slunicko1958 slunicko1958 komentáře u knih

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Nedočetla jsem, i když jsem se hodně snažila, a proto nehodnotím.
Nedokázala jsem číst, protože se mi nelíbí autorovo vyjadřování, kvůli těmto oplzlostem jsem přestala číst knihy Michala Viewegha. Uráží mě, že se autor o intimních lidských věcech vyjadřuje vulgárně a nechci tento primitivní způsob zábavy podporovat. Knížka v mojí knihovně nebude.

03.11.2018

Krok do tmavé noci Krok do tmavé noci Miloš Doležal

Trvalo dlouho, než jsem se odhodlala tuto knihu přečíst. Moc dobře jsem si pamatovala, jak intenzivně jsem prožívala "Jako bychom dnes zemřít měli".
Jakmile jsem otevřela první stránky, padl na mě jakýsi stísněný pocit. Pocit něčeho mimořádného. Snad to bylo způsobeno i černou barvou listů. Barvou kněžské kleriky i barvou smutku. Smutek byl na místě. Ale také obdiv a úcta ke statečnému člověku.
Autor, kterému tímto vzdávám hold jeho práci, rozvrhl dílo do jednotlivých kapitol, které jsou věnované vždy určitému tématu. Na konci každé kapitoly jsou zařazeny fotografie a jiné dokumenty. Skvělý nápad.
Po přečtení předchozí knihy jsem byla velmi dojatá. Tentokrát nebrečím, teď mám vztek. Vztek na soudruhy, kteří nám budovali (a zase začínají budovat) světlé zítřky.

P.S. Jsem pyšná, že k přátelům a známým Josefa Toufara patřil i můj předek (jeho jméno bylo v notýsku). Byl kněz a i on prošel Valdicemi...

25.07.2018 5 z 5

Poslední dny Jana Palacha Poslední dny Jana Palacha Zdenka Kmuníčková

Malá, útlá knížečka, která má velké poselství. Paní doktorka vysvětluje, proč a jak nahrávka s umírajícím Janem Palachem vznikla. Velmi poučné (i v dnešní době) jsou Janovy názory, myšlenky a úvahy o tom, že každý slušný člověk by měl bránit zlu a nástupu totality. I bez použití hořlavých látek.

29.05.2018 5 z 5

Ano, souhlasím s většinou zde zveřejněných komentářů. Milá kniha, příjemné vyprávění, zajímavé osudy. Klidně bych si autorovo povídání četla dál. Jen se mi nechtělo věřit, že Michelovi je pouhých dvanáct let. Opravdu dospěl rychle a předčasně. Je dobře, že dnešní dvanáctiletí už mohou mít jiné starosti.

25.02.2018 5 z 5

Není-li to nemožné: Životní příběh sira Nicholase Wintona Není-li to nemožné: Životní příběh sira Nicholase Wintona Barbara Winton

Při čtení této skutečně zajímavé knihy o mimořádném člověku jsem si vzpomněla, jak jsme před několika roky sbírali ve školách podpisy pod petici, která požadovala udělení Nobelovy ceny míru Siru Wintonovi. Nepovedlo se.
Zase se ptám: Kdo by si toto ocenění zasloužil víc než člověk, který celý svůj život nezištně pomáhal lidem - židovským i nežidovským dětem, mentálně postiženým či starým lidem? Donald Trump?

05.02.2018 5 z 5

Dívka s pomeranči Dívka s pomeranči Jostein Gaarder

Pubertu už mám dávnou za sebou, přesto jsem si tuto knížku se zájmem přečetla. Nelituji. Pravda, nejedná se o stoprocentně romanticky laděný příběh, setkáte se zde i s filozofickými úvahami. Autor je naštěstí podal tak, že osloví i ty puberťáky. To tvrdím z vlastní zkušenosti, často jim toto dílo půjčuji.

05.01.2018 5 z 5

Šťastný princ a jiné příběhy Šťastný princ a jiné příběhy Oscar Wilde

Nádhera, pohlazení po duši. Jednotlivé příběhy mi připomínají Malého prince - jsou pro děti i dospělé. Vidí svět, jaký by měl být. Jsem opravdu nadšená.

03.01.2018 5 z 5

Fialový poustevník Fialový poustevník Ota Pavel

Nevím, jaká slova mám zvolit, abych sdělila, že je to nádhera, která pohladí.

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

Pěkná kniha. Laskavá, plná citu.

3x Phil Marlowe 3x Phil Marlowe Raymond Chandler

Mám tuto knihu ráda. Má napětí i humor.

Trampoty pana Humbla Trampoty pana Humbla Vladimír Neff

Číst o životních osudech takového bezcharakterního hajzla nebylo vůbec jednoduché. Zpočátku jsem jen nevěřícně kroutila hlavou, pak mě popadal vztek a nakonec mně bylo smutno. Uvědomila jsem si, že takových Humplů je opravdu mnoho.
Také jsem velmi rychle poznala, že čtu knihu skutečného Spisovatele.

