Sybelle Sybelle komentáře u knih

Pátý elefant Pátý elefant Terry Pratchett

Další kniha ze série hlídky. Kapitán/sir Elánius je poslán na diplomatickou misi. Už jen samotný fakt, že zrovna on byl vybrán pro diplomatickou misi hodně napovídá.
Mezitím seržant Tračník rozkládá celou hlídku, Angua zmizí a Karotka ji jde hledat. Dohromady vše tvoří opět skvělý příběh, který nezklame.

04.02.2022 5 z 5

Julius Caesar: Génius leadershipu Julius Caesar: Génius leadershipu Phillip Barlag

Tako kniha byla velmi příjemné překvapení.
Místo klasického životopisu, který člověk očekává, se kniha zaměřuje na Caesarovi metody vedení armády i občanů Římské říše. Zabývá se jen těmi historickými okamžiky, kdy musel jednat a rozhodovat se. Jeho rozhodnutí autor analyzuje podle současných metod leadershipingu a na místech, kde je to třeba vysvětluje historické pozadí, proč se tak rozhodl. Kniha si určitě zaslouží své hodnocení.

04.02.2022 5 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Když dám romantickou podstatu příběhu stranou, má příběh i další aspekty. Zajímavé jsou rozdílné morální postoje obou hrdinů (vycházející z jejich sociální vrstvy), popis Paříže ve válečném období. A to, jak si oba uvědomují realitu ve svém vztahu a vědí, že jim nebude nikdy přáno (sociální vrstva, válka). Jen si chtějí vychutnat vymezený čas, který je jim dán.

31.01.2022 3 z 5

Film, který vznikl na motivy této povídky se jen inspiroval tématem, ale jinak se jedná o dva odlišné příběhy s úplně jinou myšlenkou. Je zajímavé sledovat, jak hlavní hrdina prochází světem a společností v obráceném pořadí a jak na to reaguje okolí. Jeho rodiče, manželka a nakonec děti. Délkou je to spíše četba tak na jeden nebo dva večery.

31.01.2022 4 z 5

Roj hrůzy Roj hrůzy Mike Tucker

Odpočinková kniha pro fanoušky seriálu, ale užijete si jí i bez znalosti seriálu. Nevím, jak ostatní knihy ze série (tato je první, kterou jsem četla), ale v této není žádný spoiler k ději seriálu. Příběh je napínavý a dobře a se čte.

31.01.2022 3 z 5

Frankenstein Frankenstein Mary Wollstonecraft Shelley

Je to v podstatě příběh o následcích lidské nezodpovědnosti a nepochopení druhých. Všemi těmito vlastnosti oplývá i hlavní postava Viktor Frankenstein.
Vytvoří bytost nehezkou, ale čistou, od níž uteče a nechá ji svému osudu. Bohužel ta se nesetká ve světě s pochopením i když dělá dobré činy a brzy se naučí, že lidem nemůže věřit.
Poté se začne mstít svému tvůrci a ten nechá vědomě trpět za svou chybu nevinné a svou rodinu. Ani se nesnaží najít řešení nebo někoho varovat před hrozícím nebezpečím.
Samozřejmě nic nevylepšuje, tím, že svůj výtvor uráží a popuzuje, když se snaží o jakési příměří. Nabyla jsem spíše dojmu, že hlavní příčina problému je samotný hlavní hrdina, než jeho výtvor (i když ten má také svůj podíl).

30.12.2021 4 z 5

Víc už se nedozvíme Víc už se nedozvíme Donal Ryan

Příběh o nepovedeném manželství učitelky literatury, která otěhotní se synem vůdce jedné skupiny kočovníků.
Melody se musí během devíti měsíců vypořádat s mnoha změnami a svou minulostí. Snaží se odčinit, co jde nebo aspoň změnit svůj přístup, když minulost nelze změnit.
Napsané je to také dobře. Ale bohužel to asi nebyl můj šálek kávy.

30.12.2021 3 z 5

Návrat Krále Šumavy Návrat Krále Šumavy David Jan Žák

Ke knize jsem se dostala díky čtenářské výzvě a dřívější zvědavosti.
Životopisný román popisuje jak se z bezstarostného sukničkáře Josefa Hasila stal pověstný agent Chodec.
Ukazuje tehdejší poměry v Československu, propagandu i přitvrzování režimu.
I tady platí dvojí pohled. Na jedné straně je tu pomoc lidem, kteří se bojí nebo nesouhlasí s režimem. Na straně druhé jsou tu oběti lidí, kteří se do té pomoci dobrovolně či nedobrovolně připletli.
Je to kus naší historie napsaný velmi čtivým způsobem, a jsem ráda, že jsem knihu četla.

30.12.2021 5 z 5

Americké psycho Americké psycho Bret Easton Ellis

Nic obsahově tak prázdného a zároveň zbytečně brutálního jsem nečetla.
To je asi to nejhezčí, co mohu o této knize napsat.
Nízké hodnocení není založeno jen na tomto. Postřehla jsem úmysl autora ukázat svět očima dobře společensky postaveného povrchního psychopata.
Přesto myslím, že nebylo třeba zacházet až do takových brutálních detailů vražd.
Později jsem začala postrádat logické souvislosti. Není možné, že by mu prošlo tolik vražd bez povšimnutí. A o konci se nemá moc mluvit.
Trochu černého humoru na závěr.
Kdybych měla dceru tak kapitolu "Oběd s Bethany" bych jí doporučila jako četbu před každým rande.

30.12.2021 1 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Příjemné vánoční čtení. Bajky jsou dobře čtivé a poučné. Každá bajka má své kouzlo. Kniha má i velmi pěkné grafické provedení.

30.12.2021 4 z 5

Labyrint světa a ráj srdce Labyrint světa a ráj srdce Jan Amos Komenský

Kniha je zaměřena hodně nábožensky, což odpovídá době jejího vzniku.
Na druhou stranu autor dobře vystihuje povahu lidskou i společnosti.
Popisuje věci ne vždy viditelné.
Přesto je to pohled trochu černobílý. V podstatě říká, že vše světské je marnost a mámení. Naproti tomu "pravý" křesťan a věřící dělá vše lépe a jeho život (ať je jakýkoliv)je blaženost.
V poslední třetině knihy mám dojem, že si poutník nasadil jiné brýle mámení.
Až ke konci je více vidět, že poutník hledá mír v rozbouřeném světě.
Staročeština chtěla víc soustředění, ale dalo se na ni zvyknout.

23.12.2021 3 z 5