simca9342 simca9342 komentáře u knih

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Přečtená před lety.
Tajemné vztahy několika lidí z jedné rodiny a jejích přátel. Všichni se rozhodnou, že si své novoroční předsevzetí nechají pro sebe a nikomu z party neřeknou. To, co dělají ať je to dobře nebo špatně chtějí své životy od Nového roku změnit. To, jestli se jim nakonec podaří, manželka nepřijde na nevěru muže, kamarad zlepší vztah se svou ženou nebo jestli jedna rodina dokáže utajit své hádky před vlastními dětmi, na to všechno mají 4 týdny dovolené/prázdnin. Připomnělo mi to román od Petry Soukupové Pod sněhem. Líbilo se mi to, i když to byla celkem bichle.

20.03.2024 5 z 5

Zmizení Sáry Lindertové Zmizení Sáry Lindertové Kateřina Šardická

Přečteno před lety.

Mladá studentka Sára po cestě z práce zmizí. Nikdo ji neviděl , neví, kde by mohla být. Nejdříve ani policie není moc nápomocná. Její sestra Klaudie a Sářin přítel Oliver se pouští do pátrání. To, že nezmizela dobrovolně vědí všichni. Co skrývá? Nebo skrývala? Teď to už nevím ani já :)
Líbí se mi, že s příběhem v YA thrilleru byla spojena s tématikou židovského náboženství a symboliky kolem podsvětí. Doporučuji a těším se na další knihy, které byly součástí soutěže s názvem Hvězda inkoustu a nyní je z nich zhotovená edice .

02.03.2024 5 z 5

Sweeney Todd: Šňůra perel Sweeney Todd: Šňůra perel Thomas Peckett Prest

"Z pravěku"
Londýn, viktoriánská Anglie.
Na první pohled obyčejné holičství.
Holič a pomocník v malém krámku .
Práce ubíhá rychle, zákazníků je hodně a je pořád co dělat.
Tobias si všimne, že někteří nikdy neodešli, nevrátili se domů.

Holič se zlými úmysly a příliš ostrou břitvou...

01.01.2024 5 z 5

Nejšťastnější muž na Zemi Nejšťastnější muž na Zemi Eddie Jaku (p)

Přečtená přesně před dvěmi lety v tento den.

"Život má větší cenu než bankovní konto."
K příběhu: podtitul knihy mluví za vše - Přežil Osvětim. Dvě slova, milion nevinných životů, nekonečné zvěrstvo. Tvář muže na obálce s číslem na předloktí je více než výstižná. Ne není to obyčejná tetovačka, číslo na kamaráda ani Eddieho ubytovny. Nepůjde smýt, zůstane na celý život. Jako připomínka toho, co vše zažil. Kdybych napsala seznam všeho, čím si nejen v nize, ale hlavně v osobním životě prošel nebude to stačit. Tak aspoň několik: skrývání identity, boj o život, smrt, útěk, hlad, práce v nelidských podmínkách, zima, smutek po svých nejbližších, a zejména to nikdy nepochopení Eddieho: " nemohli jsme pochopit proč nás uvěznili. Nebyli jsme zločinci."
Autor se dožil 100 let ,ale bohužel před třemi lety začátkem října zemřel. Co slíbil, dodržel: každý den se usmíval.
Úvaha na závěr: proč musí každá kniha o 2. sv. válce psala ich- formou začít tak pěkně popisem života a tradic a postupně přejít k tomu nejhoršímu? Na tuhle otázku se tuším odpověď zatím najít nepodařilo. Myslím, že těch málo přeživších, co ještě žijí (a bohužel další takový zemřel) a podle pravdy vypráví světu jak to doopravdy bylo. Druhá ale méně pravděpodobnější domněnka je, že postupné napětí a gradace ve čtenářích vyvolává touhu a zvědavost číst až dočíst knihu do konce. Já nejsem výjimka. Skvělá kniha

01.01.2024 5 z 5

Tajemství proutěného košíku Tajemství proutěného košíku Markéta Zinnerová

"Z pravěku"
Krásný a napínavý příběh (a film taky) party dětí na prázdninách u babičky. Leckdo si myslí, že je u prarodičů strašná nuda, ale tak to není. Důkaz je tento příběh, ve kterém nejen hra hraje hlavní roli.
Doba nejen našeho mládí a dětství, ale také čas, který byl příjemně strávený, ale mnozí z mladých , jiná generace to buď nezažila nebo si na to nepamatuje.
Ve vyprávění objevujeme kromě mystiky kolem malého koše vyrobeného z ratolesti také kouzlo kamarádství a řešení všedních problémů.

