simca9342 simca9342 komentáře u knih

Muž v podpalubí Muž v podpalubí Otakar Batlička

Příběhy na několika stranách střídající se žánrem, ale se stejným záměrem. Dobrodružství na každé straně střídající se s ilustracemi domorodých indiánů , výletů do neznáma a detektivních scén.
Nemusíte si brát šnorchl nebo se začít balit na cesty. Příběh si najde jak kluka tak holku.

04.10.2023 4 z 5

Jak zvířata myslí a co cítí Jak zvířata myslí a co cítí Karsten Brensing

Podrobný popis faktů ze života zvířat, jejich zvláštností a rozmnožování. Nechybí ani poučné autorovy poznámky, význam společenství nejen pro lidstvo a hlavně způsob jak nám z jedné odpovědi na otázku může vzniknout dalších xx otázek. Věda je nekonečná a to se nám snaží autor vysvětlit. Pěkné ilustrace, určeno pro starší čtenáře.

01.10.2023 5 z 5

Křeček v utajení Křeček v utajení Zuzana Pospíšilová

Křeček Kamil je opravdu frajer . Nejen, že se umí přeměňovat a ošálit všechny členy rodiny, ale je s ním zábava a je dobrý spolujezdec v autíčku na autodráze. Tomáš vám může vyprávět...

01.10.2023 5 z 5

Kryštof a Očoun Kryštof a Očoun Zuzana Pospíšilová

"Z pravěku"
Kryštof Je kluk, který rád zkoumá a objevuje. Jako každý stejně starý kluk má rád dobrodružství . Jedno takové je právě objevilo! Spolu s tajemným kamarádem Očounem prohledává podzemní říši, kam ho dovedla neobyčejná rostinka.

30.09.2023 5 z 5

Zpověď Jonatána Papírníka - Memoár nadiktovaný Michelle Cuevasové Zpověď Jonatána Papírníka - Memoár nadiktovaný Michelle Cuevasové Michelle Cuevas

Jonatán je teď už možná dospělý člověk s duší věčněho dítěte. Snaha pomoct každému, kdo ho vidí je neustálá a nikdy nekončící.On sám se vnímá jako kluk s normálním životem. Až na to, že jeho život nikdy nebyl uskutečnitelný a Jonatán vlastně neexistoval. Florentýna a ostatní děti ho vidí tak, kde je chyba?
Po čase přijde na svou neexistenci a přidá se k osobám, kteří jsou na tom podobně, ale vlastně všichni stejně. Dojde mu, že je někým, který díky tomu, že vlastně není může pomoct plnit dětské sny.

28.09.2023 4 z 5

Záhadný faul Záhadný faul Ulli Schubert

Detektivní příběh z prostředí hřiště a fotbalového míče.
Dva kamarádi řeší podvod kolem významného hráče místního fotbalového klubu. Nebo šlo o záměrné ublížení na zdraví/ pokus o diskvalifikaci hráče z dalších zápasů?
Hardy a Olaf hledají viníka celé nepříjemné události. Jak vše dopadne? Uzdraví se Ivo a bude moct ještě někdy hrát?

24.09.2023 5 z 5

Štefánik Štefánik Michal Baláž

"Víkendovka"

Milan Rastislav Štefánik - Muž mnoha tváří, ale celý svět neví, která je ta pravá. Je tehdejší slavnou a významnou osobnosti, ale to, co se odehrává v jeho životě ví jen on sám. Na Slovensku, kde vyrůstal a žil se dějiny taky nezastavily...
T.G.M., Beneš Kupka, ale také méně známé osobnosti např. Štefánikův osobní lékař Mandaus nebo jeho nejvěrnější přítel Bohumil Kafka se v příběhu objevují jako součást života mnoha lidi a historie.

24.09.2023 5 z 5

Tagesordnung. Anšlus Rakouska v šestnácti obrazech Tagesordnung. Anšlus Rakouska v šestnácti obrazech Éric Vuillard

Tenká kniha popisující tzv. anšlus - násilné přivlastnění Rakouska Německu a zabrání celé země nacisty.
Podrobně vysvětluje jednání, schůze ohledně akce s krycím názvem Tagesordnung a popisuje práci a život 24 elegantně oblečených pánů zároveň významných lidí v historii. Několik z nich se stali významnými v životě A. Hitlera.
Mimojiné kniha nabízí pohled na těžký život Židů za války.

