Sandik Sandik komentáře u knih

Pohádky Boženy Němcové (16 pohádek) Pohádky Boženy Němcové (16 pohádek) Božena Němcová

I po 170 letech skvělé čtení. Výhodou i nevýhodou může být to, že tyhle pohádky (nebo přesněji báchorky) jsou o něco temnější ale taky delší než je dnes u pohádek pro předškolní děti běžné. Moje téměř šestiletá dcera je odmítla číst (tedy nechat si je číst). Možná až jí bude osm, bude to ten správný věk ;o)

23.06.2022 4 z 5

Kočičiny kocourka Damiána Kočičiny kocourka Damiána Václav Čtvrtek (p)

Text je překvapivě dost odlišný od televizního večerníčku, což dětem i trochu vadilo. Celkový dojem: 75%

19.05.2022 4 z 5

Příběh z obrazu sv. Barbory Aneb kdo je ten muž na obraze? Příběh z obrazu sv. Barbory Aneb kdo je ten muž na obraze? David Junek

Knížečka s textem o rozsahu kratšího odborného článku, ovšem informačně poměrně bohatá... 75%

25.03.2022 4 z 5

Betlemská kaple Betlemská kaple Alois Kubiček

Na svou dobu poměrně podrobná a přesná monografická práce.

23.03.2022 4 z 5

Soupis památek historických a uměleckých v politickém okresu Kaplickém Soupis památek historických a uměleckých v politickém okresu Kaplickém Antonín Cechner

Kvalita tohoto Cechnerova dílu soupisu bohužel není kdovíjaká. Chybí archivní rešerše a autora navíc zajímají především středověké památky. Cenná je kresebná a měřická dokumentace, byť některé půdorysy (zámek Omlenička) jsou dokonce úplně chybné... Celkový dojem: 55%

11.02.2022 3 z 5

Obnova okenních výplní a výkladců Obnova okenních výplní a výkladců kolektiv autorů

Velmi užitečný je především Alfrédem Schubertem uspořádaný "slovníček" odborných pojmů. Škoda že není rozsáhlejší, což ostatně platí o celé knížečce. Rozhodně v ní není vše potřebné... Celkový dojem: 80%

11.02.2022 4 z 5

Petr Brandl:  Životní a umělecký epilog (1725–1735) Petr Brandl: Životní a umělecký epilog (1725–1735) Jaroslav Prokop

Rozsahem nevelká, ale informačně bohatá studie posunující brandlovské bádání v mnoha ohledech o notný kus kupředu.

10.02.2022 4 z 5

Palladio Palladio Manfred Wundram

Na to, na jak malé ploše autor Palladia představuje, je text až nečekaně koncentrovaný a sdělný. Přitom vedle fotografií nechybí ani historické plány či Palladiovy kresby. Moc doporučuji!

10.02.2022 5 z 5

V zrcadle stínů: Morava v době baroka 1670-1790. V zrcadle stínů: Morava v době baroka 1670-1790. Jiří Kroupa

Výpravný, dobře udělaný výstavní katalog s obsažnými, informačně hutnými statěmi.

20.01.2022 4 z 5

Inventura aneb Dvacet let fotoreportérem Mladého světa Inventura aneb Dvacet let fotoreportérem Mladého světa Miroslav Zajíc

Rozhodně pozoruhodná fotografická kronika socialistického Československa a taky výborná učebnice reportážní fotografie.

