SumýšIrena SumýšIrena komentáře u knih

Rozbité světy Rozbité světy Markéta Prášková

Nádherný a neobvyklý příběh má pro mě jeden bonus navíc a sice to, že se odehrává v Praze a jména postav jsou česká. Díky tomu jsem se mnohem lépe orientovala v ději. Plný počet hvězd ale nemůžu dát. Politických zamyšlení tady bylo moc a hlavně z úst dvanáctileté dívky mi přišly až přitažené za vlasy.

17.10.2023 4 z 5

Nefritová lilie Nefritová lilie Kirsty Manning

Dvě časově roviny v knize mám ráda, ale tady se ta současná moc nepovedla. Příběh ze Šanghaje byl zajímavý, vůbec jsem o této části historie nevěděla. Ale ten konec mi přišel trochu zmatený. Takže suma sumárum za tři.

05.10.2023 3 z 5

Třinácté okno Třinácté okno Vlasta Dušková

Kniha se čte dobře, ale zklamala moje očekávání. Albína mi vůbec neseděla. Anotace slibuje hrdinku, která "dokázala být příkladem dalším, venkovskou amazonku, díky jejíž síle a vůli jiní zvítězili". Já viděla zahořklou, ukřivděnou ženu, která neustále žehrá na svůj špatný osud, chce poskytnout dětem milující náruč, ale neumí dát najevo lásku, které je plná, a pak si to vyčítá; ženu, která žárlí na jiné, kteří se dokázali postarat o budoucnost jejích dětí, na lidi, kteří měli šťastné dětství, manželství...

30.08.2023 2 z 5

Kateřina Howardová: Nevěrná královna Kateřina Howardová: Nevěrná královna Alison Weir

Howardové měli smůlu, že králi podstrčili takové smyslné hovádko boží. Při čtení jsem si říkala, že není možné, aby byla tak prostopášná. Doslov autorky mi vysvětlil, že je to tak. Jen doufám, že další díl odhalí intriky kolem jejího odhalení.

07.08.2023 4 z 5

Šaty pro královnu Šaty pro královnu Jennifer Robson

Střídání časových rovin mám moc ráda. Tady mi ale příběh ze současnosti vadil. Připadalo mi, že brzdí spád linie z minulosti. Proto dávám jen 4 hvězdy. Příběh vyšívaček byl naprosto perfektní.

01.08.2023 4 z 5

Olivovník Olivovník Lucinda Riley

Musím říct, že to patří k tomu nejslabšímu, co jsem od Lucindy četla.

08.03.2023 2 z 5

Láska za časů cholery Láska za časů cholery Gabriel García Márquez

Musela jsem vynaložit obrovské úsilí, abych knihu dočetla. Kdyby se mi nehodila do čtenářské výzvy, asi bych to vzdala. Absence přímé řeči a minimum odstavců zabila docela zajímavý příběh. Navíc Florentino mi byl odporný po celý příběh.

10.02.2023 1 z 5

Stezka v troskách Stezka v troskách Gemma Liviero

Připojuji se k těm, kterým se líbí námět, ale zpracování už ne. Nepřičítám to střídání času děje a postav, ale zbytečně rozvleklému vyprávění. Snaha autorky udržovat čtenáře v neustálém napětí u mě selhala. Ke konci už mi byla všechna tajemství téměř ukradená. A konec mi přišel skoro krkolomný.

01.02.2023 3 z 5

Hrad ve Skotsku Hrad ve Skotsku Julie Caplin

Tak tohle je až příliš dlouhá harlekýnka. Děj se táhne jako z medu a sladký je zrovna tak. Po další knize od této autorky už nesáhnu.

23.01.2023 1 z 5

Porodní bába od řeky Hope Porodní bába od řeky Hope Patricia Harman

Kniha se mi moc líbila. Mám ráda příběhy porodních bab a tady bylo porodů požehnaně. Taky mi vyhovovalo, že tu nebylo moc romantiky. Už se těším na další dvě knihy.

24.11.2022 5 z 5

Až budu bez tebe Až budu bez tebe Kelly Rimmer

Asi jsem měla díky dobrým hodnocením vysoké nároky. Kniha mě vůbec nebavila. Námět ke zajímavý, ale oba hlavní hrdinové byli na facku - ona ví všechno nejlíp a on je takový ťunťa...

14.11.2022 2 z 5

Volání hvězd Volání hvězd Emma Donoghue

Kniha se mi moc líbila. Zhltla jsem ji za jeden den. Na malém prostoru tří dnů se odehrálo tolik děje. Popisy z porodnictví mě hodně bavily, ale jsem dítě porodní báby, takže jsem tyhle příběhy poslouchala celé dětství. A právě proto mě bavilo a udivovalo, v jak primitivních podmínkách dřív praktikovali.

10.11.2022 5 z 5

Golet v údolí Golet v údolí Ivan Olbracht (p)

Kniha se mi četla hůř, ale to se dalo očekávat. První povídka mě nebavila a ani jsem nepochopila, co je na ní směšné. Druhá a třetí byly perfektní, hlavně Hana Karadžičová.

31.10.2022 4 z 5

Drak Drak Conn Iggulden

Trochu mě zklamal ten uspíšený konec. Richardovi měl autor věnovat víc prostoru a taky rozvinout trochu víc plány Jindřicha Tudora. Ale i přes to je to povedená série.

17.10.2022 4 z 5

Osvobození Osvobození Imogen Kealey

Kniha se mi četla velmi dobře. Ale úplně na 5* to není. Ze začátku jsem se dost prala s vulgaritou. A trochu zklamání pro mě byl fakt, že se začíná až v roce 1943. Zajímal by mě i příběh před tím. Proč ji začali říkat Bílá myš, podrobnější seznámení s manželem...

17.08.2022 4 z 5

Královražda na Křivoklátě Královražda na Křivoklátě Vlastimil Vondruška

Po delší době zase pěkně napsaný příběh Oldřicha z Chlumu.

29.07.2022 4 z 5

Pařížský architekt Pařížský architekt Charles Belfoure

Děj byl napínavý. Moc se mi líbilo, jak se Lucien v kladného hrdinu vyvíjel postupně. Jednu hvězdu ale musím ubrat za to, že nebyly dokončené ani naznačené osudy ukrývaných židů. Taky by se mi líbil ještě epilog, jak to s Lucienem dopadlo.

26.07.2022 4 z 5

Dáma v jezeře Dáma v jezeře Raymond Chandler

Moje první setkání s panem Chandlerem a určitě ne poslední. Moc mě baví jeho slovní obraty. Detektivka je to průměrná, ale postava detektiva Marlowa děj pozvedává výš.

25.07.2022 4 z 5

Klíč Klíč Kathryn Hughes

Kniha se mi hodně líbila, ale ten naivní a ryze kladný konec byl pro mě už moc.

13.04.2022 4 z 5

Kniha se mi četla snadno. Styl psaní se mi také líbí, ale... Nezaujal mě příběh. Stále jsem čekala nějaké dramatické finále minulosti, ale byl to jen slabý čajíček. A příběh Niny nebyl vysvětlen vůbec.

23.03.2022 3 z 5