31.12.2023

Čtenářský diář 2023: Databazeknih.cz Čtenářský diář 2023: Databazeknih.cz Daniel Fiala

Úžasná věc, jsem ráda že jsem ji začátkem roku dostala od známé. Tohle mě vlastně nalákalo k založení zdejšího profilu na DK a začala jsem plnit výzvu. Tu jsem před několika dny úspěšně dokončila, sice na poslední chvíli, ale přece :)
Tento rok mě s DK hodně bavil, jsem zvědavá, co přinese další výzva.

30.12.2023 5 z 5

Papuchalk Petr Papuchalk Petr Petr Horáček

Papuchalk Petr má kamaráda Pavla. Oba zažívají po světě různá dobrodružství, ale jedno se jim stane osudným... Pavel zmizí v hlubinách moře a není k nalezení. Petr se kamaráda vydá hledat. Jak vypadá? Ptají se ho okolní zvířata.
Má zobák a dělá velký hluk. Místo toho však najde tukana .
Příběh pro děti o kamarádství a jeho hledání.

22.12.2023 5 z 5

Eleanor a Park Eleanor a Park Rainbow Rowell

Vztah dvou mladých lidí v jiné době, kdy se až příliš hleděli na to jak se kdo chová nebo kdo s kým něco začíná mít.
Je rok 1968 a tichá Eleanor a ještě osamělejší, ale průbojný Park se sluchátky na uších, aby nevnímal nepříjemné poznámky od vtíravých a útočných spolužáků se seznámí za neobvyklé situace. Na místě, které není běžné, ale v dopravních prostředcích se může dít ledacos.
Zrzka Eleanor, ze které si ve třídě utahují kvuli jménu a vzhledu se stane brzy s Parkem vášnivou čtenářkou komiksů. Vzájemné dlouhotrvající půjčování dělá s dvěma lidmi divy . Hlavně, když je ten druhý spolužák ze třídy :)

Příběh je psaný humorně a jednotlivé kapitoly stylem vypravěče tedy er-formou.

16.12.2023 4 z 5

Žena na lesní cestě Žena na lesní cestě Megan Goldin

Napínavý detektivní příběh vnímaný pohledem dvou postav.
Mel pracuje jako detektivní komisařka. Práce je to nejen psychicky náročná, jak později zjistíme. Je povolána k nahlášenému případu. V lese na nepoužívané cestě je nalezeno tělo ženy skryté pod stromy. Podle myšlenek Mel: kdyby umělý dřevnaté rostliny mluvit, nikdo z detektivů by se nemusel namáhat v dešti a případ by byl po pár stránkách u konce. Tahle kniha taky.

Vraždy se spojují s těmi dávnými, ale Julia další hlavní hrdinka se stává skoro obětí vraždy. Každé ráno chodí běhat. Dnešek tomu není výjimkou. Uniká z hádky s manželem. Pravidelný běh po oblíbené a známé trase ji uklidňuje. Stačí okamžik, naráz, krev, mrtvý muž a Julia s otřesem mozku. Ostatní ji trpělivě naslouchají , ale myslí si , že si to vymyslela.
Jak Julia tak Matthew přišli o své předchozí členy rodiny, ale žijí zdánlivě normální život. Do dne , který začíná jako všední, ale později se zbarví do červena.

