simca9342 simca9342 komentáře u knih

Kniha zloduchů Kniha zloduchů Walt Disney

Krátké povídky/básně z temného světa kreslených zloduchů z Disney filmů.
Zlá kralovna, Cruella nebo Gaston. Známe i ty méně známé postavy se nám částečně nejen trochu představí, ale také ukážou své špatně stránky, to v čem vynikají, ale co se ve světě lidi bere za zlé a někdy i jako špatná vlastnost.

Eliáš a babička z vajíčka Eliáš a babička z vajíčka Iva Procházková

Přečtená loni.

Eliáš je sám. Dobře, má rodiče, ale ti na něho nemají čas. Chce si kopat s novým míčem, který nedávno dostal k narozeninám, ale opět nikdo nemá čas. Jde sám a najde vajíčko. Z toho vajíčka se vylíhne kuřatko. Ale, co to říkám... Eliáš uvidí malou babičku. Hurá má sice malou babičku, ale nějakou má ! Jenže babička je vývojově ve fází miminka takže místo, aby učila Eliáše role se prohodí :)

Zrcadlo Zrcadlo Táňa Keleová-Vasilková

Přečtená loni .

Helena svou práci v kosmetice miluje. Má ale závist vůči kolegyni, která zatím nemá děti. Ona sama by měla být šťastná, ale není. Má dospělou dceru, která by pořád jen četla a na dítě a chlapa má podle sebe ještě čas. Manžel Martin zase místo své ženy obdivuje letadélka, se kterými tráví většinu času. Manželství tak mají bez té správné jiskry, oba jsou "chladní sousedi." Zasáhne osud v podobě sečtělé dcery Martiny.

MALÝ SPOILER!

osobní názor: Helena mě neskutečně štvala! Jak někdo může říct o čtení, že je ztráta času!!?

Příšerné dějiny smrti Příšerné dějiny smrti Clive Gifford

Přečtená loni.

Podtitul mluví za mě. Jestli si troufáte, čtěte. Knihu jsem dočetla a ano stránky o pitvách, urnách, metodách mučení a způsobů o tom jak vytvořit mumii jsem přeskočila. V knize pro děti takove věci vůbec nemají být, i když si z toho autor dělá srandu. Kromě spousty nechutnosti je ale kniha nabitá historickými událostmi- poprava Marie Antoinetty, smrtící korzety nebo zvířata spojená se smrti a jejich věci zděděné po majitelích.

Zlobivé pohádky Zlobivé pohádky Zuzana Pospíšilová

Přečtená loni.

Milí čtenáři pozor, tyhle pohádky nejsou jen tak ledajaké! Postavy, zvířata a věci v nich dokážou být pěkně zlomyslná! Takže pssst, nerušit, otočit stránku a potichu číst. Ze všech krátkých pohádek vychází jedno poučení: zlobit se nevyplatí ani dospělému :)

Neotvírej tuhle knihu! Neotvírej tuhle knihu! Andy Lee

Vtipné povídání stvoření barvy moře o tom, co se může stát, když otevřete tuhle knihu. Všem, ale hlavně jemu.
Raději ji neotvírejte :)

Královna chaosu: ADHD podle Zoë Královna chaosu: ADHD podle Zoë Zoë Kessler

Vtipné osobni zážitky a zkušenosti autorky s touto "diagnózou."
Já bych to tahle nenazvala. Jako dospělá totiž taky sama lítám jak péro z gauče nebo vystřelený náboj z pistole :)
Samotné kapitoly mi přišly fajn až na jednu, kde se snaží předávat rady těm, kteří se s hyperaktivitou poznávají poprvé a mají dojem, že v papíru od doktora vidí apokalypsu spojenou s UFO- něčím, co v životě neviděli, ale nahání jim to strach. Mě osobně na ADHD nevadí nic . Aspoň stihnu více věcí a navíc dnes to má každý druhý.
Líbilo se mi ale , jak Zöe popsala své akční dětství , které vnitřně přetrvává i v její dospělosti.

Směle do školy Směle do školy Marianne Dubuc

Přečtená loni.

Do školy hlavně do první třídy se těší kdejaké malé dítě. Hlavně Pom se už nemůže dočkat a tak se rozhodne , že se do školy podívá ještě, když je zavřená. O prázdninách! Komu by se chtělo? No věřte nebo ne několik nadšenců a šprtů se najde :)
Jakou si Pom vybere školu?
myslím, že jeho známky nebudou klesat dolů :)

Zuzanka a ježeček Zuzanka a ježeček Daniela Krolupperová

Přečtená loni.

Opět krásný příběh na málo stranách. Navazuje na knihu Zuzanka od téhle autorky. Stále je to malá a milá holčička a když jednou najde malého ježečka , vezme ho domů a pomůže mu jak nejlíp umí. Umyje ho a dá ho do prázdné krabice. Hezké sny ježečku!

Milda a Milda Milda a Milda Ester Stará

Příběh o pár stranách vypráví o všem, co se děje během jednoho roku ve školce, ale také o shodě jmen , přátelství, emocích a těch, kteří školku kromě učitelek mají na starost.