11.10.2024 5 z 5

X způsobů smrti X způsobů smrti Stefan Ahnhem

Jsem zklamaná. Souhlasím s názorem, že autor dělá ze čtenářů pitomce. Jsem ráda, že se mi to podařilo dočíst. I když některé dějové linky zůstaly nedokončené, další knížky si už od tohoto autora kupovat nebudu. Nebaví mě to. Těším se na "normální" knížku.

21.09.2020 1 z 5

Přízrak Přízrak Jo Nesbø

K severským detektivkám mám spoustu výhrad... Násilí, brutalita, krev, drogy, špína, potkani. V této knížce je všeho až příliš, chybělo mně tam víc toho "fištrónu". No, aspoň vím, k čemu je dobrý žuk.
Nesmrtelnost HH je opravdu úsměvná...
Pokud se přes toto všechno přenesete, knížka se čte docela rychle. Sledujete sice dva děje najednou, ale v závěru se spojí. Jak taky jinak, že?

27.08.2020 2 z 5

Případ roztěkané rusovlásky Případ roztěkané rusovlásky Erle Stanley Gardner

Nostalgická vzpomínka na dobu před více než třiceti lety, kdy jsem hltala jednoho "Perryho" za druhým a řešila se starší sestrou malicherný spor, jestli jsou lepší detektivky s Perry Masonem nebo Philem Marlowem.
Tento příběh jsem neznala. Perry Mason je vynikající advokát, který dokáže své klienty dostat i z bezvýchodné situace. Je sympatické, že nezištně pomáhá i méně zkušenému obhájci.
Je to příjemné odpočinkové čtení na dovolenou.

09.08.2019 5 z 5

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

J. A. Kersnovskaja v doslovu své knihy Jaká je cena člověka, která vznikla podle vzpomínek na dvacetiletý pobyt v bolševických lágrech a vyhnanství na Sibiři, napsala velmi důležitou větu: "Lidé musí znát pravdu, aby se ony časy nemohly už nikdy opakovat." (Mimochodem - tuto knihu vřele doporučuji k přečtení.)
Proto je dobře, že Věra Sosnarová svoje životní osudy z let 1945 - 1964 vyprávěla Jiřímu S. Kupkovi a vznikla tato kniha.
Jak hodnotit toto literární dílo a nezpochybnit utrpení paní Sosnarové a její sestry? Kniha se čte lehce, přečtené stránky se hromadí velmi rychle. Ale ve srovnání s ústním projevem paní Sosnarové se kniha v několika faktech liší. Že by zapracovala fantazie autora či pokročilý věk této statečné ženy? Těžko říct. Souhlasím s komentářem Pauluse1987.
Ve vyprávění mi docela chyběly emoce. Bylo mi to nějak jedno, což je škoda. K větší lítosti a soucitu nad nepředstavitelně těžkým životem podle mého názoru nepomohly ani kalkulace o několikamiliónovém odškodném, na který paní Sosnarová stále čeká.
Ale určitě stojí zato si tuto knížku přečíst.

17.07.2018 3 z 5

Tichý Don Tichý Don Michail Alexandrovič Šolochov

Tak to je můj Mount Everest. Tento román jsem četla už kdysi v době studií, ale dobře si pamatuji, že mě čtení bavilo. Místy to bylo pravda trochu náročnější, ale jako celek doporučuji.

27.02.2018 4 z 5

Tajný deník čínské císařovny Tajný deník čínské císařovny Johan Fabricius

Knížku mi kdysi dávno doporučila (a půjčila) moje kolegyně se slovy, že to je ta vhodná četba pro těhotné. Doma jsem si říkala, že toto číst nebudu, na "slaďáky" já přece nejsem! Ale nechtěla jsem být nevděčná a pustila se do čtení. Nelituji, kniha byla opravdu zajímavá.

29.12.2017 4 z 5

Mlčení jehňátek Mlčení jehňátek Thomas Harris

Napínavé, strhující. Doporučuji.

29.12.2017

Tichý dech Tichý dech Jan Trachta

Já jsem asi nějaká divná. Všichni knihu vychvalují, mně bylo nevolno. Hluboce si vážím práce Lékařů bez hranic, obdivuji jejich odvahu, odbornost a lidskost. Ale knížku už číst nechci. Ne proto, jak je napsaná, ale proto, že je tak syrová, až to na moji nervovou soustavu není.

27.12.2017 4 z 5

To by se zvěrolékaři stát nemělo (1. a 2. díl) To by se zvěrolékaři stát nemělo (1. a 2. díl) James Herriot (p)

Velice jsem po této knize toužila, protože jsem jsem byla přesvědčená, že je "top" v humoristické literatuře. Zřejmě nemám ten správný smysl pro humor, protože jsem se u knížky nudila, a proto ji četla tak strašně dlouho. Neměla jsem záchvaty smíchu při popisování různých neduhů prasat, krav či koní. Dělalo se mi špatně - viděla jsem ty kopy hnoje, hnisu i krve, cítila jsem i ten zápach.
Sice nemám ráda psy, ale v této knížce byly příběhy o nich ty nejmilejší. Milé a dojemné.

27.03.2021 3 z 5