Sybelle komentáře u knih
Pěkné zakončení příběhu Ezia Auditore. I u tohoto dílu je lepší znát předchozí, ale s krátkou rekapitulací by to nebyl problém. Třetí díl se odehrává 4 roky po událostech Bratrstva. Eziovi už je přes 50 let a pátrá po Altairově knihovně, kterou toužil najít i jeho otec. Kniha je opět věrná hernímu ději. Celou sérii stojí za to také odehrát. Ale pokud zrovna nemáte čas nebo chuť, jsou knihy ideální řešení. A to i v případě, že chcete poznat něco ze základů této série.
Sbírka kratších příběhů se zajímavým námětem. Z úvodu člověk získá dojem, že by se mělo jednat o něco děsivého, ale jsou zaměřené hlavně na psychologii a některé konce jsem nečekala. Témata jsou různá od lhaní až po technologie. Autorce se povedlo do malého prostoru na každý příběh dostat hlavní pointu příběhu a různé konce. Díky rozmanitosti příběhů a jasně formulované myšlence je to příjemné zpestření ke čtení.
Bratrstvo přímo navazuje na děj předchozího dílu Renesance. Přesně v místě, kde předchozí díl končí.
V tomto případě nedostanete rekapitulaci předchozího dílu. Takže pokud jste ho nečetli, nebudete znát postavy ani jejich historii. Je to prostě plynulé pokračování příběhu. Knížka se dobře četla a splnila má očekávání. Jako předchozí díl věrně popisuje děj hry. Což může někomu ušetřit čas, pokud chcete znát Eziův příběh bez nutnosti hrát hru.
Jako lehké odpočinkové čtení to splňuje svůj účel. Je to sice druhý díl ze série, ale to vůbec nevadilo. Rekapitulaci o prvním díle dostaneme během pár prvních kapitol. Kromě identity Jacka rozparovače. Na to si musíte přečíst 1. díl. Dvojka je samostatný příběh, kde se hlavní hrdinka vypořádává s následky z Jackova případu a rovnou se dostane k další sérii vražd. Tentokrát v Rumunsku. Bohužel mi přišlo vyšetřování tak nějak upozaděné. Knížka je postavená na univerzálních fungujících principech, takže neurazí, ale ani nenaláká k dalšímu dílu.
Pěkně zpracované téma lidského zármutku nad ztrátou čehokoli. Protože nejen pro lidi se truchlí. Jsou to sny, naděje či domácí mazlíčci. Autorce se povedlo ukázat lidská nedorozumění a slabé chvíle. Kdy jedna strana nerozumí druhé, a proto se nedohodnou a poté spolu přestanou mluvit. Nejedná se o složitý příběh. Ale je pěkně a jasně zpracovaný.
Přečíst si knížku nebo znovu zahrát hru? Proč ne obojí. Ale pokud nemáte čas nebo prostor na hraní, je Renesance dobrá volba. Knížka věrně popisuje děj hry. Příběh není komplikovaný. Dobře se čte a ubíhá. Je znát, že je dělený na navazující úseky (přesně jako ve hře). Obsahuje o trochu více informací o životě Claudie a její matky. Výsledek splňuje to, co jsem od knihy očekávala. A v klidu si ji může přečíst i nefanoušek AC série. Protože až na jednu poznámku na konci knihy, tu není nic matoucího k čemu by bylo třeba vysvětlení.
Knížku jsem četla jen kvůli čtenářské výzvě a byla to skutečně výzva. Česká a československá tvorba není prostě můj šálek kávy. Ale oceňuji bohatě popsanou psychologii postav. To jsem u tak malé knížky nečekala. Kniha popisuje pouze jediný plesový večer. Podíváte se něj z mnoha úhlů pohledů. Je to takový průřez lidskými postoji k tehdejší současnosti. Zahrnuje i jejich osobní životy a očekávání.