22.09.2023 5 z 5

Ruční práce Ruční práce Leïla Slimani

To, že existovala tak významná žena Suzanne Noëlová jsem dodnes nevěděla a to, co udělala pro své pacienty a hlavně pro změny v oblasti politiky jsem si ani nepředstavovala.
Ano opět komiks, ale tentokrát jde o příběh významné ženy a době, která byla hodně těžká pro všechny ženy, protože byly utlačované a kritizované za své vzdělání, inteligenci a názory. Myšlenky ženy byly nic, ale když něco řekl muz hned to končilo "vytesané v kameni."
Suzanne se do všeho opřela a změnila jak volební práva u žen (připomíná mi to trochu sufražetky a jejich vůdkyni Susan P. Anthony) tak medicínu - konkrétně případy na operačním stole. Historický pohled na tehdejší život, každodenní těžkosti, ale neustálý hon za rovnoprávností. To se nakonec r. 1920 povedlo.

18.09.2023 5 z 5

Píseň zvěrokvarka Píseň zvěrokvarka Jasper Fforde

Hodnocení série : Ve třinácti má řidičák, je ředitelkou kouzelnické akademie Kazam a žije ve světě kouzel. Řeč je o Jennifer Strangeové. Nemá ani šestnáct a přemýšlí ve světě dospělých, protože ho řídí.
Kdysi byla stejně jako mnoho kouzelníků nalezenec a podle schopností přijata do Kazamu. Dozvíme se jednotlivé funkce současných zaměstnanců a kouzelníků související s jejich schopnostmi. Ale co se stane, když se všichni v akademii dostanou do nebezpečí a vše vybudované za ta léta existence je v nebezpečí?

17.09.2023 5 z 5

Odvaha je volba Odvaha je volba Marek Steininger

Komiks o hrdinství nás zavede mezi úplně první začátky skautu, v příbězích plných odvahy se dozvíme něco ze života obyčejných lidí- skrytých hrdinů, ale nahlédneme i do sedmi etap světové historie, se kterými má něco skauting společného. Také autoři a tvůrci na tomto komiksu mají jedno společné - všichni nějakým způsobem zasáhli do světa skautingu. Každý příběh je jinak výtvarně vytvořen a všichni dohromady ukazují neohroženě osoby a jejich činy.

16.09.2023 5 z 5

Pohádkové příhody kominíka Valenty Pohádkové příhody kominíka Valenty Václav Čtvrtek (p)

Kominik nosi štěstí, chyťte se knoflíku! Valenta je jedním z nich, kteří nejen pracují ve svém rajónu nebo celém městě, ale je hodně nápomocný. Pomůže všem bez rozdílu povrchu těla a fyziologických změn. Krátké pohádky na dobrou noc od českého autora.

15.09.2023 5 z 5

Zprávy od Alaina Zprávy od Alaina Emmanuel Guibert

Fotograf většinou fotí věci, které jsou na pohled pěkné a lidé je ocení, ale také realitu a to, co sice nemusí vypadat jak ze žurnálu, ale je to až tvrdá skutečnost. Alain je fotoreportér. Jezdí po světě a fotí vše kolem sebe. Hlavně však chce zjistit něco o sobě, rodinné historii, kým vůbec je. Filmové cívky, pas, kamera - majetek, který ho částečně živil. Pomocí něho dokumentuje nelehký život Romů, život v osadách, ghettu, ale mimo jiné se pořád snaží jít po vlastních stopách. Jakto? Alain je stejné národnosti a jeho prarodiče tragicky zahynuli v Osvětimi.

Kniha je doplněna o barevné ilustrace a černobílé fotografie z prostředí nádraží, ghetta a jiných míst, na která tým reportérů narazil.

13.09.2023 5 z 5

Jde sem lesem - Bylinková pohádka Jde sem lesem - Bylinková pohádka Daniela Krolupperová

Přečtená loni.