12.12.2023 5 z 5

Tři králové Tři králové Zdeněk Ležák

"Víkendovka"

Komiksový příběh je předvyprávění jiného historického komiksu Článek II. o podobné operaci dvou významných mužů.
Tento příběh podle skutečné události představuje tajnou zpravodajskou službu nazvanou trošku záměrně Tři králové (nepatrně souvisela počtem se jmény tři vinšovatelů malého Ježíška z Betléma). Za druhé světové byla součástí nelegální odbojové skupiny Obrana národa. Od jejího počátku gestapem intenzivně vyhledávané, ale členům se dařilo dlouhou dobu jejich totožnost a protistátní činnost skrývat.
Zbraně, nelegálně držené bomby domácí výroby a ničení budov gestapa a německých vlaků. To neni ani toho, co odbojáři jako Morávek, Balabán a Mašín dělají pro lidstvo a vítězství války ve prospěch Čechů.
Bohužel ani léta skrývání, zhotovování falešných identit a strach o rodiny nepomohl k tomu, aby zvítězili nad zlem...

26.11.2023 5 z 5

Průsvitné srdce Průsvitné srdce Katja Kallio

Kniha se po dlouhé době hodí do výzvy- téma 20.- kniha, která výjde/vyšla v r. 2023

Příběh je psaný z pohledu hlavní postavy- dospělé ženy s malou dcerou-, vysvětluje nejen politický a válečný stav ve Finsku , kde Beata žije s celou rodinou, ale jejich minulost.
Beata vzpomíná, jak se svou rodinou museli utéct před ruskými vojsky ničícími jejich rodnou zemi. Tím byl a konečně po letech je a bude napořád ostrov Hanko na jihu Finska.
Příběh se vrací do přítomnosti, kdy na dvorku nedaleko stavení potká ukrývajícího ruského vojáka- vězně. Hlad ho donutí vstoupit na pozemek Beatiny rodiny. Ivan dobře ví koho má před sebou- osobu z národa těch, kterým ničil vše včetně jejich životů.

Láska je však mocnější než smrt a milostný vztah přebije válečný stav.
Romeo a Julie se teď sice nacházejí v úplně jiné době, ale stejně nebezpečné.

17.11.2023 5 z 5

Účetní z Osvětimi: Vina Oskara Gröninga Účetní z Osvětimi: Vina Oskara Gröninga Reiner Engelmann

Třetí listopad a já si můžu oddechnout. Za mě tohle byla těžká kniha a jsem ráda, že ji mám sebou. Důvod? Nebyla jsem ani v polovině a dostala jsem nervy. Recenze bude proto dlouhá, pochopte mě. Děkuji.

" Sourozenci zůstali navždy dětmi, protože je v raném věku děsivým způsobem zavraždili v Osvětimi."
Jedna z mnoha vět dalšího neuvěřitelného příběhu. Mohla bych říct celé knihy, protože už jen autorova předmluva vzbuzuje ve čtenáři pocit bezmoci, utrpení a šoku, že se tohle vůbec stalo.
Ano bylo to tak. Kromě výčtu věcí páchaných nacisty na obětech se před námi otevře životní příběh jednoho z nich.
Oskar Gröning přezdívaný dolarový král byl od r.1942 v Osvětimi, kde sice nevraždil, ale podílel se svět z peněz a cenností těch, kteří pár minut po selekci na rampě nebo druhý den zahynuli.
I přesto byl odpovědný za půl miliónu lidí.

I když sám Gröning (jak je v knize skrytě naznačeno) v sobě měl trochu soucitu a lidskosti na rozdíl od ostatních nacistů, na druhou stranu, když mu o táboře a jeho fungování řekli cokoliv, bral to jako hotovou věc.

