené Ztracené Eva Urbaníková

Velmi čtivá knížka, psaná úsporným novinářským stylem, silné příběhy, které si zaslouží, aby byly čteny už proto, že je to krutá a syrová skutečnost .

12.03.2017 4 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Velmi čtivá kniha, četla jsem ji poprvé někdy v pubertě, když jsem se dostala ke knihovně našeho souseda knihomola, který byl členem ELKU a jeho skříni byly knižní poklady, které jsem si směla půjčovat. Škoda, že se k většině z nich už nedostanu, protože je ještě tolik knih, které bych chtěla přečíst, ale na to bych potřebovala aspoň ještě jeden život.

05.03.2017 3 z 5

Bubáci a hastrmani Bubáci a hastrmani Josef Lada

Milovanou knížku mého dětství teď už pomalu čte třetí generace (za vydatné pomoci nás dříve narozených). Na knížce je vidět, že prošla za ta léta mnohými rukami a je stále milována, jako ostatně i další pohádkové příběhy pana Lady.

04.03.2017 5 z 5

Létala jsem za sluncem Létala jsem za sluncem Paula McLain

Kniha se mi velmi líbila , už proto, že popisuje skutečný život dívenky od dětství do dospělosti, která si beze zbytku splnila svůj sen být pilotkou. Osoba Beryl je zmíněna i v mé oblíbené knížce Vzpomínky na Afriku od Karen Blixenové, jejíž děj se odehrává ve stejné době, stejné zemi a oběma knihami se prolíná postava cestovatele Denyse.

04.03.2017 5 z 5