soukroma soukroma komentáře u knih

Ochránce Ochránce Robert Crais

Napínavé a čtivé, ale hlavní hrdinka mi byla velmi nesympatická, nesnesitelná zbohatlická holka, které se přesto podařilo omotat si hlavní hrdiny kolem prstu. Ale koneckonců byla oběť, takže i to se dá skousnout... Rozuzlení ale bylo takové našponované, nahrnulo se tam příliš mnoho současných zločinných prvků světa. Z dosud přečtených čtyř knih autora se mi tato líbila bezesporu nejméně.

16.09.2013 3 z 5

Temnota Temnota Robert Crais

Výtečné. Dá se přečíst na jeden zátah, protože napětí nepolevuje, zápletka se několikrát mění nečekaným směrem a hlavní hrdinové jsou príma.

16.09.2013 5 z 5

Sváteční víkend Sváteční víkend Joyce Maynard

Zvláštní kniha. Krátký popis by mohl znít "únos naruby", ale ono vlastně o únos až tak nejde. Děj není o napětí a děsu, ale o životě, pohodě, citech, lásce, i když za zcela nečekaných okolností. Vypadá to jako pohádka, ale kdo může říci s jistotou, že se to nemůže stát?

07.09.2013 4 z 5

Až za hrob Až za hrob Dick Francis (p)

Dle mého jiný Francis, překvapivě však velmi zajímavý až dojemný. Koně jsou jen okrajovou záležitostí a dostihy zcela chybí, zato knize vládne skotská krajina, hrady, dějiny a dudy (a malování) vedle lidských kvalit věrnosti a čestnosti. Silný sentiment, melancholie a nostalgie dýchají z celého příběhu.

06.09.2013 5 z 5

Smrtící záře Smrtící záře Stuart MacBride

Drsné a nepříjemné prostředí, pesimistické čtení. Napínavé a zajímavé ano, povzbuzující ani za mák. Hlavní postavy se vesměs chovají neurvale, hulvátsky, neustále nadávají (a to vulgárně - asi ten překlad) a vztekají se na věci i lidi kolem a dávají jim to pádně najevo, chybí jim jakákoli ohleduplnost a empatie, ...a to popisuji jen policisty...No prostě autor nedává čtenáři sebemenší šanci, aby si "zamiloval" skotský Aberdeen s jeho "milými" lidičkami ;-( A ještě poznámka k titulu: opět se nestačím divit, proč překladatel/vydavatel rozhodne o názvu knihy v češtině takovém, který nemá sebemenší vazbu na originální titul ani na obsah knihy. "Dying Light" i při doslovném překladu vyjde a sedí knize zcela přesně, na rozdíl od nic neříkající a značně zavádějící Smrtící záře...

04.09.2013 4 z 5

Oheň a bič Oheň a bič Dick Francis (p)

Jedna z mála Francisových detektivek, kde obětmi jsou především koně, a to dost drsným způsobem (jde o mučení spíš než o "prosté" dopování), takže toto čtivo není zrovna příjemně oddechové (jak překvapivě uvádějí ostatní komentátoři) pro milovníky němých tváří. Jinak hlavní hrdina je príma.

30.08.2013 3 z 5

Kroky v temnotě Kroky v temnotě Michelle Paver

Velmi mě příběh oslovil, děsivost samoty v odlehlém místě ve tmě polární noci a její vliv na psychiku člověka je ochromující. Není to severské krimi, není to ani horor, ale velmi povedený komorní psychothriller. Jen nevím, proč se překladatelka nedržela originálního názvu "Dark matter", a dokonce v knize při jediné zmínce tento pojem přeložila nesmyslně jako "temnou záležitost" namísto "temné hmoty", což je terminus technicus.

22.08.2013 5 z 5

Pravidlo dvou minut Pravidlo dvou minut Robert Crais

Velmi čtivé, svižné, napínavé a nesporně zajímavé.

22.08.2013 5 z 5

Risk Risk Dick Francis (p)

Napínavé, s nepříjemně výstižným popisem pocitů uneseného člověka (knížka se měla spíš jmenovat "únos...a ještě jednou dokola"). Starší detektivky Francise (tato je z roku 1977) jsou dle mého často lepší než ty z autorovy úplně poslední doby (2000+), a dokonce v nich vůbec nepostrádám dnes běžné vymoženosti - užitečné i pro detektivní práci - jako sledovací či odposlouchávací elektronika, počítače ani Internet.