" Na tom nemůžeme a nesmíme nic měnit, je to prostě nutné!"
To byla slova určená Gröningovi po jeho shlédnutí vrazdy nemluvněte. Pronesl je jeho tehdejší nadřízený.
Co bylo nutné!!?
Vraždění lidí, nadměrná konzumace alkoholu nebo návštěvy kina, divadla a společná konverzace na běžná témata zatímco o pár metrů dál umírali lidé?
Za timhle může stát jenom alkohol, který otupí mozky těch, kteří mají krev nevinných na rukou. V podobných příbězích hraje skrytou hl. roli. V KT tekl proudem, byl ho nadbytek stejně jako jidla pašovanych SS z kufrů těch, kteří se nevrátí.
V knize jsou zmínky o Oskarově dětství, tvrdé výchově, rodině a černobílé fotky, jejichž původ nemusím dlouze představovat.
Příběh obsahuje také vyprávění o jedné přeživší Évě Fahidi, která později vyprávěla celý svůj životní příběh a to, jak zaujala jednoho účetního. Silný příběh

03.11.2023 5 z 5

Babylon Berlín Babylon Berlín Arne Jysch

Komiksy jsou dobré. Včetně tohoto.

Dopis pyšného otce o nástupu syna do práce odstartuje vyšetřování, o kterém syn neví zda ho vyřeší sám.
Neuvěřitelně zmučené tělo po vytažení z kanálů pod mostem mu nedá spát.
1929: Gedeon se po neúspěšném atentátu na vlastní osobu stěhuje na jiné pracoviště. Tím se na dobu neurčitou stal Berlín. V něm se zatím kromě budoucích nepokojů, které do pár let vzbouří Hitler a jeho ideologie neděje nic. Nález bezejmenného těla probudí místní detektivní komisařství v čele s novým komisařem k akci a podezřelí se začnou hemžit kolem...

Autor se inspiroval knižní sérii a filmem Mokrá ryba. Mimo jiné také dobře popisuje tehdejší předválečnou dobu z politické a sociální stránky ( střelby, mafiáni, večírky v dobře společnosti,...)

25.10.2023 5 z 5

Na chalupě s moderním fotrem Na chalupě s moderním fotrem Dominik Landsman

Lepší než Dovolená s MF, kterou jsem před lety dočetla a ke knihám autora se už vracet nechtěla. Tahle vypadala dobře a taky, že byla :)
Vyprávění o všem, co se může přihodit na chalupě s trochu praštěnou rodinou. Celý příběh je psaný z pohledu malého kluka- syna autora. Aneb, když je vám sedm let a svět je ještě jednoduchý. Ale ne, když máte dělat, co vám řeknou rodiče.

" za celou historii naši rodiny jsem sice nikdy nic nezměnil, ale jednou ro přijde."

Podle vtipných trapasů, které provádí celá rodina, popisu nejen chalupy, ale i několika věcí, kterých je otec Dominik schopný se zdá, že se to Čeňkovi začíná dařit. Pomalu, ale jistě. Z celé knížky mi připadala nejvtipnější kapitola Pobožná místnost.
Osobní doporučení: knihu není dobré brát do dopravních prostředků( ty pohledy lidi dnes , když jsem se neudržela a vybuchla při čtení stály za to!) a mezi větší skupinu lidí už vůbec ne :)

24.10.2023 5 z 5

Čas dluhů aneb co byste měli vědět o penězích Čas dluhů aneb co byste měli vědět o penězích Richard Svitalský

"Víkendovka"

Neználkové všeho, co se peněz a hospodaření týká hurá za poznáním ekononiky , mincí a šetření. Průvodcem tímto reálným a těžkým světem, který je pro lepší pochopení přetvořen do komiksu je plátek vepřového... teda pardon :) Sele, prase taky , ale hlavně červené prasátko s dírkou na zádech momentálně rozbité.
Lidé kolem chtěli peníze na věci, které nepotřebovali, ale na to nejdůležitější zapomněli nebo raději vůbec nemysleli. Touha za penězi našetřené v prasáku byla silnější a skončila jeho polovičním zničením.
Šišlajicí prasátko za první přednášku dostane dárek. Pohled na zuby v dárkovém balení a radost prasete způsobila můj výbuch a věta na obalu knihy, že při výrobě komiksu nebylo ublíženo žádnému prasátku mě odrovnala :D

Ale zpátky k "e-komiksu", ve kterém čtenáři na základě krátkých příběhů budou vědět, co je to pojištění, jak funguje pojistka nebo se dočtou o sociálních dávkách. V závěru najdou také slovníček základních pojmů použitých v příběhu.

