slawa.cap slawa.cap komentáře u knih

Hluboký spánek Hluboký spánek Raymond Chandler

Poslouchal jsem jako audioknihu načtenou Tomášem Hanákem. Mám rád tenhle typ detektivek a i když se Marlowem občas oháním, tohle bylo moje první knižní setkání s ním. Musím říct, že vlastně ani nevím co Marlowe vyšetřoval, byl toho trochu moc a skoro o nic z toho ho klient nežádal, ale vyšetřoval to důkladně. Drsňák, skoro tak jak jsem si ho představoval, jen těch hlášek jsem čekal trochu víc. Určitě si dám s panem Marlowem ještě někdy schůzku.

22.07.2020 4 z 5

Ze zápisků hraběnky Inéz Ze zápisků hraběnky Inéz Pedro Gonsalvez

Hrozná slabota. Erotická novela, ze které necítím žádné erotično. Totálně nevzrušivé a bez jakékoliv atmosféry. Jazyk autora (překladatele) dost omezený. Už mi rukou prošli mnohem zajímavější příběhy. I když musím přiznat určitou představivost autora při vymýšlení praktik. Na BDSM nejsem takže asi nejsem cílová skupina.

22.07.2020 1 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu. Příjemné vyprávění o celkem obyčejných věcech, s velkou dávkou nadhledu a optimismu. Nemůžu říct, že mám potřebu přelouskat další knihu od autora, ale když na to přijde, nebudu se bránit. Autor svým pozitivním přístupem dokáže pěkně pozvednout náladu.

21.07.2020 5 z 5

Krvavý oheň Krvavý oheň Juraj Červenák

Jako líbilo se mi to, ale přišlo mi to slabší, než předchozí díly. Příběh mi přišel předvídatelný a jen jsem čekal, v kterou chvíli se bude ubírat podle mých očekávání. Myslel jsem si že povodí Oskavy znám jako své boty, ale buď nás autor trochu houpe, nebo mám nedostatky ve vzdělání, ale ani geograficky mi to úplně nesedí. Vranibor bude možná Vranová Lhota a Skalhrad asi Rabštejn, jen nevím, kam zařadit Kančí horu. Ač jsem to neměl v plánu, do Rogana si dám krátkou pauzu, ale určitě si jeho poslední příběh dočtu.
Edit: tak jsem zkusil Google. Vranibor je Olomouc a Skalhrad čistě fiktivní místo :)

13.07.2020 4 z 5

Radhostův meč Radhostův meč Juraj Červenák

(SPOILER) Mireno proč??? Vím, že šlechetnost a věrnost nejsou její nejsilnější stránky, ale tohle jsem nečekal. I když to bylo několikrát naznačeno, člověk nevidí co vidět nechce. Výborné pokračování černokněžníkova příběhu. Ještě více historických reálií a ještě více řezničiny. Rozhodně nepřestanu dokud nedočtu celou ságu.

05.07.2020 5 z 5

Vládce vlků Vládce vlků Juraj Červenák

Nejdříve jsem četl Kámen a Krev, tak už vím, jak skončí příběhy Rogana i Mireny. Při čtení povídky Kapka krve jsem si Mirenu moc oblíbil a nečekal jsem, že se sní setkám hned v první knize o černokněžníkovi, bylo to příjemné překvapení. Děj příjemně odsýpá, autor jako vždy nešetří cakající krví a odlétajícími údy. Konečně jsem dostal i tu fantastickou složku, která mi chyběla u Báthoryho. Je tu několik nečekaných zvratů. A jako přidaná hodnota je spousta dějepisných reálií, o kterých jsem se ve škole určitě nikdy neučil, i když samozřejmě někdy trochu zkreslených ve prospěch příběhu.

05.07.2020 5 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Poslouchal jsem jako audioknihu. Sérii her Metro mám rád, tak jsem se pustil i do knižní podoby a i když se v některých bodech s hrou dost podobají, přijde mi to jako dva rozdílné příběhy. Děj je roztěkaný, Arťomovo jednání někdy až nepochopitelné a naivní. Rozhodně jsem od knihy očekával víc, ale dost jsem se zklamal. Jako není to špatné, ale mé očekávání bylo mnohem větší. Časem se určitě pustím i do pokračování, ale k těm už budu přistupovat střízlivěj.