Stephen King umí prostě i z klasického upírského tématu udělat pěkné čtení. Pro ty, kdo chtějí číst klasické upírské zpracování a k tomu dobře napsané je to správná volba. Postavy mají uvěřitelný charakter a nejsou úplně podle klasické předlohy. V jiným zpracováních v tomto žánru by se zachovali často jinak. Takže vřele doporučuji třeba v tomto podzimním čase, kdy se to skvěle hodí.
Pokud máte rádi jemný britský humor tak je stopařův průvodce po galaxii to pravé. Děj prvního dílu je jen část příběhu z filmu. A odehrává se v krátké časové době. Je to spíše úvod do většího příběhu. A Marvin má o něco větší depresi než ve filmu. Jako odpočinková četba/poslech je to velmi dobré.
Hodnocení je průměr za všechny povídky. Přesnější by bylo 3,5. V podstatě všechny delší povídky jsou lepší. Některé věci jsou jen krátké záležitosti napsané dle komentáře autora v momentální náladě či naštvání. A bohužel si jejich obsah (až na výjimky) nepamatuji již několik dnů po přečtení. Pro fanoušky Zeměplochy bude zajímavější druhá polovina knihy. I když z výčtu fotbalového týmu NU si také vůbec nic nepamatuji (za to možná může můj přístup ke sportu ). Teda až na jeden malý spoiler k NU. Ale není to nic zásadního. Z celkového hlediska si knihu spíše užijí fanoušci autora a pokud se seznamujete s jeho dílem začala bych ucelenějším příběhem.
Sekáč je druhá kniha věnovaná Smrťovi. Kromě Smrťovi zkušenosti se životem jsou tu i mágové a paní Bochánková. Pochopíte nápis na poštovním úřadě (33. díl zaslaná pošta) o její osobě. Spolek Rega Půlbotky byl také vtipný. Všichni ti nelidi se svými osobními potížemi. I když jste bubák nebo upír stále máte jisté „běžné“ starosti. Například s penězi. Být skutečným upírem v Ankh-Morporku je finančně náročné. U knihy se pobavíte i zamyslíte. Sérii si opakuji po kouskách podruhé a s odstupem času vnímám i jiný rozměr schovaný pod humorem. Ale lze knihu číst i jen pro zábavu.
Kniha ze začátku působila, že se bude týkat jen pracovní a obchodní sféry. Protože popisované situace jsou z tohoto prostředí, ale zásady popsané v jednotlivých kapitolách se dají použít i na běžné životní situace. Vše je o postojích, přístupech a náhledech na věci či okolnosti. A hlavně našich činech. Určitě je to zajímavá a poučná knížka plná rad, jak získat kritický odstup od sebe (ve zdravé míře) a psychologických poznatků o lidské povaze. Jsou to univerzální principy, které fungují nadčasově. Určitě doporučuji přečíst pro rozšíření obzorů a využití některých rad.
Detektivky Agathy Christie jsou vždy pěkné odpočinkové čtení. V tomto díle není moc slečna Marplová vidět. Výsledek je kooperace vrchního inspektora Davyho a slečny Marplové. Příběh se odehrává v duchu staré Anglie, která už takto existuje jen v hotelu Bertram. Obě postavy si všímají detailů a drobností, které jim hodně pomohou vyřešit případ. Filmová verze se hodně liší od knihy, ale za mě jsou obě pěkné.
Jak v předchozích dílech bylo znát, že jsou méně a méně pohádkovější, tak v posledním díle je to vidět nejvíce. Styl vyprávění zůstal zachován, ale příběh jasně vymezuje hranice dobra a zla. To vše ve spojení s náboženskou tématikou. Ale v tomto podání má spíše morální charakter jako v celé sérii. Jednoduše řečeno, každý je strůjcem svého osudu. Aslan je (jako v posledních dílech) spíše pomocná ruka. Než akční prvek jako v prvních dílech. Také je to nejtemnější díl série. Přesto je to zdařilé zakončení celého příběhu v duchu ve, kterém byla celá série.
Pěkné a lehčí zpracování známého románu, které se velmi dobře drží předlohy. Je tam pár momentů jinak, ale některé vyjdou vtipně a děj to nijak nemění. Byla také zábava hledat literární odkazy na jiná díla. Ať už v podobě postav či nápisů. V pár případech se jedná i o historické osobnosti s nejasným osudem.