Pravdivý příběh o prasátku Pravdivý příběh o prasátku Emilie Chazerand

Postarší manželský pár našel při procházce v lese malé prasátko.
Pojmenovali ho Miriam. Byli tak rádi, že mají "dítě" , které si vždy přáli, že manželka zabránila svému muži v myšlenkách na chutnou pečínku.
Miriam byla jedinečná. Četla , psala dokonce i mluvila a začala chodit do školy! Ale po chvíli si uvědomila, že je s ní něco jinak...

Začarovaná třída Začarovaná třída Ivona Březinová

"Z pravěku "
Jedna obyčejná třída s obyčejnými žáky. Do té doby než se tam neobjeví romské děti- tři vysocí, hubení kluci, kteří kočuji společně s cikrusem. Jak dítě mě ten příběh dojal, protože na zakladce jsme měli polské spolužáky a k tomu kolotočáře takže jsem se do hlavních postav uměla dost dobře vcítit.

Všichni letí na koštěti Všichni letí na koštěti Julia Donaldson

Čarodějnice používá k letu koště. To ví každý, ale tenhle příběh není jen tak obyčejný.
V průběhu dlouhé procházky se čarodějnici ztratí vlivem nečekaných okolností několik osobních věcí. Pokaždé, když jakékoliv zvíře přinese nebo najde danou věc, sedne k čarodějnici " na čaj."
Koště se pomalu obsazuje , ale nikoho nenapadne další havěť odmítnout.
Dřevěná špejle bohužel nevydržela moc dlouho, na scénu vstupuje nenažraný drak a vypadá to, že bude tragicky konec veršované pohádky. Zachrání ježipaní někdo?

14.08.2023 5 z 5

Židovský odboj: Povstání proti nacistům za druhé světové války Židovský odboj: Povstání proti nacistům za druhé světové války Paul Roland

"víkendovka"

Ne nijak hrubá publikace předkládá význam existence hnutí, odbojových skupin složených ze Židů- těch, co se postavili nacistům.
Stejně jako v knize děti Ireny Sendlerové i tady se kromě nejrůznějších informací z hospodářského a hlavně politického hlediska můžete dočíst o Varšavském povstání r. 1944 trvajícího misto pár dní dva měsíce.
Útlá kniha obsahuje také dobové fotografie a životní příběhy lidí, kteří se jakýmkoliv způsobem zapojili do boje proti svým vrahům.
Většina z nich se bohužel dočkala až posmrtného uznání, protože nepřežili mučení v zajetí.

13.08.2023 5 z 5

Obři, bacha! Obři, bacha! Jorge Aguirre

" Princeznovská zkouška s hráškem.
Cítíš něco? Ano, vážně to funguje!
Nemůžeš nic cítit, protože jsem ten hrášek vyndala! "

Humorný komiks jako oddech od válečné literatury.
S Claudette, která ještě ani nechodí do školy , ale kuráže má na rozdávání a před ničím se nezastaví.
Malá zrzka bojuje s obry zatím jen ve své bohaté představivosti, ve svém věku je však hádavá a vypadá to, že ani místní vypravěč starých legend neříká pravdu.
Chce být jako její táta. Mě být na vozíku a železnou rukou rozkazovat svým dětem, ale stát se opravdovou válečnicí.
Bratr Gaston je své starší ségře v patách. Je mu vzorem, protože už teď se neohroženě vrhá do boje s místními drzouny, kteří si dovolí ho šikanovat.
Pravá bitva s opravdovým obrem ale začne v okamžiku, kdy je malé město napadeno neúnavným všehožroutem a nepřítelem k tomu. Už zase .
Claudette svou odvahou zláká kamarádku Majdu a bráchu Gastona a společně se psem Rekem se vydávají vstříc nebezpečí.
Neví, že nejsou sami. V domnění, že malé děti nemůžou zabít velkého obra se na sledovací akci vydávají lidi z vesnice v čele s bývalým válečníkem Augustinem.

Pohádka v bublinách :)

12.08.2023 5 z 5

Poslali je nalevo Poslali je nalevo Monica Hesse

" Někdy nemám problém si vzpomenout , ale mám problém zapomenout."
Ti, kteří si nejen v dětství , ale i v dospělosti prošli něčím nezapomenutelným, dnešní a minulé generaci neuvěřitelným si pamatují jen ty nejděsivější noční můry.

To se stalo Žofií, která před necelým rokem vyšla z pekla . Přežila několik KT, ale o tom, co se tam dělo příběh není.
Je o vzpomínkách, naději a sourozenecké lásce.
Žofie stojí v prostorách nemocnice Červeného kříže jen s tím, co vypadá jako z jiného světa, ale jde o její osobní věci. Vzpomíná na své setkání s bratrem, kterého by chtěla najít. Pracovnice z různých organizací se přeživšch ptaly na blízké příbuzné, rodinu, aby se měly kam vrátit. Jak později někteří pochopili jejich domy buď neexistovaly nebo je majitelé vyhodili. Žofiin osud je naštěstí šťastnější. Pomocí ostatních a lidi, které na své cestě za hledáním potká se ji po letech trápení podaří najít domov a několik věcí ze života před válkou .