05.07.2020 3 z 5

Poseidonia Poseidonia Aleksandar Žiljak

Mě se to líbilo. Steampunk s minimem steamu i punku. Alternativní historie a spousta historických i technických informací. Velice zajímavý styl vyprávění, trochu jako ze starých novinových článku a trochu jako na přednášce. V počátku bylo z příběhu cítit silné sexuální napětí, autor jen naznačoval a většinu nechal na představivosti čtenáře. Potom co začal být u postelových hrátek trochu popisnější se tato atmosféra vytratila. Co se týče příběhu byl trochu průhledný, ale i přesto dost nezvyklý s několika nečekanými zvraty. Jediné co mě trochu mrzelo byla poslední kapitola, která byla až moc utopistická a mě až nesympatická.
Z knihy jsem měl podobný pocit jako z Verneovek, ale tato rozhodně není pro děti a mládež.
Už jen kvůli obálce by neměla chybět v žádné knihovně fanouška urbanfantasy, steampunku, nebo alternativní historie. A rozhodně je ta naše hezčí než originální.

19.06.2020 4 z 5

Kámen a krev Kámen a krev Juraj Červenák

S klidným srdcem můžu říct, že tohle je asi nejlepší povídková knížka jakou jsem kdy četl. Není tady jediná výrazně slabší povídka. Možná je to tím, že autor čerpá se své rozsáhle bibliografie a přidává příběhy již stvořeným postavám a až na jednu výjimku je hlavním hrdinou vždy někdo jiný. Po dočtení každé povídky jsem měl hroznou chuť vrhnout se na serii které se příběh týkal. To nutkání mám pořád a co nevidět se s panem Červeňákem zase pustím do nějakého dobrodružství.
Více u jednotlivých povídek.

16.06.2020 5 z 5

Povolání: Zaklínačka Povolání: Zaklínačka Olga Gromyko

Víc než do poloviny jsem si myslel, že autorem je nějaký Oleg. Až když jsem se pořádně podíval, zjistil jsem že je to Olga a v tu chvíli mi došlo, proč je kniha psaná tak nějak zženštile. Tak nějak jako román pro ženy, nebo spíš děvčata v počátku puberty. Nedokážu to přesně popsat, ale taková naivita a zároveň snaha o dospělou protřelost a životní zkušenosti.
Příběh sám osobě se mi celkem líbil, i když upíři jsou zobrazeni jako sexy urostlí a obzvlášť důvtipní nadsamci, teda aspoň ten kolem kterého se točí velká část příběhu.
Hlavní hrdinka je hrozné střevo a na jednu stranu nesebevědomá, na stranu druhou sebevědomím překypující, což dobře dokresluje její nízký věk. Při práci s mečem má větší strach z toho, že se zmrzačí, než z nepřítele, ale když dojde na souboj, tak je neohrožená. Prostě si dost protiřečí a závěr knihy protiřečí snad všemu.
I tak to nebylo špatné a pokud někdy bude pokračování tak si ho s chutí přečtu.

05.06.2020 3 z 5

Křesadlo Křesadlo Hans Christian Andersen

Hodně dospělácká pohádka. Společnost vychcaná až na půdu. Hlavní hrdina trochu bezcharakterní hovado a bůhvíco se spící princeznou prováděl - prej plibek... Princezna je taky pěkná mrcha, bez skrupulí si vezme prvního chlapa kterého potká, přestože je to vrah jejích rodičů. Rodičů, kteří mysleli jen na její dobro. Takže jediná kladná postava v knize je čarodějnice a celkem by mě zajímalo, jak by se vyvíjel příběh, kdyby jí voják křesalo dal. Za mě dobrý a bylo mi líto, že se Andersen trochu víc nerozepsal, délka mohla být klidně pětinásobná.