19.08.2013 5 z 5

Oběť Molochovi Oběť Molochovi Åsa Larsson

Líbila se mi. Moje první setkání s touto autorkou a příjemné: svižné čtení (jen kdyby seveřané s takovou chutí neopakovali jména i příjmení svých hlavních postav v průběhu celé knihy, a to klidně třeba ve třech větách za sebou), zajímavý příběh (konečně v záplavě severské krimi nebyla na pořadu pedofilie a jiné zhůvěřilosti, ale ten hlavní starý dobrý důvod pro vraždu ...). Zjišťuji, že v přehršli švédských krimi autorů u mě už na plné čáře vyhrávají autorky.

17.08.2013 5 z 5

Miserere Miserere Jean Christophe Grangé

Velmi drsné, hrůzné a děsivé, ale také velmi čtivé, bez hluchých míst a mnohomluvné vaty, což je docela výkon u knihy přes 500 stran dlouhé. Jakkoli jsou oba hlavní hrdinové v pozici vyšetřovatelů sami velmi problematičtí a velice odlišní, skvěle se doplňují a čtenář si je prostě musí zamilovat. Citliví jedinci (jako já) asi budou muset přeskakovat některé pasáže s líčením opravdu ohavných, avšak skutečných, případů mučení válečných, civilních, vojenských, pseudo-vědeckých či prostě "jen" patologických, přesto knihu asi neodloží a užijí si ji přes všechnu líčenou hrůzu až do konce...

11.08.2013 5 z 5

Sbohem, baby Sbohem, baby Dennis Lehane

Zklamání, zejména po Prokletém ostrově (ten je samozřejmě z autorovy pozdější tvorby, obrácená situace by byla horší...). Zápletka kolem samotného únosu byla dobrá, a k zamyšlení toho rozhodně nebylo málo, ale vadila mi celá (navíc zdlouhavá a mnohomluvná) střední část knihy, v níž o únos samotný ani tak nešlo a jednalo se spíš o gangsterku s příliš mnoha aktéry...Celkové vyznění je značně ponuré, protože je zřetelně ukázáno, že domov a rodina znamená pro různé jednotlivce velmi odlišné prostředí, a mnohdy se naneštěstí nejedná o žádné zázemí a útočiště před zlým světem.

11.08.2013 2 z 5

Pravidla pomsty Pravidla pomsty Christopher Reich

Zdařilý moderní špionážní román - napínavý, čtivý, celkem i uvěřitelný, s normálním amatérem (tj. nikoli géniem a supermanem v jednom balení) v hlavní roli a různými špionážními agenturami a teroristickými buňkami v druhé roli. Na rozdíl od mnoha jiných thrillerů tohoto typu se příliš neskáče z místa na místo po celém světě, ale převážně se děj odehrává v Londýně. Dobrý vypravěčský styl dokáže čtenáře udržet "v jednom kole".

03.08.2013 5 z 5

Génius Génius Jesse Kellerman

Příjemné čtení, nikoli zrovna detektivka (i když se v závěru odhalí mnohonásobný vrah), ale spíš velmi zvláštní psychothriller. Zajímavá struktura textu i styl vyprávění přispívají k čtivosti a napínavosti.