23.10.2023 5 z 5

Eona Eona Alison Goodman

Hodnocení série: Příběh, legenda o odvážné holce v převleku za kluka. Není to vyprávění o přeměně pohlaví na celý život, ale o snaze a hlavně touze stát se tím vysněným. V Eonině případě je to válečník, ale nejdříve si ze všeho nejvíce přeje být učedníkem dračího cechu, ve kterém se nesmí objevit ženy. Originálním způsobem řeší mezi boji, šermem a poznáváním prostředí vše, co má něco společného s tím, že je žena.

Příběh ale nekončí! Ve druhém díle se setkáváme s Eonou, tou nebojácnou, která musí projít těžkou zkoušku. Po celou dobu ale skrývá tajemstvi. Jeho odhalení je mnohem nebezpečnější než se zdá...

29.08.2023 5 z 5

Přečtená před lety.

Krásný a dojemný příběh o dlouhé cestě do vlasti Židů. Ale tou nelegální cestou a způsobem. To jestli se jim podaří dojet do Palestiny a po mnoha letech věznění v táborech  se setkat s rodinou to si musíte přečíst. Chytlavý příběh.

26.08.2023 5 z 5

Jmenuji se Olenka Jmenuji se Olenka Lenka Rožnovská

je jí teprve 6 let a už se s ní stala velká holka . Olenka sice nechápe proč ji máma ráno budí a musí do sklepa , ale později pochopí vše. Je válka, lidé a rodiny včetně té Olenčiny jsou rozdělení. Táta Oleg zůstává doma , aby bojoval, ale taky proto, že jeho pas chybí.
Příběh o nejisté budoucnosti, novém prostředí, ale také vyprávění, kde má pes Dobro svou roli a nabitý telefon je výhra- spojení se světem těmi, kteří zůstali.
Knížka určená malým dětem vysvětluje válku a uprchlíky jednodušší formou a to přes několik hlavních postav , kteří vysvětlují svým pohledem víceméně současnou situaci. Vzpomínají i na minulost, Olenka na školu a paní učitelku, máma Aňa na dobu, která byla na rozdíl od situace v knize krásnější, jednodušší a ve které žili všichni pohromadě.

14.08.2023 5 z 5

Včelár z Aleppa Včelár z Aleppa Christy Lefteri

Přečtená před lety
Dojemný příběh o tom, že válka na nás číhá všude. Ve sluncem zalité zemi také. Nuri a Afra jsou nuceni emigrovat ze syrského města Aleppa, opustit své blízké, zanechat je všechny v nejistotě možná v lepší než v jaké jsou oni sami. Vydají se vstříc neznámému a v těžkých časech se stávají vzájemnou oporou jeden druhému. Zvlášť když je Afra nemocná, nevidomá a její manžel se stává jejíma očima. Opět jako každá kniha o válce (povolím si zmínit Anne Frankovou) začíná popisem tradic, rodinného života a přátelským vztahy až si přeji,aby tenhle krásný příběh nikdy neskončil. Ale bohužel opět postupně graduje a pokračuje tím horším... co ale na příběhu musím vyzdvihnout je to, že názvy krátkých kapitol jsou začátkem prvních a zároveň koncem posledních vět předcházejících kapitol. Nechte se vnést do Sýrie mezi včely, včelaře, tamní život - románu kyperské autorky.

20.07.2023 5 z 5

Květiny pro Lauru Květiny pro Lauru Táňa Keleová-Vasilková

Přečtená před lety.

U knih většinou nečtu anotace- nechávám se překvapit. Tady jsem spíš byla šokovaná ve špatném slova smyslu.
O příběhu: někdy se v životě stane něco nečekaného a hodně smutného, ale časem se s tím nějak musíme smířit. Úplně stejně to má mladá Laura. Měla manžela a malého Tomáška. Jednou se ale stane něco, co si dodnes vyčítá. Jak se vyrovnat se smrtí dítěte a ještě k tomu vlastního? To už musí trochu ošéfovat sám život .

20.07.2023 5 z 5