22.05.2020 4 z 5

Asfalt Asfalt Štěpán Kopřiva

Poslouchal jsem jako audioknihu a byla to chyba. Rozhodně nejhůř načtená knížka která se kdy dotkla mých uší (načetl Ludvík Král). Na moje hodnocení to má určitě dopad, i když v rámci fair-play přidávám hvězdu. Rétor absolutně neodhaduje intonaci a podle něj je v každé větě pět teček a na konci čárka. Tuto verzi rozhodně nedoporučuji. A to hrozně nerad někomu haním jeho práci.
K příběhu: Skvělé nápady, obrovská kreativita a zvrhlost autora - podobně jako u druhých dvou autorů začínajících na "K". Na rozdíl od nich ale u Asfaltu trochu vázne podání, nebo spíš nějaká ta "přidaná hodnota". Postavy hláškují, jsou drsnější než šmirgl a pořád nad věcí, ale až na výjimky jim to nevěřím. Podání pekla je skvělé a všechny mechanizmy představitelné a představitelně funkční. Démoni bizarně vtipně odporní a asfalťáci asi takový jací by byly i v reálu. Celkově se mi to líbilo, ale podání bylo prostě průser. Panu Kopřivovi dám určitě ještě šanci a Asfaltu pravděpodobně za čas taky, ale určitě už ne v tomto podání.

20.05.2020 3 z 5

S prázdnou kapsou kolem světa S prázdnou kapsou kolem světa Paul d‘Ivoi

Příjemná, lehce laděná dobrodružná kniha o cestování a lidské vychcanosti, ale i vlídnosti. Synopse i obsah jsou určitě srovnatelné s Vernem, ale podání mi přijde trochu jiné. Moc jsme fandil hrdinům a nesnášel všechny záporáky. Přečteno za dopoledne a dostal jsem obrovskou chuť cestovat, jako po každém cestopisu.

13.05.2020 5 z 5

Zakázané holky Zakázané holky Hana Bořkovcová

Pro mě zcela neobvyklá knížka. Celkem sympaticky podaná hodně nesympatická doba. Ač pro mládež, rozhodně si nedokážu představit, že bych ji četl dřív než po pubertě. No možná četl, ale asi nedočetl, nebo nepochopil. Jen mi trochu vadil až překotně ubíhající čas na pozadí, i když příběh plynul poměrně pomalu. Příběh Janky a jejich spolužáků, pro mně, skončil moc brzo. A zůstala jedna zásadní, nezodpovězená otázka, ale možná ani odpověď znát nechci

13.05.2020 5 z 5

První půlka byla snad nejvtipnější kniha jakou jsem kdy četl. Smál jsem se u každé věty a když jsem předčítal manželce, tak se smála tak, že jsem nemohl se čtením ani pokračovat. Pak přišla druhá polovina a autor začal ztrácet dech. Když začal psát z pohledu Čeňka, tak už trochu moc tlačil na pilu a efekt byl opačný, než by autor asi chtěl. Ke konci přišlo několik uchechtnutí, ale žádné výbuchy smíchu. Ze začátku jsem si byl jistý, že se ihned pustím do dalších dílů, ke konci jsem se rozhodl, že nikoliv. Možná dám autorovi šanci, až nebudu mít co číst.

24.04.2020 3 z 5

Rytíř Smil Rytíř Smil Jaroslav Vrchlický (p)

Musím říct, že nesdílím nadšení s většinou komentujících. Jako starej prasák jsem potěšen vtipným porno příběhem, který má děj a postupně graduje.
Jako duší poeta už tak nadšený nejsem. V předmluvě chválí dílo, jak je vypilované do detailů, ale to mi asi uniklo. Některé rýmy jsou na úrovni žáků prvního stupně. V některých verších si autor vyloženě protiřečí.
Na druhou stranu nemůžu upřít originálnost a vzhledem k tématu i poměrně velkou obsáhlost a délku. Dílo určitě nezavrhuji a rozhodně stojí za přečetní, ale žádný zázrak to není.

17.04.2020 3 z 5

Krev pro rusalku Krev pro rusalku Kristýna Sněgoňová

Už první slovo knihy upoutalo moji pozornost a zajistilo si mou vytrvalost i přes trochu zmatečný začátek a, podle mně, ne zcela logický důvod celkové zápletky. Neuvěřitelně reálně vykreslený hlavní hrdina, který má nervy, odborně řečeno, úplně v prdeli (použil bych ještě vulgárnější přirovnání, ale držím se v mezích slušnosti). Pěkně vykreslená noir-fantasy detektivka, s jakou jsem se snad ještě nesetkal. Líbilo se mi jak autorka graduje napětí a asi sto stran před koncem jsem odkládal čtení, protože jsem tušil, že se hlavním hrdinům musí stát něco hrozného a toho jsem se prostě nechtěl účastnit. Tohle se mi třeba ani u Kinga nestává, ten drásá nervy trochu jinak. Všechno tohle zdaleka překonává trochu rozpačitý začátek a prostě nemůžu dát jinak, než plné hodnocení. Jako prvotina je to naprosto úžasné a určitě se nebudu bránit dalším knihám autorky. Navíc knihu doporučuje i Franta Kotleta a to byl pro mně dost velký důvod si ji přečíst.