" Kdo jednou vstoupí do lesa
, musí si dát pozor na bludný kořen,.."
To jsou úvodní názvy dvou krátkých kapitol z prázdninového příběhu u babičky. Toník by ale byl raději na tabletu. Za pár dní na venkově pozná, že ani mezi bylinkami není úplně nejhůř a babička, se kterou se ze začátku strašně nudil mu ukáže krásy přírody. Pohádka super, ale díky ilustracím je příběh ještě živější :) V úvodu každé kapitoly jsou krasně namalované různé bylinky a rostliny, v závěru pak malý kvíz, který rozšíří znalosti o přírodě a dané rostlině.

11.09.2023 5 z 5

Vyzvědačky pod rudou hvězdou Vyzvědačky pod rudou hvězdou Karel Pacner

Přečtená loni.

Připomíná mi podobnou knihu Válka nemá ženskou tvář. Na rozdíl od osobních vzpomínek přímých účastnic bojů a reportáží v této publikaci čteme příběhy celkem 20 odvážných žen z různých koutů světa, které se nechaly ovlivnit tehdejší dobou a vstoupily do ideologie komunismu a špionáže.

11.09.2023 5 z 5

Útěk z pochodu smrti Útěk z pochodu smrti Jack J. Hersch

Vyprávění Žida, který přežil KT, pak útěk z něho a dlouholeté věznění.
Jack by o osudu svého otce nevěděl, kdyby jeho sestřenice nenarazila na webové stránce na fotografii s popiskem. Jen fotka , řeknete si. Ale i obyčejná fotka má v sobě skryté osudy lidí, kteří už možná dávno zemřeli a nemluvím jen o plynových komorách.
Jack začal pátrat společně s dávnými přáteli , fotil, sepisoval, hledal . pak vznikla kniha, vzpomínky, paměti dnes už bohužel člověka, který je po smrti.
David jako osmnáctiletý vagonem. Kam?
Všichni měli dalo by se říct alespoň mlhavou představu o jejich budoucnosti nebo většina uvěřila zvěstem místních a chlácholivým větám Němců, že je odvážejí za lepšími byty ,platem,...
Dojemný příběh o síle slova a vítězství obyčejné věty nad smrtí.

09.09.2023 5 z 5

Mrazivé interview Mrazivé interview Chris Ewan

Mladá žena Kate se uchází o místo, se kterým nemá zkušenosti. Práce letušky , kterou dělala dost dlouho na to, aby v létání našla svůj sen musela opustit. Stejně jako ji opustili v dětství rodiče tak se teď musí zotavit z úmrtí manžela .
Bratr ji byl tím jediným z rodiny , o kterého se mohla opřít, když nejvíc potřebovala. Dávku štěstí a Lukeovych poznámek teď určitě potřebuje. Čeká ji pohovor, který nebude jako z pohádky. Sama večer s mužem v luxusním kancelářském komplexu...
Co vše se může stát?

05.09.2023 4 z 5

Pan Kdybych hledá kamaráda Pan Kdybych hledá kamaráda Pavel Šrut

Krátký příběh o pár stranách o panu Kdybych, který žije sám se Psem beze jména a hledá si kamarády.
Najde si ho , ale vede k tomu dlouhá cesta a hlavně vůle jít a s někým se sejít, pobavit se. Čtenáři se setkání s dalšími neobvyklymi jmény označující příslovce.

04.09.2023 5 z 5

Kdo zabil Snížka? Kdo zabil Snížka? Petra Soukupová

Přečtená loni.
Martina chtěla psa, ale rodiče byli proti jak asi známe z vlastních rodin a někdy nesplněných přání. V tomhle případě se přání vyplní a děvče z vesnice dostane bílého pejska. Ale... štěstí a radost nejsou napořád. Snížek umře něčí vinou a či se snaží Martina a její kamarádi zjistit. Dojdou k překvapivým závěrům a ona sama pochopí, že neopatrnost může mít někdy tragické následky.

03.09.2023 5 z 5

Příběhy o Karlu IV. Příběhy o Karlu IV. Martina Drijverová

Přečtená loni.

O Karlu IV. jsem toho četla uz hodně, ale tohle povídání ještě ne. Je to psané formou pro malé děti, aby se o českém králi dozvěděly to hlavní. Proto tam chybí více informací, fakta a data.
Za pěkné ilustrace dávám hvězdu navíc.

03.09.2023 5 z 5