03.08.2013 5 z 5

Modrý horizont Modrý horizont Wilbur Smith

Na knihy od autora jsem se dlouho chystala (a náležitě dle komentářů také těšila). Moje první setkání právě s touto knihou mi ale moc radosti nepřineslo. Zpočátku mi dělalo problém se zorientovat ve složitých vztazích mezi hrdiny úvodních stran, poté hned následovalo napůl romantická, napůl nevěrohodná eskapáda s útěkem Holanďanky z trestanecké lodi a (velmi dobře po všech stránkách zajištěný) útěk milenců na sever od Kolonie Jižní Afriky. Následný děj mi připadal zdlouhavý a přitom nedostatečně zajímavý zejména z hlediska místopisu. Rovněž mni chyběly jakékoli dějinné souvislosti, doteď se jen mohu dohadovat, kdy že se děj asi tak mohl odehrávat. Poslední část knihy mě už úplně odradila - poněkud pohádkový příběh kolem šejka na Arabském poloostrově. Dál mi vadilo, že hlavní hrdinové jsou naprosto (pohádkově) bezchybní a bezúhonní. Navrch - z dnešního asi poněkud přecitlivělého postoje - mě opravdu nebavilo číst o dopodrobna popisovaných lovech na lvy, slony nebo lov s cvičenými sokoly, zejména když se ani tehdy a tam nejednalo čistě o účelový lov pro maso.

08.07.2013 3 z 5

Královna diamantů Královna diamantů Jean Plaidy (p)

Velmi pěkné čtení, napínavé až neuvěřitelné. Role hraběte Cagliostra v celém příběhu je úžasná, byť hlavní hrdinové dotáhnou svůj historický podvod téměř k dokonalosti sami. Autorka tento příběh napsala už před půl stoletím, takže na její rané dílo je to velmi slušný počin - některé další knihy zejména z anglické historie jsou mnohem méně čtivé a zábavné.

08.07.2013 5 z 5

Nebezpečná minulost Nebezpečná minulost David Morrell

Dobrý rozjezd, zajímavé prostředí, slušné napětí - ale od poloviny se kniha dost zvrhává výhradně v podivný (téměř filmový) boj. A závěr také nic moc. A některé věci vysvětlené ani nebyly - pořád mi vrtají v hlavě zvířecí mutace, s nimiž se hrdinové potkávají...

08.07.2013 4 z 5

Ostrov sviní Ostrov sviní Mo Hayder

První kniha od autorky, takže jsem byla náležitě napjatá a zvědavá, jak to s děsivostí příběhů vlastně je. Byla jsem ale poněkud zklamaná, veškeré nechutnosti a napětí se tak nějak odbyly v první polovině knihy odehrávající se ještě na ostrově, ale dál jakoby to byl už jiný, téměř nezáživný příběh (a nevěrohodný včetně závěru).

08.07.2013 3 z 5

Tajný život Usámy bin Ládina Tajný život Usámy bin Ládina Jean Sasson

Neuvěřitelně děsivý příběh o rozvoji choré mysli, která se naneštěstí kvůli určitému charizmatu stala vůdcem části militantních muslimů a svým nekompromisním bojem za islamizaci světa se negativně podepsala na celém lidstvu, navždycky. Lecčemus člověk při čtení lépe porozumí, leccos nového se dozví o pozadí celého vývoje U. boje, ale ani smířit se s tím prostě v žádném případě nelze (a to jsem mnohé hrůzné popisné části prostě raději přeskakovala), natož porozumět. Nenávist, zášť, zloba a faleš srší z jednotlivých názorů a činů U. a jeho přisluhovačů už od počátku jeho radikálního působení v afghánské válce. Naneštěstí tyto vlastnosti pořád mají dokonce sílící podhoubí a těžko někdo může odhadnout, kam to ještě povede. // Knihu nemohu hodnotit, protože obsah je příliš reálný a příliš hrozivý.

08.07.2013

Temné království Temné království Carmen Bin Ladin

Velmi poučné čtení, pro každého, bez výjimky. Hezkou knihou bych to v žádném případě nenazvala vzhledem k děsivému obsahu. Nebýt to skutečnost, byl by to thriller jen pro silné nervy. Myslím, že i mužům by už jen při čtení mnohdy zatrnulo, ale ženám tzv. západního světa by zatrnulo docela určitě: jak strašlivý může být manželský a rodinný život, sice prostý fyzického násilí, jen kvůli zatvrzelému lpění na některých principech, které snad vážně nemohou vyplývat ze starověké knihy, ale spíše z mnoha dodatečných, chybných a zhůvěřilých výkladů. Knížka je to útlá, ale ani tak se nečte snadno a rychle, některá fakta a okolnosti byly opomenuty, ale v zásadě je životní příběh autorky podán jako na dlani. // Knihu nemohu hodnotit procenty, protože obsah je příliš reálný a příliš hrozivý.

08.07.2013