Co k tomu říct. Je to prostě krásný doplněk pro fanoušky Zeměplochy. Kniha obsahuje reálie z Ank-Morporku a informace o postavách, které nemusí být z knih tak zjevné. Při přečtení norem a podmínek cechu šasků pochopíte, proč jsou stále smutní. Nebo jakého obchodního ducha má cech zlodějů. Či s jakými obtížemi se musí potýkat reformovaní upíři. To vše doplněné krásnými kresbami.
I přes velký objem dat v knize nenajdete téměř žádný spoiler. Všimla jsem si jednoho velmi malého. A ten nevadil, protože když si přečtete první knihu, kde ona postava vyskytuje je pokračování dost zřejmé. Takže žádné velké tajemství.
Malá ukázka k reformovaným upírům.
„Ve skutečnosti jsou lidé, jakmile jim dáte šanci setkat s nimi bez vidlí v jejich rukou, pozoruhodně cílevědomí a flexibilní tvorové. Je úžasné, co všechno snesou, za předpokladu, že se to neděje jim osobně. Budete mile překvapeni. Toto jsou městští lidé. Na venkově všechno někdo vidí. Ale pokud nenaděláte příliš mnoho hluku, nejste nepřiměřeně krutý ke zvířatům a vesele zdravíte sousedy na potkání, tak vás ve městě nikdo nebude obtěžovat, dokud doopravdy nezačne prosakovat krev skrze stěnu. A i potom mohou klidně zahájit svou první připomínku slovy: „Promiňte….“.“
Stylem psaní a příběhově je to lehčí čtení. Což může snadno člověka svést k myšlence, že je to určené dětem. Na jednu stranu to lze číst jako pohádku či dobrodružný příběh. Ale příběh má i jiný rozměr a sdělení, které si z toho může člověk odnést.
Čím je to pozdější díl v sérii stoupá míra zodpovědnosti hlavních hrdinů za své činy a rozhodnutí. Aslan není univerzální zachránce, který za ně udělá jejich práci. Je to velká pomoc, ale postavy se musí snažit sami. Jako vždy náboženská tématika. Ale taková ta základní a lehká (žádné kázání). Spíše jen čistá víra (ve znamení) a informace o životě po životě. Teď jen poslední díl.
Pro mě to bylo první setkání s měsíčním královstvím. Ale vysvětlivky v úvodu komiksu byly naprosto jasné a uvedly mě do děje. Příběh jasný a postavy také. Nechyběl ani nějaký ten humor. Moc pěkná záležitost, když nechcete nic náročného na čtení.
Jedná se spíše o momenty ze života lidí než celé příběhy. Nikdo z nich nežije v místě zemětřesení v Kóbe, ale přesto jsou jejich příběhy nepřímo s ním spojené. Spíše než, aby pocítili přímé následky, zrcadlí a připomíná jim situace po zemětřesení různé vzpomínky či věci z jejich života. Knížka je útlá, takže se dá přečíst pohodovým tempem za pár dnů.
Nejedná se o klasický duchařský horor. Navíc má i jisté netypické prvky. Ale osobně se mi to líbilo. Dobře se to četlo. Příběh je dobrý a nechybí ani tajemství. Je to ten typ knížky, který čtete, když chcete něco napínavého a záhadného, ale nechcete žádné potoky krve či velkou brutalitu.
Navíc tato limitovaná edice připomíná trochu starý styl knih. Že obálka knihy je potažená textilem jsem se přesvědčila rychle. Bílé chlupy kočičáků se tam okamžitě začaly chytat . Jen je třeba trocha opatrnosti na obrázek na obálce knihy samotné. Ta bílá část není ničím ošetřena před odřením. Takže stačí omylem přejet lehce nehtem a utvoří se trhlina. Což je trochu škoda k celkovému zpracování knihy. Například při přenášení v batohu bez látkového obalu, by se obrázek velmi brzy zničil.