20.01.2022 4 z 5

Tři bratři Tři bratři Zdeněk Svěrák

Vskutku jde jen o upravený, slovo od slova publikovaný scénář filmu (samozřejmě bez scénických poznámek atp), ale nemyslím si, že to je chyba. Trochu zvláštní je jen rozsekání pisnových textu dějem. Ilustrace krásné, ty celostrankové ale pro děti možná trochu nepřehledné... Celkový dojem: 80%

11.01.2022 4 z 5

Pošta v ZOO Pošta v ZOO Ondřej Sekora

Druhý pokus číst méně známého Sekoru a opět se značně rozpačitým výsledkem. Některé dopisy jsou zajímavé, jiné vysloveně hloupé a mnohé nepříjemně překvapí svou krutostí. Chápu že to má být výchovné ale to děti v pěti či šesti letech stejně nepoberou. Na apely k ochraně afrických zvířat jsou prostě moc malé. Navíc jsem při čtení zápasil s tím, že to děti ani příliš nebavilo. Kniha totiž v podstatě postrádá jednolitý děj... Celkový dojem: 60%

04.01.2022 3 z 5

O psu vzduchoplavci O psu vzduchoplavci Ondřej Sekora

Řada víceméně nesouvisejících příběhů a hodně moralistniho poučováni bez zajímavějšího nápadu. Pro mě osobně zatím nejslabší Sekora... Celkový dojem: 60%

26.12.2021 3 z 5

Hup a Hop Hup a Hop Jiří Kafka

Knížka spíše pro starší děti, tak 5-10 let, ovšem velmi vtipná. Uvedenému věku odpovídají i delší kapitoly a taky (minimálně v tomto vydání) poměrně veliká písmena... Celkový dojem: 80%

21.12.2021 4 z 5

Barokní umění a jeho význam v české kultuře Barokní umění a jeho význam v české kultuře Dobroslav Líbal

Konferenční sborník, obsahující celou řadu zásadních vědeckých statí. Celkový dojem: 85%

08.09.2021 4 z 5

Šlechtická kultura v 18. století Šlechtická kultura v 18. století Ivo Cerman

Skutečně skvělá kniha, velmi objevně odhalující proměny šlechtické společnosti 18. století! Celkový dojem: 90%

08.04.2021 5 z 5

Manželské monitory Manželské monitory Vojtěch Steklač

Nezaujalo...

07.02.2021 2 z 5

Malé dějiny koncilů Malé dějiny koncilů Hubert Jedin

Útlá přehledná kniha, která o dějinách koncilů bezpochyby poskytne základní informace. Problémem pro běžného čtenáře můžou být místy nevysvětlené teologické termíny a také se občas nelze zbavit dojmu, že by by si popisované děje zasloužily kritičtější odstup. Především ale asi není mnoho důvodů čístu tuto knihu a ne mladší a obsáhlejší zpracování téhož tématu od Klause Schatze... Škoda, že česky nevyšla Jedinova práce o Tridentském koncilu.

07.02.2021 3 z 5

Pohádka o myslivci a víle Pohádka o myslivci a víle Václav Čtvrtek (p)

Příjemná, méně známá pohádka, která v podstatě chronologicky předchází Hajného robátka a Jelena Větrníka.

05.02.2021 4 z 5

Slovo ze srdce jejich... aneb Nedělní kázání v pobělohorských bohemikálních postilách a tradiční perikopní systém Slovo ze srdce jejich... aneb Nedělní kázání v pobělohorských bohemikálních postilách a tradiční perikopní systém Miloš Sládek

Skvělá kniha, které lze vytknout pouze drobnosti. Za prvé mi vadilo občasné a naprosto zbytečné navážení se do Tomáše Halíka. I kdyby měl Miloš Sládek pravdu, tak podobnými útoky pomocí citací v poznámkách pod čarou ji fakt nedoloží. A za druhé bych očekával i nějaké informace o "tradičním perikopním systému" jako takovém, když už je zmíněn v podtitulu. Stačilo by suché konstatování, kdy se vytvořil, jak se v průběhu času měnil, zda něco podobného mají i protestanti či pravoslavní a samozřejmě by nebylo špatné otisknout asi kompletní seznam čtení na celý rok. Zabralo by to pár stránek navíc a rozhodně by to knihu obohatilo... Celkový dojem: 85%

06.12.2020 4 z 5