Příběh s tématikou holocaustu se jako jeden z mnoha zabývá tím, co se děje s někým kdo přežil Osvětim . Jak dlouholeté trauma dokáže ovlivnit lidskou psychiku.

11.08.2023 5 z 5

Podvedený anděl Podvedený anděl Melissa de la Cruz

Hodnocení nedokončené série ( pokud ji někdy dokončí, bylo by to fajn):

Krásná, mladá upírka.
Jestli čekáte, že se při pohledu na měsíc zklidní a začne výt jak zfetovaný vlkodlak tak se hodně pletete. Klame tělem.

Schuyler má rodinnou historii snad po celém Manhattanu. O svém daru v podobě vysílání svých myšlenek, neustálém hladu a postavě modelky k tomu a dalších zvláštností ještě nic netuší. S kamarády z dětství Dylanem a Oliverem a několika spolužáky si užívají volných odpolední, když si postupně začnou všímat těch zvláštních věci, které do této chvíle nebyly pro čtenáře odhalené mimo jiné vidí věci, které se teprve stanou .
Smrt mladé spolužačky a nečekaná informace, která nejde žádným způsobem ovlivnit a je celoživotní dá temné duchařské události a upíří záležitosti do pohybu.

Zjistíme, jak těžké musí někdy být:
- přijmout svou jinakost
- hledat ztracené příbuzné, které jste zatím nepotřebovali
- Bojovat o život svůj a svých přátel
- přátelit se s upírkou
- zjištění, že vaše sestra nebo nejlepší kamarádka je ve skutečnosti někým úplně jiným
a v neposlední řadě bránit svou zemi a svůj rod skrývající tajemstvi.

10.08.2023 5 z 5

Zrádný anděl Zrádný anděl Ulrike Bliefert

První odstavec je stejný jako u mé recenze na knihu Výkřik do tmy. Nechci se opakovat :)

Leonie tráví prázdniny s rodiči a kamarádkou už několikátý rok po sobě, tento rok to ale.bude jiné. Nikdo o tom ještě nemá ani tušení.
Nejmladší člen rodiny dvouletý Dominik , kterému ale nikdo neřekne jinak nic Nicky, bude mít svou slečnu na hlídání. Jenže ne tu, na kterou je zvyklý a je složité hned sehnat náhradu. Až na jednoho člověka- záhadnou Sonju, už její jméno vzbuzuje dojem skrývaneho tajemství a když se Leonie poprvé dozví o podivné soše, boj o život začíná.
Vlastně začal... ukradenou Nickyho fotkou. Kým a proč? Co skrývá minulost?

07.08.2023 5 z 5

Marzi 1984-1987 Marzi 1984-1987 Marzena Sowa

Stalowa Wola: sídliště, kde vyrůstala autorka. Celý život snila o tom, že bude bohatá, protože v dětství žila v chudobě. O tom také v dospělosti napsala svůj životopis- komiks pro dospělé.
Dětství ovlivněné komunismem , nedostatkem dnes už běžné součástí stravy - čokolády, pomerančů, chleba nebo masa. Ale každé malé dítě má v jakoukoliv dobu historie čas hrát si . Teda touhu, potřebu zapomenout na to , co se kolem něho děje a nahradit to vtípky ze sousedů v paneláku spolu s partou .
Komiks se nejen dobře čte, protože je psaný v ich- formě, ale taky v krátkých kapitolách ukazuje tehdejší dobu, jak se v ní žilo všem bez rozdílu věku.
Konec , který byl smutný byl také otevřený. Vydá polské nakladatelství někdy pokračování příběhu?

06.08.2023 5 z 5

Výkřik do tmy Výkřik do tmy Manuela Martini

" Z pravěku"
a také ze současnosti.
Jedna z těch, které jsem četla v pubertě, ale musela jsem si je přečíst znovu, abych si osvěžila děj.

Thriller vhodný k moři nejen o partě holek a honu za tajemným adresátem výhrůžných dopisů.

" A pak přišel ten dopis."

Právě kvůli němu a několika dalším se  Franziska vrací na místo, kde se minulé léto stalo to, na co by úplně ráda zapomněla,  ale mladá holka se do Kindingu vrací, aby po prožitém traumatu vzpomněla.

" Time is the enemy."
Čas je nepřítel - výstižný a momentálně pravdivý řádek z  písně, kterou složila ve vazbě, kam, jak si ještě dobře pamatuje, byla umístěna za trestný čin. Pak trávila týdny na psychiatrii, kde se zbavovala strachu z lidí, studených cel a úzkostných stavů ze stísněného prostředí. Ta doba je sice dávno pryč, ale Franziska musí zjistit, proč je Maurice mrtvý. Útržky v hlavě jí napovídají to,co si ani představit neumí.
Je to jinak nebo je vrahem skutečně ona?  Navíc Ziska, jak ji kamaradi říkají, není sama , kdo musí čekat na odpuštění celého městečka.

03.08.2023 5 z 5