Sklenička Sklenička komentáře u knih

Spasitel Spasitel Andy Weir

Naprostá pecka. Zpočátku pozvolný vývoj, který postupně gradoval, konec byl trochu jiný, než jsem očekávala, ale za mě dobrý. Fyzika realistická a, jak už jsem psala níže, některé hlášky jsou prostě top. Zkrátka byť byl hlavní hrdina v obtížné situaci, román je psán s příjemným nadhledem. Prostě 5 hvězd.

28.02.2022 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Hrozně mě baví různé formulace hrdiny jakoby mimochodem typu: "To vůbec není strašidelné. Člověk je sám ve vesmírné lodi 12 světelných let daleko, a někdo klepe na dveře. Úplně normální."

17.02.2022 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Super čtení. Sice ve spoustě výpočtů jsem musela autorovi a hlavnímu hrdinovi věřit, ale to neubírá nic na silném zážitku. Hlavní hrdina je, byv považován za mrtvého, zanechán na Marsu posádkou mise Ares 3 a řeší, jak přežít až do příletu mise Ares 4. Psáno deníkovou formou občas prokládanou dějem v NASA.

16.06.2023 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Vzkaz pro politiky. Tohle je varování, ne návod...

10.11.2018 5 z 5

Na konci vesmíru Na konci vesmíru Kristýna Sněgoňová

Komiks porušující Gerasimova autorská práva a tvorové "hnusní jak pondělní cesta do práce", to je záruka další kvalitní jízdy. První půlka je uvolněnějí, druhá je nabitá akcí a celkem hororová. Odhalení původu těch bytostí celkem pobavilo. Těším se na další díl.

16.12.2023 5 z 5

Znám to z netu, je to vtipné, jen kdyby to nemusel člověk luštit. Přijde mi docela smutné, že zprzněná čeština se stává in. Jednu hvězdu zachránil právě ten vtip.

07.02.2014 1 z 5

Jak jsme se nedali aneb Kapitoly z dějin národního úpění Jak jsme se nedali aneb Kapitoly z dějin národního úpění Zdeněk Šmíd

Vynikající publikace, využívám ji příležitostně při své pedagogické činnosti, aby žáci věděli, že dějepis může být jedna velká sranda, byť občas s černým nádechem. Když vám povím, že politika je umění něco zkoulet a Karel IV. byl v tomto ohledu arcikoulař, víte, v jakém duchu je kniha psána. A není to rozhodně na úkor historických faktů.

16.07.2013 5 z 5

Amanda Amanda Kristýna Sněgoňová

To je jízda! Jo, tuhle sérii dočtu, tenhle styl mě baví.

24.04.2023 5 z 5

Boží blud Boží blud Richard Dawkins

Má-li imaginárního přítele jeden člověk, je to šílenec. Má-li stejného imaginárního přítele víc lidí, říká se tomu náboženství. Čím je daná skupina lidí vzdělanější, tím méně se mezi nimi vyskytuje věřících. Autor bourá předsudky a klade si otázku, proč jsme schopni diskutovat o víře politické, o tom, jestli slyšet hlasy je či není normální, ale už ne o víře náboženské (pokusím se tě přesvědčit, proč tvé levicové/pravicové (nehodící se škrtněte) vyznání je "špatné", ale tvé vyznání náboženské respektuji, i když v Boha nevěřím.). Dává argumenty ateistům i lidem, kteří jsou sice formálně členy církve, ale mají pochybnosti, leč bojí se přihlásit se k "nevíře". Kritizuje slepý dogmatismus, který vede mj. k tomu, že se stále někde vyučuje kreacionistická teorie jako hlavní teorie vzniku světa, ačkoliv věda dávno potvrdila teorii evoluční. Nebrání se považovat téma existence Boha za vědeckou teorii, ovšem tvrdí, že žádné vědecké důkazy jeho existence nejsou k dispozici. Připouští sice, že v budoucnu možná budeme na takové výši, že tu existenci dokážeme, ale sám se přiklání k tomu, že existence Boha je nepravděpodobná.

10.05.2014 5 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Příběh o tom, jak i obyčejná postavička může dokázat veliké věci. Příběh o tom, jak je vše provázané, nic se nevyskytne "jen tak". Příběh o síle přátelství, charakteru. Příběh o dobru a zlu, který osloví člověka i dnes a i přesto, že kulisy, ve kterých se děj odehrává, jsou vymyšlené. Příběh, který vás i přes filosofickou a etickou hloubku pohltí a vy z něj odejdete pozměněni. Uměle stvořený mýtus, ve kterém poznáte odrazy současného světa. To vše najdete v mimořádně propracovaném fantasy díle.

08.06.2013 5 z 5

Mrtvá schránka Mrtvá schránka Kristýna Sněgoňová

Yes! Posádka se vrací na Zemi mj. vyzvednout vzkaz od plukovníka Batisty a splnit poslední přání člena posádky Kraksny. Český národ pod okupací opět "nezklamal". České dráhy své návyky z doby před okupací nezměnily a všemu vévodí smažák. Chybí tomu jen český turista s ponožkami v sandálech. Konec minulého dílu je autorce odpuštěn.

08.07.2023 5 z 5

Bible Bible neznámý - neuveden

Když Starý zákon člověk čte jako fantasy, je to docela fajn čtení.

06.03.2021

Luciferův efekt: Jak se z dobrých lidí stávají lidé zlí Luciferův efekt: Jak se z dobrých lidí stávají lidé zlí Philip Zimbardo

Položte si otázku, zda byste byli schopni a ochotni v nepříjemné situaci pomoci člověku, kterému je ubližováno. Přečtěte si knihu. Položte si tu otázku ještě jednou. Porovnejte odpovědi.

01.07.2014 5 z 5

Operace Thümmel Operace Thümmel František Kotleta (p)

První moje kotletovina. Vypadá to dobře. Narážky na reálné věci a osoby občas vedou k výbuchu smíchu (pobavila např. narážka na herce-esoterika Jardu Duška :-) )

28.11.2022 5 z 5

Křest ohněm Křest ohněm Andrzej Sapkowski

Potkají se vědmák, amazonka, básník, trpaslíci, upír a Nilfgaarďan, co tvrdí, že není Nilfgaarďan... Nemám ji sice ještě dočtenou, ale rozhodně je tahle knížka zábavnější než předchozí

03.01.2022 5 z 5

Operace Petragun Operace Petragun František Kotleta (p)

Amanda to slušně rozjela a Gerasim přidal nějaké nápady. Lenin je fakt věčný :-)

10.08.2023 5 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Občas se ztrácím ve vedlejších postavách, ale to se týká celé dosud přečtené série.

28.07.2021 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Člověka z toho mrazí...

07.06.2013 5 z 5

V ledovém sevření V ledovém sevření Jakub Mařík

Jízda pokračuje. Tentokrát na ledové planetě, kde se nachází ztroskotaná korzárská loď, a je tedy šance poznat nepřátelské technologie. Ale je tu ještě něco, co posádku překvapí.

15.03.2024 5 z 5

Pán hor Pán hor Kristýna Sněgoňová

(SPOILER) Další svazek dočten. Tentokrát podrobněji poznáváme "dědka" Vodičku a Giuseppeho, kterak hledají svou "skorodceru" Amandu. Za mě spíš slabší díl...

SPOILER

Co to bylo kur.a za konec? Muselo to být?

05.07.2023 3 z 5