Četl jsem i povídku "Zadostiučinění", která je vlastně úvodní kapitolou knihy, přišla mi trochu ucelenější, než úvod knihy, ale možná to bylo jen znalostí příběhu.

16.04.2020 5 z 5

Fešandám se nedaří / Rozsvítíme a můžem krást Fešandám se nedaří / Rozsvítíme a můžem krást James Hadley Chase (p)

Fešandám se nedaří:
je ztřeštěná detektivka, která hlavního hrdinu dostává do nepříjemných situací, ale on se z nich díky svým zkušenostem, síle, inteligenci, nebo jen šťastné náhodě bez větších problému dostane. Na jednu stranu se příběh tváří vážně, na stranu druhou si autor musel při psaní tu přepálenost užívat. I když je Fenner opravdu neohrožený a každé ženě kolem které projde se podlamují kolena je až neuvěřitelné, že za celý příběh flirtoval jen s jednou.
Za mě tak 4*

Rozsvítíme a můžem krást:
O dost vážnější a taky trochu nudnější, než první příběh. Calvina je pro mně ukázkovým prototypem vychytralého parchanta, ale podle rozjezdu jsem nečekal, že se děj vyhrotí až tak moc.
Hodnotím trochu míň než Fešandy tak za 3*

10.04.2020 3 z 5

Návrat kočkodlaka Návrat kočkodlaka Konrad T. Lewandowski

Můžu s klidným srdcem říct, že tak nasranej jsem u žádná knížky ještě nebyl. Komentář bude obsahovat SPOILER. Český název je zcela zavádějící, kdyby tam připsali Rudoočku aspoň jako podtitul, takhle to dává neděje, že se tam Xin objeví, ale až na pár vět tu není nic. Irian není špatná postava, ale víc by vyhovovala v povídkové knížce. Tady se mi zdá, že celý příběh neutáhne a je dost nevyrovnaná. Linka s Rodminem je strašná, přes první nadšení kdy se přidal k Irian rychle přišlo rozčarování jeho dalším vývojem, tady autor postrádal jakoukoliv nápaditost. Hanti tady dostala minimální prostor a její příběh zůstal zcela neuzavřen, tady nehrála snad ani druhé housle, podle mně opět nevyužitý potenciál. A to co autor spáchal na závěr, prakticky zrušil jakoukoliv možnost se k příběhu vrátit jinak než retrospektivně, nebo alternativní realitou. Jediné pozitivní co na knize vidím je snad jen postava Kaad a i tu autor mockrát nechá plynout někde na pozadí.
Mám rád happyendy a jsem velký snílek, možná proto jsem z knihy tak rozhozen, ale prostě autor předvedl v dalších třech knihách, že umí napsat příběh, který člověka zaskočí, ale i potěší. Tady mě hodně zklamal veškerým vývojem, i tak to není špatný příběh, jen mi to vůbec nesedí k předchozím dílům. Ještě že jsem si mohl zpravit chuť poslední Xinovou povídkou Lidské teplo.

06.04.2020 2 z 5

Kočkodlak Xin Kočkodlak Xin Konrad T. Lewandowski

Knihu jsem si vybral jen podle toho, že je to fantasy a podle celkem slušného hodnocení. Myslel jsem, že se podle jména hlavního hrdiny odehrává v Asii, nebo nějaké její fantasy verzi. Až po druhé povídce jsem zjistil, že to napsal Polák :)
Hlavní hrdiny je pro mně zcela neobvyklý, s kočkodlakem jsem se ještě nikdy nesetkal, ale je to sympaťák. Trochu mě zaskočil zmatek v posloupnosti příběhu, ale není to nic, s čím bych se nesrovnal. Více u jednotlivých povídek.

01.04.2020 5 z 5